Sari la conținut

Branesti


leopold
 Share

Postări Recomandate

Nu sunt acolo, preiau de pe grupul de FB info trafic B & IF:

 

Accident moto-masina la km 15 spre Branesti. Pare sa fie una din acelea nasoale.

Moto Honda albastra, numarul raportat if 89 fff.

Clasica masina care face stanga si nu da prioritate...

30052082_1906619416035963_47168404382102

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasati viteza fratilor ! Ce dracului ....ziua si RIP.ul ! NU mai spuneti ca facea soferul stinga si bla bla bla .....nu mai gasiti scuze ! Circulati omeneste si atenti!

Editat de mos bear
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar in cazul asta omul traieste... Am facut greseala sa ma inscriu pe grupul de infotrafic B-IF si ma doare capul ce vad.

Printre altele, azi dimineata scuterist mort la Vidra...

 

Nu e intotdeauna din cauza de viteza excesiva, insa intr-adevar trebuie sa ne aparam oasele cat putem de bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu e intotdeauna din cauza de viteza excesiva

Nu, ai dreptate, doar in 99% din cazuri. Cum spune @mos bear, lăsați-o in suparare mai incet putin, veti avea uriasa surpriza sa nu mai conteze ca un auto face stanga/dreapta/sus/jos si va surprinde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuvantul pe care doream sa-l pun in valoare e "excesiva".

Poti s-o comiti si la 30-50-60 la ora daca un destept face o chestiune inspirata. Poti s-o comiti si la semafor, stand pe loc.

 

Da, de acord cu tine, viteza prea mare e factorul agravant mai mereu. Si lipsa instinctului de conservare. Nu stiu daca 99%, dar as paria pe 90%. Daca mai pui si necunoasterea/neexersarea franarii de urgenta, esti unde zici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As zice asa:

1: Sa belim putin mai mult ochii noi ca e clar ca pe multi ii doare fix in pix de noi,

2: sa tragem de gaz cand trebuie

3: sa nu mai scoatem statistici din burta daca nu e meseria noastra ca nu e nimic constructiv cand, noi, incepem sa bagam aceeasi placa cu aia care nu sunt in stare sa se asigure si sa foloseasca oglinzile

 

...bine ca e constient

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prieteni ....eu sint toata ziua pe sosea si credeti-ma , viteza ucide . Fiecare km in plus pe vitezometru modifica logaritmic posibilitatea unui accident. Una e sa o pui la 40 alta la 60 si alta la 100.

Pina va vad altii vedetii voi pe ei ! Cautati sa anticipati si lasati-o mai usor . Descarcati-va nervii pe circuit , caci in trafic e rau.

Multumesc bunului D.zeu ca am capatat frica de fi implicat in accident . Vreau sa imbatrinesc frumos si sa ma plimb pina in ultima secunda fara betesuguri cauzate de prostie .\

 

Apropos de accidentul in cauza , priviti cit e de sifonata si masina si motorul ......la 60/ora nu cred ca se strimbau fiarele asa!

Editat de mos bear
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As zice asa:

1: Sa belim putin mai mult ochii noi ca e clar ca pe multi ii doare fix in pix de noi,

2: sa tragem de gaz cand trebuie

3: sa nu mai scoatem statistici din burta daca nu e meseria noastra ca nu e nimic constructiv cand, noi, incepem sa bagam aceeasi placa cu aia care nu sunt in stare sa se asigure si sa foloseasca oglinzile

 

...bine ca e constient

1) pe tine te roade grija altuia inainte de bunastarea ta?

2)cine considera cum si unde "trebuie" sa tragi de gaz?

3)cred ca nu urmaresti cauzele(reale, nu alea din avion vazute si preponderent inutile ale "haterilor" de conservari) din moment ce tu ai impresia ca sunt din burta anumite procentaje. Nu, nu aia care-s retarzi la volan sunt de aratat cu degetul in marea majoritate a accidentelor, ci motociclistii. Ca unii pe aici fac sport national din a arunca vina pe altii, e alta poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

https://www.google.com/amp/s/playtech.ro/2018/statistici-curiozitati-accidente-rutiere/amp/

» Post actualizat in 22 Apr 2018 03:29

https://www.auto-bild.ro/headline/statistica-neagra-27-000-de-accidente-rutiere-s-au-petrecut-romania-2016-114817.html

» Post actualizat in 22 Apr 2018 03:53

@ george05

 

Cand te mai trece un gand ca 99% din accidente sunt cauzate de viteza ar fi bine sa nu incerci sa conduci pentru ca este un indiciu clar ca esti beat.

Orice om care gandeste logic trebuie sa stie ca este absolut imposibil asa ceva .Exagerarile nu ajuta pe nimeni .

Doar suntem in era telefonului intelijent ...si alcoholul inca nu a disparut de pe fata pamantului...Mai adaugi in mix si tineretul si nu mai poti sa fortezi numerele alea in asa hal niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are sens sa incep o polemica interminabila cu tine @goe. Daca vrei și-ți place sa crezi ca marea majoritate a accidentelor moto sunt exclusiv din vina "conservarilor", eu nu am nimic impotriva. Te intreb un singur lucru:cum se face ca in 12 ani de motorit pe drumurile patriei nu am avut nici macar un close-call cu unul care face stanga(am ceva peste 100k km in tara doar si nu am circulat chiar regulamentar tot timpul). Viteza "prea mare" a motociclistilor in anumite locuri(curbe, intersesctii de orice fel in general) e principala cauza a accidentelor grave. Daca vrei sa deschizi ochii sa observi asta bine, daca nu, esti liber sa blamezi retardatii care fac stanga fara a acorda prioritate.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Atata timp cat nu exagerezi aiurea nu exista polemica . Daca tie iti place sa crezi ca 12 ani de zile fara nici macar "close-call" au fost exclusiv pentru ca ai mers cu viteza redusa sau alte motive care tin de valoare personala,este treaba ta .Nici eu nu m-am nascut ieri si folosesc aceleasi drumuri ...Sa fii tu sanatos cati retarzi evit eu zilnic fara sa aiba nici o legatura cu viteza,doar chestii de neatentie ,lipsa de experienta cauzatoare de blocaj si indecizie ,apreciere eronata a distantei etc .De 18 ani fac peste 150000 km/an asa ca am avut ocazia sa vad si eu destule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Goe, am specificat clar zonele in care consider ca problema e "viteza", hai sa ziceam neadaptata(dupa mine tot "excesiva" inseamna), ea fiind principala cauza a accidentelor in care a fost implicata o motocicleta. Eu spuneam ca am peste 100k pe motocicleta, nu la volan(acolo, din pacate, am km cu mai multe zerouri).

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Principala incepe sa sune mai aproape de realitate ...

99% este pur si simplu bullshit.

 

Nu conteaza numarul de roti si cat de repede se invart ...conteaza doar timpul petrecut in trafic pentru a avea o idee despre ce se intapla pe drumuri si nu doar in coltul tau de rai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Principala incepe sa sune mai aproape de realitate ...

99% este pur si simplu bullshit.

 

Nu conteaza numarul de roti si cat de repede se invart ...conteaza doar timpul petrecut in trafic pentru a avea o idee despre ce se intapla pe drumuri si nu doar in coltul tau de rai.

E bullshit pt ca asa zici tu? Hai sa ne raportam DOAR la accidentele de pe forum intamplate in curbe(moto "se duce in balarii) /intersectii(auto face stanga si moto direct in el). Ambele situatii" pt ca viteza prea mare/neadaptata". Apoi pui restul accidentelor intamplate din cauza altor factori. Fa tu socoteala si baga procentaj. Sa vedem daca e mai aproape de 99% sau de cat consideri tu ca ar fi. Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Imi pare rau dar e clar prea devreme pentru tine sa lucrezi cu logica elementara. Indiferent cum masezi numerele nu ai cum sa ajungi la 99%.Pur si simplu aritmetica si logica nu permit.

Alea de pe forum sunt doar o mica parte si faptul ca te avanti sa dai verdict pentru cauze sigure unde nu este cazul e cam neadaptare de viteza in materie de tras concuzii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Este plina lumea de anecdote .Unele au un sambure de adevar ,altele se indreapta catre fantezie .Numerele nu mint si nu pot si torturate sa spuna ce vrei tu cand realitate este cu totul alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar incepi cu jigniri care nici subtile nu sunt.

 

PS:ma indoiesc sincer ca ai vreun habar ce inseamna aritmetica si logica, deci pana la urma nu e nici o problema ca nu pricepi ce scrie majoritatea pe forum(dap, majoritatea, daca vrei 99%).

 

Realitatea e alta? Care e aia? Lumineaza-ne.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Iar incepi cu jigniri care nici subtile nu sunt.

 

PS:ma indoiesc sincer ca ai vreun habar ce inseamna aritmetica si logica, deci pana la urma nu e nici o problema ca nu pricepi ce scrie majoritatea pe forum(dap, majoritatea, daca vrei 99%).

Daca vad ca ti-ai retras cuvintele de cioban ,am mai lasat si eu de la mine si am mai sters .

» Post actualizat in 22 Apr 2018 09:10

Te lamuresc imediat :

 

Majoritatea si 99% nu sunt sinonime la tine la tara.

 

99% este o exagerare grosolana si fara sens.

 

Nu stau acum sa le caut pe toate dar din memorie iti spun ca sunt cel putin doua accidente care apar aici care sunt dincolo de orice suspiciune ca ar fi vorba de viteza drept cauza.Exact ce numar de accidente trebuie sa mai apara ,cauzate de viteza , ca sa se faca procentajul de care vorbesti tu?

» Post actualizat in 22 Apr 2018 09:14

Corectie:

99% si "majoritatea" nu sunt sinonime doar la tine la tara.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...