Jump to content

Photo

Duminica 15 Apr la mare

• Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 TANTO

TANTO

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 60 posts
  • Moto: K1600B
  • Club: It's bagger's time

Posted 14 April 2018 - 08:48 AM

m-am hotarat pentru mare, asta nu e tara de mancat asfalt, e tara de enduristi. ma duc si ma intorc pe autostrada. aia cu evitatul autostrazii aici in ro e un cliseu, mari peisaje nu ai pe niciunde, nici drumuri pe care sa umbli.
plec pe la 9 cred, daca mai vine cineva, stabilim o ora pt intalnire in parcarea de la km 20 pe a2. mancam pe acolo, nu stiu unde. pesti sau alte mortaciuni.

Travel only with thy equals or thy betters; if there are none, travel alone.

The Dhammapada

#2 Silver Arrow

Silver Arrow

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,865 posts
  • Moto: BMW R1200RT
  • Numar: B 237 UTU

Posted 14 April 2018 - 09:02 AM

Adevarul ca A2 de la Buc la Fundulea este de vis :).

#3 TANTO

TANTO

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 60 posts

Posted 14 April 2018 - 09:50 AM

Adevarul ca A2 de la Buc la Fundulea este de vis :).

una din benzi e ok.

The Dhammapada

#4 Xandros

Xandros

POLITE

• Membru
  • Pip
  • 389 posts
  • Moto: BMW 12GS LED Edition
  • Club: RSR

Posted 14 April 2018 - 12:26 PM

Pai pana la mare ce peisaj vrei ? E campie .. si avem si multe autostrazi ca sa NU le eviti :D

"Pot să-ți spun o chestie cu mâna pe inimă: când am intrat în București, niște prieteni ne așteptau la un bar, și-am zis că trecem să bem o cafea înainte să  ajungem acasă. Și, de la indicatorul cu intrarea în București până în barul ăsta, care e în centru, am făcut 45 de minute. Asta nu e o problemă, dar ideea e că în 45 de minute am văzut niște lucruri, în trafic, pe care nu le văzusem în 4 luni de zile cât am umblat. Și nu mă refer la trafic, la felul în care se conduce... Mă refer doar la încrâncenarea și ura pe care le-am văzut în 45 de minute. Pe cuvântul meu de onoare dacă am văzut așa ceva în 4 luni de zile plecat în toată Europa. Eu cred că asta e revelația, între mari ghilimele, cu care m-am întors: că trebuie plecat de aici. Undeva. Cumva." (Mihai Barbu)

#5 Doctor X

Doctor X

Not a tru biker

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,458 posts
  • Interests:Rocks, rolls and guitars
  • Moto: Kawasaki KLE 500
  • Numar: B-32-DRX

Posted 14 April 2018 - 04:37 PM

una din benzi e ok.

Mda, aia pe care se înghesuie toți.

"You should never underestimate the predictability of stupidity." Bullet Tooth Tony

My photostream on Flickr

https://500px.com/mnegulici

http://servicemotor.ro/

#6 TANTO

TANTO

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 60 posts

Posted 14 April 2018 - 05:52 PM

asta e vesnica disputa vitezisti vs enduristi, benzina vs diesel, apple vs samsung. pentru cine are timp.

The Dhammapada

#7 petre81.

petre81.

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,147 posts
  • Moto: Harley

Posted 14 April 2018 - 05:58 PM

Eu anul trecut m-am intors de la mare (plimbare de o zi) pe drumul vechi si eram cu masina pt ca sotia nu merge pe motocicleta. Am mers asa de linistit si am facut doar 20 de minute in plus fata de autostrada care era full de masini, mergeam cate 20 de km fara sa intalnesc nici o masina. Cel mai frumos a fost cand am oprit undeva in pustiu sa ma pis, cerul era pliiiiin de stele, imagine imposibil de vazut din Bucuresti.

Singurul dezavantaj major este faptul ca soseaua nu este trasata si trebuie sa fii foarte atent daca mergi noaptea.

Rinocerii LGBT: danny_nt, littlekriminal, JCDenton, prafrau, NEGURA,, Starcream, BMW1000RR, pulynos, yo4hgx, kevinn, jinx, pasagera, JUST4TNT, Speedy.K, DoctorX, XaeL, einstein1984, 1xu1xf1xu.

#8 PoliBuc

PoliBuc

Motociclist ... intarziat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,071 posts
  • Interests:sporturi cu motor, rock
  • Moto: Suzuki Bandit 1250SA
  • Numar: B-94-GSF
  • Club: Lizeanu ?

Posted 14 April 2018 - 08:24 PM

TANTO, ai mers vreodata spre mare pe la Calarasi, bac, Adamclisi, dealuri, printre vii ? Eu zic sa incerci ! Anul trecut a fost mai ciudat, ca sa nu spun altfel, au dat cu criblura de aveam si in ghete... cu tot cu smoala aferenta da' cred ca s-a tasat de atunci.

Plimbare placuta !

Vesnic alergator

#9 TANTO

TANTO

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 60 posts

Posted 14 April 2018 - 08:59 PM

TANTO, ai mers vreodata spre mare pe la Calarasi, bac, Adamclisi, dealuri, printre vii ? Eu zic sa incerci ! Anul trecut a fost mai ciudat, ca sa nu spun altfel, au dat cu criblura de aveam si in ghete... cu tot cu smoala aferenta da' cred ca s-a tasat de atunci.

Plimbare placuta !

am fost frate peste tot de zeci de ori. ma strange tara asta si ma enervez. trist e ca am incercat sa stau in Germania prin sud undeva si dupa o vreme am incercat acelasi sentiment dupa ce am parcurs toate traseele in toate directiile ce se puteau atinge in 1-2 zile. America si Australia sunt de mine, mergi de cazi jos si nu ajungi nicaieri.

The Dhammapada

#10 PoliBuc

PoliBuc

Motociclist ... intarziat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,071 posts
  • Interests:sporturi cu motor, rock
  • Moto: Suzuki Bandit 1250SA
  • Numar: B-94-GSF
  • Club: Lizeanu ?

Posted 14 April 2018 - 09:11 PM

N-am cum sa te contrazic, ce sa zic, "muta-ti cuibu" si te du'". Si eu ma confrunt cu aceeasi "plictiseala" de aici din Bucuresti dar avem o tara foarte frumoasa, chiar ai "calcat-o" pe toata ? Si nu ma refer doar la drumuri, sunt niste minunatii de vazut...

Vesnic alergator

#11 TANTO

TANTO

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 60 posts

Posted 14 April 2018 - 09:22 PM

probabil nu pe toata insa in mare parte. locurile frumoase put de jeg, ti se urca sangele in cap, campuri intregi pline de pungi si pet-uri. tara e frumoasa, nu paradis cum ne-au invatat comunistii sau aia de n-au trecut de Giurgiu insa oamenii nu sunt gospodari, stau in jeg. imediat dupa 89, nu era autostrada la unguri, mergeai pe o sosea. peisajul si casele erau identice insa la noi terenul ala din fata caselor era parloaga, la unguri cu iarba tunsa si flori. pana si aia, niste migratori sunt mai civilizati decat noi.

Edited by TANTO, 14 April 2018 - 09:25 PM.

The Dhammapada

#12 Sergiu_V.Riders

Sergiu_V.Riders

_Dexter

• Super Membru
  • PipPip
  • 644 posts
  • Moto: ktm1290r
  • Club: V-Riders.ro

Posted 16 April 2018 - 07:41 AM

aia cu evitatul autostrazii aici in ro e un cliseu, mari peisaje nu ai pe niciunde, nici drumuri pe care sa umbli.

Evitam autostrazile pentru simplul motiv ca vrem curbe, nu dorim sa facem cauciucurile patrate. 

Motocilcleta e viata pe curbe, pe drum drept e pustiu :)

Daca nici in Romania nu ai drumuri pe care sa te dai, nu stiu ce sa mai zic. Sunt o multime de Trans-uri plus drumuri de munte unde poti a te manifesta si incanta privirea daca doresti.

Edited by Sergiu_V.Riders, 16 April 2018 - 07:44 AM.

#13 TANTO

TANTO

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 60 posts

Posted 16 April 2018 - 12:19 PM

cei cu harley si alte asemenea fac cauciucul patrat pentru ca vor ei, asa le place. nu trebuie sa ii judeci pe altii cu masura ta, asta e ceva romanesc si tine de educatie. fii tolerant.
cat despre peisaje, drumuri si alte alea, mergi si vezi pe la altii sau intreaba pe cei care au fost. daca esti endurist Romania e ok. daca nu, nu.

Attached Thumbnails

• 6-29-2008 1-59-44 PM_0068.JPG
  • 6-29-2008 2-14-44 PM_0076.JPG
  • 6-29-2008 2-01-38 PM_0071.JPG
  • 6-29-2008 9-15-39 AM_0031.JPG
  • 6-29-2008 9-40-43 AM_0053.JPG
  • 6-30-2008 10-41-50 AM_0100.JPG
  • 6-30-2008 10-48-46 AM_0107.JPG
  • 6-30-2008 10-48-38 AM_0106.JPG
  • 7-6-2008 2-00-49 PM_0411.JPG
  • 7-6-2008 1-16-55 PM_0349.JPG

Edited by TANTO, 16 April 2018 - 12:28 PM.

The Dhammapada

#14 Sergiu_V.Riders

Sergiu_V.Riders

_Dexter

• Super Membru
  • PipPip
  • 644 posts
  • Moto: ktm1290r
  • Club: V-Riders.ro

Posted 16 April 2018 - 03:19 PM

Eu povesteam de ce evitam autostrăzile. Nu am vorbit de alții pentru ca Nu e treaba mea preferintele altora și fanteziile lor despre cât suntem de putin educați, netoleranti, cât de nașpa e România și ce minunat e in rest!

Sunt touringar, nu endurist!

Edited by Sergiu_V.Riders, 16 April 2018 - 03:20 PM.

#15 Silver Arrow

Silver Arrow

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,865 posts
  • Moto: BMW R1200RT
  • Numar: B 237 UTU

Posted 16 April 2018 - 04:05 PM

am fost frate peste tot de zeci de ori. ma strange tara asta si ma enervez. trist e ca am incercat sa stau in Germania prin sud undeva si dupa o vreme am incercat acelasi sentiment dupa ce am parcurs toate traseele in toate directiile ce se puteau atinge in 1-2 zile. America si Australia sunt de mine, mergi de cazi jos si nu ajungi nicaieri.

Pai o Pan-American este numai buna de tine :).  30.000 Km, 17 tari, daca te abati un pic mai bagi inca 4. E drept ca e o mica intrerupere intre Panama si Columbia, dar parca dupa ce stai la o sueta cu Udrea mai bine sari peste Columbia si o tai cu un vapor direct in Ecuador-Peru si apoi prin Chile pina te intalnesti cu Pierre Vaillant :).

Recunosc ca mi-ar place si mie....

#16 September

September

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 881 posts
  • Moto: BMW R 1200 GS / K 1200 GT / K 1600 GTL

Posted 16 April 2018 - 04:22 PM

Așteptând plăcuțele de frână la GTL, am scos GS-ul, după... 8 ani.
Uitasem cum este.
Până la 120km/h, este interesantă, jucăușă, elastică. Ok.
Doar vibrează și-ți amorțesc bucile în timp.
Merge și cu 160, dar pare mare vitejie.
Vibrează tot.
Și casca, uneori și imaginea. :(
De multe ori am preferat să o țin într-a 5-a, să fie motorul un pic mai turat, să ies din zona de rezonanță.
Clar, la drum întins ar trebui măcar 4 cilindri...
Este o părere. Nu mă înjurați. :)

Edited by September, 16 April 2018 - 04:23 PM.

#17 dans

dans

warned

• Membru
  • Pip
  • 482 posts
  • Moto: GS like

Posted 16 April 2018 - 04:32 PM

Așteptând plăcuțele de frână la GTL, am scos GS-ul, după... 8 ani.
Uitasem cum este.
Până la 120km/h, este interesantă, jucăușă, elastică. Ok.
Doar vibrează și-ți amorțesc bucile în timp.
Merge și cu 160, dar pare mare vitejie.
Vibrează tot.
Și casca, uneori și imaginea. :(
De multe ori am preferat să o țin într-a 5-a, să fie motorul un pic mai turat, să ies din zona de rezonanță.
Clar, la drum întins ar trebui măcar 4 cilindri...
Este o părere. Nu mă înjurați. :)

Incearca si cu un GS/GSA > 2014 si o sa vezi ca nu mai este asa. 160 devine de croaziera, chiar dk nu e GTL. Intreaba-l pe Tanto care stie cel mai bine pt. ca le-a avut pe toate si cine stie daca nu cumva dupa ce-si vinde Baggerul, trece la GSA 2018! 

#18 TANTO

TANTO

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 60 posts

Posted 16 April 2018 - 06:26 PM

silver arrow: grand America e b cu topcase. am b, nu-mi trebuie topcase pentru ca nu mai am pasager. nevasta-mea creste copii. nici aia nici b-ul nu sunt pentr tura mentionata de tine care e cam cu peripetii. pan American hwy nu e chiar hwy. in gsa e mai bun. sau zici de Honda st1300? am vrut sa iau acum multi ani dar am luat k1200gt, era mai modern. Honda face motociclete bune dar la touring a pierdut trenul demult, sunt vechi, depasite toate.

September: gsa nou e silky smooth, asta de anul trecut nu cel de acum 2 ani tot cu apa, I-au mai facut ceva, nu vibreaza deloc.

Edited by TANTO, 16 April 2018 - 06:33 PM.

The Dhammapada

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status