Sari la conținut

07.06.2018- Bucuresti -Dubrovnik - Bucuresti 10.06.2018


danalarm
 Share

Postări Recomandate

 

Uitasem de asta, in Serbia am merg cu google Maps cu Harta descărcată offline ca sa nu fim taxați date in Roaming.

Multumesc

» Post actualizat in 05 May 2018 04:58

Tariful de date, în roaming, în Serbia este de 100 de ori mai mare decat la noi.

Adica 10€/Mb față de 0.1€

Uită de waze.

Acum 2 ani, în hotel, în Belgrad, am trecut din restaurant (wi-fi), la terasa alt wi-fi, în timp ce descărcam o poză pe telefon.

Când am ajuns, câteva secunde, mi-a zis tel că am deja 40€ de dat, să continue?...

Verifică tarifele și în celelalte țări non UE.

Mamaaaa ce preturi. O sa verific...sunt pe digi. (Oricum erau scumpi pe roaming)

Multumesc

» Post actualizat in 05 May 2018 05:00

Nu ai cum sa faci in zona asta a fostei iugoslaviei atatia km intr-o zi decat daca mergi 24 de ore, asta cu pauze de masa si alimentare, sfatul meu e sa te cazezi o zi in bosnia, chiar in Sarajevo poate, am gasit cazari in centru la 20€ si aveau sa bagi si moto in interior iar orasul merita vizitat, centrul vechi e f turistic, mancarea buna si ieftina

 

In Serbia daca te prind ca depasesti cu mult limita de viteza e posibil sa ramai sechestrat cu tot cu moto pana platesti amenda, daca este weekend trebuie sa astepti pana luni cand vine judecatorul sau ce e la ei...

 

In vama cu moto te bagi de fiecare data in fata, cumva pe lateral sa nu obstructionezi masinile de stau ,a coada, te dai jos si te duci cu actele la nenea sa le vada si ai scapat, daca sunteti mai multi de 2 repetati figura cu o mica de pauza de 2-3 minute intre voi

Multumesc, sper sa nu fie cazul de vreo amenda - pare deraj mare :(

» Post actualizat in 05 May 2018 05:01

Am mers anul trecut pe acest traseu cu mașina in Iulie. La 2 benzinării (gen Petrom-ul lor nu vreun no name) am alimentat in Muntenegru, la ambele am plătit cu cardul și au încercat sa ne ia mai mult decât scria pe pompa ca alimentasem. Aceeași pățanie au avut-o prietenii noștri care au alimentat in același loc la distanță de o ora la una din benzinării - doar ca deja erau preveniți. La Moto poate e mai greu de pus in plus însă știu ca am fost tare mirat de întâmplare...in România nu m-am gândit vreodată ca ne-ar putea fura cineva când plătești benzina cu cardul.

Apoi vămile între Muntenegru și Bosnia ....... 90-120 de minute sa treci + șpagă sa treci cu cartea verde ce era imprimată pe hârtie albă nu verde.

Altfel, peisaje frumoase, plăcute, prețuri acceptabile.

Aha - trebuie asigurarea in original!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers in toata Yugoslavia din 2013 in fiecare an macar o data, nu am avut probleme nici cu radare, politie, sau orientarea, doar cu harta clasica, ce rost are sa platesti aiurea doar ca sa ai un ecran in fata? simturile de orientare au disparut?

De fapt vad zilnic papagali care merg de Urlati la Ploiesti sau Mizil cu gps-ul, cred ca le place vocea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au șmecherit între timp in sensul negativ. Unui prieten i-au cerut amenda/șpagă pe motiv ca ar fi fost depistat pe autostrada cu o viteza mai mare decât trebuie. L-au oprit la ieșire după ce a plătit autostrada. De fapt ei stăteau la ieșire iar el era pe prima banda cu numere de România - așa ca l-au oprit - a întrebat bine, bine, dar poza, filmare, etc? Nu avem dar este amenda x dinari. Avea dinari la el echivalentul a 5 euro - i-a dat și l-au lăsat in pace.

 

Apoi, pe centura cu 3 benzi pe sens a Belgradului unde este restricție de viteza 50 (toată porțiunea de 10-15 km pe care am fost noi avea aceasta restricție) era poliție cu radar. Am mers și noi după niște camioane cu viteza cu care mergeau ei și am trecut.

 

Ma gândesc ca o fi ca la bulgari cu poliție și radare concentrate doar lângă capitala in timp ce pe alte drumuri nu prea sunt radare sau poliție.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sarbii sunt naspa, ca cehii si slovacii, comunistoizi cu metehne in consecinta. umbla in masini confiscate, nemarcate, toate marcile, cu geamuri negre, stau in coada ta, te urmaresc daca ai ceva viteza (radare n-am vazut) doar ca sa iti frece ridichea. la mine tarile astea sunt pe lista neagra, le evit cat pot. prefer sa platesc la nemti sau austrieci decat sa "negociez" cu din astia cu priviri baloase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers in toata Yugoslavia din 2013 in fiecare an macar o data, nu am avut probleme nici cu radare, politie, sau orientarea, doar cu harta clasica, ce rost are sa platesti aiurea doar ca sa ai un ecran in fata? simturile de orientare au disparut?

De fapt vad zilnic papagali care merg de Urlati la Ploiesti sau Mizil cu gps-ul, cred ca le place vocea.

Hahaha! Azi am fost papagal. Am fost chiar la Mizil si, atat la dus cat si la intors, am mers cu GPS-ul. E drept, pentru muzica - la dus Nena (99 Luftballons si altele), la intors DJ Project. E posibil sa fi intalnit cativa puristi care sa fi strambat din nas (unde mai pui ca aveam si cutiile laterale, ca de obicei acolo imi sta laptopul!), dar nu m-am prins, ca eram prea vesel de tura mea "adventure like". Daca nu erai atent la echipament (nah, blugi moto), puteai jura ca ma intorc din Mongolia, cel putin (stiu, tre' sa o spal mai des). Pe de alta parte, cu rusinea asta de GPS azi am nimerit pe un drum de care nu aveam habar 96A - cu un pic de macadam m-a scos pe sub podul de la intrarea in Ciolpani. Mic, dragut, cat sa mai rupa monotonia unui DN1.

 

Acu' stau si ma gandesc - daca orice papagal poa' sa arate ca un explorator, cu GPS pe bord (color, nu oricum!), cand el vine doar de la Mizil, atunci pe aia adevaratii, care vin tocmai de le Cheia, cum ii mai identifica spectatorii!? Pai frumos e? Ar merge niste pancarte cu litere mari prinse de cadru, care sa arate traseul, sa eliminam impostorii...

 

(bmwvio, nu am nimic cu tine, doar ma manca deshtu' si l-am scarpinat un pic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu spuneam ca nu mai stie lumea sa se orienteze dupa harta, puncte cardinale, merg cu ochii in ecran si nu sint atenti la drum, la trafic. Asta pentru ca toate bidoanele de plastic de acum(masinile chipurile), trebuie sa fieTDI si sa aiba printre multe alte electrice neaparat navigatie mare, cu toate ca creierul este mic, ca la peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu spuneam ca nu mai stie lumea sa se orienteze dupa harta, puncte cardinale, merg cu ochii in ecran si nu sint atenti la drum, la trafic. Asta pentru ca toate bidoanele de plastic de acum(masinile chipurile), trebuie sa fieTDI si sa aiba printre multe alte electrice neaparat navigatie mare, cu toate ca creierul este mic, ca la peste.

acum 20 de ani mergeam in europa, asia si america dupa harta, cu harta pe genunchi cum se spune. nu m-am ratacit rau niciodata, nioci in Taipei, la, etc.. la inghesuiala mare. acum merg numai dupa gps, nici nu ma mai uit la semne, nevasta-mea se uita si tipa, uneori gps-ul ma baga in balarii insa in ultima instant e f bun. nu mai stiu cu harta. creierul nu e musai mic, doar ca e ocupat cu alte lucruri, mai importante sau mai productive.

Editat de TANTO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 20 de ani mergeam in europa, asia si america dupa harta, cu harta pe genunchi cum se spune. nu m-am ratacit rau niciodata, nioci in Taipei, la, etc.. la inghesuiala mare. acum merg numai dupa gps, nici nu ma mai uit la semne, nevasta-mea se uita si tipa, uneori gps-ul ma baga in balarii insa in ultima instant e f bun. nu mai stiu cu harta. creierul nu e musai mic, doar ca e ocupat cu alte lucruri, mai importante sau mai productive.

Are un avantaj GPS-ul asta de merge pe telefon: este legat cu bluetooth la casca si iti sopteste la ureche ce si cum. Astfel stai cu ochii la drum si nu pe harta sau ecran. Cu balariile nu ai ce face, se mai intampla ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sarbii sunt naspa, ca cehii si slovacii, comunistoizi cu metehne in consecinta. umbla in masini confiscate, nemarcate, toate marcile, cu geamuri negre, stau in coada ta, te urmaresc daca ai ceva viteza (radare n-am vazut) doar ca sa iti frece ridichea. la mine tarile astea sunt pe lista neagra, le evit cat pot. prefer sa platesc la nemti sau austrieci decat sa "negociez" cu din astia cu priviri baloase.

 

Vorbești mult și prost, din cărți. Poliția nu oprește motocicliști nicăieri în Iugoslavia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Gata.

S a batut in cui drumetia :)

Voi mai merge cu inca un prieten.

Vom face oprire in Belgrad, sunt 600km/9ore pe navigatie.

 

Revin cu noutati, multumesc pentru sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are rost sa mergi pe la Belgrad, ocolesti degeaba.

 

Mergi pe la Calafat - Vidin - Zaicear. Eu de la Nis am facut pana in Bucuresti 7h30, pana la Zaicear faci 6h-6h15. Daca te grabesti mergi spre Uzice, treci in BIH si cobori spre coasta. Daca preferi "scenic route" mergi Zaicear - Nis - Pristina - Lezhe si mergi in sus pe coasta. Prinzi si Kotorul pe traseul asta, ai ce vedea.


» Post actualizat in 03 Jun 2018 16:47

Pentru Serbia la Orange preturile sunt urmatoarele : apel local 0.809, catre Ro 2.29 / min, primit 1.309 / min, sms 0.452, date10.71 / MB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are rost sa mergi pe la Belgrad, ocolesti degeaba.

 

Mergi pe la Calafat - Vidin - Zaicear. Eu de la Nis am facut pana in Bucuresti 7h30, pana la Zaicear faci 6h-6h15. Daca te grabesti mergi spre Uzice, treci in BIH si cobori spre coasta. Daca preferi "scenic route" mergi Zaicear - Nis - Pristina - Lezhe si mergi in sus pe coasta. Prinzi si Kotorul pe traseul asta, ai ce vedea.

» Post actualizat in 03 Jun 2018 16:47

 

Pentru Serbia la Orange preturile sunt urmatoarele : apel local 0.809, catre Ro 2.29 / min, primit 1.309 / min, sms 0.452, date10.71 / MB.

Multumesc.

Vreau sa merg pe Drobeta pentru Dunare :), nu am fost pana acum prin zona si am auzit ca e frumos drumul

Oprirea in Belgrad...e un pic turistic. Nu am fost pana acum si tot vorbeau colegii sa rup drumul in doua sa nu exagerez cu km multi pe zi....

 

De intors ma gandeam la drumul propus de tine, pentru sambata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbești mult și prost, din cărți. Poliția nu oprește motocicliști nicăieri în Iugoslavia.

 

Nu vorbeste deloc din carti, daca nu ai patit tu nu inseamna ca nu se intampla. M-au oprit pe mine politistii bosniaci saptamana trecuta si m-au jumulit de 10 euro. Erau intr-o masina nemarcata, un Golf alb, si ne-au urmarit o perioada, intocmai cum a zis colegul.

 

In Muntenegru a incercat fatuca de la supermarket sa ne bage un pachet de tigari la plata desi nu luasem tigari dar eram mai multi si am cumparat mai multe chestii. A zis sa-si scoata si ea tigarile pe ziua aia. A mers unul cu bonul si a luat banii inapoi ca ne-am prins afara.

 

Gainari gasesti peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

Sunt deja in Croatia/Dubrovnik.

Un drum de vis :)

Prima zi, miercuti. Ora 7.00 - Bucuresti/Pitesti/Craiova/Drobeta/Belgrad - 600km.

Drumul pe Serbia/Dunare foarte frumos, mi-au placut la nebunie tunelurile, avand in vedere temperatura de 30+

Pana la autostrada catre Belgrad, goagal m a bagat pe un drum de tara foarte bun si virajat, a fost o placere (90-120km/h)

 

A doua zi, joi, ora 11.00 - Belgrad/muntii Tara/Bosnia/Croatia- Dubrovnik 600km

Drumul, peisajele de vis...incredibil drum prin Muntii Tara. Drumul M20 superb

 

Am ajuns in Dubrovnik dupa 1200km superbi ( mai putin pe Ro ).

Am mers destul de tare... 😇 70/80 localitate, 110/130 in afara. Politie...doua echipaje pe serbia, si pe bosnia (aproape de vama cu Croatia un radar pe trepied si un echipaj in asteptare). La fiecare echipaj am fost avertizat cu faza lunga de autoturisme....am avut noroc :)

 

Maine 10-11.00 plecam spre casa, formatie de trei motociclete...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...