Sari la conținut

Magazin moto in Cluj


Emmanuel
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Am dat un search, dar nu am vazut un topic in care sa gasesc magazinele moto din Cluj.

Eu sunt din Petrosani, dar vreau sa fac un drum pana la Cluj, sa ma uit de o casca moto, ca apoi sa dau comanda de pe Internet. O sa merg cu trenul, si nu vreau sa pierd timp intreband oamenii din oras, unde pot gasi un magazin moto.

De aceea, va rog, cei care vreti si puteti, sa ma ajutati cu niste informatii referitoare la subiect. Ar fi de preferat sa puneti niste link-uri de pe Google Maps, sau adrese exacte, ca sa pot gasi magazinele mai usor.

 

Multumesc mult!

 

Cu respect, Emmanuel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoland,pe str.Frunzisului,nr.9,are si pe stoc sa incerci.

Incearca si la Mymoto,tot pe Frunzisului nr.88,in curba si e vis-a-vis de Lidl.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa fac un drum pana la Cluj, sa ma uit de o casca moto, ca apoi sa dau comanda de pe Internet.

partial offtopic: Daca pretul nu e semnificativ mai mare, ia-o din magazin. Altfel exista riscul sa nu mai ai unde proba data viitoare. Mai ia in calcul si faptul ca garantia sau returul in general sunt o problema daca iei de pe net (platesti tu transportul pana in Germania).

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Altul care vrea sa vada si sa probeze casti in magazine si apoi comanda de pe net... Asta e un motiv din cauza caruia nu se dezvolta piata moto in Romania...

Deci este gresit sa vreau sa dau cat mai putini bani pe ceva cat mai bun? Am gasit pe internet casca de aprox. 300 de lire, la 80. Imi pare rau ca nu pot ajuta piata romana, dar nu e vina mea ca preturile sunt asa cum sunt.

Editat de Emmanuel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci este gresit sa vreau sa dau cat mai putini bani pe ceva cat mai bun? Am gasit pe internet casca de aprox. 300 de lire, la 80. Imi pare rau ca nu pot ajuta piata romana, dar nu e vina mea ca preturile sunt asa cum sunt.

 

Pai ... ce te impiedica sa o iei pe aia de 80? Da enter cu cardul si vezi tu ce iese !

 

La un moment dat in viata vei intelege ca aia de 80 costa 80 tocmai pentu ca nu o vezi live ! Si posibilitatea sa iei un mare mumu e maxima ! De aia costa casca aia 80.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci este gresit sa vreau sa dau cat mai putini bani pe ceva cat mai bun? Am gasit pe internet casca de aprox. 300 de lire, la 80. Imi pare rau ca nu pot ajuta piata romana, dar nu e vina mea ca preturile sunt asa cum sunt.

E gresit sa beneficiezi de un serviciu (probatul de casti) atata timp cat iti este oferit gratuit doar in ideea (tacita) ca ulterior si cumperi. Pe net bunurile sunt mai ieftine tocmai pentru ca magazinul online nu ofera acest serviciu gratuit care pe cei cu magazine fizice ii costa bani. Dar sunt sigur ca intelegi si fara ajutor chestiile astea.

Eu, la o diferenta sub 25% in magazinul fizic, iau de acolo, depinde si de cat de ok am fost tratat in magazin. Daca costa cu, sa zicem, peste 50% mai mult, sunt sanse maxime sa imi iau online.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci este gresit sa vreau sa dau cat mai putini bani pe ceva cat mai bun? Am gasit pe internet casca de aprox. 300 de lire, la 80. Imi pare rau ca nu pot ajuta piata romana, dar nu e vina mea ca preturile sunt asa cum sunt.

 

Mi-e greu sa cred ca ai vazut tu casca "de 300 lire" in magazin in Ro care e "pe internet" 80. Uita-te bine sa fie fix acelasi model, sa includa aceleasi accesorii (gen pinlock s.a.m.d).

 

Am cumparat ceva echipament atat de la noi cat si din magazinele online din afara si sincer la chestii mid-level diferenta e maxim 100 euro (iar in medie se invarte pe la 50-70 euro). Cat zici tu acolo (~250 euro) am vazut doar la echipamente Klim ori Rukka, atunci cand sunt inlocuite de o serie noua, iar cele "vechi" au preturi mult reduse. Sau, daca tot vorbim de casti, la cele hig-end (ex: Schubert), atunci cand schimba generatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un cerc vicios...pe linga faptul ca piata moto de la noi e mica,cei mai multi se orienteaza spre achizitiile online...cei cativa din domeniu(cu magazine fizice),ca sa poata avea un stoc decent trebuie sa investeasca niste mii/zeci de mii de euroi in echipamente pe care majoritatea ar vrea sa le probeze nu sa le si cumpere.

Si atunci vine intrebarea normala:merita sa investesti intr-o piata care pe linga faptul ca e mica,mai e si sezoniera?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exceptand tehnica nu tocmai ok de a proba in magazin si a comanda de pe net...

1. daca la o firma marimea M este buna, la alta se poate sa stranga sau sa fie larga... sau chiar si la alt model.

2. gasesti oare casca pe care vrei sa o probezi pe stoc? nu de alta dar vezi punctul 1, alta marca alt model poate fi altceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uiti laenglezoi, pe site ul ala de echipament, vezi ca aia vand fakeuri. Multe fakeuri. Daca tu crezi ca vei cumpara la 80 euro o casca de 300, si ca e doar o reducere, ori esti naiv, ori ai noroc cu carul (mai exista si reduceri masive, cand sunt capete de stoc ramase, modele mai vechi statute prin showroom1 an 2, dar nici chiar asa, de 300% diferenta ).

Echipamentul moto, se ia pe probate. Altfel, pe ghicite, ai mari sanse sa o dai de gard. Vrem sa avem unde proba, dar apoi nu luam din magazin, ca am vazut online cu 10% mai ieftin. Facem toti asa, si nu mai avem unde proba. Sustine bre comerciantul, care isi face stoc, are angajati, costuri, chirie, curent, apa, etc. Ca de aia e putin mai scump la el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Altul care vrea sa vada si sa probeze casti in magazine si apoi comanda de pe net... Asta e un motiv din cauza caruia nu se dezvolta piata moto in Romania...

Ete piula . Asa fac si io. Ma duc probez in magazin si iau de pe net.

Si nu stau in Ro.

Dar iti dau un exemplu. Schubert c3pro era 800 CHF si am luat-o cu 560.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee, in mai putin de doua luni este SMAEB-ul la Bucuresti. Gasesti la un loc mai multe magazine si marci, ceva reduceri uneori serioase (trebuie sa fii atent sa nu fie "reduceri" mai scumpe decat pe site-ul magazinului). Decat sa faci un drum special la Cluj, mai bine faci unul la Bucuresti, ai mai multe de vazut si probat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ete piula . Asa fac si io. Ma duc probez in magazin si iau de pe net.

Si nu stau in Ro.

Dar iti dau un exemplu. Schubert c3pro era 800 CHF si am luat-o cu 560.

Macar tu traiesti intr-o tara unde piata moto este deja dezvoltata in ultimele decenii, eu am scis clar: "piata moto in Romania".

Tu ai fost intr-un magazin unde din 10 persoane care probeaza o casca, 8 o cumpara. La noi in tara intra 10 sa probeze o casca si cumpara doi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primele doua sunt reduceri pentru marimea XXL! Fi si tu atent mai, ca te pacalesti singur. Da, sunt reduceri, dar nu asa astronomice. Mai pica, dar rar. REspectiv, uiti un lucru-de adaugat costul transportului.

Dar, tu esti oricum un mic lenes, ca intrebi de magazine moto in CLuj. La primul google search gaseai magazinele recomandate de colegi. Para malaiata in gura lui natafleata. O sa se cam plictiseasca lumea sa iti raspunda, daca pastrezi stilul asta. Asta asa, ca idee, sa te astepti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat search pe forum. Nu m-am gandit sa dau si pe google. My mistake.

 

Nu consider ca sunt un mic lenes. Dimpotriva. Am salvat mai multe modele de casti, am citit despre toate, am cautat review-uri video. Am facut ceea ce am putut. Dupa toate astea, m-am gandit sa vin sa intreb si pe cei mai experimentati (vorbesc despre topicul cu alegerea motorului). Nu m-am gandit ca asta o sa deranjeze pe cineva. Dar bine ca mi-ai spus. Nu o sa mai cer ajutor creand noi topicuri.

 

Multumesc.

Editat de Emmanuel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de problema cu marimea, la care trebuie sa fii INTOTDEAUNA atent cand vezi reduceri, ar mai fi de mentionat culoarea. acelasi model de casca poate costa cu 20% mai mult fata de casca blank pentru ca are o schema de culori

 

tot nu ai spus daca ai cap XXL, ca sa ti se potriveasca alea din primele doua linkuri ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)In afara lichidarile de stoc,care difera dupa ce mai are ramase "prin debara" fiecare magazin,fie fizic fie online (dar cu depozit fizic ) , in rest preturile la modele de casti sau echipamente curente nu am vazut sa difere cu mai mult de 10% intre online si magazine moto care se respecta.De multe ori magazinele fizice,daca sunt de talie mai mare si nu doar un "butic" moto au preturi mai bune decat pe online. (Una-i cand ai un site moto intr-o garsoniera si comanzi zilnic cateva bidoane de ulei pe care le vinzi mai departe,una-i cand ai magazin fizic si poate comanzi cateva sute pentru vanzari atat fizic cat si online.Altfel discuta la pret si vanzatorul din al doilea caz,pentru ca probabil are conditii mai bune de pret de la producator).

 

2) Cat timp preturile sunt in mare parte la fel ,nu vad de ce ai sustine un magazin online,si nu unul fizic local.Casca pe care o cumperi acum local,va deveni candva pe stoc o casca + inca o geaca.Pe care tu o vei putea proba si cumpara pe loc.Si la care vei avea garantie locala,nu sa o trimiti in Germania cu posta si sa o astepti inapoi cine stie cand..Inmulteste asta cu cateva zeci/sute de vanzari si vezi cat pot influenta cateva zeci/sute de clienti in plus ceea ce poti vedea intr-un magazin.Un magazin online nu are nici un motiv sa reinvesteasca acei bani in ceva pe care tu il poti proba.

 

3) Linkurile puse de tine sunt valabile doar daca tu ai un cap de XXL.Sunt lichidari de stocuri "capete" ,adica exact ce mai ramane dupa ce s-au vandut marimile principale.Acelea sunt cazuri de potrivire foarte rara majoritatii,atat marimii cat si gustului fiecarui client,si nu se pot compara cu un pret al unei casti curente dintr-un magazin fizic.Sunt sigur ca daca intri intr-un magazin fizic,si ei au probabil unele casti 2xl,3xl la preturi foarte reduse,modele mai vechi.

 

4) Daca toti mergi la Cluj , du-te totusi in magazine si vezi ce sfaturi primesti de la acei oameni,poate daca nu cumperi,macar inveti ceva.Majoritatea sunt ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Old School Rider, multumesc. De-asta am intrebat, ca sa aflu cum sta treaba de fapt. Se pare ca eu m-am inselat. Credeam ca pot gasi pe internet la jumatate de pret, dar se pare ca nu e asa. Multumesc de raspuns. O sa cumpar prima casca care imi vine bine pe cap, si care sa fie in jur de 1000 de ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si fapt divers, Si Paul, in Timisoara avea la in moment dat ceva lichidare de stoc, casti mai vechi, sau casti cu mici probleme, preturile incepeau de la 70 lei, castile fiind noi, nepurtate...Dar pana am ajuns eu la el s-au dat marimile cele mai uzuale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...