Sari la conținut

Sugestie casca


ady1901
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor!

In curand doresc sa imi achizitionez prima mea motocicleta dar inainte de asta as vrea sa ma echipez cat de cat.In ceea ce priveste casca am un buget alocat de vreo 6-700euro.Banuiesc ca e cea mai importanta piesa din echipament si de aceea am zis sa iau ceva mai scump.As dorii una integrala.Este vreun brand anume care le surclaseaza pe celelalte sau toate sunt cam la fel?Cum va fi prima mea casca propuneti sa imi iau ceva mai ieftin?si dupa un timp dupa ce vad eu plusurile si minusurile,dupa ce o sa imi dau seama ce imi doresc de la o casca sa imi iau alta mai scumpa(mai buna)?Am mai auzit ca depinde si de ce moto ai.Eu vreau sa imi iau ceva naked.Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shoei GT-Air pentru naked. Neaparat cu proba sa nu te trezesti ca nu ti se potriveste calapodul chiar daca e marimea potrivita.

Imi place foarte mult casca propusa de tine.Cu siguranta o voi proba inainte.Multumesc pentru raspuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de conformatia capului... daca esti oval mergi pe GT air daca esti pe rotund incerci ceva de la Arai....ideal ar fi sa iei ceva cu ochelari integrati...fac toti banii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vreun brand anume care le surclaseaza pe celelalte sau toate sunt cam la fel?

 

Arai le surclaseaza pe toate, dar si pretul e pe masura. Shoei sunt bunicele si astea. Dar cum zicea si Ashtray mai sus conteaza mult conformatia capului. Eu cu Arai ma simteam mai ok, acum cu Shoei simt ca ma strange la tample. Am incercat si HJC, astia alta conformatie.. Probeaza de toate si vezi cu care te simti bine, asta e important, ca tot ce trece de 2000 de lei e destul de sigura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai sa urmaresti testele SHARP, ai sa vezi ca producatorul cu cele mai multe casti de 4 si 5 stele este AGV.

 

Arai, cu toate ca nu pun parasolar intern pe nici o casca, au doar cateva casti de 5 stele. Ca fapt divers, majoritatea celor care au parasolar integrat sunt praf la impact lateral (mai ales pe partea unde se afla mecanismul de culisare). Inclusiv GT-Air-ul (model pe care il detin si eu). De la Shoei, rating mare au doar cele "simple": NXR, Qwest si RYD.

 

Acu nah, la un accident stradal sunt mai mari sansele sa ai damage intern ori sa-ti sara casca din cap (daca nu o legi bine ori e prea mare) decat sa patesti ceva din cauza ca bostanul a stat in casca de 3 ori 5 stele Sharp. In schimb, daca vrei track days, acolo iti recomand sa investesti in ceva cat mai safe, eventual certificat (si) Snell.

 

Bun, acu lasand sfaturile tehnice la o parte, parerea mea e sa iei ceva nou, dar nu neaparat sa spargi toti cei 700 Euro pe casca, fiindca nu stii in ce directie (a se citi "stil de motociclit") te vei indrepta dupa unul-doua sezoane. Vezi cazul meu: am luat GT-Air (casca f buna din multe puncte de vedere), dar ulterior mi-am dat seama ca mi-ar fi fost mai util un flip-up.

 

Mult succes!

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Avand in vedere ca esti pe naked clar trebuie sa te orientezi spre ceva dedicat sport sau macar sport touring, in ambele cazuri aerodinamica is spune cuvantul, evident si restul caracteristicilor dupa.
Personal am trecut prin cam toate brandurile mari: Arai Corsair, Shoei Quest II, Xlite 801RR, HJC RPHA 10+; plus altele dar la nivel mai jos.
Toate astea enumerate mai sus au fost folosite pe naked fara parbriz si sport cu parbriz mic.

In concluzie: Arai nu as mai achizitiona din cauza pretului prea mare fata de concurenta cu aceleasi caracteristici pana la urma, Shoei oricand, Xlite mi-a ramas la suflet dar raman deschis tot timpu la variante; RPHA a fost cea mai placuta surpriza: aerodinamica, confort, materiale folosite la carcasa plus interior.. si toate astea la pretul HJC-ului care este sub concurenta directa.

Acuma este momentul pentru alta casca si ma orientez 80% din nou pe Shoei (vorbim de alta mancare de peste ca este vorba de un flip up).
Trebuie musai sa le probezi, o sa te lovesti de modele (chiar la acelasi producator) care nu o sa ti se potriveasca pe cap, fata de altele.

Ai buget corect pentru o casca buna, nu fa rabat la nimic. Ai internet.. baga cautari pana iti usuci ochii, e plin de review-"uri" video, scrise, alea alea; unele seci si neconcludente altele foarte bine structurate si explicate in amanunt.

Spor
Si zi si tu din ce localitate esti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta voi lua ceva nou,din magazin.Nu vreau sh.Ar fi fost ideal sa vina cineva cu mine asa cum a sugerat BitKode dar nu este posibil.Sunt in Anglia si nu cunsc pe nimeni cu moto prin zona.Va trebui sa ma bazez pe cunostintele mele.

 


Si zi si tu din ce localitate esti

Ploiesti dar dupa cum am spus mai sus momentan nu sunt in Romania.

 

depinde de conformatia capului... daca esti oval mergi pe GT air daca esti pe rotund incerci ceva de la Arai....ideal ar fi sa iei ceva cu ochelari integrati...fac toti banii

ochelari integrati?gasesc in specificatii sau descrierea castii daca are sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt impotriva colegilor. Pe mobra mea naked, Shoei GTAir pe care am testat-o a fost extraordinar de galagioasa.

 

Cum spuneau si ei, musai probata fizic. In plus, eu am refuzat macar sa iau in considerare sa dau o carca de bani pe o palarie fara s-o testez intai la drum. In unele magazine m-au ajutat, in altele nu. Mai gasesti casti si pe la prieteni. Cateva chestii n-ai cum sa le stii fara proba la drum: cat e de galagioasa, cum te trage de gat daca te uiti in laterale, daca-ti intra viespi in ea sau nu, senzatia generala, etc.

 

In situatia ta, e dificil. N-ai nici mobra, si probabil nici experienta sa mergi tare un sfert de ora sa vezi cum e casca. Ceea ce inseamna ca nici o optiune nu e ideala. Poti sa te risti si sa iei la nimereala o casca scumpa, care e posibil sa nu-ti mai convina peste un an. Poti sa iei o casca ieftina sau un SH pentru sase luni - un an, sau sa imprumuti, daca ai de la cine. In locul tau si stiind ce stiu acum, probabil c-as lua de sacrificiu un flip-up midrange, pe care l-as chinui destul de mult in oras. Din pacate, inseamna o cheltuiala semnificativa.

 

Ca "necesitati", neaparat pinlock, si as recomanda insistent si ochelari de soare. Camp vizual cat mai mare, plus review-uri cat mai bune - sa n-aiba probleme de proiectare. Pe-astea le gasesti usor pe net - nu se inchid bine vizierele sau pleznesc, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut Nolan - sunt mai de buget, dar sunt bune avand in vedere raportul calitate pret.

Am avut HJC - dar pentru naked nu stiu cum e RPHA ST-ul, care e varful lor de gama, insa e derivata din RPHA 10,11 care e destul de apreciata.

Acum am Shark Speed R si sunt multumit de ea. Dar la bugetul tau iti recomad Shark Spartan, care are carcasa din fibra de carbon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta voi lua ceva nou,din magazin.Nu vreau sh.Ar fi fost ideal sa vina cineva cu mine asa cum a sugerat BitKode dar nu este posibil.Sunt in Anglia si nu cunsc pe nimeni cu moto prin zona.Va trebui sa ma bazez pe cunostintele mele.

 

Ploiesti dar dupa cum am spus mai sus momentan nu sunt in Romania.

 

ochelari integrati?gasesc in specificatii sau descrierea castii daca are sau nu?

in general ochelarii figureaza in poze (https://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/105903) dar si la descriere (sub rating) figureaza informatia "Shoei's 1st full face helmet with an internal sun visor"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia in calcul si Caberg.

Dar la orice ti.ai lua, sa ai pinlock inclus ( dublura antiaburire), sa fie dotata cu ochelari, parbrizul sa fie clar( nu fumuriu ca sa vezi bine si seara) si la fel de important sa fie usoara ca o adevarata casca de competitie ce nu rupe gatul pilotilor, in mersul pe motor taie vantul -cam pana la 1450-1500gr la marimea medie L. Mai usoara in cazul marimilor mai mici.

Tine cont ca mersul pe motor in mare parte are loc dupa ce se incalzeste si se usuca asfaltul, implicit casca sa fie aerisita si ca sa nu atraga tot soarele nu lua neagra.

Eu am Scorpion, am majoritatea celor mentionate. Am avut si flip.up Nolan care de obicei e maigrea din cauza mecanismelor cu aprox 300gr. Flip.up...mai mult pt figuri la mersul prin oras, in rest e mai mult disconfort decat confort, aduna praful si musculitele, cu clapa sus iti muta capul cand esti in mers din cauza inaltimii, a centrului de greutate.

Mergi in magazin si cumpara pe probate! iar innstrainatate contez pe onestitatea rrprezentantilor de raion. Urmareste si ratingurile online ale produsului respectiv. Ai acces si computer disponibil in magazinele din strainatate.

Spor!

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! eu chiar ma gandeam sa imi iau una cu parbriz fumuriu,imi place mult cum arata.Dar daca nu se vede bine seara clar mai bine nu.

 

Ok, zicerea asta mai merita un sfat: conteaza enorm cum arata casca. Doar ca nu in sensul in care te-ai gandi. Scopul este sa se vada de la distanta - e primul lucru pe care-l vad ceilalti participanti la trafic. In mod surprinzator castile "frumoase", cu multe culori nu se observa de la distanta - culorile alea se amesteca intre ele si de la 50-100m se vede un cacaniu neutru. In ordinea descrescatoare a vizibilitatii, ar veni asa: 1. casca fluorescenta - le zice hi-viz; 2. Casca monocolor - cel mai bine alba, dupa care galbena sau portocalie; 3. casti cu cat mai mare pata de culoare vizibila; 4. restul.

 

In general incepatorilor nu le convine treaba asta, vor casca neagra, cu viziera neagra, ca asa zic ei ca e cool. Fireste, faci ce vrei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leopold, ai un 10 si o bere de la mine. Serios ca ma bucur de colegi copti la minte.

In cealalta ordine de idei am vazut in magazine casti usoare Nexx si Roof aspect aerospatial😊.

Dar ia in calcul pt ele,

rating.urile sau bewertungs.

P.S. La un parbriz clar,oricand poti atasa o folie cu grad fumuriu care ulterior sa o dai jos daca nu te bucura

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul are buget de casca premium si tu ii recomanzi casti din segmentul total opus, Caberg, Nexx, Roof. Niste castroane sinistre comparativ cu Arai, Shoei, Schubert...

 

Bine ca nu i-ai zis de vreun Probiker de 50 de euro.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul are buget de casca premium si tu ii recomanzi casti din segmentul total opus, Caberg, Nexx, Roof. Niste castroane sinistre comparativ cu Arai, Shoei, Schubert...

 

Bine ca nu i-ai zis de vreun Probiker de 50 de euro.

 

+1

 

Referitor la viziera, poti lua cu viziera fumurie si daca iti vei lua si o geanta de rezervor poti avea una clara cu tine pe care s-o pui pe casca in caz de scade vizibilitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leopold, ai un 10 si o bere de la mine. Serios ca ma bucur de colegi copti la minte.

In cealalta ordine de idei am vazut in magazine casti usoare Nexx si Roof aspect aerospatial😊.

Dar ia in calcul pt ele,

rating.urile sau bewertungs.

P.S. La un parbriz clar,oricand poti atasa o folie cu grad fumuriu care ulterior sa o dai jos daca nu te bucura

Parbriz =viziera

Casca=NU castroane Roof, Nexx and shit.

Folie pe viziera? Really? Unde traiesti?

Cum zicea @paulynos,omul are buget de orice casca premium aproape si tu recomanzi bidoane cu "parbriz"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti bre, ce-aveti cu TeDy'M, e baiat bun, a si zis ca da o bere :) Oricum, semantic are dreptate - pare brise :)

 

Catre OP: nu te lua prea mult dupa recomandarile de modele, de asta nici nu ti-am recomandat ceva. E important sa se potriveasca capacul pe teasta ta si sa nu huruie pe mobra ta. Asa, ala-bala portocala, mai punem o pernuta, mai punem un dop-doua, mai nituim un spoiler, mai luam din spuma cu dremmelul, mai dam cu spray pe viziera, pana mea. La banii astia ar trebui sa iei o casca care sa-ti vina-n cap turnata si nici sa nu te gandesti la dopuri pana nu iesi pe autostrada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul are buget de casca premium si tu ii recomanzi casti din segmentul total opus, Caberg, Nexx, Roof. Niste castroane sinistre comparativ cu Arai, Shoei, Schubert...

 

Bine ca nu i-ai zis de vreun Probiker de 50 de euro.

probiker e mult peste caberg :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...