Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

SMAEB XVI - 20-22 Aprilie 2018 - ROMEXPO

SAMEB SALONUL MOTO HONDA YAMAHA SUZUKI KAWASAKI DUCATI APRILIA KTM HUSQVARNA

• Please log in to reply
298 replies to this topic

#41 Xandros

Xandros

POLITE

• Membru
  • Pip
  • 418 posts
  • Moto: BMW 12GS LED Edition
  • Club: RSR

Posted 11 February 2018 - 08:40 PM

La BMW Otopeni te poti duce si cu HP4 ca esti ignorat cu succes. Cred ca asta e felul lor de a face "biznis", clientul trebuie sa se simta umilit inainte. In schimb am interactionat de nota 10 cu APAN Iasi si am auzit numai de bine si de BMW Oradea. 

Sa mai zic de United Motors unde nici nu s-au ridicat de jos, eu anuntand ca am venit sa vad o casca de 2500 lei ? 

"Pot să-ți spun o chestie cu mâna pe inimă: când am intrat în București, niște prieteni ne așteptau la un bar, și-am zis că trecem să bem o cafea înainte să  ajungem acasă. Și, de la indicatorul cu intrarea în București până în barul ăsta, care e în centru, am făcut 45 de minute. Asta nu e o problemă, dar ideea e că în 45 de minute am văzut niște lucruri, în trafic, pe care nu le văzusem în 4 luni de zile cât am umblat. Și nu mă refer la trafic, la felul în care se conduce... Mă refer doar la încrâncenarea și ura pe care le-am văzut în 45 de minute. Pe cuvântul meu de onoare dacă am văzut așa ceva în 4 luni de zile plecat în toată Europa. Eu cred că asta e revelația, între mari ghilimele, cu care m-am întors: că trebuie plecat de aici. Undeva. Cumva." (Mihai Barbu)

#42 Adrian M.

Adrian M.

EU

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,803 posts
  • Moto: R1200RT
  • Club: nu

Posted 11 February 2018 - 08:43 PM

Si totusi, ai bimer:))) ironic, nu? :D

#43 Kosh

Kosh

Programatorii motociclisti

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,470 posts
  • Interests:cat mai putin internet
  • Moto: Hayabusa
  • Numar: B-06-SII
  • Club: 127.0.0.1

Posted 11 February 2018 - 10:12 PM

Eu nu inteleg cum rezista pe piata United Motors si ceilalti.
Nu din rautate intreb ci din pura curiozitate, avand in vedere ce cheltuieli lunare trebuie sa ai cu o astfel de locatie (chirii, angajati, dependinte si alte cheltuieli administrative).

Jurnal de calatorie live, in direct "si-n reluare":
Turcia 2018

#44 Proxi

Proxi

Artist

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,345 posts

Posted 12 February 2018 - 07:02 AM

Asta e conform centrului de statistica al lui Proxi, nu? :)

http://pemotoare.ro/...6-vehicule-noi/

Conform link-ului tau, iata statisticile:

Top Înmatriculări T1 DRPCIV –  Clasament General 2016, include motorete, endurache si scutere noi

Yamaha: 23
BMW: 22
KTM: 18
Kawasaki: 16
Harley-Davidson: 11
Suzuki: 9
Husqvarna: 4
Honda: 3
Ducati: 2
Triumph:2

Jumatate din ditamai TOP 10  are sub 10 bucati vandute, iar primele 5 au cate 20... Iti cam vine sa plangi... vorbim de niste produse de serie, nu de tablouri celebre...

Scuze ca am exagerat imens cu Centrul meu de statistica :D

Edited by Proxi, 12 February 2018 - 07:10 AM.

#45 Sinner®

Sinner®

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 156 posts
  • Moto: MT-09 Tracer

Posted 12 February 2018 - 08:42 AM

La BMW Otopeni te poti duce si cu HP4 ca esti ignorat cu succes. Cred ca asta e felul lor de a face "biznis", clientul trebuie sa se simta umilit inainte. In schimb am interactionat de nota 10 cu APAN Iasi si am auzit numai de bine si de BMW Oradea. 

Sa mai zic de United Motors unde nici nu s-au ridicat de jos, eu anuntand ca am venit sa vad o casca de 2500 lei ? 

La BMW Otopeni am fost tratat ok, am facut si un test drive si lucrurile au decurs ok.

United Motors sunt mai ciudati un pic, dar daca stii sa ii abordezi si acolo decurg lucrurile foarte ok. Am luat de cateva ori piese ptr Honda si tipul de acolo s-a ocupat f rapid de tot.

#46 Xandros

Xandros

POLITE

• Membru
  • Pip
  • 418 posts
  • Moto: BMW 12GS LED Edition
  • Club: RSR

Posted 12 February 2018 - 08:52 AM

Si totusi, ai bimer:))) ironic, nu? :D

Luat din Jarmania, Boss .. :D

"Pot să-ți spun o chestie cu mâna pe inimă: când am intrat în București, niște prieteni ne așteptau la un bar, și-am zis că trecem să bem o cafea înainte să  ajungem acasă. Și, de la indicatorul cu intrarea în București până în barul ăsta, care e în centru, am făcut 45 de minute. Asta nu e o problemă, dar ideea e că în 45 de minute am văzut niște lucruri, în trafic, pe care nu le văzusem în 4 luni de zile cât am umblat. Și nu mă refer la trafic, la felul în care se conduce... Mă refer doar la încrâncenarea și ura pe care le-am văzut în 45 de minute. Pe cuvântul meu de onoare dacă am văzut așa ceva în 4 luni de zile plecat în toată Europa. Eu cred că asta e revelația, între mari ghilimele, cu care m-am întors: că trebuie plecat de aici. Undeva. Cumva." (Mihai Barbu)

#47 Adrian M.

Adrian M.

EU

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,803 posts
  • Moto: R1200RT
  • Club: nu

Posted 12 February 2018 - 08:55 AM

Service ul tot in jermania il faci? :))

#48 Metal Heart

Metal Heart

www.motobikes.ro

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,764 posts
  • Interests:Cotele apelor Dunarii
  • Moto: VFR800
  • Club: Academia de mici si bere

Posted 12 February 2018 - 09:03 AM

Proxi, alea erau vanzarile pe primul trimestru.

Si da, sa vinzi 50 de motociclete pe an fara sa faci mare lucru in directia asta, adica sa stai si sa astepti saiti intre clientul in magazin, mi se par multe!

TE ABȚII, TE ABȚII ȘI CÂND NU MAI REZIȘTI, DAI BUZNA

#49 Proxi

Proxi

Artist

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,345 posts

Posted 12 February 2018 - 09:45 AM

Si da, sa vinzi 50 de motociclete pe an fara sa faci mare lucru in directia asta, adica sa stai si sa astepti saiti intre clientul in magazin, mi se par multe!

Sigur, e mentionat in titlu (T1). Anuale ar fi  x4 - x6.

Eu decat sa vand moto la nivelurile astea... mai bine vand tablouri; asa scap si de garantie si de scule speciale :)

#50 Kagemusha

Kagemusha

Motociclist incepand de anul viitor...

• Super Membru
  • PipPip
  • 645 posts
  • Interests:Supravietuirea
  • Moto: Indian Scout
  • Club: Lonewolf

Posted 12 February 2018 - 10:03 AM

Eu nu inteleg cum rezista pe piata United Motors si ceilalti.
Nu din rautate intreb ci din pura curiozitate, avand in vedere ce cheltuieli lunare trebuie sa ai cu o astfel de locatie (chirii, angajati, dependinte si alte cheltuieli administrative).

Cei mari rezista pentru ca vand echipamente, consumabile, unii ofera si service.

Din statistica aia doar cei de la benveu puteau fi in fericita situatie de a depasi cifra noastra. Ceilalti au vandut si scutere. Dar, chiar daca ar fi sa consideram si scuterele, ar fi patru posibili producatori care ar depasi 50 unitati vandute pe an. Producatori, nu dealeri... :(

Inter vos ambulo sed non sum unus ex vobis.

#51 frigider

frigider

pseudo-motociclist

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,863 posts
  • Club: 0 = infinit

Posted 12 February 2018 - 11:40 AM

Lol...nu vreau sa fiu carcotas, dar sper ca anu asta sa vad si eu "fata in fata" un Triumph ori un KTM.

scaneaza atent parcarea :D

castile e pentru oameni urati.

Ghidon --------> Bicicleta

Semighidon --------> Motocicleta :)

NU SUNT ANALFABET, SCRIU DE PE TELEFON.

"Dati-mi un manson si il voi rasuci" - Frigider 13:9.

"Cand vezi ca da-n nas ii dai 2." - Frigider 22:7.

#52 Ciprian_B

Ciprian_B

motopsycho

• Super Membru
  • PipPip
  • 562 posts
  • Moto: Suzuki GSX650F
  • Numar: DB-09-BCI

Posted 12 February 2018 - 12:47 PM

Legat de BMW Otopeni in cadrul SMAEB, avand in vedere reply-urile anterioare referitoare la ce motocicleta ai :

- in 2016 detineam un Bandit 600N din '98. Am cerut la test un R1200R, totul a decurs fara nicio problema.

- in 2017 schimbasem Bandit-ul cu un GSX 650F din '08. Am cerut la test un R1200GS. Dupa ce i-am pistonat cu cateva mail-uri pentru ca nu primisem nicio confirmare, mi s-a comunicat ca modelul cerut de mine nu este inmatriculat si ca ma vor anunta imediat ce va fi disponibil. Inca ma intreb de ce il mai aveau in oferta de ride test daca nu era disponibil. Nici pana in ziua de azi nu am primit raspuns.

Sincer sa fiu, m-am ofticat pe moment. Acum mi se pare doar amuzant si tratez ca pe o nesansa. O sa mai incerc si anul asta, doar de curiozitate  :laugh:

#53 Kagemusha

Kagemusha

• Super Membru
  • PipPip
  • 645 posts

Posted 12 February 2018 - 07:49 PM

Au pe cineva si acum la coada la inmatriculari cu motorul ala de probe, stii doar ca este foarte aglomerat. Cum se rezolva, cum te anunta...

Sau, alta varianta, ai dreptul doar la o incercare. Daca nu cumperi de la ei te pun pe blacklist.

#54 Kosh

Kosh

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,470 posts

Posted 12 February 2018 - 08:10 PM

Sau, alta varianta, ai dreptul doar la o incercare. Daca nu cumperi de la ei te pun pe blacklist.

Si daca nu-mi place motoreta si, mergand cu ea in drive test, constat cat de mult rahat mananca toti prin videourile de pe youtube si diversele pagini web?
Spre exemplu, imi place rau de tot Kawasaki H2 SX SE. Mi se pare absolut geniala din ce-am vazut/citit pana acum.

Daca o iau la un test drive trebuie neaparat s-o cumpar doar ca sa nu fiu bagat in blacklist?
Prefer, daca e, sa fiu blacklistat decat sa dau 22 de mii pe ceva ce nu mi se potriveste.

Asta de aplica evident la orice motocicleta cumparata (noua si/sau second) de la un dealer.

Turcia 2018

#55 Kagemusha

Kagemusha

• Super Membru
  • PipPip
  • 645 posts

Posted 12 February 2018 - 08:35 PM

...imi place rau de tot Kawasaki H2 SX SE. Mi se pare absolut geniala din ce-am vazut/citit pana acum.

Cred ca nu-ti faci iluzii ca o sa vezi H2 pentru ride-test la vreun dealer de la noi. Bine, eu nu stiu decat doi, United si atvrom, dar se pare ca sunt cam la fel. Am fost de doua ori la atvrom, la showroom-ul de pe Splai, ma uitam in urma cu vreo doi ani de o motocicleta pentru unul dintre copii. Pe langa faptul ca aveau doar o motocicleta (una) in tot showroom-ul (care e un fel de cotet), atitudinea a fost in ton cu a celor de la benveu de care povestea Adrian M ceva mai devreme. Nu m-a bagat nimeni in seama, ba chiar, cand am fost prima data, ala de la birou nici nu mi s-a parut ca a ridicat ochii din calculator. Sau poate se juca... As fi curios sa vad o statistica a vanzarilor de motociclete noi pe dealeri. Ceva ma face sa cred ca cei de la atvrom nu sunt chiar fruntasi.

#56 Adixgl

Adixgl

Jupan pe doua roti

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,150 posts
  • Moto: Intruder M1500
  • Numar: de Romania

Posted 13 February 2018 - 01:26 PM

Toata discutia asta despre reprezentante si vanzatori imi reconfirma ceea ce discutat cu cative cunoscuti zilele trecute.

1. Firmele romanesti au o problema uriasa de capital. Fara capital propriu puternic nu poti avea stoc, nu poti oferi salarii competitive, nu poti investi in dezvoltare si promovare.

2. Daca nu oferi salarii motivante ajungi sa angajezi ceea ce este disponibil la nivelul oferit.

3. Oameni de vanzari buni nu vor accepta niciodata sa lucreze pe un salariu mic doar pentru ca este liniste si nu te derajeaza nimeni. Oamenii de vanzari adevarati vor actiune, vor sa stie ca daca vand mult si bine vor castiga pe masura.

In concluzie ceea ce se intampla acum pe piata moto din Romania reprezinta un cumul de doi factori slabi: lipsa de capital a firmelor romanesti + puterea slaba de cumparare a romanilor.

intruder.jpg

#57 Kosh

Kosh

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,470 posts

Posted 13 February 2018 - 09:10 PM

Las' ca nici daca le dai salariu mare plus comision la vanzare nu's mai breji.
Sau poate nu i-am gasit you pe cei despre care vorbesti. Cei drept acum nici nu-i mai caut caci am gasit alte solutii mult mai eficiente si cost efective la problema asta. 

Eu stiu ca doar ca sa ti se permita sa pui sigla SUZUKI pe pravalia ta (nu mai zic sa fii reprezentanta) trebuie sa respecti niste conditii, mai ales financiare.

Ma rog...

Edited by Kosh, 13 February 2018 - 09:11 PM.

Turcia 2018

#58 Proxi

Proxi

Artist

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,345 posts

Posted 14 February 2018 - 08:10 AM

am gasit alte solutii mult mai eficiente si cost efective la problema asta. 

Eu stiu ca doar ca sa ti se permita sa pui sigla SUZUKI pe pravalia ta (nu mai zic sa fii reprezentanta) trebuie sa respecti niste conditii, mai ales financiare.

Asa e, nu banii si vanzatorii sunt problema intr-o afacere moto, ci piata actuala.

Imi poti spune pe pm ce solutii eficiente ai gasit? (daca e secret, nu-i bai, te inteleg)

#59 TheHuskyCrobats

TheHuskyCrobats

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 315 posts
  • Moto: Burgman 400 AN Honda NC750XD

Posted 14 February 2018 - 10:02 AM

Daca ati sti cat ma chinui sa cumpar niste piese ...

Mi se ofera niste preturi mari (cu 30-40 euro peste ce gasesc in afara) si termene de genul 2-3 saptamani. CAnd am redus lista, nu mi-au mai raspuns la mail.

Deja renunt si caut de pe afara.

#60 audi_A9

audi_A9

Doctor fara bisturiu

• Membru
  • Pip
  • 404 posts
  • Moto: VFR 1200 F
  • Numar: Negru pe fond alb

Posted 17 February 2018 - 10:51 PM

In Romania: de obicei, clientii cu bani + cei rezonabili... inteleg situatia cu care se confrunta o piata mica.

Clientii rupti-in-fund + idiotii... doresc tot: dealerul sa fie la doi pasi, sa aiba TOT (modelele, culori, motorizari, echipari, piese, accesorii, toate modelele pt. test-drive, service oricand liber pt. ei);  desi ei nu vor cumpara in viata lor o motoreta noua, dar vor sa le vada pe toate, sa le testeze pe toate, iar la final, sa-si dea sfaturile lor pretioase, atat producatorului, cat  si dealer-ului.

Mare adevar grăiești!

Edited by audi_A9, 17 February 2018 - 11:01 PM.

There's no replacement for displacement!

Also tagged with one or more of these keywords: SAMEB, SALONUL MOTO, HONDA, YAMAHA, SUZUKI, KAWASAKI, DUCATI, APRILIA, KTM, HUSQVARNA

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

SST
DMCA.com Protection Status