Sari la conținut

Ce parere aveti de Helmet Hook? Merita?


Postări Recomandate

Observ ca sistemul asta este folosit ca sa spanzuri casca in el cand iei pauza de tigara. Desi de-a lungul timpului mi-a scapat si mie casca de pe mobra de vreo 2-3 ori personal nu-i vad utilitatea, nu as pune asa ceva pe ghidon. Eu pun casca pe rezervor, sprijinita in ghidon, sau bagata pe oglinda, niciodata pe sa, si aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Eu folosesc scarita pentru pasager in loc de carlig si este inclusa in pretul mobrei.

Singura problema este ca sta casca destul de jos incat e bine sa te benoclesti sa nu fie vreun caine vagabond prin zona ca direct pe ea o sa faca pipi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac si enduro cu bestia si zic ce am patit: neavand oglinzile, am pus-o pe unde am apucat si tot a picat, intr-un final. Iar cand aveam Funduro, dupa ce am facut plinul, am pus casca pe rezervor si am baut o cafea. Dupa ce am plecat, la 1 minut, am simtit ca ma arde fata. Vaporii de benzina intrasera in material si atat a fost. O distractie sa te iriti pe fata si sa fii rosu pana acasa, cam 100 km. De atunci, nimic nu mai pun pe rezervor. Nu ca as putea pe cea actuala. De aceea, mie, cel putin, imi pare o idee buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Patrick,eu inchid cureaua de sub barbie a castii,dupa teava ghidonului.Si am si camera pe casca de enduro,tot timpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai oglinda ii poti lega chinga si o pui pe ghidonul din dreapta, sau o bagi pe ghidon cum ai face-o pe oglinda, cum sta ea inclinata pe cric nu are cum sa cada coifu, adica cam la fel cum ai folosi si carligul asta. Sau legata de manerul pasagerului, daca exista, si aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Asa fac si eu cu casca cum au scris Christian1 si Paulynos,agatat de ghidon partea dreapta ,peste umarul de la mansonul de acceleratie.De banii aia poti baga benzina sau cumpara mai multa bere.)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La banii astia gasesti la chinezi asa ceva:

Pe asta o prinzi frumos cu surub si ai mai multe variante in care sa il montezi. Dar partea proasta e ca dimineata cand vrei sa pleci cu ea e posibil sa il gasesti murdar de cacao.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Si toti microbii, praful, jegul de pe drumurile noastre ce se depun pe scarita ajung in casca pe care apoi tu o porti. Smart :)

Vorbesti de un univers paralel in care inca nu s-au inventat samponul auto/moto,servetele umede/uscate si casca cu interior demontabil pentru spalare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca agata nimeni casca de o scarita cu namol sau ca.cat pe ea. In rest, scarita pasager e cam la fel de curata cum e si ghidonul, depinde si de tipul de mobra si pe unde te dai cu ea. Acuma, ca OP vine si spune ca o baga la enduro, e informatie noua, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@ Xael

 

Asa este si nici nu te trezesti ca ai carcase de gaze in casca asa cum se mai intapla daca o arunci peste oglinda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi se pare un pret exagerat pentru ce este. O sa mai platesti transport si TVA la toata valoarea. Pretul real o sa fie pe la $36-$40. $16 carlig, aproximativ $16 transport (asta daca nu iti baga transport de $35-$40) si TVA.

 

Daca nu esti prea comod poti folosi soricei (coliere de plastic) reutilizabili.

https://i.simpalsmedia.com/999.md/BoardImages/900x900/6b5e20c8bd44327146576d00fee8a995.jpg

 

Mai baga pe la Lidl uneori. Plus ca ajuta si in alte situatii. Carligul ala nu e multifunctional.

 

Sa nu te trezesti la o cazatura pe pamant/pietre ca se comporta ca o ancora si agata ghidonul provocand cine stie ce stricaciuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...