Sari la conținut

Care te-ai tavalit pe la Mogosoaia?


Silver Arrow
 Share

Postări Recomandate

Bag seama ca portiunea de drum de la giratoriul de pe centura spre Mogosoaia este una periculoasa.

 

Colegul meu (bata la capitolul moto) mi-a spus ca acu' vreo juma' de ora iar a fost tavalit un motociclist peste de drum de fabrica CrisTim. Inca trebuie sa il invat pe coleg ca ne trebuie si poze :).

 

Motociclistul - echipat cum trebuie - era pe picioare doar moto era ciufulita.

 

Iata pe acest segment de la giratoriu din centura spre Mogosoaia este al doilea accident in 1 saptamana. Evident ca utila ar fi sa aflam ce si cum s-a intamplat.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E coada mai mereu acolo (am vazut si unul si cu chopper cu coburi in depasire incalcand linia continua), sunt strazi laterale, intrari in curti de firme si locuinte, se face din o banda doua benzi dar fara marcaj rutier, praf pe jos, gropi, ingrediente destule deci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu fiind din zona pot spune ca din Buftea pana in Mogosoaia e jale, soferi care depasesc mai mereu linia continua, ies din curti fara sa se asigure s.a.m.d. In giratoriul ala nu prea se respecta regulile de circulatie, multi nu isi tin banda. Cum spunea si un coleg de mai sus, de gropi nu mai zic, mare grija prin Mogosoaia ca multi soferi sunt pamant de flori.

Editat de GonnaSetTheStreetOnFire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu fiind din zona pot spune ca din Buftea pana in Mogosoaia e jale, soferi care depasesc mai mereu linia continua, ies din curti fara sa se asigure s.a.m.d. In giratoriul ala nu prea se respecta regulile de circulatie, multi nu isi tin banda. Cum spunea si un coleg de mai sus, de gropi nu mai zic, mare grija prin Mogosoaia ca multi soferi sunt pamant de flori.

 

Am inteles ca pe ruta asta vin navetistii in Bucuresti din Giurgiu si Dambovita, adica cele mai proaste judete in materie de soferie, sau educatie...

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca Giurgiu e la sud de Bucuresti. Pe aici vin DB, IF si PH. Dar nu astia sunt problema. E vorba de toti cei care locuiesc in nordul Bucurestiului, zona Chitila-Mogosoaia-Buftea si care intra in Bucuresti pe aceasta ruta.

 

Mareata centura - mai tineti minte pe Boc cu ''centura Bucurestiului in regim de autostrada'' :crack:- fiind dotata cu sensuri giratorii produce blocaje (nu doar la Mogosoaia) si se fac cozi de cateva sute de metri, iar romanul jmecher face el o depasire, o manevra, o mantocarie si POC: nu te-am vazut, ai venit cu viteza etc. Valabil auto si moto :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca Giurgiu e la sud de Bucuresti. Pe aici vin DB, IF si PH. Dar nu astia sunt problema. E vorba de toti cei care locuiesc in nordul Bucurestiului, zona Chitila-Mogosoaia-Buftea si care intra in Bucuresti pe aceasta ruta.

 

Mareata centura - mai tineti minte pe Boc cu ''centura Bucurestiului in regim de autostrada'' :crack:- fiind dotata cu sensuri giratorii produce blocaje (nu doar la Mogosoaia) si se fac cozi de cateva sute de metri, iar romanul jmecher face el o depasire, o manevra, o mantocarie si POC: nu te-am vazut, ai venit cu viteza etc. Valabil auto si moto :)

Incet incet.

 

Desi cnair insusi a intarziat proiectul:

http://m.hotnews.ro/stire/22357215

S-a mai facut un pas:

http://jurnalul.ro/stiri/observator/5-oferte-pentru-constructia-pasajului-mogosoaia-contract-cu-valoare-estimata-de-aproximativ-33-de-milioane-de-lei-772326.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orasul Giurgiu este la sud de Bucuresti dar judetul Giurgiu se intinde pana in NV Bucurestiului, daca te uiti pe harta se invecineaza cu Buftea.

Asa este dar astia de obicei vin prin A1/Bragadiru/Jilava in Buc. Mai sunt cei din Joita-Sabareni dar ei intra de obicei direct prin Chitila. Au pasaj cu centura, merge mai civilizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fixed.

 

Din experientele mele Giurgiu si Dambovita sunt mai proaste decat Prahova, de astia de Prahova ma tot lovesc aici in Baneasa si sunt cam prostanaci dar macar sunt mai linistiti. Astia din Dublin si San Giorgio sunt urati, prosti si nesimtiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dâmbovița ca Dâmbovița dar nici cu voi ăștia din București nu mi-e frica! Din 2 accidente pe motocicleta ambele au fost provocate de "șoferii" de București care nu sunt in stare să conducă intr-o zona necunoscută, care nu știu să folosească semnale, care nu sunt in stare sa dea prioritate că na, ei sunt de la capitală! Terminați cu tâmpeniile astea și nu mai generalizati! Da, sunt o groaza de șoferi prosti în Dâmbovița, dar nici cu București nu îmi e frică! Să nu generalizăm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram sigur ca o sa se aprinda un taranus caruia ii bate porumbul in geam.

Cei mai mulți țărani sunt în București, nu in provincie ;)

PS: Bucureștiul pt majoritatea e un WC public, toți vin doar ca să își facă nevoile iar apoi se întorc acasă

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai acum in Bucuresti peste 80% sunt " venetici", adica tarani de Bucuresti cum le zic eu. Am un coleg care e din provincie si la un moment dat s-a mutat definitiv aici, isi facuse si mutatie. I-am zis ca degeaba si-a facut buletin de Bucuresti ca tot taran a ramas.

 

Asta e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai acum in Bucuresti peste 80% sunt " venetici", adica tarani de Bucuresti cum le zic eu. Am un coleg care e din provincie si la un moment dat s-a mutat definitiv aici, isi facuse si mutatie. I-am zis ca degeaba si-a facut buletin de Bucuresti ca tot taran a ramas.

 

Asta e...

Nu toți avem norocul sa fim născuți și crescuți intr-o metropola precum Bucureștiul! Hai sa nu stricam topicul cu discuții inutile! O zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si din Buftea poti intra pe varianta Chitila. E iesire directa, si castigi cam 10-15 minute la ora de varf, fata de varianta pe Mogosoaia.E chiar din drumul ce duce spre Targoviste. Pana nu se fac pasaje la fiecare traversare de centura, problema nu o sa se rezolve. Si nu o sa se faca prea curand.Dimineata , la ora 7 fac cam 20 -25 min pana la servicul din sector 1, iar seara cam 25-30 min pana acasa.

Fac parte din gloata de ,,tarani''. Nu sunt nascut in Bucuresti, am locuit cativa ani in Bucuresti , si nu am reusit sa ma acomodez cu traiul minunat la bloc, fiind nascut si crescut la casa in provincie , intr-un sat cu blocuri, cum ii spun eu. Dupa 4 ani la apartament in Bucuresti, am vandut si m-am mutat la casa in Buftea.E mai bine decat in Bucuresti, dar oamenii sunt ''foarte bine crescuti si civilizati ''. E mai bine, dar urmatorul pas , o sa fie sigur alta tara. Cat mai curand , cu atat mai bine.

Editat de nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu toți avem norocul sa fim născuți și crescuți intr-o metropola precum Bucureștiul! Hai sa nu stricam topicul cu discuții inutile! O zi buna

 

Eram sigur ca o sa se deranjeze un "taranus capitalist" si astfel melteanul bastinas de bucuresti mai aduna un post!

 

Fac parte din gloata de ,,tarani''. Nu sunt nascut in Bucuresti, am locuit cativa ani in Bucuresti , si nu am reusit sa ma acomodez cu traiul minunat la bloc, fiind nascut si crescut la casa in provincie , intr-un sat cu blocuri, cum ii spun eu.

 

Problema nu e ca veniti in Bucuresti ci comportamentul pe care majoritatea dintre voi il aveti cand veniti aici. Sunteti exact ca asa-zisii refugiati din Orient sau Africa care viseaza sa ajunga in Occident dar cand ajung unde au visat au un comportament de babuini si strica tot in jurul lor.

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petre, sunt orașe în tara asta care bat Bucureștiul la orice capitol! Nu toți venim in București, nu toți suntem necivilizati! Problema ta e că generalizezi prea mult și consideri Bucureștiul un oraș mult prea dezvoltat pentru niște țărani care vin din provincie

» Post actualizat in 20 Apr 2018 16:18

Când în realitate Bucureștiul e mai necivilizat decât satele izolate din diferite zone! Aia știu ce e ăla respect macar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petre,

 

Cele mai multe masini cu cruci si alte matanii prinse cu ventuze in geam sunt cele din provincie. Faptul ca tu esti educat (probabil din acest motiv te simti si ofensat) nu inseamna ca toata gloata din spatele tau e la fel. Bucurestiul, cu bune si cu rele, e peste orice oras din Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca din primul post am spus că există o groaza de șoferi prosti în Dâmbovița, de necontestate afirmația! Dar acest caz se poate particulariza pentru orice județ! În orice zonă există și șoferi buni, și prosti, și deștepți!

Cred că cel mai important e sa ne uitam la noi in gradina și să nu mai generalizam pe baza unor cazuri particulare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu e ca veniti in Bucuresti ci comportamentul pe care majoritatea dintre voi il aveti cand veniti aici. Sunteti exact ca asa-zisii refugiati din Orient sau Africa care viseaza sa ajunga in Occident dar cand ajung unde au visat au un comportament de babuini si strica tot in jurul lor.

Nu mai generaliza. Ca fapt divers: doar pentru ca esti nascut in Bucuresti nu primesti un coi bonus la nastere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai generaliza. Ca fapt divers: doar pentru ca esti nascut in Bucuresti nu primesti un coi bonus la nastere.

 

De unde stii?

» Post actualizat in 20 Apr 2018 16:56

 

Când în realitate Bucureștiul e mai necivilizat decât satele izolate din diferite zone! Aia știu ce e ăla respect macar

 

In satele izolate exista tarani veritabili, sunt cu totul altceva si nu fac parte din discutia noastra. Gaesti (ex) nu este un sat izolat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TR in ultimul timp este lejer la "putere" in trafikul bucurestean.In orice capitala a lumii 90% sunt dinnafara ei(inclusiv eu) dar depinde pur si simplu cum te comporti si ce reprezinti tu ca OM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...