Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

caut meserias acoperis

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 ZZTOP

ZZTOP

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 999 posts

Posted 14 June 2018 - 02:20 AM

caut meserias, firma, reparatii/ montaj acoperis. ptr zona bucuresti. merci

Edited by ZZTOP, 14 June 2018 - 02:30 AM.

#2 Grigore1

Grigore1

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 144 posts
  • Interests:Muzica-istorie-calatorii
  • Moto: Mobra S50 - Vstrom650
  • Club: --

Posted 14 June 2018 - 05:15 AM

si eu......multumesc

#3 vlad58

vlad58

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,380 posts

Posted 14 June 2018 - 09:14 AM

Eu am gasit unul dar inca nu mi-a spus pretul.

#4 Geo_ZGA

Geo_ZGA

etern incepator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,861 posts
  • Moto: Viroguta de-un sfert, Vacadero de-o mie
  • Numar: da
  • Club: Totenkopf Division

Posted 14 June 2018 - 01:52 PM

Wetterbest. Za best... anul trecut am facut acoperisul la socrii. Pret bun (mai bun ca la un "nea Vasile" care tot amana lucrarea), rapizi, seriosi, garantie, lucrare f buna. In 2-3 zile au demontat vechiul acoperis si l-au montat pe cel nou, cu tot cu structura de lemn, folie, jgheaburi etc. Totul inclus in pretul discutat initial.

Arbeit macht frei

#5 ZZTOP

ZZTOP

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 999 posts

Posted 14 June 2018 - 02:18 PM

o sa i contactez. merci.cred ca au numai tigla metalica, prefer ceramica, dar unde am eu de facut merge si metalica fara probleme....

#6 Adrian M.

Adrian M.

EU

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,801 posts
  • Moto: R1200RT
  • Club: nu

Posted 14 June 2018 - 02:23 PM

@Geo, tu vorbesti de firma, care ofera un sistem, garantie, alta mancare de peste. COlegu il vrea pe nea mesereasu, eftin si bun. Care nu egzigzta.

» Post actualizat in 14 Jun 2018 12:25

Tigla metalica este in prezent cel mai vandut sistem de invelitoare de la noi din tara, avand un procent de 70% din piata de acoperisuri din Romania (conform www.zf.ro ).

Avantaje tigla metalica:
  • Pret mic: tigla metalica se produce in grosimi cuprinse intre 0.35mm-0.6mm. Indiferent de bugetul disponibil, gasesti o varianta de produs care sa se incadrezi. Daca doresti sa ai o calitate superioara cu o durata de viata mai mare, vei plati mai mult, dar tot nu vei ajunge la nivelul de pret al tiglei ceramice;
  • Greutate redusa: in functie de grosimea si calitatea materialului ales, tigla metalica are o greutate pe metru patrat cuprinsa intre 4-5.5 kg;
  • Estetica placuta si gama larga de culori: ai la dispozitie un numar mare de modele de tigla metalica, care pot fi produse in peste 25 de culori, fie ele lucioase sau mate;
  • Durata de viata: un acoperis cu tigla metalica are o durata de viata medie de 20-30 de ani (aceasta este realitatea). Anumite produse pot avea o durata de viata de peste 50 de ani (BudMat Venecja) . Nu toate invelitorile metalice au aceasta durata. Durata de 50 de ani, poate fi atinsa doar daca se respecta anumite conditii(modul de depozitare a materiei prime, tehnica de productie, tipul de accesorii folosite, calitatea montajului );
  • Montaj usor si rapid: 100 mp de acoperis pot fi montati chiar si intr-o singura zi;
  • Costuri reduse cu intretinerea;
  • 100% recliclabil.
Dezavantaje tigla metalica:
  • Termorezistenta scazuta: acesta este un dezavantaj al tiglei metalice. Vara tabla poate atinge temperaturi de pana la 80O C. Acest fapt va duce la scaderea confortului din mansarda si va creste cheltuielile cu racirea incaperilor cu pana la 25%.
  • Ventilare slaba: acest fapt va creste cantitatea de condens de sub tigla metalica, ceea ce va duce la diminuarea duratei de viata a intregului acoperis(structura de lemn, termoizolatie, invelitoarea metalica). In sunt foarte putin populare elementele care ajuta la reducerea acestui fenomen( vezi detalii );
  • Dupa o perioada de timp tigla metalica se decoloreaza si nu mai are proprietatile estetice initale.
Acoperis Tigla Metalica acoperita cu roca naturala:

Decra-Classic-Tile.jpg

Sistemul de invelitoare din tigla metalica acoperita cu roca naturala este supranumit “acoperisul perfect”.

De ce este tigla metalica acoperita cu roca naturala supranumita “acoperisul perfect”?

Avantaje tigla metalica acoperita cu roca naturala:
  • Perfect etans chiar si la pante mici in cele mai dure conditii meteo
  • Durabilitate de pana la doua generatii cu garantie non limitativa in primii 30 de ani
  • Rezistenta mecanica ridicata, menita sa faca fata chiar si fenomenelor meteo extreme
  • Estetic, Decra ofera toate formele traditionale de acoperis intr-o paleta coloristica debordanta
  • Cu doar 7 kg/mp, un acoperis Decra de 150 mp incape pe un singur palet
  • Zgomot redus de pana la 60 dB sub actiunea ploii si montaj pe sistem subventilat
  • Se ventileaza mai bine decat tigla metalica.
  • Reciclabil
Dezavantaje tigla metalica acoperita cu roca naturala:
  • Este o invelitoare cu un pret dublu comparativ cu tigla metalica
  • Datorita panourilor mici instalarea se face intr-un timp mai indelungat
Acoperis cu Tigla Ceramica

Picture53.png

Avantajel tigla ceramica:
  • Este produsul care acea cea mai mare durata de viata, 80-100 de ani, iar anumite tigle ceramice pot avea o durata de viata de peste 100 de ani.
  • Este termorezistenta. Tigla ceramica protejeaza cel mai mult casa de frig in caz de ger.
  • Nu se decoloreaza. Este rezistenta la acizi si chiar la excrementele pasarilor.
  • Se ventileaza. Datorita montajului tiglelor de aerisire, invelitoarea cu tigla ceramica are cel mai mic grad de condensare sub invelitoare. Astfel structura de lemn nu sufera deteriorari si va rezista mult in timp.
  • Aspect placut.
Dezavantaje tigla ceramica:
  • Greutate mare;
  • Montaj mai dificil;
  • Costuri mai mari(aproximativ duble fata de tigla metalica)

» Post actualizat in 14 Jun 2018 12:26

Copy paste, de pe un site. Eu as merge pe tigla metalica, acoperita cu roca minerala. Nu mai incarci suplimentar structura, daca ce ai acum e sanatos, merge pastrat.

La ceramica, e alta poveste.

#7 Falkenberg

Falkenberg

Cetățean Străin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,949 posts
  • Interests:Alexandra Velniciuc, Mihaela Calin, Woolly Mammoth, ministry of funny walks.
  • Moto: GPz900r, 425 Sport, V75 PA NT
  • Club: Rakets iemsi

Posted 14 June 2018 - 02:38 PM

Ceramica e mai grea, cred pot sa pui doar daca structura de sustinere este calculat pentru asa ceva.
In legatura cu metalic, caldura si condens, am vazut recent un producator interesant care avea aplicat pe tabla un fel de panza care ajuta la cele 2 fenomene nedorite: http://caretta.ro/sh...-5-mm-6005-mat/
Nu stiu daca o fi bun sau nu.

Regain your balance

#8 Atti the Hun

Atti the Hun

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 636 posts
  • Interests:Motorcycles
  • Moto: Bmw F650 GS
  • Club: Am prieteni

Posted 14 June 2018 - 02:59 PM

De curiozitate, cam cat costa la o casa de aprox 80-90mp un acoperis A-Z manopera + materiale (inclusiv structura lemn) cu tigla metalica la un pret mediu ?

De preferat ceva firma cu experienta/seriosi in domeniu. 

Edited by Atti the Hun, 14 June 2018 - 03:00 PM.

#9 Geo_ZGA

Geo_ZGA

etern incepator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,861 posts
  • Moto: Viroguta de-un sfert, Vacadero de-o mie
  • Numar: da
  • Club: Totenkopf Division

Posted 14 June 2018 - 03:22 PM

Parca vreo 5000 lei am dat anul trecut... nu mai stiu exact.

Arbeit macht frei

#10 ZZTOP

ZZTOP

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 999 posts

Posted 14 June 2018 - 03:51 PM

Parca vreo 5000 lei am dat anul trecut... nu mai stiu exact.

ai dat bine! chiar prea bine!

eu am doar un balcon de aprox 20 m patrati, am pe el tigla ceramica, structura f solida. si inca 35 m pe intrare. ploua pe undeva si e greu de reparat, etc. tigla veche...cred ca mai bine schimb tot mai ales ca nu e mult. nu cred ca ar deranja cu ceva tigla metalica...problema nu e ce pun pe casa, ci meseriasii.  ex: vecinul meu o pusa tabla galvanizata, tiganeasca cum se mai spune in popor. de 25 de ani si arata f bine. nus probleme, are pod inalt, nelocuibil...

Edited by ZZTOP, 14 June 2018 - 03:55 PM.

#11 Falkenberg

Falkenberg

Cetățean Străin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,949 posts
  • Interests:Alexandra Velniciuc, Mihaela Calin, Woolly Mammoth, ministry of funny walks.
  • Moto: GPz900r, 425 Sport, V75 PA NT
  • Club: Rakets iemsi

Posted 14 June 2018 - 04:02 PM

Daca ai casa veche cu tigla ceramica, as pastra asa. Se pot si refolosi tiglele.

Regain your balance

#12 ZZTOP

ZZTOP

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 999 posts

Posted 14 June 2018 - 04:08 PM

Daca ai casa veche cu tigla ceramica, as pastra asa. Se pot si refolosi tiglele.

e tigla anilor 90, de proasta calitate...repar, si peste ceva timp iar se duce...prefer sa schimb. structura e f buna. voi incerca si tabla metalica acoperita cu roca minerala.vo isuna maine la RUUKKI sa vad ce oferte au si daca se ocupa ei de lucrare...

Edited by ZZTOP, 14 June 2018 - 04:09 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status