Sari la conținut

Cumulare BM la RCA


Celentano
 Share

Postări Recomandate

Salutare, pentru ca se apropie sezonul, mi-am facut un calcul la polita RCA si am fost surprins (placut) sa vad ca pe calculator RCA online imi ia in considerare BM de la masina. Pana acum aveam BM4 la masina si BM1 la motocicleta. Astazi surpriza, dupa ce am inoit polita la masina, am calculat la motocicleta si am BM5.

 

Au fost facute modificari la legislatie sa beneficiezi de BM maxim pe care il detiii la un vehicul si pentru celelalte vehicule din proprietate?

 

Am atasat si o poza cu oferta primita.

 

Info:

varsta - 30+

permis - 2001

locatie - Bucuresti S3

post-91035-0-19138600-1520317704_thumb.png

Editat de Celentano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am facut asigurare doar pe perioade scurte de timp 1-3 luni. Sa inteleg ca acum daca fac asigurare pe 6 luni la masina si pe 6 luni la motocicleta, urmatoarea asigurare imi va creste si BM? Tot e o treaba buna daca merge asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legea zice ca noua clasa BM creste cu un punct fata de cea a anului trecut. Nu mai stiu sa scrie ca trebuie sa faci pe minim un an... Si nu gasesc daca trebuie sau nu sa ai continuitate intre polite.

vezi si tu aici, oamenii explica decent:

https://www.rcapedia.ro/legea-rca-132-2017/

https://www.rcapedia.ro/sistemul-bonus-malus/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am B4 la toate trancanele mele. Daca fac la o moto asigurare pe 6 luni o sa trec la B5(la toate?) si daca fac imediat la alta motocicleta ajung la B6(la toate)? Si vreau sa fac si la auto(peste 1500 ron pe an) pe un an imediat dupa cele 2 asigurari de la moto. Asta inseamna ca o sa ajung la B8 la toate vehiculele in decurs de 15 minute?

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am B4 la toate trancanele mele. Daca fac la o moto asigurare pe 6 luni o sa trec la B5(la toate?)

Exact asa am primit eu BM5. Azi am facut la masina si anterior aveam B4 si automat imi arata la motocicleta B5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XaeL: Astept pe cineva care lucreaza in domeniu sa-mi raspunda sau are idee fix de situatia expusa. Daca nu primesc niciun raspuns. o sa vorbesc pana vineri acolo unde fac asigurarea. Ideea ca as vrea sa ramana scris si pe aici.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

linkul cu legea explicata, de pe site-ul unui broker de asigurare, nu e suficient?

atunci poti incerca sa faci ce ai zis tu. dar lasa 1-2 zile intre polite ca sa apuce sa se inregistreze in bazele de date ale asiguratorilor. si daca tine figura, lasa scris si pe aici.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Au modificat legea si daca ai fost cuminte fara incidente provocate din vina ta ti se cumuleaza tot.

Eu de ex 28ani carnet din 2007 la 650 am dat 200ron pe 6luni (cam mult) si la masina 3.0 568ron pe 12luni. Am categoria B8.

» Post actualizat in 06 Mar 2018 08:26

Este o modificare bine venita si de bun simt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stau sa caut pe site-ul ala ca sigur nu este evidentiata situatia mea. Mai exact daca BM se refreshuieste instant in baza de date la toate vehiculele. Nu vreau sa ma plimb 3 zile la rand, plus ca pentru masina trebuie sa ma duc direct la asigurator(nu la broker) ca nu imi returneaza valoarea pe internet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata am facut asigurare la masina pentru un an si la motociclete tot B4 imi apare. Inca n-am primit raspuns la intrebare de la broker.

Ideea e ca am gasit prin legea despre RCA:

"Clasa de bonus se păstrează pe perioada anului calendaristic în care se încheie contractul RCA indiferent de perioada asigurată."

 

Verific zilele urmatoare si va anunt daca urc mai sus la BM si la motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti la Allianz pe B5 si du-te ulterior la asiguratorul la care ai facut ieri pe B4 si arata-i legea, ca e obligat sa iti dea la cea mai favorabila clasa B/M. Si iei bani inapoi de acolo. Plus ca la anul deja esti B6.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am B4 la toate trancanele mele. Daca fac la o moto asigurare pe 6 luni o sa trec la B5(la toate?) si daca fac imediat la alta motocicleta ajung la B6(la toate)? Si vreau sa fac si la auto(peste 1500 ron pe an) pe un an imediat dupa cele 2 asigurari de la moto. Asta inseamna ca o sa ajung la B8 la toate vehiculele in decurs de 15 minute?

 

Conform normei ASF 20/2017, publicata pe ASF si explicata de ASF in Ghidul RCA august 2017, , dacă în perioada de referinţă (anul calendaristic anterior datei de intrare în valabilitate a poliţei) nu au fost înregistrate daune pe asigurarea RCA, asiguratul va beneficia anul următor de o reducere a primei de asigurare, concretizată prin acordarea unei clase de bonus

 

Deci, daca anul acesta calendaristic nu vei avea daune din vina ta, anul viitor calendaristic vei trece de la B4 la B5 la toate vehiculele la care iti reinoiesti RCA ul(moto, masina). Clasa de bonus-malus se păstrează pe întreg anul calendaristic în care se încheie contractul RCA indiferent de perioada asigurată. (GHIDUL RCA, august 2017 disponibil tot pe site-ul oficial ASF)

 

Iti poti consulta clasa bonus malus pe anul acesta calendaristic pe urmatorul link (am verificat masina noua inmatriculata in august 2017 si inca nu apare, dar o masina mai veche apare cu clasa corecta; banuiesc ca fiind noua aplicatia, se actualizeaza mai greu)

https://asfromania.ro/consumatori/informare-bonus-malus

 

De asemenea, ASF stipuleaza in Norma 20/2017 ca: "Asigurătorii RCA pot lua în calcul şi istoricul şoferului sau şoferilor în aplicarea sistemului de bonus-malus prin folosirea unor coeficienţi de corecţie care se aplică suplimentar sistemului bonus-malus prevăzut de prezenta normă"

 

Clasa de bonus ti se actualizeaza dupa fiecare an calendaristic, ori cu Malus pt daune (prin penalizarea cu două clase), ori cu bonus pentru lipsa daunelor (acordarea unei clase).

 

Daca vrei mai multe informatii, o sa iti fac direct legatura cu consoarta:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci daca am 3 motociclete, si le asigur pe toate pe 1 an, nu urc cu 3 clase BM?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pop mihai: ce se intampla daca eu anul asta fac asigurare doar pe o luna? Se considera ca am avut Bx si la anul primesc Bx+1?

Conform ghidului ASF primesti B+1. Conform Normei clasa de bonus se pastreaza pe toata perioada anului calendaristic in care se incheie RCA indiferent de perioada asigurata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare.

Dupa cautari si liste step by step mi-am facut curaj sa mi schimb buletinul (fac de Buc, inca nu am dat startul) si implicit actele motorului. Din PH in B. Pentru asta trebuie sa am asigurare valabila si dupa ce termin cu alergatura asta ultimul pas este o cerere la asigurator pt a-mi elibera RCA pe noua adresa din buletin. Cel putin asta am dedus eu din ce am gasit pana acum.

 

Intrebarea este daca o sa imi pastrez clasa BM dupa toate astea. Stiu ca pot sa intreb la asigurator, dar ma gandesc ca poate a mai facut cineva asta si stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...