Jump to content

Photo

Card pierdut

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 danzi76

danzi76

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 53 posts
  • Interests:Old school byke
  • Moto: MZ ES 250/1, MZ BK 350, Transalp 650
  • Numar: TM76TMB
  • Club: poate la anu`

Posted 12 May 2018 - 10:56 AM

Salutare, am gasit un card de credit langa un yamaha dragstar portocaliu in parcarea de la Leroy Merlin din Sagului pe numele Andrei Avram. Daca il stiti numarul meu de telefon este 0748838897.

#2 l.u.v

l.u.v

Vanturator de tarana si alergic la prostie..

• Admin
  • PipPipPipPip
  • 9,539 posts
  • Moto: Doispesute elte

Posted 12 May 2018 - 12:06 PM

Bravo, daca este contactless fa si tu cumparaturi pana intr.o suta de roni, sa nu.ti ceara pinul, doar n.o sa il dai plin :-))

"Prefer fiarele mai vechi in locul plasticelor de ultima generatie"..

#3 petre81.

petre81.

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,147 posts
  • Moto: Harley

Posted 12 May 2018 - 12:11 PM

Cred ca cel mai usor ar fi sa contactezi banca, ar trebui sa aiba interes sa-si anunte clientul. Alta varianta ar fi sa-l predai la politie dar vei pierde timp cu declaratiile plus ca aia ar fi in stare sa "probeze" cardul.

Rinocerii LGBT: danny_nt, littlekriminal, JCDenton, prafrau, NEGURA,, Starcream, BMW1000RR, pulynos, yo4hgx, kevinn, jinx, pasagera, JUST4TNT, Speedy.K, DoctorX, XaeL, einstein1984, 1xu1xf1xu.

#4 iocapa

iocapa

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 186 posts
  • Moto: BMW S1000RR
  • Numar: De Vaslui

Posted 12 May 2018 - 12:28 PM

Cred ca cel mai usor ar fi sa contactezi banca, ar trebui sa aiba interes sa-si anunte clientul. Alta varianta ar fi sa-l predai la politie dar vei pierde timp cu declaratiile plus ca aia ar fi in stare sa "probeze" cardul.

Asa zic si eu.

Ca nota secundara, vezi ca am patit eu recent sa pierd un card si cineva l-a gasit si a facut cumparaturi cu el.

Din nefericire pentru persoana respectiva, folosirea unui card contactless fara a fi detinatorul lui de drept se incadreaza la furt si folosire de informatii personale ceea ce e destul de nasol

(ca un idiot a facut multe cumparaturi in supermarket-uri mari si l-au filmat aia din toate unghiurile posibile).

Sigur nu e cazul aici, doar zic.

Edited by iocapa, 12 May 2018 - 12:29 PM.

#5 petre81.

petre81.

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,147 posts

Posted 12 May 2018 - 01:09 PM

A fost un caz de curand, un politist a gasit un card si a scos 500 de lei dupa care a chemat proprietarul sa ridice cardul. Dupa ce a luat cradul proprietarul a verificat soldul si a descoperit ca au disparut 500 lei. In urma verificarilor video au descoperit ca politistul era hotul. 

Rinocerii LGBT: danny_nt, littlekriminal, JCDenton, prafrau, NEGURA,, Starcream, BMW1000RR, pulynos, yo4hgx, kevinn, jinx, pasagera, JUST4TNT, Speedy.K, DoctorX, XaeL, einstein1984, 1xu1xf1xu.

#6 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,046 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 12 May 2018 - 02:59 PM

Siguranta si incredere, ce plm...

5ap4e0.jpg

#7 conspicuous

conspicuous

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 14 posts
  • Interests:bicicelte , caiac ,moto
  • Moto: Honda Transalp

Posted 12 May 2018 - 03:04 PM

daca suni la banca il anuleaza, chiar daca le zici ca esti persoana de incredere si vrei sa l returnezi.

#8 AdrianB1

AdrianB1

pupător de moaște

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,202 posts
  • Moto: Yamaha Fazer S2
  • Numar: B-xx-xxB
  • Club: nici gând

Posted 12 May 2018 - 08:15 PM

Daca il anuleaza e in regula, o sa ii emita altul in 2-3 zile.

Whenever you make a statement ask yourself "So what?"

Drive safe.

#9 iocapa

iocapa

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 186 posts
  • Moto: BMW S1000RR
  • Numar: De Vaslui

Posted 12 May 2018 - 08:19 PM

Eu zic, cel mai bine iei un foarfece frumos, ii dai o dunga pe mijlocul cip-ului, si lasi proprietaru sa se descurce cu banca.

Oricum procedura standard a bancii recomanda distrugerea si reemiterea de card nou in cazul pierderii. 

#10 keenon

keenon

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 143 posts
  • Moto: GTR1400 2012
  • Numar: corespunzator

Posted 12 May 2018 - 11:35 PM

Bravo, daca este contactless fa si tu cumparaturi pana intr.o suta de roni, sa nu.ti ceara pinul, doar n.o sa il dai plin :-))

Uite de asta am ales eu sa imi dezactivez cardul "mecanic" si nu electronic. :)) Fara drumuri la banca, fara dubii.

P.S. Cardul imi apartine si este functional. Folosind exclusiv codul PIN.

Attached Thumbnails

• P_20180513_002003_MT.jpg

#11 danzi76

danzi76

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 53 posts
  • Interests:Old school byke
  • Moto: MZ ES 250/1, MZ BK 350, Transalp 650
  • Numar: TM76TMB
  • Club: poate la anu`

Posted 15 May 2018 - 02:00 PM

Cardul este unul online "revolut.com", am incercat sa ii contactez dar se pare ca au un sistem de tot kktul... numar de UK cu robot... nu am ajuns sa vorbesc cu nimeni si dupa 10 minute am renuntat.

Consider topicul inchis, nu inainte sa va multumesc pt pareri, opinii, etc. :)

#12 kaiten

kaiten

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 132 posts
  • Moto: KTM 1190 Adventure R
  • Club: VSTROMANIA

Posted 15 May 2018 - 02:07 PM

Daca este card revolut cel mai probabil posesorul l-a blocat deja (poti face asta cu 2 clickuri din aplicatia de mobil).

In cazul cardurilor de la alte banci daca suni la banca sa raportezi ca ai gasit un card ei il blocheaza intr-o prima faza si emit altul. Emit altul pentru ca tu avand datele (nr. cardului, numle titularului, data expirarii si ccv-ul) poti face cumparaturi online deci ei trebuie sa anuleze combinatia asta de date.

#13 petre81.

petre81.

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,147 posts

Posted 15 May 2018 - 02:13 PM

Cardul este unul online "revolut.com", am incercat sa ii contactez dar se pare ca au un sistem de tot kktul... numar de UK cu robot... nu am ajuns sa vorbesc cu nimeni si dupa 10 minute am renuntat.

Consider topicul inchis, nu inainte sa va multumesc pt pareri, opinii, etc. :)

Amice, da-i foc si gata, s-a terminat problema. Important este ca nimeni sa nu intre in posesia lui si sa-l foloseasca. Proprietarul de drept isi va face altul.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status