Sari la conținut

Postări Recomandate

Cu ceva noroc a mai venit o mica excursie, dar pe cat de mica pe atat de intensa. Cativa colegi de la munca si-au facut un obicei, in fiecare an pleaca pentru 4 zile intr-o destinatie cu drumuri misto, inchiriaza motorete si-si fa de cap pe ele. Anu' asta am fost si eu invitat si n-am putut sa refuz o asemenea ocazie.

Planul a sunat cam asa: zburat din UK in Malaga, stat o seara la bere pe plaja, apoi dimineata urmatoare inchiriat motorete si plecat catre Granada, unde aveam cazarea pentru 3 zile. De acolo am inconjurat si traversat pe o gramada de rute Sierra Nevada, am ajuns iar pe coasta, apoi inapoi la munte.

Drumurile sunt ca in palma, multe dintre ele destul de inguste, din fericire masinile si biciclistii circula foarte atent si destul de incet (spre deosebire de noi) :D.

Cateva dintre rutele facute pe acolo, n-am reusit sa le salvez pe toate.

post-19081-0-37666500-1526739497_thumb.jpgpost-19081-0-85959000-1526739506_thumb.jpgpost-19081-0-64479300-1526739528_thumb.jpgpost-19081-0-83397000-1526739534_thumb.jpgpost-19081-0-50440700-1526739546_thumb.jpg

Am plecat de la birou plini de voie buna, n-aveai cum altfel. Spaniolul care a gandit toata treaba ne-a facut cate un cadou sa ne intre la inima.

post-19081-0-92875500-1526739830_thumb.jpg

Apoi, repede in avion, destinatia Malaga.

post-19081-0-46199900-1526739984_thumb.jpg

Am plecat din UK pe ceea ce noi numim vreme frumoasa.

post-19081-0-21393800-1526740068_thumb.jpg

Doar ca sa ajungem in Malaga sa vedem ceea ce numesc ei vreme frumoasa

post-19081-0-59649000-1526740202_thumb.jpg

Am si plecat catre centrul de inchiriere moto, trebuia sa ajungem la cazare pana in ora 14, ceea ce nu s-a intamplat, pentru ca era prea frumos sa nu te opresti sa mai tragi o poza, sa mai admiri un peisaj.post-19081-0-82388500-1526740332_thumb.jpgpost-19081-0-84848600-1526740361_thumb.jpg

Am fost fericitul alegator al unui tracer 900, care s-a comportat exemplar, dar care a ramas fara cauciuc spre sfarstiul excursiei, pentru ca a fost abuzat intr-un mod barbar. In apararea mea, drumurile erau multe prea potrivite pentru stilul meu de pilotat.post-19081-0-53547700-1526740602_thumb.jpgpost-19081-0-63555400-1526740636_thumb.jpgpost-19081-0-93702600-1526740672_thumb.jpgpost-19081-0-27899100-1526740708_thumb.jpgpost-19081-0-03355200-1526740746_thumb.jpgpost-19081-0-38916300-1526741668_thumb.jpg

Cu ocazia asta am trait si o "premiera", sambata dupa masa faceam baie in mare, duminica dimineta ma dadeam pe derdelus in varfu' muntilor, sentiment chiar placut.

post-19081-0-61377000-1526740945_thumb.jpgpost-19081-0-80488600-1526740967_thumb.jpg

Cand nu ne mai bucuram de drumuri serpuite, gaseam alte lucruri.

post-19081-0-88646700-1526741144_thumb.jpgpost-19081-0-78639200-1526741171_thumb.jpgpost-19081-0-53892600-1526741192_thumb.jpgpost-19081-0-84875900-1526741285_thumb.jpg

Pentru cine n-a ajuns pe acolo, e un paradis, fie pe moto, fie pe bicicleta, as zice chiar si cu o masina bengoasa (dar cu exceptii, unele drumuri erau foarte inguste).

Mancarea, bautura, cazarea, foarte ieftine, de calitate nici nu mai zic. Toata zona este plina de drumuri, drumulete, drumusoare, unele de super viteza, altele de viteza medie, dar asfaltul este impecabil in porportie de 95%.

In poza de mai jos e doar o foarte mica parte din ce-i acolo, am facut-o la plecare, cred ca in doi ani de zile, daca te dai in fiecare zi, nu apuci sa vezi toate drumurile.

post-19081-0-83041600-1526741524_thumb.jpg

Am si ceva video, dar inca ma chinui sa le fac mai mici si mai ok, ca sunt parti care sunt plictisitoare. Merci @emperor pentru soft de editare video, stiu ca mi-a mai zis cineva ca mi-a dat un mesaj cu un soft, dar nu l-am primit. Sper sa ma descurc si revin cu video.

Scurt review despre Tracer, pentru drumurile de acolo a fost perfect, n-avea nevoie de nimic altceva. Traction controlul te face un mic zeu pe motoreta aia, confortabila, mult mai confortabila decat fazerul meu. Consum 4.6%, ceea ce mi se pare foarte putin, luand in calcul stilul de mers. Au mai fost doua mt-10 (s-au vaitat ca e prea bestie pentru drumurile alea), Super Tenere (ok-ish, dar cauciucurile nu erau facute pentru drumurile alea), mt-07 (un nene pe la 55 care mergea super ok cu ea) si inca un mt-07.

Va sfatuiesc sa faceti un trip din asta, mai ales in zona aia, merita absolut toti banutii, care nu sunt asa multi. Temperatura a fost perfecta, 26 de grade, senin, in fiecare zi.

Revin (sper) cu video.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superb ce să mai...

mi-a venit și mie idee de o tură in genu ăsta anul trecut urmărind Turul Spaniei la cicism și nu ar fi greu de pus in aplicare având în vedere că ajung anual cu familia la rude în Alicante...

ce prețuri au la închirieri moto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti foarte norocos daca ai pe cineva acolo.

De vineri pana luni am platit 300 de euro, iar avantajul mare este ca nu-ti opreste garantie. Doar in cazul in care se intampla ceva nasol iti ia banii. De card zboara strict costul inchirierii si nimic mai mult.

Nici nu mai sta pe ganduri, de la piesaje la mancare, totul merita. A, si motoretele erau in stare foarte buna, chiar nu m--am asteptat sa fie atat de ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum dracu se face ca tu te plimbi numai prin locatii crestine? Pe la fratii tai islamisti cand o sa te duci sa te bucuri de maretia lumii islamice?

Nu-l mai lua pe necuratu-n gura ca te trasneste al' de sus sau te pricopseste cu vreo cativa vecini musulmani.

 

@littlekriminal

Ce se intampla in caz de accident? Pe site am vazut ca au garantie de 1-1.5k de euro, daca o faci de pomina si costa mai mult de atat au asigurare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l mai lua pe necuratu-n gura ca te trasneste al' de sus sau te pricopseste cu vreo cativa vecini musulmani.

 

Ca sa-mi fie frica ca ma trazneste ar trebui sa cred in el si nu e cazul. Interesant este ca acest littlekriminal care este homosexual si probabil si pedofil uraste europenii din toata fiinta, zice ca astia din shithole countries e baeti buni dar in vacante el o arde numai prin zone europene civilizate. Asa ca nu pot sa nu ma intreb ce-l mana pe el sa injure europenii (apropo, a zis ad litteram ca romanii sunt de cakat si ca se intelege mai bine cu musulmanii). Mergem pe logica simpla:

 

1. E dobitoc si crede ca e open minded daca iubeste asa-zisa diversitate.

 

2. E ipocrit, in realitate nu crede ceea ce spune dar i se pare ca e cool daca se da multiculti

 

3. E un oengist care o arde flower power pe bani de la bugetul de stat sau cel european.

 

Mai repede as merge pe varianta 1 sau 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, tu ai niște probleme care probabil că necesită tratament de specialitate. Topicul ăsta nu e despre români, marțieni sau alte subiecte de interes pentru tine. Ok, îți imaginezi că ești cruciat pe internet, bravo ție, dar ai putea să produci năzbâtiile astea în secțiunea adecvată. Nu-s de acord cu tine deci probabil că mă vei acuza că îs un evreu convertit la islam, polițist, ongist marxisto-satanic care sacrifica minori ca să distrugă civilizația vestică, așa că noroc că ești tu gata să o aperi cu prețul unui abonament la internet. Încearcă totuși să găsești și altceva de făcut și poate că niște medicamente cu rețetă ar putea să te ajute să duci o viață normală. Noapte bună Corneliu Vadim Tudor 2!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mor :))) petrica asa e el, nu trebuie sa l ia nimeni in serios, pana si spitalul de nebuni l-a lasat sa stea acasa 😂

La banuti, a fost 300 € moto, 100 cazarea pentru 4 nopti (1 Malaga + 3 Granada), 110 beletu' de avion si inca 150 de euro am spart acolo (mancare + benzen), that's it.

In caz de accident iti opresc garantia, care pentru mine era 1000, negociat de la 1200, pentru ca am fost 7 oameni. Motoretele sunt asigurate, 1000 e ciubucu' lor. Unele au deja topcase, blocator de disc au toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam toti o poza cu petrica & prietenii sai (imaginari). Daca poti sa-i prinzi un pic si pe copiii tai, ar fi foarte frumos din partea ta.

@sand_storm - daca ai sti de cate ori mi s-a zis asta in viata :))) dar chiar e, sa stii! Mai ales in perioada asta, ca am inteles ca in vara te cam kaki pe tine cald.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam toti o poza cu petrica & prietenii sai (imaginari). Daca poti sa-i prinzi un pic si pe copiii tai, ar fi foarte frumos din partea ta.

 

Dupa ce o sa pui poze cu prima ta calatorie in tarile islamiste o sa pun poze cu prietenii mei si cu familia mea. E bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu domne, o tara islamista unde exista conflicte, ce nu pricepi. Sa te duci sa le dai palme la ceafa alora din ISIS, sa spargi seminte cu ei la masa, sa va uitati impreuna la Capatos, din astea. Ce-i aia Maroc, poze din fasia Gaza si Siria, asta trebuie daca vrei sa cresti levelu de la pedofil homosexual iubitor de evrei tigani bozgorizati la om normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pregateste pozele, ca intr-o luna plec in Maroc.

 

Iata ca pulynos se dovedeste a fi mai inteligent decat littlekriminalu.

 

Nu domne, o tara islamista unde exista conflicte, ce nu pricepi. Sa te duci sa le dai palme la ceafa alora din ISIS, sa spargi seminte cu ei la masa, sa va uitati impreuna la Capatos, din astea. Ce-i aia Maroc, poze din fasia Gaza si Siria, asta trebuie daca vrei sa cresti levelu de la pedofil homosexual iubitor de evrei tigani bozgorizati la om normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) le iau si eu treptat, ca oriunde te-ai duce nu te angajeaza sef din prima, trebuie sa dovedesti mai intai. Ma sinucid si eu de doua-trei ori, molestez o familie de petrici, apoi urc usor si devin sefulet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era pima zi, nu mai mersesem pe motoreta din octombrie anu' trecut, am mers super lejer. Motoreta era inchiriata asa ca n-aveam chef de vreun extra cost.

Am reusit sa-l pun si pe al doilea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...