Jump to content

Photo

Expediere colet in Italia

• Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,834 posts
  • Moto: N-am
  • Numar: Primu'
  • Club: Bellagio

Posted 14 May 2018 - 08:04 PM

Salutare!

Vreau sa trimit o sa de motocicleta in Italia, plata in ramburs sau in avans, asta o sa vad in momentul in care ma decid sa o expediez. Cum se procedeaza?

Recomandari?

Multumesc!

“Yell, "Built not bought mother fucker!" in theire face and then spit on their bike and walk off.”

#2 cosmin tudor

cosmin tudor

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 601 posts
  • Moto: Suzuki Bandit
  • Numar: B 399 ACT

Posted 14 May 2018 - 08:42 PM

Salut ! Eu sunt de 3 luni in Bologna , la spital . Rudele ne trimit pachete cu diverse prin autocar . De ex e o firma din Galați sau Brăila care e in fie are joi la ora 11 in parcare la IKEA și ajunge in Bologna vineri in jurul prânzului . Pentru un troler plătim cam 15 euro .... cred ca ai putea sa vb cu ei dacă te ajuta așa ...

#3 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,834 posts

Posted 14 May 2018 - 08:58 PM

Iti multumesc. Pe scurt, ideea este in felul urmator. Sunt pe un grup de ceva model moto din Italia si o persoana vrea sa cumpere o sa de la mine. Banuiesc ca ar trebui ceva mai oficial, pe incredere nu stiu ce sa zic. Nu cunosc tarife, nu am mai expediat pana acum un colet in strainatate, nu stiu la ce sa ma astept. Saua nu este mare, este de o singura persoana, sa zic undeva la 35 x 25 cm si relativ usoara.

“Yell, "Built not bought mother fucker!" in theire face and then spit on their bike and walk off.”

#4 JAGI

JAGI

Sustinator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 8,069 posts
  • Moto: R1 2008
  • Numar: lizing

Posted 14 May 2018 - 09:02 PM

De Atlassib ai auzit?

#5 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,834 posts

Posted 14 May 2018 - 09:38 PM

De Atlassib ai auzit?

Am auzit de N firme de curierat. Ceream sfatul oamenilor care poate au facut asta, astfel incat sa stiu la ce sa ma astept. In tara trimit si primesc colete relativ des si am avut parte si de situatii mai putin placute.

#6 JAGI

JAGI

Sustinator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 8,069 posts
  • Moto: R1 2008
  • Numar: lizing

Posted 14 May 2018 - 09:40 PM

Atlassib-ul face cam toata Italia, au multe plecari/saptamina. Cauta-i pe site-ul lor, gasesti contactele dorite, suni, aranjezi. 

#7 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,834 posts

Posted 14 May 2018 - 10:42 PM

Atlassib-ul face cam toata Italia, au multe plecari/saptamina. Cauta-i pe site-ul lor, gasesti contactele dorite, suni, aranjezi. 

Mersi! Pe site vad ca au niste tarife incurajatoare. Le dau maine un telefon sa ma conving ca asa este si ca nu sunt alte costuri la mijloc.

» Post actualizat in 15 May 2018 11:16

Am sunat la Atlassib, nu merge sa trimiti colete cu plata in ramburs.

#8 ianisor

ianisor

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 14 posts
  • Moto: Transalp
  • Numar: Drept.
  • Club: No club.

Posted 15 May 2018 - 05:02 PM

Salut, nu exista plata ramburs pentru colete internationale, poti sa trimiti prin DPD, pentru un colet de 3 kg te costa 98 sau de unul pana in 10 kg 135 de lei.

#9 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,834 posts

Posted 21 May 2018 - 10:41 AM

Aparent nici un curier la care am sunat nu are aceasta optiune ce tine de domeniul SCI-FI: RAMBURS. Cu Posta Romana poti expedia in Egipt dar nu in Italia.

#10 einstein1984

einstein1984

pragmatic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,810 posts
  • Moto: Piaggio Beverly 300ie
  • Numar: nu le numar, de ce?
  • Club: offtopic racers

Posted 21 May 2018 - 11:07 AM

tnt sau dhl nu stiu din astea? 

Orice prost "stie". Nu toti inteleg totusi de ce!

#11 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,834 posts

Posted 21 May 2018 - 12:17 PM

tnt sau dhl nu stiu din astea? 

Nu. Am sunat acum 10 minute la DHL. Nu imi vine sa cred ca cel putin pe teritoriul UE nu exista curieri care sa faca asta...singura solutie "safe" ramane eBay desi cred ca o sa fiu taxat destul de bine. Nu am vandut niciodata pe ebay, nu stiu cum se procedeaza cu transportul etc.

O sa fac un anunt pe ebay, voi da URL-ul persoanei respective, il va cumpara, eu voi invata din mers cum se face si aia este.

#12 einstein1984

einstein1984

pragmatic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,810 posts
  • Moto: Piaggio Beverly 300ie
  • Numar: nu le numar, de ce?
  • Club: offtopic racers

Posted 21 May 2018 - 12:20 PM

https://www.dhl.de/e...-nachnahme.html ba stiu, dar pentru magazine, nu pt tine

anyway, il pui pe ebay , omu plateste prin paypal si-l trimiti cu orice curier, daca nu ajunge plateste paypalu... 

Edited by einstein1984, 21 May 2018 - 12:21 PM.

Orice prost "stie". Nu toti inteleg totusi de ce!

#13 dan.c.

dan.c.

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 720 posts
  • Moto: Aprilia RSV Factory 2004

Posted 21 May 2018 - 01:25 PM

Pe ebay vei avea urmatoarele comisioane:

10% la ebay

5% la paypal

costul transportului

Asa ca trebuie sa adaugi toate astea la suma cu care vrei sa ramai in mana. 

#14 Endurache

Endurache

I see dead mice

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,215 posts
  • Interests:Ceaiul, teatrul, fotografia pe film, motociclismul, muntele si alte cateva.
  • Moto: SP42A
  • Numar: una singura
  • Club: Tobe stock!

Posted 21 May 2018 - 01:56 PM

Stai cuminte cu eBay, mai ales daca nu stii cu ce se mananca. Te trezesti si fara sa si fara bani. Totul frumos si legal. Transportul tot tu trebuie sa il asiguri. Nu vine eBay sa iti care saua. Comisionul eBay difera in functie de categoria la care e inscris produsul. Si vezi ca e fara TVA. Da, platesti TVA la comisionul eBay.

La PayPal ai cam 5% comision si o sa te rupa la conversia valutara. 

Daca ai vorbit cu omul direct, nu te incurca cu intermediari gen eBay.

Ceri plata in avans prin PayPal. Ala e acoperit ca poate deschide disputa daca il pacalesti. Lasa rambursul pentru trimisul in RO. Se plange lumea din cand in cand ca trimite piese si nu le mai ridica cumparatorul, costul transportului ramanand in carca lor. Vrei sa patesti asa la tarife internationale?

If loud pipes save lives just imagine what learning to ride that thing could do!

#15 dan.c.

dan.c.

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 720 posts

Posted 21 May 2018 - 02:14 PM

Da, zice bine Endurache.

Prin paypal sunt doua moduri de trimis bani. Friends@family unde il poti pacali :) adica nu e deloc acoperit si nu poate sa deschida nici o disputa si cealalta, nu mai stiu cum se numeste unde tie iti arata banii in cont, dar in "pending", adica sunt blocati o perioada, probabil 21zile ca sa fie sigura treaba ca ala nu deschide nici un caz.

#16 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,834 posts

Posted 21 May 2018 - 07:45 PM

Da, zice bine Endurache.

Prin paypal sunt doua moduri de trimis bani. Friends@family unde il poti pacali :) adica nu e deloc acoperit si nu poate sa deschida nici o disputa si cealalta, nu mai stiu cum se numeste unde tie iti arata banii in cont, dar in "pending", adica sunt blocati o perioada, probabil 21zile ca sa fie sigura treaba ca ala nu deschide nici un caz.

Am inteles. Dar daca ala primeste produsul, deschide caz la paypal si imi trimite inapoi o caramida in colet?

#17 Endurache

Endurache

I see dead mice

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,215 posts
  • Interests:Ceaiul, teatrul, fotografia pe film, motociclismul, muntele si alte cateva.
  • Moto: SP42A
  • Numar: una singura
  • Club: Tobe stock!

Posted 21 May 2018 - 08:16 PM

Deschizi un biznis in domeniul zidariei. Iti scoti banii asa.

Edited by Endurache, 21 May 2018 - 08:20 PM.

If loud pipes save lives just imagine what learning to ride that thing could do!

#18 JUST4TNT

JUST4TNT

....................

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,893 posts
  • Moto: VN900

Posted 21 May 2018 - 08:36 PM

Tu te agiti si nu reusesti sa vinzi/trimiti saua minune dar deja te vezi tepuit de italienii aia nenorociti.

Facebook is like a jail. You sit around, waste time, have a profile picture, write on walls and get poked by guys you don’t really know.

#19 dan.c.

dan.c.

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 720 posts

Posted 21 May 2018 - 08:41 PM

In cazul asta pui si tu poza cu caramida dar nu prea cred ca iti va da dreptate ebayul. In general cam favorizeaza cumparatorii.

#20 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,834 posts

Posted 21 May 2018 - 09:32 PM

Tu te agiti si nu reusesti sa vinzi/trimiti saua minune dar deja te vezi tepuit de italienii aia nenorociti.

Nici pe departe. Insa am tot citit azi pe diverse forumuri iar ebay si pp chiar favorizeaza cumparatorul in proportie foarte mare. Mneh, o sa vad.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status