Jump to content

Photo

Yamaha TENERE 700

yamaha tenere adventure adventure touring yamaha tenere 700 enduro touring

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 xt600

xt600

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,730 posts
  • Moto: Yamaha
  • Numar: Fara importanta

Posted 06 May 2018 - 09:44 PM

Pregatirile in vederea lansarii noului Tenere sunt destul de avansate. In acest sens, ultimul prototip preproductie, Yamaha Tenere 700 World Raid, a inceput un turneu mondial de teste (si de marketing, as spune eu), intitulat World Raid Tour, care are in program trasee in Australia, America, Africa si Europa. Startul primei etape s-a dat in Australia. Mai multe informatii aici: https://world-raid.c...oto-video-area/

Aici clipul de promovare a etapei australiene:   ...

... si aici cateva informatii despre motocicleta: https://www.yamaha-m...world-raid.aspx

Motocicleta finala va fi, probabil, foarte asemanatoare cu acest prototip, insa sa vedem ce vor pastra din echiparea acestuia, care, din ce se vede, este de top. 

"When in doubt, gas it!"

"Once the throttle is cracked on, it is rolled on smoothly, evenly,

and constantly throughout the reminder of the turn"

JORGE LORENZO: "pero somos españoles, este título tenía que estar en España, era lo justo"

#2 ovi_ice

ovi_ice

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 490 posts
  • Moto: Yamaha XJ6 Diversion

Posted 06 May 2018 - 11:05 PM

Deci Tenere 700 e "Full of Rally DNA", iar KTM 790 Adv e "Ready to Race" :))) Bun asa, is curios care din cele doua va fi mai aproape de echiparea de prototip.

Au tot aparut in ultimele luni spyshot-uri cu Tenere 700 in teste (varianta de productie) si e vai de steaua ei...franele, furca fata, rotile nu sunt nici pe departe ca cele de pe exemplarul din clip.

Bine, Yama va fi probabil 10k euro, iar KTM-ul (mai bine dotat cu suspensii WP, extra electronica) ~ 13k.

Edited by ovi_ice, 06 May 2018 - 11:06 PM.

#3 stulewa

stulewa

sau Jumba

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,806 posts
  • Interests:sa transform timpul in amintiri!
  • Moto: multe
  • Numar: 264
  • Club: ADVENTURERIDE

Posted 07 May 2018 - 09:37 AM

cam putine cadre largi cu motoreta si comportamentul ei pe offroad, se evit total imagini cu aterizarea dupa sarituri, moment in care s-ar vedea functionarea suspensiilor.... mecanizmul de gear shifting este pozitionat deasupea cutiei iar asta in seamna un centru de greutate mai ridicat unde mai pui ca tija de reglaj atarna la cantar... ma intreb doar daca ambreiajul e tot pe cablu?!?? :))

despre ktm nu comentez ca oricum sunt fan! :)

PIRELLI,DUNLOP,NOLAN,MOTOREX,DID,JT,TOPLITE,SBS,HIFLO,NGK,ARIETTE, ALLBALS,BELRAY,ATHENA,K-TECH,VENHIL,MIV,UFO,ESTON,CYCRA

ROTI SUPERMOTO CPL...............................500EURO

ID MASSANGER: motor4freeride@yahoo.com

...UNII MERG MII DE KM PE LUNA CU MOTORETA LA UIMITORUL COST DE 45RON, atat costa abonamentul de net...

ASFALT USCAT?!?!? I LOVE MUD!!!!post-15451-1268057906_thumb.jpg PEOPLES WITHOUT BALLS DRIFT IN CARS! :))))

#4 xt600

xt600

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,730 posts
  • Moto: Yamaha
  • Numar: Fara importanta

Posted 07 May 2018 - 10:51 AM

Daca vor fi diferente mari intre ce ne arata in campania asta de marketing si ceea ce va iesi pe piata, vor avea parte de un esec rasunator. Nu cred ca se vor departa prea mult de prototip. In rest, cred ca va fi o motocicleta adventure in adevaratul sens al cuvantului: simpla, fara gadgeturi electronice prea multe, robusta, foarte fiabila, asa cum stie fabrica de piane sa faca motocicletele.. 

In ceea ce priveste centrul de greutate, centralizarea maselor, ciclistica, am incredere in inginerii lor ca stiu ce fac. In definitiv, Yamaha a inventat segmentul motocicletelor adventure, cu miticele XT500 si Tenere 600. 

"When in doubt, gas it!"

"Once the throttle is cracked on, it is rolled on smoothly, evenly,

and constantly throughout the reminder of the turn"

JORGE LORENZO: "pero somos españoles, este título tenía que estar en España, era lo justo"

Also tagged with one or more of these keywords: yamaha tenere, adventure, adventure touring, yamaha tenere 700, enduro touring

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status