Jump to content

Photo

Pasul Tabla Butii

• Please log in to reply
32 replies to this topic

#21 greenhorn

greenhorn

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 213 posts
  • Interests:VERSYS
  • Moto: Kawasaki Versys
  • Numar: IF07TRN

Posted 14 April 2018 - 09:29 PM

Incercat azi. Ajuns la 5 km de tinta si infipt in namoale. Nu e de trecut cu mobra. Atv si 4x4 au trecut. Dupa ce am vazut ce si cum si am impins un pic la fier m-am intors cu gand de revenire ca e divina zona.IMG-20180414-WA0182.jpg IMG-20180414-WA0182.jpg 20180414_132103.jpg 20180414_131024.jpg 20180414_131729.jpg IMG-20180414-WA0186.jpg IMG-20180414-WA0185.jpg IMG-20180414-WA0187.jpg IMG-20180414-WA0180.jpg IMG-20180414-WA0189.jpg 20180414_132054.jpg
Recomandari:
- nu te du singur. Daca te prinde o ploicica o sa impingi la motor de o sa behai.
- pana la 1 mai e nu m-as risca inca o data.
- mergeti cu rezervorul plin. Coclaul papa gaz.
- grija la viteii deghizati in caini!
» Post actualizat in 14 Apr 2018 19:43

Ma bag si eu cu un offtopic "non motociclistic", pt ca "lupte sangeroase"... vara merge facut traseul cu un 4x4 mediu? Care e cel mai bun traseu de urcare?

Merge. Cel putin pe uscat. Sunt sleauri dar pt auto sunt practicabile.
Daca nu stii cu motorul pe sleauri devine interesant.

#22 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,991 posts
  • Moto: KLE 500
  • Numar: SPD

Posted 15 April 2018 - 12:54 AM

1 Mai? Poate 1 august cu Versysul... Pamantul ala e extrem de dubios. Cum zici si tu, cea mai mica ploaie il face de nu-l mai dezlipesti dintre aripa fata si roata.

P1110386.JPG

#23 Geo_ZGA

Geo_ZGA

etern incepator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,755 posts
  • Moto: Viroguta de-un sfert, Vacadero de-o mie
  • Numar: da
  • Club: Totenkopf Division

Posted 15 April 2018 - 10:00 AM

Multumesc pt info :) Oricum vara aveam de gand sa ma duc, campare 3-4 zile pe acolo. Stiu ca e si o cetate (ruina) pe acolo, plus zonele ww1 de interes pt mine.

Arbeit macht frei

#24 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,991 posts

Posted 15 April 2018 - 10:32 AM

Multumesc pt info :) Oricum vara aveam de gand sa ma duc, campare 3-4 zile pe acolo. Stiu ca e si o cetate (ruina) pe acolo, plus zonele ww1 de interes pt mine.

Ruinele fostei vami de pe frontiera romano-austro-ungara sunt exact pe culme cam in dreptul cimitirului. Drumul de creasta trece exact prin fost incinta. Dar nu te astepta la cine stie ce cladiri, sunt doar niste resturi de ziduri de vreo 30 cm inaltime.

Pentru campare sunt doua locuri, dupa preferinte:

* prima se vede in pozele mele, e chiar la buza padurii. Daca e uscat cobori cu vaca cu orice gume pana acolo. Sau cu orice masina de la 10 cm garda in sus. Atentie daca ai gume de strada si incepe sa ploua sa duci mobra sus cat mai repede. Daca ploua noaptea, cand dormi, poti avea probleme. Cu gume mixte sau de scandal poti dormi linistit.

* al doilea loc de campare, care mie imi place mai mult, dar presupune lasat mobra un pic mai departe de corturi, este cum stai cu spatele la cimitir, in aval de el, cu fata la padure, oblic dreapta, un pic mai jos de buza padurii. Chiar langa el e izvorul, disponibil tot timpul anului. Am fiert apa, pentru siguranta, dar n-are niciungust sau miros dubios. Locul asta e mai retras si mai departe de betoanele turnate de bulangii aia de la primarie...

Daca te plictisesti acolo dupa o noapte doua mai e un loc misto in zona: la intrarea in Cheile Stanei. Cum cobori de pe Tabla Butii spre nord (opus directiei Slon) dai in drumul Cheia-Vama Buzaului. Faci stanga pe el si ajungi la un grup de case de vacanta unde se face un drum la dreapta, cu bariera, mai nou. Daca o iei pe drumul ala in vreo 300 m pe stanga e un loc mare si frumos sub o multime de brazi. De acolo mai ai vreo 20 de minute de mers pana la intrarea in chei, chei care merita facute la pas. Iti ia vreo ora si ceva dus-intors. Atentie: sa verifici sa nu se anunte vreo rupere de nori pe munte, spre Ciucas, cheile sunt periculoase in caz de viitura!

#25 Geo_ZGA

Geo_ZGA

etern incepator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,755 posts
  • Moto: Viroguta de-un sfert, Vacadero de-o mie
  • Numar: da
  • Club: Totenkopf Division

Posted 15 April 2018 - 11:09 AM

Pai nu cu mobra as vrea, nici nu stiu daca sta la verticala vaca pe drumurile alea. Nu prea are valeitati de offroad (si nici eu, n-am iesit cu ea de pe asfalt prea mult)... plus ca e mai greu sa car chestii cu ea pe munte (apa, bere, mancare, cazma, detector etc). Cu masina ma gandeam, dormit in ea si umblat prin transee ziua, cu detectorul :) Am locatia in plan de ceva timp, dar n-am apucat sa ajung si nu stiam cum e drumul, cat de greu e. Ca una se vede pe harta, alta e la fata locului.

Arbeit macht frei

#26 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,991 posts

Posted 15 April 2018 - 04:23 PM

Fiecare cum ii place.

Eu am urcat cu Tucson cu gume de vara, dar era uscat.

Daca dormi in masina nu-ti trebuie loc de campare, o tragi 2 m afara de pe drum si gata.

#27 svgobi

svgobi

• Membru
  • Pip
  • 487 posts
  • Interests:muzici,fiare,munti,pesteri
  • Moto: suzuki & 'onda

Posted 15 April 2018 - 06:27 PM

Cand s-o topi zapada poti merge cu masina sau cu o moto nu prea joasa din Slon pana la cimitir si in continuare pe creasta o portiune, dar pe coborarea din creasta spre pasul Boncuta vara trecuta era cel putin un loc prin care nu a trecut pe coborare un Suzuki Vitara, drumul este indreptat numai pentru ocazia festiva din vara, in rest are sleauri prea mari, nu incercati acesta coborare cu orice auto.  Am testat apa izvorului de la cimitir intr-o tura de bicle, e faina.

#28 connex

connex

p'aci si io

• Super Membru
  • PipPip
  • 540 posts
  • Interests:munti:)
  • Moto: HD - FXDX Honda NSS 250
  • Numar: NA
  • Club: NA

Posted 16 April 2018 - 09:08 AM

Pai nu cu mobra as vrea, nici nu stiu daca sta la verticala vaca pe drumurile alea. Nu prea are valeitati de offroad (si nici eu, n-am iesit cu ea de pe asfalt prea mult)... plus ca e mai greu sa car chestii cu ea pe munte (apa, bere, mancare, cazma, detector etc). Cu masina ma gandeam, dormit in ea si umblat prin transee ziua, cu detectorul :) Am locatia in plan de ceva timp, dar n-am apucat sa ajung si nu stiam cum e drumul, cat de greu e. Ca una se vede pe harta, alta e la fata locului.

Din ce stiu, este sit arheologic si banuiesc ca risti gros cu detectorul acolo. Nu cunosc legislatia si nu ma pot pronunta, probabil esti mai in tema ca mine.

Speedy, aia este o scena si atat. :) Demontabila. Probabil ai fot in jurul datei de 6 in zona si era montata. Probabil nu o sa mai fie, pentru ca acum au amfiteatrul sufletului la intrarea in cimitir.

#29 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,991 posts

Posted 16 April 2018 - 05:25 PM

Ma...nu stiu ce sa zic, io am fost de vreo zece ori, in diverse perioade ale anului si era acolo. 

#30 adyrip1

adyrip1

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 337 posts
  • Moto: CF Moto 500
  • Numar: B-xx-JVW
  • Club: Nici unul

Posted Yesterday, 03:31 PM

Atentie ca zona din jurul Lacului Vulturilor este rezervatie acum si nu ai voie cu acareturi motorizate. Eu cand am fost acum 1 an, era si  o masina de la Jandarmerie care se invartea pe acolo. 

La Tabla Butii nu e o problema. 

#31 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,991 posts

Posted Yesterday, 03:36 PM

Atentie ca zona din jurul Lacului Vulturilor este rezervatie acum si nu ai voie cu acareturi motorizate. Eu cand am fost acum 1 an, era si  o masina de la Jandarmerie care se invartea pe acolo. 

Daca nu e semnalizata corespunzator imi sug ciorapii.

PS CCe rezervatie e?

Edited by Speedy.K, Yesterday, 03:36 PM.

#32 zigzag

zigzag

.

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,530 posts
  • Moto: BMW R1150 GSA

Posted Yesterday, 08:33 PM

E semnalizata treaba, Sunt la un moment dat niste pancarde mari cat casa. In aceeasi zona au mai construit si un observator + niste bancute. Chestia e de vreo 2 ani cel putin.

Stiu pe cineva care si-a tras amenda de 4000 lei ca l-au prins cu mobra pe platoul Bucegilor, deci atentie in zonele interzise.

#33 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,991 posts

Posted Yesterday, 09:39 PM

E semnalizata treaba, Sunt la un moment dat niste pancarde mari cat casa. In aceeasi zona au mai construit si un observator + niste bancute. Chestia e de vreo 2 ani cel putin.

Stiu pe cineva care si-a tras amenda de 4000 lei ca l-au prins cu mobra pe platoul Bucegilor, deci atentie in zonele interzise.

Una e arie protejata, parc natural si alta e rezervatie.

Sit natura 2000 e fix pix!

Deci ce e, ca rezervatie sigur nu e, ca nu am gasit-ope niciun site oficial.

Panouri poate sa puna oricine.

Pe platou au inchis circulatiei publice drumul Piatra Arsa -Babele. Si in parc n-ai voie in afara drumurilor deschise circulatiei publice. D-aia a luat amenda. Inainte sa puna bariera drumul era deschis circulatiei publice, era doar un panou care avertiza ca daca iesi de pe drum esti ilegal. A mai fost discutia asta pe forum. Eu am fost la Babele cu mobra inainte sa-l inchida si am discutat la Piatra Arsa cu salvamontistii si jandarmii montani.

Edited by Speedy.K, Yesterday, 09:41 PM.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status