Sari la conținut

Ravas intr-o mobra cu atas (09.04.2018) (868 de km)


SONYC
 Share

Postări Recomandate

- Alo? Saptamana viitoare, a doua zi de Pasti, plimbare la bulgari, stiu o destinatie faina.

 

Urmeaza o pauza lunga.. inteleg ca se cere "aprobare de mai sus" asa ca astept.

 

- Unde?

 

- 400 dus, 400 intors, in rest n-avea grija, o sa iti placa, o sa vezi.

 

Confirma, baiat de comitet.

 

Bengosu' insa se lasa greu, cica revine el cu un raspuns. Bengosu' nu ia deciziile pe moment, nu, el le cantareste inainte. Amu' ce sa fac, astept.

 

Confirma insa si el.

 

No' bun, vremea ii faina, gasca este formata, sa inceapa calatoria! Bine bine, dar unde mergem, intreaba cand unul, cand altul. Nu va zic uai, nu va zic!

 

 

09.04.2018

 

 

Stefan incepe "cantecul claxonului" la ora 07.15, cu 30 de minute mai devreme decat stabilisem initial. Ma echipez rapid, cobor si purcedem la drum. Autostrada A1 este lunga, plictisitoare si.. rece, brr brr, noroc ca am fost inspirat sa iau mesada. Din Pitesti il culegem pe Iulian, care ne astepta de 25 de minute. A vrut sa plece inaintea noastra, sanchi, ca merge la consum si ca il ajungem noi. Vraja marii, i-a dat in gura Transalpului, mai ales ca eu si Stefan chiar ne-am straduit sa il prindem din urma. Sa se consemneze pentru momentul in care o sa vrea sa o vanda, e forjata, va zic!!

 

Craiova e urmatoarea localitate pe lista si o bifam curand. De aici trebuie sa ajungem in Calafat. In mod normal am fi urmat E79-le, navigatia lui Stefan insa ne ordona sa cotim spre 552. Nu indraznim sa contrazicem inteligenta artificiala si aplecam capetele spre supunere. Aveam sa descoperim un traseu plin de viraje si de peisaje frumoase, doar ca oleaca cam.. rupt.

 

Fotografia de mai jos prezinta partea foarte buna a drumului. Partea rupta, ei bine, e rupta si nici prea fotogenica.

 

post-69084-0-67784500-1523314045_thumb.jpg post-69084-0-46869600-1523314051_thumb.jpg

 

Traversam podul peste Dunare si luam calea obiectivului nostru turistic, Belogradcik.

 

post-69084-0-41340100-1523314394_thumb.jpg

 

Aceasta nu este prima mea vizita aici si speram sa ne jucam putin pe serpentinele ce alcatuiesc drumul pana la fortareata. Din nefericire nisipul se regaseste din belsug pe carosabil, mai ales in apex-uri, astfel ca alegem sa nu riscam inutil.

 

Nu dati banii pe prostii, faceti poze la copii!

 

post-69084-0-59770800-1523314664_thumb.jpg

 

Ajungem la punctul de atractie al localitatii, platim biletele de acces (6 leva/pers) si incepem vizita.

 

post-69084-0-74234700-1523314961_thumb.jpg post-69084-0-65581700-1523314969_thumb.jpg post-69084-0-36904000-1523314976_thumb.jpg post-69084-0-84749200-1523314981_thumb.jpg post-69084-0-87940000-1523314992_thumb.jpg post-69084-0-85101400-1523314997_thumb.jpg

 

post-69084-0-88776700-1523315002_thumb.jpg post-69084-0-76962200-1523315017_thumb.jpg post-69084-0-60691900-1523315023_thumb.jpg post-69084-0-41572200-1523315054_thumb.jpg post-69084-0-51115600-1523315061_thumb.jpg post-69084-0-35639400-1523315070_thumb.jpg

 

Tot acest urcus ne facem pofta de mancare. Intamplarea face sa cunosc un local sarbesc, astfel ca in scurt timp il asaltam.

 

post-69084-0-01114900-1523315377_thumb.jpg post-69084-0-90380400-1523315385_thumb.jpg post-69084-0-51227500-1523315381_thumb.jpg

 

Pentru nostalgici :D

 

post-69084-0-42057200-1523315709_thumb.jpg

 

Hai flacai, pe cai, avem cale de batut spre casa, unde mai pui ca vrem si traseu nou, doar pe la bulgari, cel putin pana in Ruse. Navigatia ne indica prima localitate, Montana. Toate bune si frumoase, pana cand iesim de pe drumul principal si intram pe 'nspe zeci de secundare. Tarziu, foarte tarziu, aveam sa constatam ca navigatia era jucausa. Ne provoca la trasee mai lungi prin zone foarte putin circulate pana sa ajungem la destinatie.

 

Cateva fotografii din aceste incursiuni.

 

post-69084-0-58578900-1523316917_thumb.jpg post-69084-0-98033300-1523316922_thumb.jpg post-69084-0-62262300-1523316930_thumb.jpg post-69084-0-02027500-1523316936_thumb.jpg post-69084-0-31370700-1523316940_thumb.jpg

 

Seara insa se apropia, temperatura era in continua scadere iar noi nu ne apropiam deloc de casa. In cele din urma a descoperit Stefan setarea buclucasa si a putut seta ruta cea mai scurta. La ora 19.15 eram inca pe coclauri, la 200 de km de Ruse. Ora 20.05 (deja intuneric) ne prindea in Plevna, dupa o goana pe E83, iar la 21.15 intram in Ruse, dupa un sprint pe E85.

 

Vama era pustie astfel ca am trecut foarte repede. Am oprit pentru alimentare si pentru o bautura calda in OMV iar apoi ne-am continuat drumul spre micul Paris.

 

Pana la stadionul national s-a circulat bine, dar apoi ne-am trezit inconjurati de suporterii ce se indreptau spre casa. Ne-am strecurat cum am putut, iar la ora 23.10 parcam mobra.

 

A fost o zi plina, dar faina. Inca am energie, cum zicea si Stefan: "hai sa mai bagam o tura". Eu nu zic ba, dar ai grija sa nu intri acasa in "ture" :crack:

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

frumos ca ati facut kilometrii.

Intrebare: aveti anunturi cu numere de telefon, va stie lumea unde stati si ce mancati din facebook, aveti poze cu motoarele pe facebook, toata lumea stie ce si unde acum..de ce astupati in unele poze numerele de la motociclete? care i rostul? am mai vazut asemenea postari si nu prind ideea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Data din titlu este 09.04.2015, suntem in 2018 sau e vb de o tura reminder...

Eu eram curios de un Ural cv cand am vzt in titlu cuvantul atas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- campuri agricole

- farfurie cu cartofi si branza

- cateva pietroaie si un zid modest

 

Pentru ce ati facut acest drum de 900 km?

 

Raspunsul lung:

 

Intelegem si ne asumam faptul ca am incalcat traditia. Trebuia de fapt sa mancam si mai ales, sa bem, pana chemau rudele salvarea, abia atunci se poate numi ca am facut cinste acestei sarbatori. Dar nu noi, noi suntem paria. Ne-am gandit ca ar fi frumos sa ne jucam putin pe serpentine, sa descoperim rute noi, sa ne bucuram de vremea frumoasa si de drumurile libere, ba' chiar indraznesc sa spun, de faptul ca suntem sanatosi si de prietenia ce ne leaga. Acum, desigur, platim pretul acestei arogante.

 

Raspunsul scurt:

 

Pentru ca putem.

 

nu e vorba de destinatie, ci de calatorie :)

 

Nu intelege ideea, caz in care nu ai efectiv cum sa ii explici :)

 

Bine, baieti!

Cand ne apucam de turul Marii Negre?

 

Auuu ce bine suna, musai sa incepem pregatirile!

 

Care-i treaba cu atasul?

 

Din toata povestea, asta ti-a ramas pe retina, hm? Este doar o figura de stil, nu totul trebuie sa fie calculat.

 

salut!

frumos ca ati facut kilometrii.

Intrebare: aveti anunturi cu numere de telefon, va stie lumea unde stati si ce mancati din facebook, aveti poze cu motoarele pe facebook, toata lumea stie ce si unde acum..de ce astupati in unele poze numerele de la motociclete? care i rostul? am mai vazut asemenea postari si nu prind ideea.

 

Salut.

 

Multumim.

 

Ai facut ceva investigatii, hm? Spune drept Florin :))))) Informatiile, cele pe care crezi ca le detii, nu sunt nici pe departe complete sau macar apropiate de adevar, vorbesti la modul general. Numerele nu sunt "astupate" doar in "unele poze" ci in toate. Alegerea, in fond, ne apartine, nu consideri? Explicatiile nu sunt necesare.

 

Data din titlu este 09.04.2015, suntem in 2018 sau e vb de o tura reminder...

Eu eram curios de un Ural cv cand am vzt in titlu cuvantul atas.

 

Am rugat modificarea titlului, este doar o greseala. Tura s-a facut ieri.

 

Las că noi le avem mai frumoase și mai întregi.

 

Avem o tara foarte frumoasa, si ma bucur sa spun ca am vizitat-o in marea ei parte. Cu toate astea, in ceea ce priveste turismul, bulgarii ne arata de fapt cum se face. Fotografiile postate nu pot reproduce cu adevarat frumusetea locului si nici atmosfera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul scurt:

 

Pentru ca putem.

Raspunsul tau e obraznic, desi te-am intrebat civilizat -pentru a intelege eu insumi- de ce isi pierde cineva o zi din viata conducand 900 km printre campii ordinare, vizitand un zid ordinar si mancand acolo ceva ordinar ?!

Ai fi putut mai bine... sa faci ceva folositor, sa te distrezi, sa vizitezi ceva frumos, sau sa te gandesti la ceva nou...

 

(aceasta intrebare ar trebui sa si-o puna si alti motociclisti care fac astfel de excursii inutile... poate vor gasi niste raspunsuri mai de doamne-ajuta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Proxi,

 

desi nu sunt fan SONYC, ii dau dreptate pentru ca si eu am mai facut din astea, indiferent ca a fost o plimbare de 300 de km unde am facut pauza la fiecare 50 de km si am stat la povesti si la tigara mai bine de o ora, fie ca am mers deampulea cate 5-600 de km fara nici o destinatie anume, fara sa vizitezi nimic interesat. Ci doar sa te bucuri de mersul pe doua roti si de compania insotitorilor. Fiecare intelege ce vrea din mersul pe moto, nu trebuie sa ai neaparat un tel, o destinatie sau sa ramai cu ceva anume, traiesti doar momentul.

 

nu e vorba de destinatie, ci de calatorie :)

... cum spuneam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul tau e obraznic, desi te-am intrebat civilizat -pentru a intelege eu insumi- de ce isi pierde cineva o zi din viata conducand 900 km printre campii ordinare, vizitand un zid ordinar si mancand acolo ceva ordinar ?!

Ai fi putut mai bine... sa faci ceva folositor, sa te distrezi, sa vizitezi ceva frumos, sau sa te gandesti la ceva nou...

 

(aceasta intrebare ar trebui sa si-o puna si alti motociclisti care fac astfel de excursii inutile... poate vor gasi niste raspunsuri mai de doamne-ajuta)

 

Daca e ceva obraznic in acest topic, e interventia ta. Dar pe un forum in care se discuta prea putin despre calatorii si mai mult despre alte lucruri ce nu au legatura, pe un forum unde o majoritate covarsitoare sunt motociclisti de tastatura, doar aici, pe un forum care se presupune a fi despre motocicleala, poti fi tras la raspundere pentru ca.. motociclesti.

 

Am calatorit prin locuri ordinare si am vizitat obiective ordinare pentru ca suntem oameni ordinari, spre deosebire de tine, evident. Fortareata este incarcata de istorie, dar, mai mult de atat, a contat compania si drumul, lucruri pe care, este cat se poate de clar, nu esti in masura sa le intelegi.

 

Frumusetea e in ochii privitorului, nu ai invatat lectia asta pana acum? Sau "frumos" este doar ce iti place tie? Crezi ca idealul e sa mananci caviar? Sau sa bei ambrozie? Te poti distra cu prietenii si in ultima bodega din lume, nu conteaza stelele localului, ci compania, oamenii. Traiesti in lumea ta amice. Daca te zgarie pe retina, schimba topicul, te rog nu mai debita pe aici.

 

Voi continua sa postez calatoriile, pentru cei care traiesc cu picioarele pe pamant si nu viseaza doar la cai verzi pe pereti. Pentru cei care au alte valori in viata.

 

De la mine ai ignore, nu merita sa imi consum inutil timpul.

» Post actualizat in 11 Apr 2018 10:27

uper tare excursia, drumula ale misto dar e rpt, alalat e bun dar cu nisip, ai ramas cu durerea de fund si cartofii prajiti.

 

Amuzant, dar nu prea. N-am ramas cu dureri, a fost o placere drumul, cat si cartofii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai esti prost!

Zici ca intrat dracu in voi ma. Ce mama zmeilor v'a apucat ?

Ideea nu e sa ne dam cat mai mult pe 2 roti, chiar daca mergem catre nicaieri venind de niciunde? Sau despre ce cacao vorbim aici ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ideea e sa ne dam, nu sa ne laudam pe forum ca ne dam. Chiar daca nu avem cu ce ne lauda (mai avea pana la un preliu de iron butt)

 

Unii nici nu au cu ce, logic ca ciocu e mic si doar danseaza din glezne. Singura lor tangenta cu motocicleala e ca se mai apropie de una accidentata pe langa zona unde ei lucreaza, hac, ignore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te zgarie pe retina, schimba topicul

N-am nimic cu tine sau cu topicul tau, nici nu sunt aici ca sa ma cert, ti-am pus o intrebare in mod civilizat, iar tu te autoinflamezi si ajungi la rautati gratuite...

(eu iti doresc sa te calmezi; stai linistit, nu te voi mai apela)

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul tau e obraznic, desi te-am intrebat civilizat -pentru a intelege eu insumi- de ce isi pierde cineva o zi din viata conducand 900 km printre campii ordinare, vizitand un zid ordinar si mancand acolo ceva ordinar ?!

Ai fi putut mai bine... sa faci ceva folositor, sa te distrezi, sa vizitezi ceva frumos, sau sa te gandesti la ceva nou...

 

(aceasta intrebare ar trebui sa si-o puna si alti motociclisti care fac astfel de excursii inutile... poate vor gasi niste raspunsuri mai de doamne-ajuta)

 

E atât de ordinară destinația încât bulgarii au propus-o pentru sit UNESCO:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Belogradchik_Fortress

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Belogradchik_Rocks

 

http://whc.unesco.org/en/tentativelists/5640/

 

33415993774_4c39d7a5b0_b.jpg

 

Pe de altă parte drumurile bulgărești sunt mai sigure pentru motocicliști, iar distanțele se pot acoperi mai rapid, pentru că de multe ori drumurile principale ocolesc localitățile. Să nu mai vorbesc despre prețuri mici și mâncare bună, fapt pentru care Ruse și Dalboka au ajuns repere gastronomice.

 

În altă ordine de idei, câteodată destinația e doar un pretext pentru a învârti roata. Dacă ție nu ți s-a întâmplat să ai atâta chef de plimbare încât să pui degetul pe hartă și să-i dai bice, măcar înțelege-i pe alții.

 

Acum ceva timp aveam obiceiul să aleg ceea ce numeam "destinația absurdă a anului". Așa am ajuns prima dată la Poplaca, apoi la Pipirig, însă în al treilea an am renunțat la Suplacu de Barcău din motive de lipsă de timp. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici este un loc dedicat excursiilor, unde se intalnesc cei carora le place asa ceva.

Altii scriu astfel de recenzii pe bani.

Si nu in ultimul rand suntem multi incepatori care aflam si invatam cate ceva din astfel de povesti.

 

Haideti sa ne respectam pentru ca ceea ce scriem aici ramane pentru ani de zile; ar fi frumos ca atunci cand cineva cauta "Bulgaria" pe motociclism.ro sa gaseasca chestiuni utile, de la pregatire, obiective si traseu, pana la mancaruri, preturi si locuri de cazare.

 

In plus jignirile nu vor fi niciodata civilizate, ca de altfel si rezolutiile de genul "acolo nu ai ce vedea", "in lina octombrie nu se face baie" si tot asa.

 

Eu astept noi povesti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Si nu in ultimul rand suntem multi incepatori care aflam si invatam cate ceva din astfel de povesti.

 

Daca esti incepator si vrei sa inveti ceva, nu cred ca de la sonyc ar fi de invatat mare lucru, dar esti major si vaccinat, nu tre' sa ma crezi pe mine.

 

 

 

ar fi frumos ca atunci cand cineva cauta "Bulgaria" pe motociclism.ro sa gaseasca chestiuni utile, de la pregatire, obiective si traseu, pana la mancaruri, preturi si locuri de cazare.

 

Am fost in BG acum 10 zile si a murit un bulgar cu un gixxer la 5 minute in fata noastra. Pe dalele alea de beton, ca drumuri e mult spus, era imposibil sa nu se intample, mai ales ca acolo se merge ca intr-o Mama Rusie mai mica. Nu mai zic ca m-am umplut de praf cat nu ma umplu intr-o saptamana in bucuresti, care e un oras foarte murdar.

 

 

Da' il lasam pe sonyc sa fie el singuru' ala care se freaca pe sfarcuri cand povesteste, ca lui ii place. Numai el f_ute, restu' nu :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ție nu ți s-a întâmplat să ai atâta chef de plimbare încât să pui degetul pe hartă și să-i dai bice, măcar înțelege-i pe alții.

 

Nu vor intelege niciodata. Placerea lor consta in atingerea altor obiective. Nu este in masura noastra sa ii judecam, asa cum, in mod normal, nici ei nu ar trebui. Aici intervine insa de foarte multe ori si frustrarea fiecaruia. In orice caz, noi sa fim sanatosi, stii cum e, cainii latra, caravana trece.

 

Aici este un loc dedicat excursiilor, unde se intalnesc cei carora le place asa ceva.

 

Traian, multumesc pentru interventie, dar iti bati gura de pomana. Persoanele care ma cunosc stiu motivele pentru care postez turele, pe restul lasa-i sa creada ce vor. Cand nu ai o viata proprie, o comentezi pe a altuia, asta nu se va schimba niciodata.

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...