Sari la conținut

Sugestie: locuri de vizitat in România pe motocicleta


lebada
 Share

Postări Recomandate

Intervin scurt si eu:

1. Nu expune strainii la ruinele statiunii Baile Herculane, plange inima.n mine stiind ce e pe acolo.

2. Corectez afirmatia lui Speedy K, in sensul ca Pasul Borsa-Ciocanesti este zona rau circulabila. Iar Pasul Mestecanis face parte dIn E577 si este raiul celor din Bucovina si anume peste 100km de virajate pe ruta Campulung Moldovenesc-Mestecanis-V.Dornei-Poiana Stampei-Pasul Tihuta-Muresenii Bargaului ( de aici te poti abate la lacul Colibita si sa iesi catre Prundu Bargaului). Pt traseul asta sunt postari pe youtube. Si vb in cunostinta de cauza pt ca am facut parte din el pe doua roti 95Nm cuplu, -Mestecanisul- acum pe 31.03.2018.

Spor la virajate va strig tare din Gura Humorului!

Deci au terminat de asfaltattot de la Viseu pana la Sesuri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intrebarea ta ultima Speedy K raspund ca nu stiu.

Corectura era ca pasul Mestecanis nu face parte din ruta mentionata de tine in postarea antecedenta, ci este parte din E577 pe care il recomand cu drag pana si in detrimentul Trans...urilor pt ca aici sunt viraje mai largi si mai de viteza.

Dar atentie ca este fff circulat. Este singura ruta directa ce uneste Suceava de Cluj.

... iar Viseu este pe ruta Moisei Borsa Ciocanesti. Din auzite este f distrus (asfalt nu mai pot zice), soferii prefera sa mearga in Maramures de la Bistrita sau chiar din Dej.

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ai pe site-ul asta o gramada de drumuri si idei pentru excurisii cu motorul: https://www.unuplusdouaroti.com/

attachicon.gifunuplusdouaroti.jpg

Mersi mult. Nu prea e optimizat pt tel/ tableta. O sa ma uit pe calc maine . Sărbători fericite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... iar Viseu este pe ruta Moisei Borsa Ciocanesti. Din auzite este f distrus (asfalt nu mai pot zice), soferii prefera sa mearga in Maramures de la Bistrita sau chiar din Dej.

 

Drumul este sub orice critica. L-am parcurs de doua ori, la distanta de cativa ani, si e in continuare la fel de rau. Ruta care nu da batai de cap e pe la Bistrita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A recomandat cineva mai sus Cimitirul Vesel, nu zic nu insa nu stiu ce vor intelege strainii din respectivul cimitir. In plus este foarte aglomerat, galagios iar biserica este in constructie. Nu mai vorbesc despre tonetele din jurul bisericii si al cimitirului care transforma totul intr-un balci.

 

Cauta pe net ca vei gasi in zona constructii minunate cum ar fi Manasatirea Sapanta-Peri care este parca a treia ca inaltime din tara, Manastirea Barsana, Biserica de la Desesti, Poienile Izei, Ieud Deal si alte cateva. Din ce stiu fac parte din patrimoniul Unesco. Drumurile dintre ele pana acolo sunt foarte bune iar obiectivele impresionante, macar din punct de vedere arhitectural.

 

Edit: Drumul Curtea de Arges - Ramnicu Valcea e aproape OK, mai prost pe unele zone, mai bun pe altele. Nu mergi cu 150km/h dar nu este nici rupt in doua.

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa Bv, la Zarnesti, e rezervatia de ursi. F misto zic eu, doar ca sunt 2-3km de drum de tara. Si trebuie verificat programul de vizitare, e putin neobisnuit ca sa nu deranjeze ursii de la siesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum spuneau mai sus citiva colegi tu ai cerut sfaturi despre trasee, dar nu ai spus care sint interesele, ce vreti sa vedeti, peisaje, orase, drumuri prin padure sau pe coclauri, etc. daca schitai o propunere intelege si lumea ce sa va sugereze.

Mie de exemplu imi place sa ma plimb si sa fac trasee pitoresti sa vad peisale, Valcea-Tirgu Jiu-Herculane pe Valea Cernei chiar daca drumul nu este peste tot foarte bun, tot in zona Clisura Dunarii, drumul spre Anina, morile de apa de la Eftimie Murgu, cascada Bigar, sau drumul Orsova- Caransebes-Hunedoara.

Apoi sint Apusenii, cascada Valul Miresii, Belis-Poiana lui Horea-Tran Ursoaia-Albac, ghetarul Scarisoara, Pestera Ursilor.

Nu mai continui ca imi vine sa plec acum, drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are. A vazut doi euro la orizont si a facut repede topic pe forum.

 

 

Pana acum te -am ignorat , dar văd ca tu continui in aceeași nota de frustrat! Nu înțelegi ca e vorba despre cineva cunoscut ? Sau dacă pe tine te conduc banii , crezi ca toți sunt mânați de aceleași interese . Acesta este un forum unde am pus o întrebare și cine vrea s răspuns , iar tu arunci cu noroi in jur . Lasă-ne!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Pana acum te -am ignorat , dar văd ca tu continui in aceeași nota de frustrat! Nu înțelegi ca e vorba despre cineva cunoscut ? Sau dacă pe tine te conduc banii , crezi ca toți sunt mânați de aceleași interese . Acesta este un forum unde am pus o întrebare și cine vrea s răspuns , iar tu arunci cu noroi in jur . Lasă-ne!

Ti-au mai spus-o si altii: vrei sa iti dam mura-n gura?! Pune mana si munceste!

Asta trecand peste faptul ca o arzi motociclist pe forumul asta de vreo 7 ani si acum vii sa ne spui ca nu stii ce e de vazut de pe mobra in tara ta?!

Rusinos sau mincinos, din doua una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la unul ca tine nu vreau nimic. Hai pa

» Post actualizat in 08 Apr 2018 20:36

Mersi de sugestii man !

Asa cum spuneau mai sus citiva colegi tu ai cerut sfaturi despre trasee, dar nu ai spus care sint interesele, ce vreti sa vedeti, peisaje, orase, drumuri prin padure sau pe coclauri, etc. daca schitai o propunere intelege si lumea ce sa va sugereze.

Mie de exemplu imi place sa ma plimb si sa fac trasee pitoresti sa vad peisale, Valcea-Tirgu Jiu-Herculane pe Valea Cernei chiar daca drumul nu este peste tot foarte bun, tot in zona Clisura Dunarii, drumul spre Anina, morile de apa de la Eftimie Murgu, cascada Bigar, sau drumul Orsova- Caransebes-Hunedoara.

Apoi sint Apusenii, cascada Valul Miresii, Belis-Poiana lui Horea-Tran Ursoaia-Albac, ghetarul Scarisoara, Pestera Ursilor.

Nu mai continui ca imi vine sa plec acum, drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...