Sari la conținut

Am gasit o moneda pe jos


misionaru
 Share

Postări Recomandate

Speedy.K cred ca sunt la al 10-lea sezon si consider ca mereu e ceva de invatat.Subliniam doar ca abia a dat caldura si sunt deja 4 accidente in zona asta, anul trecut cred ca au fost atatea pe toata perioda.

Scuza-ma. Atunci cum de mai esti mirat de frecventa accidentelor pe drumurile alea doua?

Eu cred ca doar ti-au sarit tie in ochi topicurile de pe forum anul asta.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu-mi place cum arata geaca aia. Mi se pare ca s-a polizat cam tare si nu cred ca mergeai cu cine stie ce viteza...

Atata tine textilul. Am si eu o ditamai gaura in a mea dupa ce am alunecat 5-10 metri la 50 la ora

» Post actualizat in 07 Apr 2018 07:25

@OP: la drum lung ia si tu o piele ceva, chiar daca nu "merge" cu pegaso :) exista si fara cocoasa si e foarte utila la cautat de monezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai scapat ieftin. Bine ca s-a polizat textilul si nu pielea propiretate personala :).

Se pot usor evita neplacerile unei astfel de situatii: nu te bagi in depasire in spatele unei masini aflate la randul ei in aceeasi depasire.

Cel putin asa procedez eu, cum de altfel ai spus ca procedezi si tu dar iata ca luat de discutia telefonica nu ai mai fost constient de propriile tale reguli.

De aceea subscriu la cele spuse de Speedy.K: ''Cand motocicliti, motocicliti si atat''

Pantalonii cumperi altii, mobra se repara, cat timp ai tu toate componentele perosnale intregi si la locul lor este perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata tine textilul. Am si eu o ditamai gaura in a mea dupa ce am alunecat 5-10 metri la 50 la ora

Stiu ca nu-i ca pielea. Eu cand m-am tavalit tot in textil eram si la final echipamentul arata mai bine. Viteza initiala in mod cert era mai mare. Probabil mai tine si de materiale, ranforsari, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am o experiență prea bogată în fenomenul moto(2 sezoane cu 32k km) dar încep să cred că începutul de sezon trebuie tratat cu mare precauție,atentie.Conduc zilnic auto si ma consider un șofer prudent, am in urma 1.5mil km dar pe moto e altceva încep să cred ca fiecare început de sezon esti din nou începător.Daca as fi in locul tau as fi bucuros ca eu nu am pățit nimic ca restul nu conteaza, am invatat ceva din asta și merg mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram al III-lea într-un grup de şase motociclişti şi tot din cauza intercomului am tras o trântă la 30-40 km/h pe o serpentină în timp ce-l butonam căutând muzică.

Clar intercomurile distrag atenţia şi doar vorbind la ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai lasa-ti-le dreaqu de intercomuri! Cand motocicliti, motocicliti si atat.

+1!

Tu sa fi sanatos.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ma intrebati pe mine, lovitura sigur a fost cu el pentru ca de la un punct zero, motorul a fost incontrolabil si i-am vazut pana si mustele prinse in stopul din spate. La masina simti orice impact, daca nu ai muzica tare in habitaclu sau alti factori perturbatori. Si tot o presupunere de-a mea, omul s-a uitat in retrovizoare, a vazut ca m-am imprastiat, nu a stiut exact a cui a fost vina, pentru ca puteam sa fi intrat in depasire si el sa imi fi taiat calea, asa ca a ales sa nu opreasca. Dupa mine, asta s-a intamplat.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca ma intrebati pe mine, lovitura sigur a fost cu el pentru ca de la un punct zero, motorul a fost incontrolabil si i-am vazut pana si mustele prinse in stopul din spate. La masina simti orice impact, daca nu ai muzica tare in habitaclu sau alti factori perturbatori. Si tot o presupunere de-a mea, omul s-a uitat in retrovizoare, a vazut ca m-am imprastiat, nu a stiut exact a cui a fost vina, pentru ca puteam sa fi intrat in depasire si el sa imi fi taiat calea, asa ca a ales sa nu opreasca. Dupa mine, asta s-a intamplat.

Cu siguranta ca a simțit lovitura,100%,sa fim seriosi simți o pietricica care îți lovește capota dar impactul cu o motocicleta?. De ce nu a oprit? Hai să ne imaginăm situația. Opreste,tu sau altcineva suna poliție, se deschide un dosar penal de vătămare din culpă e si marea problemă a celui cu duster e că pana la soluționare ai permisul reținut și mergi pe dovada. Ce faci daca esti șofer prof. si ai curse externe?Acum nu ca merg si pe motor dar eu as fi oprit dar cunosc mulți șoferi prof care ar fi făcut la fel ca cel cu duster-ul.E o problemă aici cu legislația.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce problema cu legislatia?! Ca i se retine aluia permisul pana la soluționare? Really? Pai faci poc, de orice fel, iti asumi si ciocu' mic. Adica e mai ok sa plece mai departe, nu? Buna gandire.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema ca accident. Unul a trecut pe rosu si am fost singurul ranit din povestea asta. Din august pana dupa Craciun am umblat cu dovada vizata si ras vizata. Si fwtwt si cu permisul luat, despre asta e vorba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

permisul se retine la accidente cu vatamare / deces, pana la definitivarea cercetărilor, exclusiv atunci cand exista suspiciunea ca respectivul sofer a incalcat legea in vreun fel. aluia cu Dusterul nu aveau de ce sa ii retina permisul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din nefericire exista "nu a adaptat viteza la conditiile de drum", chestie de care politia mai abuzeaza pt a retine permise temporar.

» Post actualizat in 19 Apr 2018 06:49

nici copacului nici mi nu ne-au retinut permisul.

in fine, legea e aia de care am zis mai sus. daca ala cu dusterul oprea si venea politia si ii retineau permisul pt cercetari, era un mic abuz.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala deja oprit se pune la numaratoare? :))

 

Unghia de la deget nu se pune la vatamare corporala, in definitia legala, o vatamare corporala trebuie sa necesite cel putin 20 de zile de spitalizare, dupa o sursa de pe net:

 

vătămare corporală - infracţiune prevăzută de art. 181 C. pen., ce constă în săvârşirea oricărei fapte prin care s-a pricinuit unei persoane o vătămare a integrităţii corporale sau a sănătăţii, pentru a cărei vindecare au fost necesare îngrijiri medicale mai mult de 20 de zile, dar iară să depăşească 60 de zile

 

Ingrijirile mele au fost ambulator, cu o bere si pansament local :)

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Obligația duster-ului morala si legală era sa oprească. De asumat ce să-și asume?

Să-și asume obligatia legala. Dooh! De aia morala nu zic nimic, moralitatea la romani nu prea exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...