Sari la conținut

Accident DN1 Tiriac Auto, cum procedez cu asiguratorul?


safjkade
 Share

Postări Recomandate

Buna seara,

 

Acum doua zile pe data de 20 Aprilie am fost implicat intr-un accident dupa ce am intors sub podul de langa aeroportul henri coanda sa o iau spre bucuresti. Eu circulam pe banda a doua iar pe banda I se afla un autovehicul pe avarii care mergea foarte incet undeva la 20 km/h. Mi-am dat seama ca este ceva dubios si am vrut sa trec de el, moment in care el fiind pe avari si nesemnalizand a facut stanga brusc sub pod sa o ia spre aeeoport (este interzis sa faci stanga acolo, ai voie sa intri acolo doar daca iesi de la tiriac auto), am aplicat frana de urgenta dar n am putut evita contactul. Motocicleta mea ( yzf r125) a intrat in aripa spate a masinii iar eu am zburat peste ea cu capul in usa masinii. Soferul a oprit sub pod si a incercat sa se scoate victima zicand ca el voia sa ma lase sa trec ( ?!). Am sunat la 112 si a venit un echipaj de politie, au investigat bla bla echilotest, in fine, el a iesit vivnovat pentru ca nu s a asigurat si ca nu avea voie sa faca stanga. Am fost la sectie declaratii hartii etc. Acum vine partea interesanta. Sofer vinovat conducea o masina de la Black Cab in leasing si are asigurare la Tiriac Allianz. Din cate am inteles, tiriac ofera 10% din valoarea motocicletei noi. Nu stiu daca an-ul fabricatiei este un factor care influenteaza suma despagubirii dar in cel mai bun caz un yzf nou costa 5000€. Asta inseamna ca eu primesc 500€. Nu am ce sa fac cu ei pentru ca furca este indoita, roata ovalizata, iar pe partea stanga nu mai am nimic de la oglinda la scarita schimbator etc. Carenele trebuie schimbate toate. Am vorbit cu el si a zis ca luni mergem la notar sa declare ca este dispus sa plateasca reoaratiile daca asiguratorul nu imi ofera suma necesara acestora. Trebuie sa vina cineva sa faca o constatare apoi sa merg la un service pentru evaluare dar acum fiind smaeb toate reprezentantele sunt inchise. Mentionez ca ma doare glezna, dar din cate am inteles daca merg la spital nu o sa stau 90 de zile ceea ce inseamna ca nu se ajunge la penal ci la civil si sincer sa fiu nu vreau sa ma judec un an si sa stau pe bara cu buza umflata. Daca cineva are experienta in asta si imi poate da niste sfaturi as fi foarte recunoscator. O sa atasez poze cu mobra.

Pot cere despagubiri si pentru echipament? Casca este distrusa pentru ca a preluat impactul cu usa. Nu aveam viteza mare, deoarece tocmai iesisem din giratoriu, cred ca undeva la 50 km/h.

O seara faina va doresc si asfalt uscat.

post-97893-0-32595300-1524347452_thumb.jpg

post-97893-0-50807200-1524347466_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles, tiriac ofera 10% din valoarea motocicletei noi.

Pot cere despagubiri si pentru echipament?

Ai inteles gresit, despagubesc reparatiile pana la valoarea maxima a daunei totale care e calculata la valoarea de piata a motocicletei.

Da, se despagubeste si echipamentul, dar trebuie trecut pe procesul verbal de catre politistul care ti-a intocmit autorizatia de reparatie. Pentru stabilirea valorii echipamentului iti trebuie ori factura sau bonul fiscal cu care l-ai cumparat sau proforma de la un magazin care il vinde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci autoturismul rula incet cu cca, 20 km/h si cu avariile ,, puse,,...tu ai vrut sa treci de el cu cca . 50 / h . Asta in giratoriu . El face stinga pe interzis , iar tu il lovesti in aripa spate stinga. Motor facut varza , casca sparta , glezna dureroasa , asigurari vax albina ........

Pai nu era mai bine sa-l lasi pe ala sa vezi ce are de gind? Il lasai sa duca dracului pe interzisul vietii.....

Graba strica tabla !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci autoturismul rula incet cu cca, 20 km/h si cu avariile ,, puse,,...tu ai vrut sa treci de el cu cca . 50 / h . Asta in giratoriu . El face stinga pe interzis , iar tu il lovesti in aripa spate stinga. Motor facut varza , casca sparta , glezna dureroasa , asigurari vax albina ........

Pai nu era mai bine sa-l lasi pe ala sa vezi ce are de gind? Il lasai sa duca dracului pe interzisul vietii.....

Graba strica tabla !

Chill man. Treaba e facuta, cum se zice. Nu mai bine ii răspundeai omului la una din întrebări, daca stii ? Ca asa, de la tastatura e usor...sigur tu stăteai in spatele ăluia cu 20km/h... Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e incredibil cat de fraieri sunt unii oameni :(

ASIGURARILE DESPAGUBESC CONFORM LEGII!!!! nu fiecare cat vrea pwla lui, 1% sau 10000% din valoarea daunei. ti s-a explicat fix in prima postare ce zice legea. daca asiguratorul are alta parere, iti iei un avocat. vezi ca trebuie sa iti dea banii inclusiv pe platforma cu care plimbi mobra pana e reparata, daca ai factură

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vine partea interesanta.

 

Legea spune in felul urmator: Despagubirea nu poate depasi valoarea bunului. Cred ca este cea mai clara si simpla lege din Romania. Daca bunul tau este evaluat conform catalogului la o valoarea de 500 de euro mai mult nu poti primi orice ai face. Sa-l obligi pe ala sa-ti mai dea bani nu e legal, pentru asta sunt facute asigurarile iar cand iesim pe sosea avem obligatia sa cunoastem toate drepturile, obligatiile si consecintele ce pot decurge din astfel de situatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru nelamuriri avem :

Ordinul CSA Nr. 14/2011 - punerea in aplicare a Normelor privind asigurarea obligatorie deraspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule

CAPITOLUL III
Stabilirea despăgubirilor în cazul avarierii sau al distrugerii vehiculelor
Art. 50

CAPITOLUL V
Criterii pentru stabilirea uzurii în cazul pagubelor produse la vehicule
Art. 58

Anexa nr. 3
la Norme
TABELUL COEFICIENŢILOR DE UZURĂ Nr. 1


Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare grija cu asiguratorii ca sunt niste escroci, asa le este meseria, si incearca sa te prosteasca cu fiecare ocazie. Si la fel, mare atentie ce semnezi la notar acolo, n-as avea incredere in nimic din ce zice nenea ala, mi se pare dubios, nu vrea nimeni sa-ti dea bani de buna-voie, chiar si vinovat, in tara asta.

 

Nu-ti fie teama sa faci reclamatie la ASF, astia sunt cerberul pentru asiguratori, daca situatia o impune.

 

Succes in recuperarea pagubelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coeficientii de uzura sunt determinati pentru un parcurs mediu anual de:
— 7.500 km, pentru motocicluri


» Post actualizat in 22 Apr 2018 06:00

Ai mare grija cu asiguratorii ca sunt niste escroci, asa le este meseria, si incearca sa te prosteasca cu fiecare ocazie. Si la fel, mare atentie ce semnezi la notar acolo, n-as avea incredere in nimic din ce zice nenea ala, mi se pare dubios, nu vrea nimeni sa-ti dea bani de buna-voie, chiar si vinovat, in tara asta.

 

Nu-ti fie teama sa faci reclamatie la ASF, astia sunt cerberul pentru asiguratori, daca situatia o impune.

 

Succes in recuperarea pagubelor.

Nu sunt escroci, ci asta le este meseria inspectorilor de dauna din cadrul firmelor RCA. Daca n-ar tine cu casa, ar da firma faliment daca ar acorda despagubiri cat mai mari. In general daca stii textul de lege te vor despagubi la punct si virgula nimic in plus. Daca te vad pe dinafara, vor incerca sa iti acorde cat mai putin. E firesc, pentru asta sunt platiti.


» Post actualizat in 22 Apr 2018 06:03

Buna seara,
..........................
O seara faina va doresc si asfalt uscat.

Pana una alta cum ai procedat pana la urma, te-ai dus la spital si s-a deschis dosar de vatamare sau ai rezolvat-o ca un accident cu avarii/ constatare amiabila ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci autoturismul rula incet cu cca, 20 km/h si cu avariile ,, puse,,...tu ai vrut sa treci de el cu cca . 50 / h . Asta in giratoriu . El face stinga pe interzis , iar tu il lovesti in aripa spate stinga. Motor facut varza , casca sparta , glezna dureroasa , asigurari vax albina ........

Pai nu era mai bine sa-l lasi pe ala sa vezi ce are de gind? Il lasai sa duca dracului pe interzisul vietii.....

Graba strica tabla !

Contactul a fost dupa ce am iesit din giratoriu.

Coeficientii de uzura sunt determinati pentru un parcurs mediu anual de:

— 7.500 km, pentru motocicluri

» Post actualizat in 22 Apr 2018 06:00

Nu sunt escroci, ci asta le este meseria inspectorilor de dauna din cadrul firmelor RCA. Daca n-ar tine cu casa, ar da firma faliment daca ar acorda despagubiri cat mai mari. In general daca stii textul de lege te vor despagubi la punct si virgula nimic in plus. Daca te vad pe dinafara, vor incerca sa iti acorde cat mai putin. E firesc, pentru asta sunt platiti.» Post actualizat in 22 Apr 2018 06:03

Pana una alta cum ai procedat pana la urma, te-ai dus la spital si s-a deschis dosar de vatamare sau ai rezolvat-o ca un accident cu avarii/ constatare amiabila ?

 

Nu am vrut sa facem amiabila, am ales varianta accidentului cu avarii. Mie politistul mi-a spus ca pot sa merg la spital oricand nu neaparat in ziua accidentului si ma gandeam sa folosesc asta ca sa pun presiune pe sofer sa imi achite reparatiile in caz ca nu o face de buna voie dupa ce mergem la notar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost lovit de 3 ori cand eram cu masina de posesori ai Allianz Tiriak, si prima data a fost o factura uriasa, nu am avut nici o problema cu asiguratorul,bine unele minore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu n-ar trebui sa ai treaba nici cu soferul, nici cu asiguratorul. Allianz e dupa mine cea mai serioasa firma de la noi de pe piata. Ne-a platit inclusiv apelurile telefonice din strainatate in tara cand am avut probleme.

 

Ai doar grija sa te tii de proceduri si tine cont ca-ti platesc ce le ceri - cu documente. Eu in locul tau i-as intreba cu ce service-uri lucreaza direct, ideal ar fi sa lasi mobra si s-o iei reparata ca noua, fara sa te complici cu altceva. Pentru casca, daca nu mai ai bon, solicita factura proforma. Cu spitalul, nu stiu cat te ajuta, insa mai bine du-te sa te cauti. Daca iti apare vreo problema peste ceva timp, sa ai dovada ca ai facut ceea ce tinea de tine.

 

Cu alte cuvinte, ia legatura cu asiguratorul, urmeaza procedura, evita-l pe nea Gigel din spatele blocului. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legal asa se procedeaza cel putin la auto:

Se baga intr-un soft, acelasi pentru toti, tipul masinii, an , km tot tacamul si acesta da o valoare a acesteia. Apoi tot in soft se baga niste date de dauna care vor da valoarea reparatiilor.

Daca reparatiile costa sub valoarea masinii aceasta se repara.

Daca reparatia costa mai mult decat masina se numeste dauna totala.

La dauna totala se pune epava pe un site special unde este licitata. Firma de despagubiri va plati diferenta intre valoarea de piata si valoarea epavei.

Apoi epava fie o pastrezi fie o vinzi celui care a licitat-o.

Nu stiu sta treaba cu licitatia la moto, daca exista.

 

Pentru initiator: nu cumva sa pici in plasa asiguratorilor care iti propun un targ. Totul pe baza de hartii conform legii. Eventual consulta vreun prieten care lucreaza in asigurari. O sa ma interesez si o sa revin cu info.

 

Scuze pentru greseli scriu dr pe telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema: mizeria aia de 125 are valoare f mica ca sh, iar piesele pentru reparatie valoare cam mare ca seamana cu alea de motoreta normala.

Ce poti face: cauti anunturi (pe net cu printscreenuri, link) de mobre asemnatoare cu a ata, model si an din romania si faci un mail catre asigurator (office@allianz, nr dosar de dauna etc) si le zici ba baieti cam atata valora mobra inainte de accident. Apoi ei te pot despagubi cu diferenta intre valoarea epavei (la licitatie cim zice SA, daca o vrea cineva sau daca nu o vrea se considera 25% din valorea inainte de accident) si valorea dinainte de accident.

Soferul NU are nici o obligatie legala sa-ti dea el bani, il poti da in judecata dar orice despagubire stabilita de judecator va fi platita de asiguratorul sau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema: mizeria aia de 125 are valoare f mica ca sh, iar piesele pentru reparatie valoare cam mare ca seamana cu alea de motoreta normala.

Ce poti face: cauti anunturi (pe net cu printscreenuri, link) de mobre asemnatoare cu a ata, model si an din romania si faci un mail catre asigurator (office@allianz, nr dosar de dauna etc) si le zici ba baieti cam atata valora mobra inainte de accident. Apoi ei te pot despagubi cu diferenta intre valoarea epavei (la licitatie cim zice SA, daca o vrea cineva sau daca nu o vrea se considera 25% din valorea inainte de accident) si valorea dinainte de accident.

Soferul NU are nici o obligatie legala sa-ti dea el bani, il poti da in judecata dar orice despagubire stabilita de judecator va fi platita de asiguratorul sau.

Multumesc de info. Soferul s-a oferit sa-mi plateasca el reparatiile daca asigurarea lui nu-mi ofera destul pentru ca nici el nu vrea sa se ajunga la judecata.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema: mizeria aia de 125 are valoare f mica ca sh, iar piesele pentru reparatie valoare cam mare ca seamana cu alea de motoreta normala.

Ce poti face: cauti anunturi (pe net cu printscreenuri, link) de mobre asemnatoare cu a ata, model si an din romania si faci un mail catre asigurator (office@allianz, nr dosar de dauna etc) si le zici ba baieti cam atata valora mobra inainte de accident. Apoi ei te pot despagubi cu diferenta intre valoarea epavei (la licitatie cim zice SA, daca o vrea cineva sau daca nu o vrea se considera 25% din valorea inainte de accident) si valorea dinainte de accident.

Soferul NU are nici o obligatie legala sa-ti dea el bani, il poti da in judecata dar orice despagubire stabilita de judecator va fi platita de asiguratorul sau.

Chestia aia cu 25% s-a eliminat. Ramane doar valoarea de licitatie.

Doar ca asiguratorii incearca sa te abureasca ca sa scape mai ieftin.

Teoretic daca nu o liciteaza nimeni trebuie sa iti dea 100% valoarea de piata si ramane cu fierul.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...