Jump to content

Photo

Taxiuri la semafor

• Please log in to reply
36 replies to this topic

#21 alzayr

alzayr

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 142 posts
  • Interests:Heavy metal
  • Moto: Kawasaki ZX-6R 08
  • Numar: din tabla
  • Club: de noapte

Posted 16 May 2018 - 07:33 AM

Pai si cand te bagi printre masini deja oprite si ajungi in fata intre doua din ele cum faci? Nu pleci "in paralel"?

Am pus intre ghilimele pentru ca oricum eu plec si ei raman. :D

Daca observ din timp ca nu am loc in fata primei masini de la semfor raman in spatele alteia.

Prefer sa nu mai plec in paralel , era de cateva ori sa fiu facut sendvis.

#22 danytm

danytm

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 70 posts
  • Moto: Honda Varadero XL1000VA

Posted 16 May 2018 - 11:22 AM

Daca observ din timp ca nu am loc in fata primei masini de la semfor raman in spatele alteia.

De acord, este mult mai sigur asa, oricum avantajul este ca pleci la primul semafor si nu-l astepti si pe al doilea verde

Off topic: avand un motor mai inalt pot sa depasesc oglinzile masinilor mici cu usurinta, alta este problema cand intalnesc un microbuz la care oglinda lor lata se loveste drept cu a mea, exemplu tot din Timisoara: dupa ce ma strecor printre masini si ajung in dreptul unui microbuz de care nu am reusit sa trec din motivul amintit ma sus, deschide omul geamul si incearca sa traga de oglinda ca sa o rabateze, cred ca era ruginita si nu a mai fost miscata din loc de cand era masina, eu i-am zis ca nu e stres si ca pot astepta, dar el nimic, lasa ca merge ca stiu eu, pe moment mi-a fost frica ca-s rupe oglinda asa de tare tragea de ea, intr-un final a reusit, i-am multumit si am trecut mai departe, deci sunt si soferi cumsecade, cei drept cam putini

» Post actualizat in 16 May 2018 09:38

PS: taica-miu ii taximetris (nu si motociclist), din spusele lui ii respecta pe cei pe 2 roti, poate din cazua mea, asta nu stiu precis, dar m-am contrazis cu el pe faze in care clientul vrea sa coboare in locuri unde oprierea este interzisa, ex pe pod (ca el acolo vrea sa se sinucida sau nu stiu ce vrea sa faca) si mi-a zis ca opreste acolo cat timp plateste cursa

#23 SST

SST

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 56 posts
  • Moto: Yamaha Tricker

Posted 16 May 2018 - 02:14 PM

(4) Pentru îmbarcarea sau debarcarea unui client, taxiurile pot opri şi pe drumurile publice cu restricţii privind oprirea, cu excepţia locurilor periculoase, cu condiţia să nu fie perturbată circulaţia prin această manevră.

Detalii: https://legeaz.net/l...imetriei/art-20

Evident ca legea este discutabila si interpretabila. 

#24 AlexDragan

AlexDragan

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 89 posts
  • Interests:Music, sports and motorcycles
  • Moto: Kawasaki GTR 1400 ABS
  • Numar: BV 16 AMK
  • Club: Fara club

Posted 16 May 2018 - 03:09 PM

Am observat de multe ori, in trafic, masini sau chiar autobuze facand loc motociclistilor. Incep prin a spune ca masinile "nu sunt obligate sa ne faca loc" pentru ca nu e legal sa faci lane splitting in Romania. Totusi, destul de multi se dau si ne lasa culoarul liber. Cand se intampla asta, mereu multumesc soferilor, cu mana sau din cap. Ideea e ca daca noi vom fi politicosi, probabil si majoritatea soferilor va fi la fel. Am vazut destul de multi colegi care nu le multumesc soferilor pentru gest (cred ca e de bun simt sa o faci). De asemenea, am observat ca atunci cand doua sau mai multe motociclete fac lane splitting, nu o fac pe acelasi rand (nerabdarea + dorinta de a fi PRIMUL la semafor) si ii bulverseaza pe soferi, care nu mai stiu in ce parte sa se dea. De aici rezulta cateodata situatii periculoase pentru noi. Am observat si colegi care claxoneaza, tureaza motorul sau vin excesiv de tare printre masini, ca sa li se faca loc. Si aici, cred ca e de bun simt sa nu o faci. Daca nu ti se face loc, astepti pana cand e sigur sa treci. Necivilizati sunt si de o parte si de alta. Eu, personal, prefer sa fiu in siguranta decat sa mi se deschida vreo usa in fata sau sa dea cu masina peste mine vreun sofer neatent. Asfalt uscat va doresc!

#25 einstein1984

einstein1984

pragmatic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,815 posts
  • Moto: Piaggio Beverly 300ie
  • Numar: nu le numar, de ce?
  • Club: offtopic racers

Posted 16 May 2018 - 04:13 PM

daca in face ea face lane splitting unu cu tobe "sport" si carburatie decalibrata prefer sa nu sufar zgomotul si gazele si sa o iau pe alta parte, chit ca nu avansez prea repede. 

Orice prost "stie". Nu toti inteleg totusi de ce!

#26 danzi76

danzi76

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 53 posts
  • Interests:Old school byke
  • Moto: MZ ES 250/1, MZ BK 350, Transalp 650
  • Numar: TM76TMB
  • Club: poate la anu`

Posted 16 May 2018 - 04:23 PM

Mda :) ce intrebi si ce raspunsuri primesti.

#27 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 10,057 posts
  • Moto: KLE 500
  • Numar: SPD

Posted 16 May 2018 - 06:52 PM

Ai plecat prea incet...

» Post actualizat in 16 May 2018 16:56

Ai plecat prea incet...

Raspunsul e: ti se pare tie. Nu sunt din Timisoara dar sunt convins ca asta e raspunsul.

#28 Klaus Cata

Klaus Cata

Check my blog

• Super Membru
  • PipPip
  • 543 posts
  • Moto: Kawasaki ER-6N

Posted 17 May 2018 - 12:08 AM

Asta cu geaaca verde ca la politie e 100% real :)). Nici macar nu am casca alba insa nu mi amintesc sa mai fi avut probleme cu prioritatea de cand o port. Altadata in giratoriu se bagau in fata mea si era nasol. Acum comservarii asteapta prea mult ca sa trec si eu. Chiar m am gandit sa iau o casca alba si un motor alb data viitoare :))

Edited by Klaus Cata, 17 May 2018 - 12:09 AM.

#29 einstein1984

einstein1984

pragmatic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,815 posts

Posted 17 May 2018 - 06:53 AM

adica la voi la Timisoara soferii "civili" se impart in fata voastra ca apele marii rosii in fata lui Moise dar taximetristii raman ca recifu de corali pe mijloc? 

Faina treaba

#30 danzi76

danzi76

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 53 posts
  • Interests:Old school byke
  • Moto: MZ ES 250/1, MZ BK 350, Transalp 650
  • Numar: TM76TMB
  • Club: poate la anu`

Posted 17 May 2018 - 08:58 AM

Cam asa ceva. Nu chiar ca in fata lui Moise dar da. (diferenta e ca la noi benzile sunt un pic mai late ca in Bucuresti, inca nu au facut 3 benzi din 2, deci loc este suficient unde e bunavointa)

In schimb si confirm si pt azi dimineata, taxi-urile lipite de banda din mijloc, plus un cascat (taximetrist) a uitat si cand m-a vazut in oglinda a blocat culoarul. :(

despre mine: cum vedeti in semnatura am un Transalp cu tobele originale, deci nu se poate zice ca agresez prin zgomot restul participantilor la trafic, conduc mobra full echipat si chiar multumesc tot timpul cand m-i se face loc, etc.

#31 sebic

sebic

ESC

• Super Membru
  • PipPip
  • 677 posts
  • Moto: cbr1100xx
  • Numar: de BH

Posted 17 May 2018 - 12:00 PM

adica la voi la Timisoara soferii "civili" se impart in fata voastra ca apele marii rosii in fata lui Moise dar taximetristii raman ca recifu de corali pe mijloc? 

Faina treaba

Cu toata nebunia santierelor din Timisoara, in proportie mare motoarele sunt lasate sa treaca, daca sunt observate. Exista exceptii, ori nu te lasa, ori se pune la competitie cu tine. In cazurile astea, in trafic, ma retrag. In Bucuresti mi s-a parut mult mai agresiv comportamentul fata de motociclisti, in general scapam lejer dupa ce treceam de ei si vedeau numar de provincie :) . Nu am stat sa aprofundez reactia, dar parea ca supararea e mai mare pe motoarele locale :D

#32 einstein1984

einstein1984

pragmatic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,815 posts

Posted 17 May 2018 - 12:22 PM

la voi e trafic lejer , dar nu am remarcat (negativ) audiurile din trafic ca la bucuresti. Si taximetristii conduc chiar decent fata de ai nostri. 

#33 B.B.

B.B.

I didn't expect

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 18,257 posts
  • Interests:Nu.
  • Moto: VFR800i
  • Club: HRC

Posted 23 May 2018 - 03:57 PM

Faina treaba

Da, in mare poarte da..

la voi e trafic lejer , dar nu am remarcat (negativ) audiurile din trafic ca la bucuresti. Si taximetristii conduc chiar decent fata de ai nostri.

Nu e lejer deloc, la orele de varf (care sunt 8-10 si 16-19) sunt unele zone de te apuca damblaua. Daca ai de iesit din oras.. de ex de mers pana la Arad tre sa socotesti.. 40min pana iesi din oras si 20min pana la Arad.. :|  (cu masina)

#34 sebic

sebic

ESC

• Super Membru
  • PipPip
  • 677 posts
  • Moto: cbr1100xx
  • Numar: de BH

Posted 23 May 2018 - 08:19 PM

Nu e lejer deloc, la orele de varf (care sunt 8-10 si 16-19) sunt unele zone de te apuca damblaua. Daca ai de iesit din oras.. de ex de mers pana la Arad tre sa socotesti.. 40min pana iesi din oras si 20min pana la Arad.. :|  (cu masina)

Da; toti se misca/comporta zici ca merg dupa moarte, pe telefon cu feisbucu deschis, plangandu-se de trafic in timb ce incurca circulatia. E mai redus numarul agresivilor nesimtiti rauvoitori, in crestere cei de "neam prost" si poate mai multi incurca lume si neatenti. La ore de varf te strecori aproape decent cu motorul (eu de ex nu stau niciodata in trafic, dar nici nu fortez la idioti cand dau de ei)

#35 KENAZ

KENAZ

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 526 posts
  • Moto: Suzuki Marauder VZ800
  • Numar: KNZ

Posted 24 May 2018 - 08:33 AM

Timisoara, cele doua coloane parca asteapta sa treaca motociclistii, doar acel Mertan se bucura ca are vizibilitate :)

IMG_20180518_162017.jpg

#36 ioio_viola

ioio_viola

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 243 posts
  • Moto: Triumph Tiger 800
  • Numar: TM -- MIV

Posted 24 May 2018 - 02:35 PM

nu doar parca, ci se asteapta sa vina moto printre ei. in mare, dimineata acolo se lasa loc destul pentru moto. mai sunt vre-o doi trei care tin spre mijloc si poate mai ai noroc de cate un camion sau autobuz pe banda 2, dar in mare e cel mai ok loc in oras cum se sta in coloana acolo. 

post-5472-0-39639700-1322670183_thumb.jp

#37 frigider

frigider

pseudo-motociclist

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,653 posts
  • Club: 0 = infinit

Posted 24 May 2018 - 03:50 PM

Confirm, chiar am fost impresionat de multe ori de posesori masini "cu pretentii" ai caror soferi care fac loc din proprie initiativa. Sa nu aiba casco pentru eventualele reparatii?

Cu taxiurile, neavand niciun fel de asteptare de lnteligenta din partea conducatorilor lor, nu pot zice ca m-am simtit agasat caci nu o fac inadins, pur si simplu asta e nivelul, taximeria in RO nu e O optiune, e SINGURA optiune.

unii conservari mai sunt si ex/motociclisti/oameni.

castile e pentru oameni urati.

Ghidon --------> Bicicleta

Semighidon --------> Motocicleta :)

NU SUNT ANALFABET, SCRIU DE PE TELEFON.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status