Jump to content

Photo

Surub rupt

• Please log in to reply
39 replies to this topic

#1 Momoah

Momoah

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 147 posts
  • Moto: Suzuki GSXR 600
  • Numar: PP 100

Posted 10 June 2018 - 10:48 AM

Salut , am rupt surubul in etrier, ce pot sa ii fac ? De mers nu cred ca pot merge asa si de scos nu cred ca il pot scoate .. exista vreo solutie in afara de a cumpara altul ?

Attached Thumbnails

• IMG_20180610_114435.jpg
  • IMG_20180610_114429.jpg

Edited by Momoah, 10 June 2018 - 10:49 AM.

#2 TNG

TNG

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,950 posts
  • Numar: TNG

Posted 10 June 2018 - 10:52 AM

Demontezi etrierul dai gaura in surub,bati un torx de marimea gauri si in scoti.
Sfat!
Pe viitor sa nu mai umbli la moto,daca ai reusit sa rupi acel surub,esti departe de mecanica..

TNG PERFORMANCE

#3 Silver Arrow

Silver Arrow

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,688 posts
  • Moto: BMW R1200RT
  • Numar: B 237 UTU

Posted 10 June 2018 - 11:47 AM

Ce elegant! Adica sfatul TNG mai pe intelesul nostru este ""baaah! esti un prost daca ai rupt surubul in etrier, nu mai umbla la moto"

De parca voi nu ati rupt vreun "surup" pina acuma.

on topic:

daca tot esti pasionat sa iti repari mobra, ceea ce este foarte fain,  in ciuda "sfatului" de mai sus, atunci mergi si cumperi de la orice magazin mare de scule (cred ca gasesti si astazi pe la un Hornbach, Dedeman, Praktiker etc) un set de dornuri costa in jur de 80 de lei. Si apoi dupa ce demontezi etrierul il asezi cu partea unde a ramas surubul blocat pe o suprafata plana cu o gaura un pic mai mare decat diametrul surubului. Bati usor si pe o parte si pe alta pina iese. Eventual incerci cu un spray de deblocare suruburi sa il deblochezi. Poti sa il pui si pe o falcile unei menghine deschisa cat surubul. Operatiunea ar fi bine sa o faci in 2 oameni.

Pe viitor este bine sa ai in dotare o cheie dinamometrica cu care sa strangi fiecare surub de pe motor. Poti incerca sa si desurubezi cu cheia dinamoetrica si daca vezi ca esti la cuplul maxim nu mai tragi de surub. Cauti alta solutie de deblocare.

Gasesti cheie dinamometrica tot pe la magazinele de mai sus.

Succes! Si data viitoare mai multa atentie.

Nu ar fi rau sa ai un manual de service in care gasesti multe lucruri utile.

#4 WotRU2Me

WotRU2Me

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,689 posts
  • Moto: GSX-R 750 K2

Posted 10 June 2018 - 11:49 AM

Da ce angoasa ai bre de te-ai pus sa-l strangi in halul asta? Data viitoare pune un pic de pasta de blocat (un pic!) si strange omeneste (eventual cu o dinamometrica calibrata). Si sa nu mananci spanac inainte de operatiune.

#5 vandrash

vandrash

Don

• Super Membru
  • PipPip
  • 531 posts
  • Moto: BMW R1150RT, Transalp PD10, Beverly 200
  • Club: No, tanks ma'am !

Posted 10 June 2018 - 11:50 AM

Faci așa cum ți-a explicat TNG sau dai gaură și folosești un extractor de șuruburi rupte.

Pe viitor, când mai întâlnești șuruburi care se desfac greu, lovește scurt cu un ciocan mic în capul șurubului, cu forță medie, face minuni :)

Edited by vandrash, 10 June 2018 - 11:51 AM.

Motocicletele, ca și femeile, sunt niște chestii potențial periculoase...dar dacă știi să te porți cu ele vei avea doar satisfacții !

#6 Silver Arrow

Silver Arrow

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,688 posts

Posted 10 June 2018 - 11:57 AM

Faci așa cum ți-a explicat TNG sau dai gaură și folosești un extractor de șuruburi rupte.

Pe viitor, când mai întâlnești șuruburi care se desfac greu, lovește scurt cu un ciocan mic în capul șurubului, cu forță medie, face minuni :)

Daca prietenul nostru nu a mai facut o astfel de operatiune, nenea TNG a uitat sa ii spuna lucrul esential: cum asezi piesa inainte sa bati in ea.

Plus ca daca esti profesionist nu bati cu torx-ul....

Daca o pune pe marginea mesei  si ii arde una cine stie ce minune mai face cu etrierul.

Edited by Silver Arrow, 10 June 2018 - 11:58 AM.

#7 Lucian_M

Lucian_M

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,562 posts
  • Moto: Suzuki DL650 V-strom
  • Numar: gaurit
  • Club: -

Posted 10 June 2018 - 11:57 AM

TNG a explicat cat de omeneste s-a putut. Extractor de suruburi poate n-are pe acasa intiatorul (si nici nu cumpara), dar un torx tot gaseste. Ce nu-mi dau seama e: surubul s-a rupt la desfiletat sau la infiletat (strans)? Ca daca e vorba de infiletat, sorry, nu mai folosi teava ca sa strangi suruburile. Am mai rupt si eu suruburi, dar erau de diametre mici. Acolo ai ceva metric 8, daca nu ma insel. SI nu, NU pune suruburi din dedeman la etrieri!!!  Parerea mea.

LE: nici la cadru, motor etc. Ce e pentru franare sau rezistenta- cauta suruburi cu duritati identice, nu fier mort din dedeman. Alea le folosesti la altceva.

Edited by Lucian_M, 10 June 2018 - 11:59 AM.

Detest citatele și pe cei rămași în pană de idei.

#8 Silver Arrow

Silver Arrow

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,688 posts

Posted 10 June 2018 - 12:00 PM

TNG a explicat cat de omeneste s-a putut. Extractor de suruburi poate n-are pe acasa intiatorul (si nici nu cumpara), dar un torx tot gaseste. Ce nu-mi dau seama e: surubul s-a rupt la desfiletat sau la infiletat (strans)? Ca daca e vorba de infiletat, sorry, nu mai folosi teava ca sa strangi suruburile. Am mai rupt si eu suruburi, dar erau de diametre mici. Acolo ai ceva metric 8, daca nu ma insel. SI nu, NU pune suruburi din dedeman la etrieri!!!  Parerea mea.

LE: nici la cadru, motor etc. Ce e pentru franare sau rezistenta- cauta suruburi cu duritati identice, nu fier mort din dedeman. Alea le folosesti la altceva.

In general ar fi de recomandat ca la un element de siguranta cum este ertierul de frana sa pui doar suruburi originale.

» Post actualizat in 10 Jun 2018 10:13

@Lucian_M   Ce o fi aia fier mort?

Orice surub are o anumita grupa marcata pe capul acestuia. Uzual este un  marcaj format din 2 numere, de ex. 8.8 sau 10.9 sau 6.4.  Mai aexista si alte marcaje cu forme geometrice. Orice surub se pune cu grupa corespunzatoarea din manual.

Primul numar inmultit cu 100 da rezistenta la rupere la tractiune. De ex. la un surub 4.6 :  4x100= 400 N/mm2

Apoi se inmulteste primul numar su al doilea si cu 10 si iese limita de curgere aparenta. La surubul 4.6  4x6x10 = 240 N/mm2

Nu intotdeauna surubl cu rezistenta la rupere cea mai mare este cel potrivit. De ex. un surub cu grupa mare 10.9 are rezistenta la oboseala mai mica decat unul 8.8..

Asadar mereu inlocuiesti un surub cu cel de grupa indicata de producator.

#9 claman

claman

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,116 posts

Posted 10 June 2018 - 12:20 PM

Daca a iesit ceva bucata de surub pe partea cealalta a etrierului, si ar trebui sa iasa, apuci cu un cleste reglabil (cu falci)  si desfiletezi sa poti scoate etrierul, comanzi alt surub original. Provizoriu merge un surub normal pana ajungi acasa

#10 Momoah

Momoah

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 147 posts

Posted 10 June 2018 - 12:29 PM

Nu e prima data cand fac mentenanță la etrieri. Nu e prima data cand repar moto singur. Am curatat etrierul si din păcate surubul a fst slab. Cand am stras a pocnit. Celelalte trei au fst ok. Surubul asta a fst vagabond

Edited by Momoah, 10 June 2018 - 12:30 PM.

#11 Silver Arrow

Silver Arrow

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,688 posts

Posted 10 June 2018 - 12:34 PM

Nu e prima data cand fac mentenanță la etrieri. Nu e prima data cand repar moto singur. Am curatat etrierul si din păcate surubul a fst slab. Cand am stras a pocnit. Celelalte trei au fst ok. Surubul asta a fst vagabond

Ai strans cu o cheie dinamometrica?

#12 TNG

TNG

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,950 posts

Posted 10 June 2018 - 01:23 PM

"Silver Arrow" imi pui cuvinte in gura pe care nu le-am rostit!Niciodata pe acest forum nu mi-am permis sa fac pe cineva prost direct sau cu subinteles.
Tu stii foarte bine ce am vrut sa spun cu sfatul meu...dar ai vrut sa-mi tragi o palma virtuala...
Dar ca sa fiu mai explicit,ce am vrut sa spun este asta:
Sa rupi un surub de la etrier care este de regula ca duritate 10.9 (depinde de moto)asta inseamna ca mecanica nu este punctul lui forte.
De aceea am recomandat sa fie atent, pentru ca acum a scapat destul de usor, ca s-a rupt si intr-o zona accesibila de lucrat si extras,si mai ales ca nu a plecat cu surubul tensionat si aproape rupt. Iar la o frana mai energica sa se forfecat si etrierul sa pivoteze pe surubul bun blocand roata...undeva pe la 200km/h..ca parca este roata de gsxr..
Ca si parte tehnica..daca rupi un surub in bloc sau in alta parte a motorului importanta..o miscare de genul asta te costa foarte mult.
Cam asta am vrut sa spun,dar fiecare dintre noi poate interpeta un sfat bun(zic eu) in modul pe care si-l doreste.
Cu respect TNG.

Edited by TNG, 10 June 2018 - 01:23 PM.

TNG PERFORMANCE

#13 Momoah

Momoah

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 147 posts

Posted 10 June 2018 - 01:43 PM

Nu am strans tare, cred ca fiind vechi a cedat. Moto a stat 3 ani. Cred ca din cauza asta nefiind umblat acolo a corodat. Am strans cu o tubulara. Si deloc nu am forțat pentru ca stiu ca se pot rupe suruburile. Din fericire cred ca o sa i dau de cap. A iesit putin pe partea cealalta. Respect ce spune tng dar nu am acctionat fara cap cand am lucrat. Fac de mai bine de 10ani intretinere si mecanica moto dar pana acum nu am rupt nici unul. Mulțumesc . Apreciez sfaturile voastre.

#14 TNG

TNG

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,950 posts

Posted 10 June 2018 - 01:51 PM

Daca faci mecanica de 10 ani inseamna ca eu m-am inselat si imi cer scuze,dar sa intrebi cum scoti un surub rupt cand practici aceasta meserie de 10 ani...
Surubul rupt pe stragere, daca nu a fost bagat fortat, este usor de scos...mai greu cu cel care se rupe la demontare.
Bafta!

TNG PERFORMANCE

#15 Momoah

Momoah

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 147 posts

Posted 10 June 2018 - 02:06 PM

Gata am rezolvat. M am panicat degeaba. A iesit cu un patent . Pt ca nu rămase blocat. Mulțumesc !
» Post actualizat in 10 Jun 2018 12:08
Cautam metoda ce a mai ieftina : )) .. fara sa cumpar nimic. Pana mi am dat seama ca merge cu un patent ca rămase putin din el in exterior. Daca era fix pe fix si nu l puteam prinde , atunci trebuia altcva.

Attached Thumbnails

• IMG_20180610_150207.jpg
  • IMG_20180610_150229.jpg
  • IMG_20180610_150218.jpg

#16 Lucian_M

Lucian_M

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,562 posts

Posted 10 June 2018 - 02:09 PM

In general ar fi de recomandat ca la un element de siguranta cum este ertierul de frana sa pui doar suruburi originale.
» Post actualizat in 10 Jun 2018 10:13

@Lucian_M   Ce o fi aia fier mort?

Orice surub are o anumita grupa marcata pe capul acestuia. Uzual este un  marcaj format din 2 numere, de ex. 8.8 sau 10.9 sau 6.4.  Mai aexista si alte marcaje cu forme geometrice. Orice surub se pune cu grupa corespunzatoarea din manual.

Primul numar inmultit cu 100 da rezistenta la rupere la tractiune. De ex. la un surub 4.6 :  4x100= 400 N/mm2

Apoi se inmulteste primul numar su al doilea si cu 10 si iese limita de curgere aparenta. La surubul 4.6  4x6x10 = 240 N/mm2

Nu intotdeauna surubl cu rezistenta la rupere cea mai mare este cel potrivit. De ex. un surub cu grupa mare 10.9 are rezistenta la oboseala mai mica decat unul 8.8..

Asadar mereu inlocuiesti un surub cu cel de grupa indicata de producator.

Teoria chibritului aplicată dijeaba. Mai știu și eu una-alta, "fier mort" = pentru mine un șurub de calitate inferioară, de obicei luat din market. Nu o mai lungesc, se răcește cafeaua.

#17 Silver Arrow

Silver Arrow

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,688 posts

Posted 10 June 2018 - 02:19 PM

"Sfat!
Pe viitor sa nu mai umbli la moto,daca ai reusit sa rupi acel surub,esti departe de mecanica."

sau puteai sa ii spui asa:
"ca sa nu mai intampini astfel de probleme pe viitor este indicat ca la montarea sau demontarea suruburilor sa lucrezi cu o cheie dinamometrica"

Parca suna altfel si nu lasa loc de interpretare. Mai ales cand tu il inveti sa bata intr.un surub 10.9 cu o scula - cheia torx - care are alt scop. S-au inventat dornurile.

Si asa cum am spus suruburile de grupa mare, cum este si acel 10.9 se poate rupe splendid chiar la demontare si desurubat cu blandete. Iar motivul este, ce sa vezi, chiar o strangere prea slaba la ultima montare. Prin cuplul de strangere dat de producator trebuie sa se asigure o anumita forta de frecare intre etrier si suprafata de montare, care trebuie sa fie mai mare decat cea data de forta de franare. In acest fel etrieul nu se tine in surub. La o strangere slaba forta este mica si determina aparitia unor forte de forfecare in surubul de strangere al etrierului. Cu timpul apar fisuri in surub care se tot maresc iar la demontare se va rupe surubul.

Nu am acuma cum dar promit sa iti trimit mai pe seara o poza cu un surub grupa 10.9 care s-a rupt la un efort mult mai mic decat limita calculata. Motivul: o fisura aparuta de la oboseala.

Din punctul meu de vedere  formularea catre coleg a fost cu un aer de superioritate. Si nu cred ca se justifica.

Bine ca si-a rezolvat omul problema.

@Lucian_M  surubul potrivit la locul potrivit. Nu exista suruburi de calitate inferioara, doar de grupa inferioara. Cei din Market vand suruburi de grupa inferioara pentru ca sunt mai ieftine. Daca pentru tine socoteala = teoria chibritului atunci  iti doresc succes.

Edited by Silver Arrow, 10 June 2018 - 02:21 PM.

#18 Lucian_M

Lucian_M

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,562 posts

Posted 10 June 2018 - 02:23 PM

Tot pe a ta o ții... Știu despre ce e vorba, chiar dacă nu lucrez in domeniu. O zi frumoasă!

#19 TNG

TNG

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,950 posts

Posted 10 June 2018 - 03:09 PM

Loc de interpretare...pai doar tu ai facut asta si dupa parerea mea nu inteleg de ce..
Iar despre batut si teoria dornului...mai citeste inca o data ce am scris!
Cheia torx se bate intr-o GAURA pe care a dat-o inainte in surub, sa poata sa-l desurubeze.
Dar..ce sa faci este mai usor cu interpretatul si "datul peste bot"de cat sa citesti textul corect.
O zi buna iti doresc!
» Post actualizat in 10 Jun 2018 13:13
Si daca vrei sa despicam firul ce ai sps aici este total gresit si nu "interpretez"nimic.

"Si apoi dupa ce demontezi etrierul il asezi cu partea unde a ramas surubul blocat pe o suprafata plana cu o gaura un pic mai mare decat diametrul surubului. Bati usor si pe o parte si pe alta pina iese"

Este un surub rupt..nu un stift.sa-l bati cu dornul pana iese.
Daca iesea in acest fel filetul a fost distrus...😉

Edited by TNG, 10 June 2018 - 03:16 PM.

TNG PERFORMANCE

#20 superbec

superbec

Incepator

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,567 posts
  • Interests:ascunse
  • Moto: in 3 timpi
  • Club: sanwich

Posted 10 June 2018 - 03:45 PM

"Sfat!

cum a fost la mitingu psd? ai invatat ceva nou si ai venit sa ne explici cum se strang surupele?

serios ca am strans mii de suruburi dar pe strangere nu am rupt nici unu !

vineri am rupt fix 3 pt ca injineri .. si manualu de organe... si dupa ce ca nu prea stiti voi decat teorie va ucide practica .

in tara pupatorilor de moaste, belbodul este un geniu

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

JAGI
DMCA.com Protection Status