Sari la conținut

Nu gasesc camera 80/100-19


R4DIKL
 Share

Postări Recomandate

Salut, colegi,

 

Sunt intr-o oarecare dificultate pentru ca nu gasesc o camera moto, pentru anvelopa fata Yamaha Tricker XG 250, cu dimensiunile 80/100-19. Am rupt google-ul in doua si am gasit oricare alte dimensiuni, mai putin cea de mai sus.

Daca aveti vreo sursa de unde as putea achizitiona o astfel de camera+rim band v-as fi recunoscator. In cazul in care nu gasesc camera asta aveti idee daca s-ar potrivi o alta dimensiune? Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca dimensiunea asta am avut-o (si inca o am) montata pe moto iar la ultima interventie pe roata (centrat), Adi Balamuc mi-a zis ca a gasit camera infasurata rau. Ai idee despre 80/70-MC19? Ma gandesc ca inaltimea de 70% din latimea anvelopei este destul de aproape de 100%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune bre 70/100-19 si termina cu prostiile. camera aia a fost bagata prost, d-aia a fost gasita infasurata. d-aia tre sa te pricepi cand faci o pana la o motoreta dar multi aleg sa mearga la nea Gica vulcanizatorul care le rezolva problema cu 5 lei in loc de 50. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune bre 70/100-19 si termina cu prostiile. camera aia a fost bagata prost, d-aia a fost gasita infasurata. d-aia tre sa te pricepi cand faci o pana la o motoreta dar multi aleg sa mearga la nea Gica vulcanizatorul care le rezolva problema cu 5 lei in loc de 50. ;)

Asa o fi, cum zici tu, dar nea Gica era Victor de la anvelopemoto.eu si da, m-a costat vreo 50 de lei, dar nu asta e problema. Deci, pana acum, avem doua sugestii: latime mai mare si latime mai mica decat cea indicata de producator. Eu am propus o inaltime mai mica, resepctiv, in loc de 8 cm sa fie 5,6 cm. Cum s-ar putea manifesta camera/anvelopa in cele trei situatii?

Editat de R4DIKL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea, o anvelopa neumflata e mai mica decat cauciucul in care trebuie sa intre (mai ales la diferente din astea de 1cm). In momentul in care o umfli, nu are cum sa faca cute, sa se infasoare, daca e bagata corect. Trebuie doar sa expandeze si sa umple golul din interiorul cauciucului.

Eu ti-am recomandat o anvelopa un pic mai mare, adica sa expandeze mai putin, sai ai siguranta mai mare. Jumba ti-a recomandat o anvelopa mai mica, adica sa se umfle mai mult decat e ea facuta, automat sa ai peretel anvelopei un pic mai subtire decat normalul. Nu e nici asta o problema, cat timp mergi cu presiune OK in roti.

Tu, daca esti mai catolic decat papa, iei o camera mai mica, dar mai groasa in carne (heavy duty). Astfel, cand o umfli pe aia, o sa ajungi la o grosime a peretelui camerei suficient ca sa nu-ti mai faci probleme. Si nici vreo sansa de "infasurare" nu mai ai.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte adevarat ce zici tu. Eu nu am contrazis pe nimeni, doar ca voiam sa inteleg comportamentul rotii in cele trei situatii. Multumesc pentru observatii.


» Post actualizat in 16 Apr 2018 09:43

Am vorbit cu mai multi furnizori/mecanici si se pare ca varianta optima este 90/90-19 (fata de 80/100-19) unde latimea mai mare este compensata de inaltimea mai mica, astfel incat tubul camerei sa prinda oarecum uniform pe interiorul anvelopei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...