Sari la conținut

Pret RCA MOTO 6 luni , varsta 21 ani


bozomego
 Share

Postări Recomandate

Salut ! Aveti ideea cam la ce suma ar putea ajunge un RCA pe 6 luni la o honda cbr 500 din 2014? Precizez ca am varsta de 21 ani si imi este sa nu se ajunga la o suma astronomica cum este in cazul masinilor atunci cand detinatrul din acte este foarte tanar. Masina o am pe numele tatalui, unda RCA-ul este decent dar din pacate motorul trebuie sa il trec pe numele meu . Cam la cat s-ar incadra asigurarea? Nu pot face simulare deoarece inca nu am cerfiticatul de inmatriculare.Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rogi vanzatorul sa faca o poza la certificatul de inmatriculare actual si bagi datele de acolo in simulator impreuna cu ale tale. Nu e nicio diferenta iar simulatorul nu se "prinde".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicleta, dupa cum ai scris in topicul despre ea, are deja un an de cand a venit din Germania in tara. nu e inmatriculata de omul ala de la care o cumperi? nu are nici macar carte de la RAR, de trebuie sa te duci tu cu ea la RAR?

 

P.S. daca e pe acte de Germania inca, gasesti si in alea cifrele care te intereseaza. Doar ca trebuie niste google translate. Sau le cauti in specificatiile modelului respectiv de motocicleta, pe net

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar inca nu am certificatul de inmatriculare deoarece inca nu am dus motorul la R.A.R

Eu zic sa belesti bine ochii pe ce arunci banii...

Dupa aia vezi de asigurare. Succesuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicleta, dupa cum ai scris in topicul despre ea, are deja un an de cand a venit din Germania in tara. nu e inmatriculata de omul ala de la care o cumperi? nu are nici macar carte de la RAR, de trebuie sa te duci tu cu ea la RAR?

 

P.S. daca e pe acte de Germania inca, gasesti si in alea cifrele care te intereseaza. Doar ca trebuie niste google translate. Sau le cauti in specificatiile modelului respectiv de motocicleta, pe net

Da, inca este pe actele din Germania . Am sa incerc sa iau datele de acolo daca zici ca merge . Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu chiar. Dacă mai ai rca cu b8 de exemplu vei avea același bonus și pe noul RCA.

Asigurarea in vederea inmatricularii se face intotdeauna pe B0. Teoretic, ulterior poti cere corectarea clasei B/M si bani inapoi de la asigurator. Sau o poti face pe minimul de o luna.

In plus, omul are masina pe numele tatalui. Deci nu are de unde sa aiba altceva decat B0.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea in vederea inmatricularii se face intotdeauna pe B0. Teoretic, ulterior poti cere corectarea clasei B/M si bani inapoi de la asigurator. Sau o poti face pe minimul de o luna.

In plus, omul are masina pe numele tatalui. Deci nu are de unde sa aiba altceva decat B0.

Nu vreau sa te contrazic, dar trebuie. De la 1 oct 2017 orice asigurare noua îți faci, inclusiv in vederea înmatriculării ai B maxim di asigurările tale precedente. Iti fac poza după asigurarea făcută acum două săptămâni la o mașină în vederea înmatriculării, am b8 direct. Înainte să o fac întrebasem brokerul cum mut bonusul de pe asigurarea veche și a zis că nu mai e nevoie.

» Post actualizat in 06 Mar 2018 11:35

acum vad ca e un topic aici fix pe același subiect. Găsești acolo ce zic eu... Cred ca și dacă faci o simulare pe rca-ieftin și pui în vederea înmatriculării vezi ce zic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope, un catâr 4x4. Oricum, pe langa faptul ca am depasit faza cu agatatoro-mobile de vreo 30 de ani, eu sunt un fel de "Ciuc" Noris, gagicile ma agata pe mine :P

Inca nu te-ai dat jos? Sau vrei sa insinuezi ca esti in pom? :lol:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...