Sari la conținut

Depasire fara incalcarea liniei continue, legal ori ba?


paulynos
 Share

  

189 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 280
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

 

Acuma ma mai gandeam la altceva, de ce nu merge si invers? Cum ar fi sa intre unu cu masina pe aceeasi banda cu o motoreta daca este loc? Cate injuraturi si securi in capota isi ia nenea asta?

 

 

Cum, Paule, nu ai vazut an de an mesajele alea cu "știați ca motocicleta are dreptul sa ocupe intreaga banda pe care circulă?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da domne, despre depasire pe aceeasi banda vorbim in ambele cazuri.

 

Daca trece o masina razant pe langa mine, eu fiind pe motoreta, marturisesc ca scap 2 picaturi in bikini si mi se pare foarte periculos. Dar daca o mobra face acelasi lucru brusc e normal si legal conform colegilor.

 

Evident ca e vorba de ipocrizie aici dar macar eu recunosc, ca si eu merg asa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nah, vehiculul depasit trebuie sa stea cat mai mult pe dreapta, iar cel care depaseste trebuie sa tina o distanta laterala suficienta. nu spune niciunde in lege ce se intampla daca ala depasit e de parere ca depasitorul e prea aproape. Cel mai bine, cand vezi ca din spate semnalizeaza careva intentia de depasire, tragi pe dreapta si astepti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte:

a) depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferata

 

 

cu privire la depasirea coloanei de la semafor, ai lege concreta si explicita pt acest caz special, care "bate" regulamentul care se refera la o situatie mai generala

» Post actualizat in 07 Apr 2018 14:10

 

Si ne intoarcem la definitia depasirii: Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi strict pe marginea din stanga a benzii inainte de a intalni coloana de la semafor, esti in sirul tau pe care nu il parasesti. Daca erai in spatele lor si iei stanga pentru a trece pe langa, este o depasire ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nah... Daca tragem de lege... atata timp cat ai fost in spatele lui erai in sir cu el. Daca el era dr la inceput pe dreapta benzii si tu pe stanga, erati in siruri diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine este evident ca da, iesi din sirul format de tine si autovehiculul depasit.

 

A mai mentionat cineva: la noi la romani accentul se pune mai degraba pe pacalirea legilor folosind formularile astea ambigue si nu pe siguranta in trafic cum ar fi normal, adica litera vs spiritul legii.

Daca aici pe forum sa zicem ca merge, in fata unui politist bine pregatit sau a unui judecator corect, parerile care conteaza de fapt, nu functioneaza. Viata bate filmul :)

 

Orice motociclist cu scaun la cap stie ca e periculos sa depasesti asa, motivele sunt evidente, dar nu poate sa recunoasca cu voce tare ca ii pica gradele sau asa ceva. Si se agata de formulari neclare sa scape cu basma curata de parca ii ia cineva permisul pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nah... Daca tragem de lege... atata timp cat ai fost in spatele lui erai in sir cu el. Daca el era dr la inceput pe dreapta benzii si tu pe stanga, erati in siruri diferite.

 

Ca sa tragem de lege si mai mult, poti fi si primul intr-un sir :) Si ocolesti o groapa (obstacol). Atunci e la fel de neregulamentar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cate siruri sunt. Daca ai mobra in stanga ai iesit din sirul tau si ai intrat in sirul lui. Deci franezi la groapa, nu intri pese celalalt.

» Post actualizat in 10 Apr 2018 08:56

Legea e ambigua cu șirurile alea. Poti sa stabilești si 3 sau 4 siruri pe o banda, daca sunt de motociclete bine impachetate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine este evident ca da, iesi din sirul format de tine si autovehiculul depasit.

 

A mai mentionat cineva: la noi la romani accentul se pune mai degraba pe pacalirea legilor folosind formularile astea ambigue si nu pe siguranta in trafic cum ar fi normal, adica litera vs spiritul legii.

Daca aici pe forum sa zicem ca merge, in fata unui politist bine pregatit sau a unui judecator corect, parerile care conteaza de fapt, nu functioneaza. Viata bate filmul :)

 

Orice motociclist cu scaun la cap stie ca e periculos sa depasesti asa, motivele sunt evidente, dar nu poate sa recunoasca cu voce tare ca ii pica gradele sau asa ceva. Si se agata de formulari neclare sa scape cu basma curata de parca ii ia cineva permisul pe forum.

:)) ba, baiatule... esti de groaza. Nu e nimic periculos cata vreme ADAPTEZI VITEZA si pastrezi o distanta laterala suficienta. Daca notiunea de ,,distanta suficienta'' ti se pare ambigua, cel mai sanatos e sa arunci permisul pe foc. Dupa ce ca sunteti praf la sofat, mai faceti si lectii pe forum. E singurul loc unde sunteti buni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fata de biciclist eu stiam ca e cat inaltimea aluia, in caz ca iti pica brusc in fata sa nu ii treci peste cap. Dar vorbesc neintrebat, sa asteptam totusi sa vedem ce zice ChrisRR...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

fata de biciclist eu stiam ca e cat inaltimea aluia, in caz ca iti pica brusc in fata sa nu ii treci peste cap.

Asta e luata din ...Stan si Bran ? De unde le nascociti fratilor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e luata din ...Stan si Bran ? De unde le nascociti fratilor?

De la tata, care a luat regula de la bunicul care la randul lui a luat-o de la strabunicul. Dar ei locuiau la tara, unde biciclistii sunt cel mai adesea beti si exista un risc crescut sa pice blana in strada pentru un pui de somn odihnitor.

» Post actualizat in 10 Apr 2018 16:38

Daca ai un copac in fata il poti depasi fara a iesi din sir?

Raspuns: unii il pot lua in brate :P

Ti-am zis vreodata ca aceste mici glumite imi fac ziua mai frumoasa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mi-ai zis!

Pai daca buciclistul e beat mai trebuie adaugat la inaltimea lui coeficientul de serpuire, si ulita satului nu e destul de lata, asa ca nu-l mai depasesti neam!

Azi o tanti mi-a iesit in fata pe banda 2 dupa ce statuse in fundul autobuzului oprit oarecum in statie. Fara semnal, a asteptat 2 masini care rulau in fata mea si a iesit. Ochii ii avea in oglinda, dar a durut-o la fofeaza, mai si gesticula nemultumita ca am claxonat. Distanta intre mine si masina din fata era cea pe care am considerat-o safe, in nici un caz un pogon. Se pare insa ca si ea stie ca mobra merge pe langa sirul de masini pe aceeasi banda. A fost legala manevra ei?

P.S. am simtit lipsa unui claxon (ilegal) de locomotiva :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la scoala de soferi nu pune nimeni accent pe pedepse, toti invata sa tina covrigul si se presupune ca vor sofa impecabil

iar dup-aia afla, supriza, ca motociclistii cad destul de usor si ca, surpriza, e caz penal pt ca e vatamare corporala. dar asta afla dupa ce l-au pus pe jos

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mengeleforestier, tu ai opinii cu pretentii de adevar absolut in toate dezbaterile de pe forumul asta, intri la categoria a 2-a din "cine stie - face, cine nu stie ii invata pe altii cum sa faca"! Cu @method cel atotstiutor in ale motogpului, cel pe langa care inginerii de la Yamaha sunt niste diletanti. Ma gandesc ca, daca ai fi stiut atat de bine, ai fi putut evita pomul ala angajat in traversare prin loc nepermis :peace:

In scoala de soferi UNII reusesc sa invete cum sa promoveze examenul. ATAT!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu @method cel atotstiutor in ale motogpului, cel pe langa care inginerii de la Yamaha sunt niste diletanti.

 

Ha ha, credeam ca sunt singurul care a observat ca cei de pe topicurile motogp sunt cel putin inventatorii motociclismului de voteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...