Jump to content

Photo

Dauna RCA Euroins

• Please log in to reply
34 replies to this topic

#1 alzayr

alzayr

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 140 posts
  • Interests:Heavy metal
  • Moto: Kawasaki ZX-6R 08
  • Numar: din tabla
  • Club: de noapte

Posted 09 May 2018 - 12:18 PM

Salut,
de curand am fost implicat intr-un accident  usor cu motocicleta un ZX-6R 2008. Doar pagube materiale. Eram pe perioada de franare in coloana maxim 30 km/h , iar nenea cu masina din spatele meu nepastrand distanta a intrat in roata spate. 

Daune: Toba stramba, suporti metalici spate strambati, semnalizare+lampa spate sparte, diverse prinderi rupte. Asta la prima constatare a service-ului. Dupa aprobarea dosarului , pe masura ce service-ul se apuca de desfacut posibil sa mai fie si alte lucruri avariate, ramane de vazut.

Ce am facut pana acum:

1) Dupa ce m-am prezentat la asigurator , a doua zi am fost la reprezentanta Kawasaki pentru deviz. Am primit de la acestia devizul cu suma totala pentru inlocuirea partilor avariate + manopera. Suma nu este chiar atat de mare incat sa intre la dauna totala.(~1400 euro)

2) devizul de la service este indicat sa il trimit asiguratorului cu confirmare de primire pentru a fi inregistrat? Accidentul s-a intamplat in Dambovita, iar eu sunt din Bucuresti(nu ar fi prea ok sa fac drumul asta sa le duc in original un deviz). Sau este deajuns sa il trimit pe email asiguratorului si sa imi confirme primirea acestuia?
Deocamdata am trimis devizul asiguratorului pe email si am rugat sa imi confirme primirea acestuia si dupa caz daca este nevoie il trimit si prin curier cu confirmare de primire.Daca in doua zile nu primesc raspuns il pisez la cap cu telefoane.

3) La 3 zile de la depunerea dosarului de dauna la Euroins am primit un email de la asigurator cu o adresa care spune cam asa:

"In temeiul art. 21 al.3 din Legea nr. 132/2017(art.20 al.3 din OG 54/2016, art. 37 din normal 23/2014 a ASF) , EUROINS 
Romania isi rezerva dreptul de a desfasura investigatii privind procedura evenimentului in cauza, si de aceea, pentru moment, nu ne afla in masura sa dam curs solicitarii dvs de despagubire.
In conditiile in care in termenul legal, investigatiile privind producerea evenimentului vor fi definitivate, va vom comunica rezolutia noastra."
......era si de asteptat. Din ce am citit au la dispozitie 3 luni pentru a imi da un raspuns.

4) Daca asiguratorul poate taragana toata aceasta procedura timp de 3 luni, cf legii, eu le pot cere un raport cu ce au investigat atata timp? sau sunt indreptatiti prin lege sa o frece aiurea si sa amane dosarul? Intreb asta in cazul in care se va ajunge acolo.

5) Dintre voi cei care ati avut daune solutionate prin RCA cat timp a durat aprobarea dosarului ? (stiu ca de la aprobare in 10 zile trebuie sa plateasca)

6) Ce alte lucruri ar trebui sa mai am in vedere ?

Multumesc!

#2 shumilica

shumilica

labrador dali

• Membru
  • Pip
  • 155 posts
  • Moto: Kawasaki Versys 650
  • Numar: B-xxx-ALE
  • Club: m-au dat afara din toate

Posted 09 May 2018 - 02:01 PM

Nu o sa te ajut cu prea multe. Iti zic doar ca si eu am avut o paguba produsa de un asigurat la EUROINS si nu m-am ales cu nimic. Mi-am reparat masina pe banii mei. Motivul lor: daunele nu se pupa. El avea o zgarietura de un cm iar eu doua usi dauna. (a plecat din parcare fara sa se asigure, eu aveam usa spate deschisa, mi-a agatat-o cu aripa lui spate de la mercedes G klass, a dat-o peste cap si asa s-au indoit ambele usi). Greseala mea a fost ca nu am chemat politia, dar de unde naiba sa stiu ca pentru ceva asa simplu trebuia sa chem politia... nici nu cred ca venea...

Am facut si plangere la ASF si degeaba, sunt mana in mana. Daca n-aveam sila de tot sistemu, trebuia sa continui si sa-i dau in judecata etc. Probabil pe sila asta se bazeaza si ei cand dau astfel de raspunsuri.

Ce vreau sa fac prin postarea asta: daca macar unu din voi renunta a mai face RCA la EUROINS si pune 10 lei in plus pentru urmatorul asigurator din lista de preturi inseamna ca mi-am atins scopul. Daca faceti asta ceva mai multi, le vom produce si noi o dauna cel putin echivalenta cu costul reparatiei masinii mele (aproximativ 2500 de lei) :)

Edited by shumilica, 09 May 2018 - 02:06 PM.

"Astazi, daca nu esti confuz, inseamna ca nu gandesti clar.."
U. Peter

#3 ®azvan

®azvan

人馬一体

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,755 posts
  • Moto: Yamaha FZ1R '09
  • Numar: 69YIN
  • Club: 4some (o mai aparut una)

Posted 09 May 2018 - 02:14 PM

Ce vreau sa fac prin postarea asta: daca macar unu din voi renunta a mai face RCA la EUROINS si pune 10 lei in plus pentru urmatorul asigurator din lista de preturi inseamna ca mi-am atins scopul. Daca faceti asta ceva mai multi, le vom produce si noi o dauna cel putin echivalenta cu costul reparatiei masinii mele (aproximativ 2500 de lei) :)

Am facut-o eu. Si exact vreo 10 lei m-a costat diferenta la urmatorul. Euroins erau la un moment dat si in insolventa, din cate stiu.

#4 tudor_tigau

tudor_tigau

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 98 posts
  • Moto: Yamaha TDM 900
  • Numar: BV-31-TMT

Posted 09 May 2018 - 02:15 PM

Salutare,

cand esti implicat intr-un eveniment usor, daca are are totusi elemente mai sensibile de care se pot lega cei de la asigurari (parcari de supermarket, incident cu o ruda - s-a intamplat la un coleg, accident cu moto, sens giratoriu, etc), este mai bine sa se cheme si politia pentru constatare...

Un alt sfat bun ar fi sa va faceti RCA cu decontare directa. Costa un 35 de ron in plus pe an, dar nu te mai doare capul cu toti asiguratii de la city, euroins si alte petarde...

Banuiesc ca nu ai un asemenea RCA...dar daca ai, e o solutie foarte ok.

Chiar astazi am fost la daune pentru ca am fost lovit in timpul stationarii de un sofer neatent.

Mi-a prins foarte bine ca m-am dus direct (cu programare) la Tiriac, si imi rezolv problema elegant.

Asiguratorul tau nu va vrea sa te tepuiasca la constatare sau sa gaseasca nod in papura..pentru ca in final nu ei deconteaza paguba.

Nu stiu daca te ajuta cu ceva post-factum, dar e o idee pt viitor.

#5 1xu1xf1xu

1xu1xf1xu

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,796 posts
  • Moto: ZX550A; Mobra 50

Posted 09 May 2018 - 02:31 PM

La fel de prapaditi sunt toti asiguratorii - daca au motiv sa iti dea cu flit sau sa reduca din despagubire, atunci o vor face fara jena.

Singura solutie (fezabila) este cea propusa de Tudor, respectiv sa mergi pe decontare directa la un asigurator cu care ai avut experiente placute (oricum este la risc).

PS: Si aia de la A-T au ajuns hiene.... la evaluarea pentru CASCO s-au uitat de la 10 metri la ea si m-au pupat si in coor ca sa o incadreze la "tzipla boss" aka valoare maxima (conform OEM cap coada). 

Cand au avut de despagubit, se uitau de la 5 cm cu lanterna la codurile reperelor ca sa taie din despagubire si brusc au constat ei ca parbrizul nu ar fi OEM situatia in care era acelasi ca la evaluare...

Am primit aprobare de inlocuire cu parbriz de 280lei vs 1700 lei cat era OEM. Am facut reclamatie la ANPC si ASF pentru evaluare inechitabila ("dubla masura") asigurare vs. despagubire.

A zis ASF-ul ca am dreptate, dar daca am acceptat contractul ei nu au ce face si nu am decat sa clarific pe cale civila.... I-am tufut in gura si am denuntat unilateral contractul si am incetat sa platesc tarife premium pentru servicii mizerabile (anual impingeam din buzunar aprox 4000 lei catre ei)

#6 alzayr

alzayr

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 140 posts
  • Interests:Heavy metal
  • Moto: Kawasaki ZX-6R 08
  • Numar: din tabla
  • Club: de noapte

Posted 09 May 2018 - 02:32 PM

Un alt sfat bun ar fi sa va faceti RCA cu decontare directa. Costa un 35 de ron in plus pe an, dar nu te mai doare capul cu toti asiguratii de la city, euroins si alte petarde...

Banuiesc ca nu ai un asemenea RCA...dar daca ai, e o solutie foarte ok.

Nu cunosteam acest aspect. La urmatoarea polita RCA imi voi schimba asiguratorul si voi opta si pentru acest extra beneficiu.

#7 shumilica

shumilica

labrador dali

• Membru
  • Pip
  • 155 posts
  • Moto: Kawasaki Versys 650
  • Numar: B-xxx-ALE
  • Club: m-au dat afara din toate

Posted 09 May 2018 - 03:03 PM

Hai sa si laud pe Generali dar o sa devin un pic offtopic deci nu ma supar si nici mir daca mi se sterge postarea.

Acu cateva luni ma trezesc cu vecinu Costica la telefon zicand sa cobor repede ca mi-a intrat cineva in masina. Era la prima ninsoare, derdelus pe jos, eu o aveam parcata cam pe colt, omu a avut 20 in loc de 10km/h in curba si a intrat in aripa mea. Ma uit de pe geam, vad ca e si bara desprinsa, zic super, fix de ce aveam nevoie. Si nu la modul peiorativ. Dadusem peste un caine acu ceva luni si mi se desprinsese bara, scutu rotii sau cum se numeste plasticu ala de inveleste roata sa nu dea cu noroi in motor era la fel, rupt.

Domnu era angajat chelekom si avea rca la Generali. Am facut amiabila, am fost in aceeasi zi la ei la sediu din bucale pe strada copilului, cu bon de ordine, totul civilizat, am asteptat pe scaun si nu la coada vreo juma de ora pana sa ma ia in primire. Mi-a dat de schimbat cu piesa noua atat bara (care era doar desprinsa din coltul cu aripa indoita si foarte putin zgariata de la incident) cat si aripa si aparatoarea aia de noroi. L-am rugat sa includa totusi si o geometrie ca a intrat omu cu bara si in roata mea si a zis ca normal.

A fost o mai mare placerea sa fac accident cu cineva asigurat la Generali :)

Si vreau sa fac reclama si service-ului care mi-a reparat-o: Car Expert Auto, care s-au cumportat ca niste profesionisti, mi-au oferit si masina la schimb, vopseaua a iesit foarte bine, totul profi si nu a durat mai mult de 3 zile sa o repare si vreo saptamana pana sa ma cheme, ca am zis sa ma cheme doar cand au masina la schimb disponibila. Am o toyota si de pe forumuri am citit numai chestii negative la adresa vecinilor CarExpertAuto si anume reprezentanta Toyota Pipera (sunt la 50 de m unii de altii, de altfel piesele au fost cumparate de la reprezentanta toyota), mai ales la partea de vopsitorie si tinichigerie, lucru care ma interesa cel mai mult.

Na reclama acolo unde e cazul!

Ca sa nu fiu complet offtopic:

Da, euroins a fost in insolventa si am crezut ca si-au revenit din practicile astea, avand in vedere ca de multe ori nu mai e cel mai ieftin asigurator din lista, dar se pare ca nu.  Imi place sa cred ca eu i-am bagat in insolventa avand in vedere ca au intrat la cateva luni dupa refuzul de plata la dosarul meu  :tempted:

Bonus la poveste: dupa ce am incheiat amiabila cu domnu, in masina la el, ca n-a dorit sa urce la o cafea, m-am dat jos din masina, omu a dat sa plece si a intrat in masina din fata, proprietarul fiind pe langa masina : ))) noroc ca nu a avut nimic

Attached Thumbnails

• acc-toyota.jpg

Edited by shumilica, 09 May 2018 - 03:08 PM.

"Astazi, daca nu esti confuz, inseamna ca nu gandesti clar.."
U. Peter

#8 JUST4TNT

JUST4TNT

....................

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,893 posts
  • Moto: VN900

Posted 09 May 2018 - 04:42 PM

Poti sa suni si sa iti doresti dar politia tot nu vine la accidente usoare .Am sunat eu la 112 si le-am zis sa dna nu recunoaste ca e de vina /nu vrea sa zica cum o cheama si mi-au zis ca daca nu sant vatamari corporale nu vin. Sa merg la rutiera , sa declar ce s-a intamplat si sa iau nr auto de la dna vinovata si o sa faca ei ce trebuie. Concluzia: daca vrei sa vina politia , le zici ca esti lovit , ca te doare capul etc...

Facebook is like a jail. You sit around, waste time, have a profile picture, write on walls and get poked by guys you don’t really know.

#9 mad.alin

mad.alin

mad.alin

• Super Membru
  • PipPip
  • 577 posts
  • Moto: Yamaha YZF R1
  • Numar: AG 26 CIA
  • Club: vcs

Posted 09 May 2018 - 05:04 PM

Poti sa suni si sa iti doresti dar politia tot nu vine la accidente usoare .Am sunat eu la 112 si le-am zis sa dna nu recunoaste ca e de vina /nu vrea sa zica cum o cheama si mi-au zis ca daca nu sant vatamari corporale nu vin. Sa merg la rutiera , sa declar ce s-a intamplat si sa iau nr auto de la dna vinovata si o sa faca ei ce trebuie. Concluzia: daca vrei sa vina politia , le zici ca esti lovit , ca te doare capul etc...

La fel am patit...daca nu sunt victime ei nu vor sa vina

#10 MariusTm29

MariusTm29

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 489 posts
  • Moto: KTM 625 SMC / Yamaha TT600R

Posted 09 May 2018 - 05:49 PM

pe viitor investiti intr-o camera video , merita .

#11 1xu1xf1xu

1xu1xf1xu

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,796 posts
  • Moto: ZX550A; Mobra 50

Posted 09 May 2018 - 05:53 PM

La ultimele 2 apeluri 112 pentru solicitare ambulanta, au zis ca dureaza minim 30 minute si ca mai bine merg cu pacientul la urgente cu auto personal.

Plm...

#12 JUST4TNT

JUST4TNT

....................

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,893 posts

Posted 09 May 2018 - 05:57 PM

Nu multumesc . Am alte lucruri mai bune de facut in viata decat sa imi pierd vremea sa umblu cu camere la mine , pe masina, pe motor , pe bicicleta , etc.

Facebook is like a jail. You sit around, waste time, have a profile picture, write on walls and get poked by guys you don’t really know.

#13 Figment

Figment

ಠ_ಠ

• Super Membru
  • PipPip
  • 687 posts
  • Moto: Triumph Tiger 800 XC, Yamaha WR250R

Posted 09 May 2018 - 06:26 PM

Nu multumesc . Am alte lucruri mai bune de facut in viata decat sa imi pierd vremea sa umblu cu camere la mine , pe masina, pe motor , pe bicicleta , etc.

Nu prea vad unde e pierderea de vreme. Camera ramane montata, doar o incarci (pe cea de pe moto), cea de pe masina se incarca de la bricheta.

Vand Triumph Tiger 800 2011 super accesorizat         favicon_50.png Moto Report - Aplicație pentru iOS si Android de mentenanță moto & more

#14 BMWs1000RR

BMWs1000RR

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,289 posts
  • Interests:BMW
  • Moto: BMW
  • Numar: DRC
  • Club: Crvena Zvezda

Posted 09 May 2018 - 06:41 PM

Și cea moto se încarcă la bricheta. Depinde doar ce moto ai .

#15 Figment

Figment

ಠ_ಠ

• Super Membru
  • PipPip
  • 687 posts
  • Moto: Triumph Tiger 800 XC, Yamaha WR250R

Posted 09 May 2018 - 07:52 PM

Daca o tii lipita pe mobra, da, sau daca vrei sa te incurci in fire. Eu o tin pe casca si merge pe baterie (gopro). Oricum merita camera, mai ales pe moto.

Vand Triumph Tiger 800 2011 super accesorizat         favicon_50.png Moto Report - Aplicație pentru iOS si Android de mentenanță moto & more

#16 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,811 posts
  • Moto: Honda NC700SA
  • Numar: prin marinimia DRPCIV
  • Club: poate cand ma fac mare

Posted 09 May 2018 - 07:57 PM

asta pana iti declara vreo doi soferi si un pieton ca ai trecut tu pe rosu, nu ei. si politistul ii crede, ca ei sunt trei. e o situatie cat se poate de adevarata. vrei link cu topicul de pe forum cu povestirea? sau vrei link cu colegul de forum peste care a schimbat banda o soferita si l-au scos vinovat pe el pt ca "se stie ca motociclistii se baga printre masini"?

cand ti se intampla una ca asta sa vezi ce umbli dupa martori si camere fixe, si cat regreti ca nu ai avut tu camera ta pe casca.

....castigator la categoria "sinteza zilei"....

Ai prioritate cand ti se da.

#17 JUST4TNT

JUST4TNT

....................

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,893 posts

Posted 09 May 2018 - 08:10 PM

Nu am nimic impotriva celor care poarta camera , e utila daca ajungi in situatii de genul dar eu nu imi doresc asa ceva .

#18 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,811 posts
  • Moto: Honda NC700SA
  • Numar: prin marinimia DRPCIV
  • Club: poate cand ma fac mare

Posted 09 May 2018 - 09:37 PM

nu iti doresti sa faci accidente si sa vina martorii sa sustina ca a fost vina ta (fara sa fie)? sau nu iti doresti camera pe casca?

....castigator la categoria "sinteza zilei"....

Ai prioritate cand ti se da.

#19 JUST4TNT

JUST4TNT

....................

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,893 posts

Posted 09 May 2018 - 09:44 PM

Daca ai un accident si te-ai rupt / ajungi la urgente chiar nu mai are mare importanta daca ai sau nu filmarea. Aia e ultima ta grija ... Iar daca ai scapat usor...o dai pe aia cu fierul se repara bine ca sant ok.

#20 MariusTm29

MariusTm29

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 489 posts
  • Moto: KTM 625 SMC / Yamaha TT600R

Posted 09 May 2018 - 10:15 PM

pai risti sa -ti rupi oasele si tot u sa fii scos de vina , sunt curios atunci ce va fii in sufletul tau , sper sa nu ajungi in aceasta situatie niciodata ... nici nu e greu , esti lovit pe verde si ala zice ca o fost rosu , fara dovezi nu vei putea dovedii niciodata ca e cum zici tu , caz real intamplat si cu spitalizare de vreo 300 zile , fiare in picioare si distractie maxima tot pe banii tai...

Edited by MariusTm29, 09 May 2018 - 10:18 PM.

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Scarabel
DMCA.com Protection Status