Sari la conținut

Impozit pe autoturisme vandute anul trecut


anapurna
 Share

Postări Recomandate

An si eu o intrebare,

Anul trecut mi-am vandut masina.

Am scos fiscal si am dat la cumparator, insa nu m-am dus sa duc contractul de vanzare-cumparare la Primaria pe raza careia aveam trecuta masina la impozit.

Anul acesta am mers sa platesc impozit si masina nu era radiata (logic caci nu dusesem contractul de vanzare-cumparare). Am dus contractul de vanzare-cumparare si mi s-a spus foarte senin ca il inregistreaza doar de anul acesta si ca voi plati impozit si anul trecut pe masina.

Oare este nomal sa platesc impozit si eu si actualul proprietar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io stiu ca fiscalul se da doar pe baza retinerii uneia dintre copiile contractului de vanzare-cumparare.

Stii cum se spune,greseala se plateste.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pic de off, dar e tot legat de faptul ca nu mai esti stapan pe ceva dar platesti impozit pe acel ceva.

Am vandut ceva pamant prin iunie 2017, am facut toate actele cum trebuie. Anterior vanzarii pamantuli am platit impozitul pe tot anul 2017..dupa ce l-am vandut m-am interesat cum e cu rambursarea impozitului pt partea din an in care nu am mai fost proprietar, si am avut o mare surpriza.

Stiati ca daca vindeti un bun imobil, sunteti obligat sa platiti impozitul aferent PT TOT ANUL, desi tu nu mai esti stapan pe el?

Cu alte cuvinte daca vinzi ceva pe 3 ianuarie, trebuie sa platesti pt tot anul.

Am crezut ca moooooorrrrrrrr. Cum adica sa platesc impozit pt ceva ce nu imi apartine?

Am facut un pic de scandal la finante pana au catadicsit sa imi arate legea respectiva, si asa zice....se pare a motivul este ca "poate nu are noul proprietar timp sa isi bage la impozit ce a cumparat, si nici finantele nu au timp sa prelucreze datele"....adica lasa sa plateasca prostul de vanzator pt incompetenta statului, ca si asa a primit bani.

Na ca iar m-am enervat...cum ma sa platesti impozit pt ceva ce nu mai e LEGAL al tau?

Vreo 2 zile m-am tot gandit sa fac ceva, nu stiu ce...eventual sa se ajunga la declarare de neconstitutionalitate a legiii respective, dar cred ca este o procedura destul de complicata si fara un avocat bun e doar pierdere de timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate asa este.

Am cumparat apartament si nu am platit impozit pe anul in curs. A fost platit de fostul proprietar.

Am vandut masina pe 6 ianuarie si am platit impozit pe tot anul. Cumparatorul plateste la anul.

Am cumparat masina pe 28 februarie si nu am de platit impozit anul asta.

 

Cred ca e doar un mod de simplificare interna. Li se cam rupe lor de corectitudine daca scapa de niste calcule de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai hai sa vindem orice doar in ultima saptamana a lunii decembrie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat o masina pe 28.12.2017 (data facturii) si am bagat-o la impozit prin 25.01.2018 ca sa nu depasesc cele 30 zile. Pe decizia de impunere primita prin posta nu e prinsa in darile pe anul asta. Platesc sau nu impozit pt ea in 2018?

Pe hartiile cu care am scos alta de la impozit anul trecut e o rubrica in care apare 0 impozit de restituit sau ceva de genul, dar operatiunea a fost facuta in decembrie. Nu mai stiu cum e la sia vanduta in primavara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform noilor legi daca aveti o masina pe care o vindeti in martie sau aprilie de ex. veti achita impozitul pe anul respectiv. Ar trebui ca in anul urmator sa se regleze chestia asta. Dar nu se va face. Am in casa o masina vanduta in octombrie anul trecut, motor 2 litri. Impozitul era achitat la momentul vanzarii. Anul acesta impozitul a venit pe aceleasi sume de anul trecut, s-a si achitat on line, deci nu au reglat nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

An si eu o intrebare,

Anul trecut mi-am vandut masina.

Am scos fiscal si am dat la cumparator, insa nu m-am dus sa duc contractul de vanzare-cumparare la Primaria pe raza careia aveam trecuta masina la impozit.

Anul acesta am mers sa platesc impozit si masina nu era radiata (logic caci nu dusesem contractul de vanzare-cumparare). Am dus contractul de vanzare-cumparare si mi s-a spus foarte senin ca il inregistreaza doar de anul acesta si ca voi plati impozit si anul trecut pe masina.

Oare este nomal sa platesc impozit si eu si actualul proprietar?

Actualul proprietar nu a platit pe anul trecut pentru ca platisesi tu(daca a insistat, ca alora nu le pasa si te pun sa platesti de 10 ori). Eu am cumparat o masina anul trecut si nu am platit pe 2017 pentru ca platise proprietarul(am avut adeverinta lui de la impozit).

Nu stiu daca se poate ca vanzatorul sa plateasca impozitul pe 6 luni, daca vinde masina pina la 1 iunie iar cumparatorul sa plateasca pe restul de 6 luni.

 

Le. De fapt se poate si asa. Cand mi-am mutat motocicleta de pe un domiciliu pe altul, platisem pe tot anul pe vechea adresa iar cand am pus-o pe noul domiciliu astia nu au inteles si m-au pus sa o mai platesc odata pe jumatate de an. M-am dus cu o adeverinta ca am platit si pe adresa noua iar cei de la domiciliul vechi mi-au dat inapoi pe jumatate de an.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum plateste vanzatorul pe tot annu si daca o vinde in ianuarie. Ca la nebuni... adica eu folosesc un bun o luna si platesc pentru un an. pana acum ti se rambursa suma pentru lunile de cand ai vandut-o pana la sfarsitul anului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand mi-am mutat motocicleta de pe un domiciliu pe altul, platisem pe tot anul pe vechea adresa iar cand am pus-o pe noul domiciliu astia nu au inteles si m-au pus sa o mai platesc odata pe jumatate de an. M-am dus cu o adeverinta ca am platit si pe adresa noua iar cei de la domiciliul vechi mi-au dat inapoi pe jumatate de an.

Aia de la noua adresa au comis probabil o mica ilegalitate. Ai mei de la sectorul 2 mi-au zis clar ca pe anul calendaristic in care ai inscris motocicleta nu se plateste impozit. Mi-au dat si decizie de impunere cu zero pe anul 2016, printata. Mi-au explicat ca, pe scurt, plateste impozit pe tot anul cel care a avut-o la 1 ianuarie, ca asa e legea. Ai tai or fi considerat o situatie speciala faptul ca era tot pe numele tau si intr-o parte si in alta, sau legea o fi interpretabila, cine stie.

 

P.S. moto era adusa din afara, deci pe 2016 am fost singurul proprietar in tara. deci pe 2016 statul roman nu a primit impozit pe ea de la nimeni.

 

 

» Post actualizat in 18 Mar 2018 11:41

@OP: daca noul proprietar a inscris-o la taxe locale si a platit impozitul pe 2018, du-te cu o adeverinta ca e platit impozit pe ea (ce a scris Danny_nt). Nu au dreptul sa impoziteze dublu. Daca inspectorul de la ghiseu nu vrea, poti cere o audienta la un superior. Chiar si asa, poti da peste niste idioti si singura solutie ramane datul in judecata, ceea ce e probabil mai scump decat suma pe care ai recupera-o.

Daca noul proprietar merge cu ea inmatriculata pe numele tau, si nici nu a incris-o la taxe locale, va fi mai dificila situatia.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu voi si cu Legea.In anul 2017 am platit eu impozit pe masina caci am vandut-o in 2017. Dar in 2018 de ce sa platesc impozit si eu si actualul proprietar?

Poate nu m-am exprimat eu corect. Aceasta este nedumerirea mea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce tu ai dus actul vanzarii din 2017 doar acum,in 2018,banuiesc ca se ia data luarii in evidenta la Impozite Locale a vanzarii,nu data vanzarii lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io niciodata nu am primit vreun certificat fiscal fara sa le dau contractul de vanzare-cumparare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumpărat motorul în 2015 noiembrie...proprietarul a dus toate actele le-a înregistrat și în 2016 cad s.a dus sa-și plătească impozitul pe apartament figura și motorul. I-Am trimis o copie după talon și carte cum ca motorul a fost înscris pe mine în luna noiembrie 2015 și i-au anulat impozitul.

Asta doar dacă ai o dovada ca noul proprietar a trecut bunul pe numele lui de anul trecut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca tu ai scos fiscalul si ai dat la cumparator , nu inteleg ce ai dat la om daca auto nu este radiata si pusa stampila pe contract de la primarie. App noul contrat are rolul de a fi si fiscal iti pune stampila pe el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-dar oare nu era mai corect sa primesc o amenda?

 

Nu-ți dori amendă de la „fiscali” , să-ți povestesc pe scurt ce-am pățit eu cu ei :

 

Anul trecut cumpăr un maxiscuter, pe la sfârșit de noiembrie (apropo de acte acum nu se mai face „contract de vânzare-cumpărare” ci „contract de înstrăinare-dobândire a unui mijloc de transport” http://www.prefecturasibiu.ro/resources/permise/contr_v_c.pdf în cinci exemplare cu care vânzătorul scoate de la impunere mijlocul de transport și pe care administrația financiară pune viza ce ține loc de fiscal iar cumpărătorul impune mijlocul de transport pe numele lui și cu un exemplar îl inmatriculează la poliție, nu mai trebuie altă adeverință) , cum era pe sfârșit de an vânzătorul a cam întârziat să-mi dea cele trei exemplare de contract cu viza financiarului.

 

Bun!

 

Au ăștia o lege care zice că în termen de 30 de zile de la cumpărare cumpărătorul ESTE OBLIGAT să impună mijlocul de transport pe numele lui altfel ia amendă. Eu am reușit să depășesc termenul...zbang recomandată cu amendă de 280 de lei! Impozitul la maxiscuter este de fix 8 lei pe an, la un calcul simplu 280 : 8 = 35, deci pentru câteva zile de întârziere mi-au dat o amendă echivalentă cu impozitul pe 35 DE ANI !

 

Cu nițel scandal și o audiență la șeful lor am reușit să anulez aberația, era prea de tot.

 

Cât despre cine plătește impozitul în cazul vânzării legea este clară : în anul ( calendaristic) al vânzării vânzătorul plătește impozitul pe TOT anul, indiferent dacă este 1 ianuarie sau 31 decembrie!

Editat de vandrash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au ăștia o lege care zice că în termen de 30 de zile de la cumpărare cumpărătorul ESTE OBLIGAT să impună mijlocul de transport pe numele lui altfel ia amendă

 

ai cumparat pe firma. de aia sunt 280 ron. pt PF sunt 70 ron

 

 

http://www.dgitl4.ro/amenzi/

 

  1. Amenzile de nedeclarare în termen de 30 zile calendaristice a clădirilor, terenurilor, mijloacelor de transport pentru persoane fizice sunt în sumă de 70 lei, și respectiv de 280 lei pentru persoane juridice.
Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia de la noua adresa au comis probabil o mica ilegalitate. Ai mei de la sectorul 2 mi-au zis clar ca pe anul calendaristic in care ai inscris motocicleta nu se plateste impozit. Mi-au dat si decizie de impunere cu zero pe anul 2016, printata. Mi-au explicat ca, pe scurt, plateste impozit pe tot anul cel care a avut-o la 1 ianuarie, ca asa e legea. Ai tai or fi considerat o situatie speciala faptul ca era tot pe numele tau si intr-o parte si in alta, sau legea o fi interpretabila, cine stie.

Erau batuti in cap de aia. M-am dus la doua persoane diferite si fiecare avea alte idei.

» Post actualizat in 18 Mar 2018 20:04

De acord cu voi si cu Legea.In anul 2017 am platit eu impozit pe masina caci am vandut-o in 2017. Dar in 2018 de ce sa platesc impozit si eu si actualul proprietar?

Poate nu m-am exprimat eu corect. Aceasta este nedumerirea mea?

Pai e foarte simplu, nu exista sistem informatic integrat ca astia sa comunice intre ei, pe scurt nu stie stanga de ce face dreapta.

Deci tu daca nu ai radiat masina cei de la primarie ti-o impozitau in continuare, in timp ce cumparatorul era si el impozitat pe aceeasi masina. In materie de IT sunt undeva prin epoca de piatra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ai cumparat pe firma. de aia sunt 280 ron. pt PF sunt 70 ron

 

 

http://www.dgitl4.ro/amenzi/

 

  1. Amenzile de nedeclarare în termen de 30 zile calendaristice a clădirilor, terenurilor, mijloacelor de transport pentru persoane fizice sunt în sumă de 70 lei, și respectiv de 280 lei pentru persoane juridice.

Ca sa nu mai zic si ca au vrut sa ma amendeze..ca nu am declarat motocicleta..care era bine mersi inmatriculata tot pe numele meu.

» Post actualizat in 18 Mar 2018 20:07

Tare :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...