Sari la conținut

Masina clasa medie, buget 6000E


Fanel27
 Share

Postări Recomandate

Vizitator goe 75

Normal ca Superbul castiga de departe si la confort si rafinament ... Asta nu sunt sigur ...daca vreau sa trec in extrema aia sau doar sa-mi satisfac nevoia de spatiu si incredere ca motorul este destul de nou si bine intretinut si la restul de capitole mai subtirel ca oricum drumul de la granita incolo este plictisitor rau in orice ,macar pe tara sa mai simti o groapa si o accelerare mai vioaie.

» Post actualizat in 03 Mar 2018 14:53

Daca o sa cumpar Superbul o sa trebuiasca sa deconectez incalzirea de la scaune ca sa fiu corect fata de colegul KHK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 236
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ia octavia rs ..asta daca mai vrei sa iei 3 lei 50 cand oi vrea s-o vinzi ...iar 180 cai pe ditamai caroseria chiar nu-s nimic senzational

 

superbul se devalorizeaza ca painea de alaltaieri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

180 cai nu o fi mult dar parca avea ceva de genul 380 Nm...nu mai stiu exact si mi-e lene sa caut .Cifrele nu conteaza asa mult .

Devalorizarea nu ma afecteaza pentru ca intentioneaz sa o tin un timp considerabil dupa care o sa fie donata mai departe la unul dintre tinerii din familion care nu si-ar permite masina altfel.Nu e prima data cand fac asta.

Daca nu intentionam sa o tin ceva mai mult timp nu ma mai cacaiam atat sa ma decid.

De data asta am luat decizia sa cumpar noua si sa fac compromisurile in alte parti si asta e.

» Post actualizat in 04 Mar 2018 09:36

 

 

superbul se devalorizeaza ca painea de alaltaieri

M-ai facut putin curios cu remarca asta si am inrosit netul cu cautari ,daca tot ma plictiseam .

 

Nu am gasit nici o alta gama de masini care sa sufere mai putin din cauza devalorizarii.Singurul din grupul VAG care este deosebit pe latura asta este Golf-ul ,restul tot o apa si-un pamant

 

In comparatie cu Ford ,Mazda si altele ,se pare ca stau chiar bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

180 cai nu o fi mult dar parca avea ceva de genul 380 Nm...

Nu sunt multi? Nai avem si un Passat din 2017 2.0 tdi cu 150 cp si masina aia rupe! In opinia mea, orice motorizare peste 120-130 cp este absolut suficienta, dar na, la noi nu se poate decat cu 300 cp si R1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Tind sa fiu de acord ,motiv pentru care am cautat doar masini combi cu motorizare 2.0 tdi.Acolo ii raspundeam lui superbec intr-un ton gingas.

» Post actualizat in 04 Mar 2018 10:10

Sunt putin plin de spume din urmatorul motiv:

 

Inainte sa incep sa cer preturi si sa negociez pentru masina pe care o vreau la un pret cat mai bun ,am intuit deja ca piata este corupta de conumarismul scapat de sub control si una din consecinte este goana dupa optiuni,uneori total fara sens...

Imediat cum am inceput sa negociez preturi m-am lovit instant de un sistem pus in aplicare de dealeri ca sa exploateze exact latura asta

Este extrem de dificil sa negociezi ceva sub pretul afisat ,in schimb ti se arunca optionale gratis in brate pana cedezi si si spui ca mai vrei sa fi fwtut tot in acelasi stil

 

De exemplu : pretul de baza la un Superb combi 2.0 tdi este 28k (cu ceva maruntis neglijabil).Sub 27k nu-ti lasa nici dracu dar te lasa sa-i adaugi rahaturi pana la valoare toatale (de lista) de cca 32k si de acolo incepe sa aplice reduceri pana la acel 27k magic.

Pai sa ma fac ceva pe reducerile lor de 5k la optionale cand mie mi s-a pus pata ca eu vreau doar o reducere de 2,5 k de la pretul de baza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

M-ai facut putin curios cu remarca asta si am inrosit netul cu cautari ,daca tot ma plictiseam .

 

Nu am gasit nici o alta gama de masini care sa sufere mai putin din cauza devalorizarii.Singurul din grupul VAG care este deosebit pe latura asta este Golf-ul ,restul tot o apa si-un pamant

 

In comparatie cu Ford ,Mazda si altele ,se pare ca stau chiar bine.

ti se pare ... alegi sa vezi doar ce ai hotarat dinainte ca e adevarat .

 

fa calcul la valoarea initiala de achizitie octavia vs superb si valoarea de revanzare dupa 5 si 10 ani ... ia preturile minime de pe piata pentru ca sunt mai apropiate de valorile adevarate de vanzare ... orice oligofren poate cere 1 milion de euro pe cotetz nu inseamna ca si ia .

oricum nu este un grafic liniar

 

 

 

 

Nu sunt multi? Nai avem si un Passat din 2017 2.0 tdi cu 150 cp si masina aia rupe! In opinia mea, orice motorizare peste 120-130 cp este absolut suficienta, dar na, la noi nu se poate decat cu 300 cp si R1.

nu rupe nimic masina de 150 cai ... poate vi se pare voua ca rupe ... da, pe la +100 cai pe tona incep sa se miste cat de cat decent dar pana la rupt mai e cale lunga.

nici 300 de cai nu mai sunt ce erau acum 20 de ani ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

ti se pare ... alegi sa vezi doar ce ai hotarat dinainte ca e adevarat .

 

fa calcul la valoarea initiala de achizitie octavia vs superb si valoarea de revanzare dupa 5 si 10 ani ... ia preturile minime de pe piata pentru ca sunt mai apropiate de valorile adevarate de vanzare ... ...

Hai ca o dai in barci...

 

Daca vine unu care cauta masina si se uita la alea cu pret minim zici ca e oligofren ,dar daca trebuie sa vezi care e valoarea masinii trebuie sa te uiti la preturile minime.De nivel mediu nu ai auzit?

Ti-am spus ca m-am uitat doar de curiozitate si intaplator in cautari am dat de articole scrise de oameni care studiaza piata exact pentru aspecte de genul ala care sustin cam acelasi lucru.

» Post actualizat in 04 Mar 2018 11:40

O sa ii las pe altii sa cumpere masina in functie de cost/km .Prefer sa ma intereseze doar daca face ce am nevoie si daca se incadreaza in buget.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu , nu am auzit de nivel mediu , cat timp nivelu "mediu" e dat de (min+max)/2 o sa fie irelevant intotdeauna ... nimeni nu cere mai putin pe o masina doar ca s-o vanda mai ieftin (nu includem masini defecte sau lovite) , hai ca-i simplu

 

eu am facut comparatia intre octavia si superb nu mazde si alte rahaturi , .. e ca la golf vs passat ... golfu tine mai mult timp la pret decat passatu ... dupa un timp sunt practic la bani de buzunar ambele modele ..

 

pan la urma ti-ai luat 5-ar in primavara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nope,de banii pe care ii aveam pentru 5-ar am cumparat doua motorete. Intamplare fericita dealtfel pentru ca am avut

destul timp sa decid,mai in concordanta cu ce am nevoie , ca prefer o Skoda/VW noua decat un 5-ar de 3 ani cu 150000 km pe bord dar in realitate dumnezeu cu mila ,sau alte combinatii ... Ma consider un fericit ca am reusit sa fac rost de alti bani in asa scurt timp pentru masina veche urmeaza sa petreaca o perioada extrem de lunga in service si chiar am nevoie de inlocuitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

salutari colegi, pana la urma am luat un seria 3, 2008 break, de la nemti, carte service la zi. foarte multumit de alegere, masina merge perfect, doar cateva detalii ma deranjeaza la ea cum ar fi lipsa rotii de rezerva.

Multumesc de pareri tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Sa-l stapanesti sanatos!

 

Pana la urma tot 3-ar am luat si eu.320d combi 2015.Pe langa roata de rezerva lipsa mie si cutia manuala mi se pare sub ce ofera VAG ,dar in rest e super.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...