Sari la conținut

Impozit pe autoturisme vandute anul trecut


anapurna
 Share

Postări Recomandate

ai cumparat pe firma. de aia sunt 280 ron. pt PF sunt 70 ron

 

Nu, n-am cumpărat pe nicio firmă, că n-am (firmă, desigur). Pe lângă cele două motoare din dotare mi-am mai luat un scuterică de 200 cmc, genial pentru oraș :)

 

E posibil să fie cum zici tu, referitor la cuantumul amenzii, pentru că după ce am făcut nițel scandal mi-au propus să fac o cerere de mână pentru anularea amenzii. Peste două zile eram programat în audiență la șeful lor. Când am mers pentru audiență m-au îndrumat întâi la inspectoarea ce-mi dăduse amenda. Cu un zâmbet larg pe buze (oricum era urâtă ca porcu) mi-a zis că amenda s-a anulat, că cică între timp declarasem la impozit scuterica, apoi m-a întrebat sfioasă dacă mai vreau să merg în audiență la „șefu”. Mi-am dat seama că se **ca pe ea de frica șefului, probabil că făcuse incadrarea greșit cum zici , așa că am lăsat să treacă un timp privind-o în ochi, apoi am zis : „păi nu mai are rost dacă ați rezolvat”...am văzut cum se relaxează instant :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-dar oare nu era mai corect sa primesc o amenda?

-pentru ce se investesc sume de bani in sisteme informatice?

Pentru ca altfel toti ar face contracte retroactive

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
On 3/18/2018 at 1:03 PM, john17 said:

Am cumparat o masina pe 28.12.2017 (data facturii) si am bagat-o la impozit prin 25.01.2018 ca sa nu depasesc cele 30 zile. Pe decizia de impunere primita prin posta nu e prinsa in darile pe anul asta. Platesc sau nu impozit pt ea in 2018?

Pe hartiile cu care am scos alta de la impozit anul trecut e o rubrica in care apare 0 impozit de restituit sau ceva de genul, dar operatiunea a fost facuta in decembrie. Nu mai stiu cum e la sia vanduta in primavara.

Cumva mașina era înmatriculată în Ro?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, cosden365 a spus:

Cumva mașina era înmatriculată în Ro?

Ai citat un mesaj postat in 18.03.2018. :)

User-ul nu mai este pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram interesat de situația respectivă, ce se întâmplă la tranzacția unui vehicul înmatriculat Ro între doua pers fizice dacă proprietarul scoate mașina de la fisc cu câteva zile înainte de 31 dec, iar noul proprietar o trece pe dânsul după 1 ian 2022. Cine plătește impozitul pe 2022 având în vedere că la pct. 2) art 471 e precizat  

 

(2) În cazul dobândirii unui mijloc de transport, proprietarul acestuia are obligaţia să depună o declaraţie la organul fiscal local în a cărui rază teritorială de competenţă are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz, în termen de 30 de zile de la data dobândirii şi datorează impozit pe mijloacele de transport începând cu data de 1 ianuarie a anului următor înmatriculării sau înregistrării mijlocului de transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.03.2018 la 12:39, Florynn a spus:

cind cumperi un bun, masina, casa, teren, etc, cumparatorul nu plateste impozit pe anul in curs deoarece e platit de vanzator. eu asa stiu

 

 - Spui foarte bine

Acum 3 ore, cosden365 a spus:

 

(2) În cazul dobândirii unui mijloc de transport, proprietarul acestuia are obligaţia să depună o declaraţie la organul fiscal local în a cărui rază teritorială de competenţă are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz, în termen de 30 de zile de la data dobândirii şi datorează impozit pe mijloacele de transport începând cu data de 1 ianuarie a anului următor înmatriculării sau înregistrării mijlocului de transport.

 

  Declaratia poate sa fie facuta  la notariat din care sa reiasa ca autovehiculul sau vehicul a fost vandut/ valorificat ca piese se schimb/ casat etc.

  Mai ales in cazurile in care s-a facut vanzarea autovehicului dar nu s-a mai facut demersurile pentru radierea de la finante si/sau politie

Editat de sprike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...