Jump to content

Photo

Taxiuri la semafor

• Please log in to reply
36 replies to this topic

#1 danzi76

danzi76

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 53 posts
  • Interests:Old school byke
  • Moto: MZ ES 250/1, MZ BK 350, Transalp 650
  • Numar: TM76TMB
  • Club: poate la anu`

Posted 15 May 2018 - 02:06 PM

Salutare,

In ultima vreme am observat ca taxiurile (nu toate) se lipesc de banda dintre sensuri cand se opresc la semafor. Treaba e destul de frustranta mai ales cand orasul e blocat.

Sper ca nu sunt eu paranoic sau am eu norocul sa ii intalnesc tot pe aia, dar pare un fel de boicot pt motociclistii neobrazati care ii sfideaza cand ei stau la semafor. Voi ce parere aveti? Ati observat treaba asta in trafic?

#2 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,053 posts
  • Moto: N-am
  • Numar: Primu'
  • Club: Bellagio

Posted 15 May 2018 - 02:14 PM

Nu esti paranoic. Asa procedeaza ei. Ultima experienta cu ei a fost si cea mai amuzanta. Eram pe b1, asteptam verde, se pune verde, b2 si b3 se misca, nu ma puteam incadra sa il ocolesc intrucat traficul era bara la bara. Se pune iar rosu, cobor din masina, ma duc la el, era cu cineva in masina, nu stiu daca era client. Ii zic sa isi mute masina ca sa elibereze banda, el o muta 1 metru mai in fata. Se da iar verde, reusesc sa il ocolesc si cand sa trec prin intersectie, era o masina de politie care astepta la un intermitent. Opresc langa ei, le zic in cateva vorbe ca e unul cu un taxi care blocheaza b1, mi-au multumit, au coborat din masina si s-au dus la el.

Nu stiu ce s-a intamplat. Ulterior imi parea rau, mi se parea ca am facut un "rau" dar pe de alta parte ma gandeam si la ambuteiajele pe care le creaza astfel de specimene de soferi si cheltuielile ocazionate de ambuteiaje - multe zeci de litri de combustibil arse aiurea din cauza unuia care nu poate opri 10 m mai incolo, noxele aferente si ce mai intra la pachet.

Edited by GoodKat, 15 May 2018 - 02:16 PM.

“Yell, "Built not bought mother fucker!" in theire face and then spit on their bike and walk off.”

#3 danzi76

danzi76

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 53 posts

Posted 15 May 2018 - 02:30 PM

Ca asa sunt ei, sunt de acord, pana acum erau fel si fel dar din primavara asta mai mult ca oricand parca o fac diandins. Chiar zilele trecute pe podul de la Calea Sagului o masina de politie mi-a facut loc sa trec dar m-am impotmolit in spatele unui taximetrist care cu toate ca ma vedea nu i-a pasat de loc din contra s-a apropiat si mai tare de linia de delimitare dintre benzi, noroc ca b2 a mers mai bine si am putut sa trec de meltean. Asta pana la urmatorul care a facut la fel. Ieri dupa masa tot pe Calea Sagului dar in sens invers (pe la cimitir) veneam printr-e masinile oprite pana un taximetrist s-a apropiat de cel din stanga lui ca sa nu mai pot sa trec... etc.

Poate ca sunt doar ghinionist.

#4 Silver Arrow

Silver Arrow

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,865 posts
  • Moto: BMW R1200RT
  • Numar: B 237 UTU

Posted 15 May 2018 - 02:57 PM

Cred ca mai degraba iti sar in ochi cei care te incurca.

Melteni gasesti destui. Plina Romania.

Unii neglijenti, altii aiuriti, unii rau intentionati etc. Ai grija sa te feresti si gata.

Acuma vezi si tu: daca se duce in stanga il depasesti prin dreapta si invers :).

» Post actualizat in 15 May 2018 12:58

Inca ceva: casca alba flip-up, hamuri verde relfectorizant si o sa vezi ca se schimba atitudinea ...

#5 B.B.

B.B.

I didn't expect

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 18,330 posts
  • Interests:Nu.
  • Moto: VFR800i
  • Club: HRC

Posted 15 May 2018 - 03:06 PM

Majoritatea soferilor chiar fac loc cu exceptia catorva melteni care se dau si ei daca te observa. Eu unul n-am observat soferi taximetristi sau nu care sa o faca intentionat.

Cei care se baga pe mijloc o fac ca sa vada in fata, de parca daca vad ce se intampla schimba cu ceva situatia...

#6 Dan Ny

Dan Ny

Începător

• Membru
  • Pip
  • 262 posts
  • Moto: Kawasaki ZZR

Posted 15 May 2018 - 04:44 PM

Eu circul prin Bucuresti si pot spune ca oamenii fac loc. Acelasi lucru il fac si eu  cand sunt la volan, asteptand la semafor. Cred ca este firesc. Acum ca sunt si melteni, deh.......oameni si oameni.

P.S.- "danzi76", super MZ-ul tau din avatar!

“A great man is he who has not lost the heart of a child.”

#7 Silver Arrow

Silver Arrow

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,865 posts

Posted 15 May 2018 - 05:10 PM

In Bucuresti zic eu ca daca te comporti normal, fara turat motoare sa sperii omu'  sau bagat agresiv, esti servit cu loc printre masini. Cei mai periculosi sunt cei care sunt la telefon - si sunt destui - si care nu sunt atenti la ce se intampla pe langa ei.

#8 danzi76

danzi76

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 53 posts

Posted 15 May 2018 - 05:31 PM

De acord, in Tm nu am stres cu masinile normale, am observat doar ca taxiurile in "general" blocheaza ostentativ ma refer doar la faptul ca acest comportament este mai accentuat in ultima vreme.

P.S. "Dan NY": mutumesc.

#9 marcone

marcone

I N C O N S I S T E N T

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,142 posts
  • Moto: V-Strom
  • Numar: de Olt
  • Club: Praz County Stromers

Posted 15 May 2018 - 06:53 PM

In Bucuresti zic eu ca daca te comporti normal, fara turat motoare sa sperii omu'  sau bagat agresiv, esti servit cu loc printre masini. Cei mai periculosi sunt cei care sunt la telefon - si sunt destui - si care nu sunt atenti la ce se intampla pe langa ei.

Confirm, chiar am fost impresionat de multe ori de posesori masini "cu pretentii" ai caror soferi care fac loc din proprie initiativa. Sa nu aiba casco pentru eventualele reparatii?

Cu taxiurile, neavand niciun fel de asteptare de lnteligenta din partea conducatorilor lor, nu pot zice ca m-am simtit agasat caci nu o fac inadins, pur si simplu asta e nivelul, taximeria in RO nu e O optiune, e SINGURA optiune.

Edited by marcone, 15 May 2018 - 06:57 PM.

Culmea fiabilitatii: sa consume motorul ulei pana pica cardanul.

#10 Xandros

Xandros

POLITE

• Membru
  • Pip
  • 389 posts
  • Moto: BMW 12GS LED Edition
  • Club: RSR

Posted 15 May 2018 - 07:14 PM

Inca ceva: casca alba flip-up, hamuri verde relfectorizant si o sa vezi ca se schimba atitudinea ...

Nu stiu, ori nu circul eu prea mult ori am avut noroc ... dar pana acum in combinatia de mai sus (+ GS alb) mi se face loc in draci :D

"Pot să-ți spun o chestie cu mâna pe inimă: când am intrat în București, niște prieteni ne așteptau la un bar, și-am zis că trecem să bem o cafea înainte să  ajungem acasă. Și, de la indicatorul cu intrarea în București până în barul ăsta, care e în centru, am făcut 45 de minute. Asta nu e o problemă, dar ideea e că în 45 de minute am văzut niște lucruri, în trafic, pe care nu le văzusem în 4 luni de zile cât am umblat. Și nu mă refer la trafic, la felul în care se conduce... Mă refer doar la încrâncenarea și ura pe care le-am văzut în 45 de minute. Pe cuvântul meu de onoare dacă am văzut așa ceva în 4 luni de zile plecat în toată Europa. Eu cred că asta e revelația, între mari ghilimele, cu care m-am întors: că trebuie plecat de aici. Undeva. Cumva." (Mihai Barbu)

#11 Silver Arrow

Silver Arrow

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,865 posts

Posted 15 May 2018 - 07:51 PM

Nu stiu, ori nu circul eu prea mult ori am avut noroc ... dar pana acum in combinatia de mai sus (+ GS alb) mi se face loc in draci :D

Ti s-ar asterne si covorul rosu daca s-ar putea.

Popor de debili mintali. Cand vad militia, sau li se pare, comuta pe modul legal civilizat....

Cand eram cu RT se lasa cu pus de centuri, aruncat telefoane de la ureche, ma strambam de ras.

Acuma de cand cu GW-ul soferii tresar o leaca cand vad casca si hamul reflectorizant, dar este suficient. Poata o vopsesc alba la anul :crack:

Edited by Silver Arrow, 15 May 2018 - 07:52 PM.

#12 Xandros

Xandros

POLITE

• Membru
  • Pip
  • 389 posts

Posted 15 May 2018 - 09:39 PM

LOL, cu RT-ul cred ca e smecherie :D

Acum serios, fatza de anii trecuti .. observ ca lumea e mult mai intelegatoare cu motoarele in trafic. Cine a inceput acu 10 ani sau mai bine stie ce zic :)

"Pot să-ți spun o chestie cu mâna pe inimă: când am intrat în București, niște prieteni ne așteptau la un bar, și-am zis că trecem să bem o cafea înainte să  ajungem acasă. Și, de la indicatorul cu intrarea în București până în barul ăsta, care e în centru, am făcut 45 de minute. Asta nu e o problemă, dar ideea e că în 45 de minute am văzut niște lucruri, în trafic, pe care nu le văzusem în 4 luni de zile cât am umblat. Și nu mă refer la trafic, la felul în care se conduce... Mă refer doar la încrâncenarea și ura pe care le-am văzut în 45 de minute. Pe cuvântul meu de onoare dacă am văzut așa ceva în 4 luni de zile plecat în toată Europa. Eu cred că asta e revelația, între mari ghilimele, cu care m-am întors: că trebuie plecat de aici. Undeva. Cumva." (Mihai Barbu)

#13 danzi76

danzi76

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 53 posts

Posted 15 May 2018 - 10:13 PM

Este adevarat ca fata de acum 10 ani, cu toate ca traficul a devenit infernal ,soferii iti fac loc cand te vad si nu sunt ignoranti sau cu ochii in telefon. E chiar mai OK decat acum 25 de ani (`93 cand am inceput eu) cu toate ca pe atunci la semafor erau maxim 4-5 masini, daca incercai sa te bagi printr-e ele te luau soferii la bataie :). Dar pe atunci lumea nu era asa de grabita, si nici motoarele nu erau ca acum.

In topic intrebarea era daca ati vazut o incrancenare in atitudinea taximetristilor raportat la motociclisti in ultima vreme in Timisoara. Nu are legatura cu alte categorii de soferi.

#14 Xandros

Xandros

POLITE

• Membru
  • Pip
  • 389 posts

Posted 15 May 2018 - 10:21 PM

Aaaaaaa, LOL, acum am vazut ca e topic deschis pe TM :D  nu stiu cum e in trafic acolo, am fost de cateva ori dar acum multi ani, stiu ca era muuuult mai aerisit decat bucuresti.

Daca tot am fost offtopic luati doua chestii amuzante de prin TM:

1. Ma plimbam cu vara-mea si la un moment dat zice hai la Mall. Ok, hai pe jos, zic eu. Ah, nu, luam autobuzu ca e departe. Am facut fix doua statii ...

2. Ma plimbam prin centru si la un moment dat ma opreste unu sa ma intrebe unde e nush ce strada. Incerc sa-l ajut, nu-mi iese si opresc pe altu sa intreb. Asta se uita pe harta, ii spune aluia .. si ma intreba: da dumneata de unde esti ? Zic: din bucuresti. La care el: eh, nimeni nu-i perfect ! :)))

#15 alzayr

alzayr

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 182 posts
  • Interests:Heavy metal
  • Moto: Kawasaki ZX-6R 08
  • Numar: din tabla
  • Club: de noapte

Posted 15 May 2018 - 10:54 PM

Melteni gasesti destui. Plina Romania.

Din categoria asta fac parte si cei pe patru roti dar si cei pe doua

In Bucuresti am dat de taximetristi care daca erau atenti la trafic si aveau loc de manevra mi-au facut loc chiar si cei de pe RATB.

#16 Silver Arrow

Silver Arrow

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,865 posts

Posted 15 May 2018 - 11:29 PM

Din categoria asta fac parte si cei pe patru roti dar si cei pe doua

In Bucuresti am dat de taximetristi care daca erau atenti la trafic si aveau loc de manevra mi-au facut loc chiar si cei de pe RATB.

Evident. Probabil procentajele sunt apropiate.

#17 shumilica

shumilica

labrador dali

• Membru
  • Pip
  • 155 posts
  • Moto: Kawasaki Versys 650
  • Numar: B-xxx-ALE
  • Club: m-au dat afara din toate

Posted 16 May 2018 - 01:30 AM

Totusi nu uitati sa multumiti cum puteti celor care se chinuie sa va faca loc. Daca au geamul deschis le zic mersi, la cei cu geamu inchis plec capul spre ei. 

Din respect se naste respect.

Confirm ca in bucuresti e mult mai bine ca in alti ani. Plec capu ba in stanga ba in dreapta de ma ia ameteala.

Cat despre taximetristi, eventual arati-le ca se poate: cand prindeti rosu si sunteti primii la semafor puneti-va pe marginea benzii, in stanga preferabil, si daca nu vin pana in dreptul vostru invitatii sa vina in paralel cu voi, pentru fluidizare. Daca li se intampla des faze d-astea poate inteleg ca nu avem nimic cu ei si ca ar fi cazul sa o lase mai moale cu berbecisme d-astea.

Edited by shumilica, 16 May 2018 - 01:31 AM.

"Astazi, daca nu esti confuz, inseamna ca nu gandesti clar.."
U. Peter

#18 alzayr

alzayr

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 182 posts
  • Interests:Heavy metal
  • Moto: Kawasaki ZX-6R 08
  • Numar: din tabla
  • Club: de noapte

Posted 16 May 2018 - 05:33 AM

Cat despre taximetristi, eventual arati-le ca se poate: cand prindeti rosu si sunteti primii la semafor puneti-va pe marginea benzii, in stanga preferabil, si daca nu vin pana in dreptul vostru invitatii sa vina in paralel cu voi, pentru fluidizare. Daca li se intampla des faze d-astea poate inteleg ca nu avem nimic cu ei si ca ar fi cazul sa o lase mai moale cu berbecisme d-astea.

Sa pleci in paralel de pe aceeasi banda nu mi se pare o chestie de luat in calcul.

#19 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,069 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 16 May 2018 - 05:41 AM

Si nici respectul aratat taximetristilor! Or fi aia din Banat altfel, dar dpmdv majoritatea sunt niste primate incapabile de respect in trafic, ceea ce le face si imune la gesturile civilizate ale altora. Iar daca unul pare a face loc eu ma gandesc ca poate pregateste o manevra in stil caracteristic. Cum ar fi o intoarcere peste 4 benzi si 2 linii continue.

#20 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 10,221 posts
  • Moto: KLE 500
  • Numar: SPD

Posted 16 May 2018 - 07:25 AM

Sa pleci in paralel de pe aceeasi banda nu mi se pare o chestie de luat in calcul.

Pai si cand te bagi printre masini deja oprite si ajungi in fata intre doua din ele cum faci? Nu pleci "in paralel"?

Am pus intre ghilimele pentru ca oricum eu plec si ei raman. :D

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status