Sari la conținut

Taxiuri la semafor


danzi76
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

In ultima vreme am observat ca taxiurile (nu toate) se lipesc de banda dintre sensuri cand se opresc la semafor. Treaba e destul de frustranta mai ales cand orasul e blocat.

Sper ca nu sunt eu paranoic sau am eu norocul sa ii intalnesc tot pe aia, dar pare un fel de boicot pt motociclistii neobrazati care ii sfideaza cand ei stau la semafor. Voi ce parere aveti? Ati observat treaba asta in trafic?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca asa sunt ei, sunt de acord, pana acum erau fel si fel dar din primavara asta mai mult ca oricand parca o fac diandins. Chiar zilele trecute pe podul de la Calea Sagului o masina de politie mi-a facut loc sa trec dar m-am impotmolit in spatele unui taximetrist care cu toate ca ma vedea nu i-a pasat de loc din contra s-a apropiat si mai tare de linia de delimitare dintre benzi, noroc ca b2 a mers mai bine si am putut sa trec de meltean. Asta pana la urmatorul care a facut la fel. Ieri dupa masa tot pe Calea Sagului dar in sens invers (pe la cimitir) veneam printr-e masinile oprite pana un taximetrist s-a apropiat de cel din stanga lui ca sa nu mai pot sa trec... etc.

 

Poate ca sunt doar ghinionist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mai degraba iti sar in ochi cei care te incurca.

 

Melteni gasesti destui. Plina Romania.

 

Unii neglijenti, altii aiuriti, unii rau intentionati etc. Ai grija sa te feresti si gata.

 

Acuma vezi si tu: daca se duce in stanga il depasesti prin dreapta si invers :).


» Post actualizat in 15 May 2018 12:58

Inca ceva: casca alba flip-up, hamuri verde relfectorizant si o sa vezi ca se schimba atitudinea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea soferilor chiar fac loc cu exceptia catorva melteni care se dau si ei daca te observa. Eu unul n-am observat soferi taximetristi sau nu care sa o faca intentionat.

Cei care se baga pe mijloc o fac ca sa vada in fata, de parca daca vad ce se intampla schimba cu ceva situatia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu circul prin Bucuresti si pot spune ca oamenii fac loc. Acelasi lucru il fac si eu cand sunt la volan, asteptand la semafor. Cred ca este firesc. Acum ca sunt si melteni, deh.......oameni si oameni.

 

 

 

P.S.- "danzi76", super MZ-ul tau din avatar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti zic eu ca daca te comporti normal, fara turat motoare sa sperii omu' sau bagat agresiv, esti servit cu loc printre masini. Cei mai periculosi sunt cei care sunt la telefon - si sunt destui - si care nu sunt atenti la ce se intampla pe langa ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord, in Tm nu am stres cu masinile normale, am observat doar ca taxiurile in "general" blocheaza ostentativ ma refer doar la faptul ca acest comportament este mai accentuat in ultima vreme.

 

P.S. "Dan NY": mutumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti zic eu ca daca te comporti normal, fara turat motoare sa sperii omu' sau bagat agresiv, esti servit cu loc printre masini. Cei mai periculosi sunt cei care sunt la telefon - si sunt destui - si care nu sunt atenti la ce se intampla pe langa ei.

 

Confirm, chiar am fost impresionat de multe ori de posesori masini "cu pretentii" ai caror soferi care fac loc din proprie initiativa. Sa nu aiba casco pentru eventualele reparatii?

Cu taxiurile, neavand niciun fel de asteptare de lnteligenta din partea conducatorilor lor, nu pot zice ca m-am simtit agasat caci nu o fac inadins, pur si simplu asta e nivelul, taximeria in RO nu e O optiune, e SINGURA optiune.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva: casca alba flip-up, hamuri verde relfectorizant si o sa vezi ca se schimba atitudinea ...

 

 

Nu stiu, ori nu circul eu prea mult ori am avut noroc ... dar pana acum in combinatia de mai sus (+ GS alb) mi se face loc in draci :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, ori nu circul eu prea mult ori am avut noroc ... dar pana acum in combinatia de mai sus (+ GS alb) mi se face loc in draci :D

Ti s-ar asterne si covorul rosu daca s-ar putea.

Popor de debili mintali. Cand vad militia, sau li se pare, comuta pe modul legal civilizat....

Cand eram cu RT se lasa cu pus de centuri, aruncat telefoane de la ureche, ma strambam de ras.

Acuma de cand cu GW-ul soferii tresar o leaca cand vad casca si hamul reflectorizant, dar este suficient. Poata o vopsesc alba la anul :crack:

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LOL, cu RT-ul cred ca e smecherie :D

 

Acum serios, fatza de anii trecuti .. observ ca lumea e mult mai intelegatoare cu motoarele in trafic. Cine a inceput acu 10 ani sau mai bine stie ce zic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat ca fata de acum 10 ani, cu toate ca traficul a devenit infernal ,soferii iti fac loc cand te vad si nu sunt ignoranti sau cu ochii in telefon. E chiar mai OK decat acum 25 de ani (`93 cand am inceput eu) cu toate ca pe atunci la semafor erau maxim 4-5 masini, daca incercai sa te bagi printr-e ele te luau soferii la bataie :). Dar pe atunci lumea nu era asa de grabita, si nici motoarele nu erau ca acum.

In topic intrebarea era daca ati vazut o incrancenare in atitudinea taximetristilor raportat la motociclisti in ultima vreme in Timisoara. Nu are legatura cu alte categorii de soferi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaaaa, LOL, acum am vazut ca e topic deschis pe TM :D nu stiu cum e in trafic acolo, am fost de cateva ori dar acum multi ani, stiu ca era muuuult mai aerisit decat bucuresti.

 

Daca tot am fost offtopic luati doua chestii amuzante de prin TM:

 

1. Ma plimbam cu vara-mea si la un moment dat zice hai la Mall. Ok, hai pe jos, zic eu. Ah, nu, luam autobuzu ca e departe. Am facut fix doua statii ...

2. Ma plimbam prin centru si la un moment dat ma opreste unu sa ma intrebe unde e nush ce strada. Incerc sa-l ajut, nu-mi iese si opresc pe altu sa intreb. Asta se uita pe harta, ii spune aluia .. si ma intreba: da dumneata de unde esti ? Zic: din bucuresti. La care el: eh, nimeni nu-i perfect ! :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Melteni gasesti destui. Plina Romania.

Din categoria asta fac parte si cei pe patru roti dar si cei pe doua

 

In Bucuresti am dat de taximetristi care daca erau atenti la trafic si aveau loc de manevra mi-au facut loc chiar si cei de pe RATB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din categoria asta fac parte si cei pe patru roti dar si cei pe doua

 

In Bucuresti am dat de taximetristi care daca erau atenti la trafic si aveau loc de manevra mi-au facut loc chiar si cei de pe RATB.

Evident. Probabil procentajele sunt apropiate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi nu uitati sa multumiti cum puteti celor care se chinuie sa va faca loc. Daca au geamul deschis le zic mersi, la cei cu geamu inchis plec capul spre ei.

Din respect se naste respect.

 

Confirm ca in bucuresti e mult mai bine ca in alti ani. Plec capu ba in stanga ba in dreapta de ma ia ameteala.

 

Cat despre taximetristi, eventual arati-le ca se poate: cand prindeti rosu si sunteti primii la semafor puneti-va pe marginea benzii, in stanga preferabil, si daca nu vin pana in dreptul vostru invitatii sa vina in paralel cu voi, pentru fluidizare. Daca li se intampla des faze d-astea poate inteleg ca nu avem nimic cu ei si ca ar fi cazul sa o lase mai moale cu berbecisme d-astea.

Editat de shumilica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cat despre taximetristi, eventual arati-le ca se poate: cand prindeti rosu si sunteti primii la semafor puneti-va pe marginea benzii, in stanga preferabil, si daca nu vin pana in dreptul vostru invitatii sa vina in paralel cu voi, pentru fluidizare. Daca li se intampla des faze d-astea poate inteleg ca nu avem nimic cu ei si ca ar fi cazul sa o lase mai moale cu berbecisme d-astea.

Sa pleci in paralel de pe aceeasi banda nu mi se pare o chestie de luat in calcul.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nici respectul aratat taximetristilor! Or fi aia din Banat altfel, dar dpmdv majoritatea sunt niste primate incapabile de respect in trafic, ceea ce le face si imune la gesturile civilizate ale altora. Iar daca unul pare a face loc eu ma gandesc ca poate pregateste o manevra in stil caracteristic. Cum ar fi o intoarcere peste 4 benzi si 2 linii continue.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa pleci in paralel de pe aceeasi banda nu mi se pare o chestie de luat in calcul.

Pai si cand te bagi printre masini deja oprite si ajungi in fata intre doua din ele cum faci? Nu pleci "in paralel"?

Am pus intre ghilimele pentru ca oricum eu plec si ei raman. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si cand te bagi printre masini deja oprite si ajungi in fata intre doua din ele cum faci? Nu pleci "in paralel"?

Am pus intre ghilimele pentru ca oricum eu plec si ei raman. :D

Daca observ din timp ca nu am loc in fata primei masini de la semfor raman in spatele alteia.

Prefer sa nu mai plec in paralel , era de cateva ori sa fiu facut sendvis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca observ din timp ca nu am loc in fata primei masini de la semfor raman in spatele alteia.

Prefer sa nu mai plec in paralel , era de cateva ori sa fiu facut sendvis.

De acord, este mult mai sigur asa, oricum avantajul este ca pleci la primul semafor si nu-l astepti si pe al doilea verde

 

Off topic: avand un motor mai inalt pot sa depasesc oglinzile masinilor mici cu usurinta, alta este problema cand intalnesc un microbuz la care oglinda lor lata se loveste drept cu a mea, exemplu tot din Timisoara: dupa ce ma strecor printre masini si ajung in dreptul unui microbuz de care nu am reusit sa trec din motivul amintit ma sus, deschide omul geamul si incearca sa traga de oglinda ca sa o rabateze, cred ca era ruginita si nu a mai fost miscata din loc de cand era masina, eu i-am zis ca nu e stres si ca pot astepta, dar el nimic, lasa ca merge ca stiu eu, pe moment mi-a fost frica ca-s rupe oglinda asa de tare tragea de ea, intr-un final a reusit, i-am multumit si am trecut mai departe, deci sunt si soferi cumsecade, cei drept cam putini

» Post actualizat in 16 May 2018 09:38

PS: taica-miu ii taximetris (nu si motociclist), din spusele lui ii respecta pe cei pe 2 roti, poate din cazua mea, asta nu stiu precis, dar m-am contrazis cu el pe faze in care clientul vrea sa coboare in locuri unde oprierea este interzisa, ex pe pod (ca el acolo vrea sa se sinucida sau nu stiu ce vrea sa faca) si mi-a zis ca opreste acolo cat timp plateste cursa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(4) Pentru îmbarcarea sau debarcarea unui client, taxiurile pot opri şi pe drumurile publice cu restricţii privind oprirea, cu excepţia locurilor periculoase, cu condiţia să nu fie perturbată circulaţia prin această manevră.


Detalii: https://legeaz.net/legea-38-2003-taximetriei/art-20



Evident ca legea este discutabila si interpretabila.


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat de multe ori, in trafic, masini sau chiar autobuze facand loc motociclistilor. Incep prin a spune ca masinile "nu sunt obligate sa ne faca loc" pentru ca nu e legal sa faci lane splitting in Romania. Totusi, destul de multi se dau si ne lasa culoarul liber. Cand se intampla asta, mereu multumesc soferilor, cu mana sau din cap. Ideea e ca daca noi vom fi politicosi, probabil si majoritatea soferilor va fi la fel. Am vazut destul de multi colegi care nu le multumesc soferilor pentru gest (cred ca e de bun simt sa o faci). De asemenea, am observat ca atunci cand doua sau mai multe motociclete fac lane splitting, nu o fac pe acelasi rand (nerabdarea + dorinta de a fi PRIMUL la semafor) si ii bulverseaza pe soferi, care nu mai stiu in ce parte sa se dea. De aici rezulta cateodata situatii periculoase pentru noi. Am observat si colegi care claxoneaza, tureaza motorul sau vin excesiv de tare printre masini, ca sa li se faca loc. Si aici, cred ca e de bun simt sa nu o faci. Daca nu ti se face loc, astepti pana cand e sigur sa treci. Necivilizati sunt si de o parte si de alta. Eu, personal, prefer sa fiu in siguranta decat sa mi se deschida vreo usa in fata sau sa dea cu masina peste mine vreun sofer neatent. Asfalt uscat va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca in face ea face lane splitting unu cu tobe "sport" si carburatie decalibrata prefer sa nu sufar zgomotul si gazele si sa o iau pe alta parte, chit ca nu avansez prea repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...