Sari la conținut

Head-up display pentru casca


loco
 Share

Postări Recomandate

Smf, la auto hud chiar mi se pare misto si mult mai ok decat alt sistem care afiseaza informatii vizuale. Voi cred ca nici la bord nu va uitati...

» Post actualizat in 04 Apr 2018 11:03

Cui ii place navigatia de Duster (prima generatie) mana sus! La aia te uiti cu "genunchele" :lol:

Deci kilotii de vanatoare kiloteaza numa dupa aparate, nimic vizual. Pai sa le vopsim geamul carlingii zic :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Deci kilotii de vanatoare kiloteaza numa dupa aparate, nimic vizual. Pai sa le vopsim geamul carlingii zic :P

Pilotii civili zboara in 2 conditii. VFR (visual flight rules) dupa care pot sa faca scoala si sa se certifice pe IFR (instrument flight rules). Adica pe IFR trebuie sa poata zbura cu 0 vizibilitate (nori, furtuna, ceata, noapte, ninsoare etc). Fara IFR nici nu au voie sa zboare in conditiile enumerate Aia militari sunt cu un etaj si mai sus decat cei cu IFR. Un pilot civil trebuie sa faca 240 de ore de scoala (teorie + practica) + ore minime de zbor pentru certificare. Unul militar mai mult + pregatire continua pentru certificare periodica. Un pilot de motociclu sau de automobil cate ore face? Sa nu comparam mere cu pere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, dar cred ca daca solutia cu info proiectate pe viziera a fost adoptata pt piloti ii dovedeste superioritatea fata de cele care afiseaza informatiile in afara campului vizual "de drum". Daca i-ar fi incurcat ar fi ramas la un ecran pe tabloul cu instrumente ma gandesc eu. Hud la auto nu mi se pare ca necesita ceva antrenament sau perioada de acomodare si nu m-a deranjat cu nimic. Tabloul de bord pe mijloc sau caricatura de afisaj de la citronel c4 in schimb ma deranjeaza teribil. Ca si turometrul analogic cu lcd de la fz6, as fi preferat unul clasic, cu ac. Si daca la S2 au revenit la el ma gandesc ca n-oi fi eu asa de anormal :P

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, dar cred ca daca solutia cu info proiectate pe viziera a fost adoptata pt piloti ii dovedeste superioritatea fata de cele care afiseaza informatiile in afara campului vizual "de drum". Daca i-ar fi incurcat ar fi ramas la un ecran pe tabloul cu instrumente ma gandesc eu. Hud la auto nu mi se pare ca necesita ceva antrenament sau perioada de acomodare si nu m-a deranjat cu nimic. Tabloul de bord pe mijloc sau caricatura de afisaj de la citronel c4 in schimb ma deranjeaza teribil. Ca si turometrul analogic cu lcd de la fz6, as fi preferat unul clasic, cu ac. Si daca la S2 au revenit la el ma gandesc ca n-oi fi eu asa de anormal :P

Daca ar fi fost afisate informatii folositoare sau, si mai mult, neaparat necesare n-as fi avut nimic de comentat. Sa-mi afiseze turometrul, martorul de semnal, apropierea unei masini din spate, orice, numai sa fie necesar.

Cand tu imi pui pe viziera apelurile telefonice, melodiile de pe player, aparatul de pozat...nu ma ajuti cu nimic la condus.

 

Practic problema e asa: daca mi-ar fi preluat infdormatiile de la motocicleta si NU de la telefon ar fi fost o mare smecherie. Ca pilotilor alora de belicicopter sau ce ziceati voi nu le afiseaza ca-i suna ma-sa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...