Sari la conținut

Merita AWD pe crossover nou?


juld5
 Share

Postări Recomandate

Legat de bmw vs audi n ai nici cea mai mica sansa sa ma convingi. Ai dreptate pe de o parte, poate stii ce spui, eu nu cunosc mai nimic despre aceasta marca, singura care am condus o e un a5 3.0 tdi manual(ca e al surorii) si pasager intr un a4 2.0 tdi manual de vreo 120 cp parca. Si am ramas cu impresia ca acel a 4 nu stie sa faca mai nimic. Era lenes, dar rau de tot si eram doar 2 persoane in masina. In dreapta stai 99% ca in octavia acelasi an de fabricatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Motorul de 1.8 tsi (180cp) este oferit de VW pe modele actuale cum ar fi Golf Alltrack sau Touran, deci nici vorba sa renunte la el.

 

Si pe Passat...

» Post actualizat in 07 Feb 2018 11:07

Legat de bmw vs audi n ai nici cea mai mica sansa sa ma convingi.

 

Nu incerc sa te conving de nimic! Am in curte, si in At si in Ro, exclusiv BMW (auto si moto) deci preferintele sunt clare. Insa nu port ochelari de cal :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF topic: Da' ce va mai place s-o dati de gard....Omu' a intrebat ce parere aveti despre cele 2 masini, recte Dacia si Suzuki - noi, iar voi il duceti pe campii cu Sh-uri si alte maric care depasesc NOI pretul expus de el.

 

O sa veniti sa ziceti ca decat un Duster nou, mai bine un XXXX SH, si probabil aveti dreptate, dar nu asta v-a carut omul.

 

ON topic: @initiator: ia-ti Duster!

 

Sa-ti spun de ce:

1. Gasesti oferta cu revizii gratuite 5 ani si garantie extinsa 5 ani, la Suzuki nu stiu cum este..., dar daca nu gasesti si vei fi obligat sa faci reviziile la reprezentante, pretul la japoneze este mult mai mare.

2. Pretul la consumabile este asemanator la ambele.

3. Diferenta la spalatorii este de 20 - 30 lei intre o berlina si un SUV, la schimb de anvelope de 30 lei, diferenta la revizii intre diesel si benzina este fix pretul filtrului de combustibil.

4. Pretul la alte piese este considerabil mai mare la Suzuki decat la Dacia, cu referire la piese de origine.

 

Vorbesc in cunostinta de cauza deoarece:

Am avut un Mitsubishi Lancer cumparat de nou in 2008. In primii 3 ani, cat a fost garantia, am fost obligat sa fac reviziile la reprezentanta am paltit asa: 1100, 1090, 980 lei. Apoi am facut reviziile altundeva si am platit constant 450-500 lei. Piesele de origine sunt scumpe. Exemple: bara fata 430 E+TVA, Bara fata "jet fighter" 740 E+TVA, capac exterior oglinda: 180lei + TVA. Spalatorie: int+ext - 25 lei, schimb anvelope 50 lei

Prietena a avut Duster nou 2010. In primii 3 ani, revizii la reprezentanta, aproximativ 900 lei fiecare. Apoi, revizii altundeva 600 lei fiecare, deci diferenta fata de Lancerul pe benzina este fix filtrul de combustibil care la Mitsu nu se schimba. Piese de origine mai ieftine: bara fata 700 lei +TVA. Spalatorie: int+ext 35 lei, Schimb anvelope: 80 lei.

NU a iesti niciun pic de rugina in Duster in cei 7 ani. Masina a fost parcat in fata blocului, in soare, ploaie, zapada, etc.

Drept urmare: Lancerul este acum la parintii mei, iar Dusterul s-a vandut si s-a achizitionat TOT UN Duster. Adica asta: https://one.dacia.ro/ echipare full, 1,5 DCI/ 6 rapoarte, Garantie extinsa 5 ani, revizii gratuite 5 ani (chiar daca doar manopera, si tot ies pe la 400-500 lei fata de 900).

 

Referitor la japoneze, stiu ca nu am vorbit de Suzuki, dar nu cred ca este mare diferenta la preturi comparativ cu Mitsubishi.

 

Legat de celelalte aspecte, la Duster navigatia e asa si asa, dar Google Maps este atat de bine facut incat nu mai vad rostul aplicatiilor de navi in nicio masina. Entertainment este ok, cele 6 boxe facandu-si treaba mai mult decat decent. Consumul este 5,2 - 5,4 mixt, 6,5 - 6,8 in oras. Cei 5% pe offroad pot fi importanti cateodata. Exemplu: am venit pe 3 decembrie de la Cluj, iar intre Valcea si Pitesti era foarte aglomerat. Google Maps ne-a bagat pe un drum forestier, prin niste sate, plouat si plin de noroi cu iesire undeva spre Curtea de Arges. Am scutit 1 h si 6 minute numai pana la Pitesti. O cunostinta de-a mea, tot cu un Duster, dar benzina 2x4, nu a putut sa urce pe drumul ala si s-a intors si a luat coada de la Valcea spre Pitesti. Ideea este ca, chiar daca nu iti doresti offroad, se poate intampla sa fii nevoit sa mergi pe drumuri de off pe care un 2x4 nu face fata.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF topic: Da' ce va mai place s-o dati de gard....Omu' a intrebat ce parere aveti despre cele 2 masini, recte Dacia si Suzuki - noi, iar voi il duceti pe campii cu Sh-uri si alte maric care depasesc NOI pretul expus de el.

 

O sa veniti sa ziceti ca decat un Duster nou, mai bine un XXXX SH, si probabil aveti dreptate, dar nu asta v-a carut omul.

 

Pai na, colegii isi fac datoria :) Exacerband nitel, e ca si cum vine cineva si intreaba cum sa se sinucida. Cu funia sau cu otrava ? Si vin unii si il sfatuiesc sa se impuste, ca e mai putin dureros. Plus niste bulangii din aia offtopic care ii spun sa nu se sinucida, ca viata merita traita :D

 

Si ca sa fiu on topic - colegu, orice vei alege da, merita 4x4 imho, mai ales daca mergi pe genul asta de masina (jeep like). Iti cresc putin costurile de achizitie si intretinere, dar poate fi util in multe situatii (** daca esti genul care ajunge in tipul ala de situatii). Drum alunecos (ploaie, mazga etc), zapada, namoale/urcari cu pietris pe vreo forestiera etc samd.

E priceless sa iesi iarna din parcare fara sa dai la lopata. Nu om fi avut noi prea multa zapada in ultima vreme, dar nu uita ca incalzirea globala ne duce spre o gaciatiune. Deci e bine sa fii pregatit :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te sfatuiesc sa iei motoru' de 1.2 turbo de la Dacia, orice altceva s-a spus pe aici e ok. Juke e ok, doar ca e foarte mic portbagaju', chiar si Qashqai ar fi o varianta, dar habar n-am la ce pret se vinde prin Ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF topic: Da' ce va mai place s-o dati de gard....Omu' a intrebat ce parere aveti despre cele 2 masini, recte Dacia si Suzuki - noi, iar voi il duceti pe campii cu Sh-uri si alte maric care depasesc NOI pretul expus de el.

 

O sa veniti sa ziceti ca decat un Duster nou, mai bine un XXXX SH, si probabil aveti dreptate, dar nu asta v-a carut omul.

 

ON topic: @initiator: ia-ti Duster!

 

Sa-ti spun de ce:

1. Gasesti oferta cu revizii gratuite 5 ani si garantie extinsa 5 ani, la Suzuki nu stiu cum este..., dar daca nu gasesti si vei fi obligat sa faci reviziile la reprezentante, pretul la japoneze este mult mai mare.

2. Pretul la consumabile este asemanator la ambele.

3. Diferenta la spalatorii este de 20 - 30 lei intre o berlina si un SUV, la schimb de anvelope de 30 lei, diferenta la revizii intre diesel si benzina este fix pretul filtrului de combustibil.

4. Pretul la alte piese este considerabil mai mare la Suzuki decat la Dacia, cu referire la piese de origine.

 

Vorbesc in cunostinta de cauza deoarece:

Am avut un Mitsubishi Lancer cumparat de nou in 2008. In primii 3 ani, cat a fost garantia, am fost obligat sa fac reviziile la reprezentanta am paltit asa: 1100, 1090, 980 lei. Apoi am facut reviziile altundeva si am platit constant 450-500 lei. Piesele de origine sunt scumpe. Exemple: bara fata 430 E+TVA, Bara fata "jet fighter" 740 E+TVA, capac exterior oglinda: 180lei + TVA. Spalatorie: int+ext - 25 lei, schimb anvelope 50 lei

Prietena a avut Duster nou 2010. In primii 3 ani, revizii la reprezentanta, aproximativ 900 lei fiecare. Apoi, revizii altundeva 600 lei fiecare, deci diferenta fata de Lancerul pe benzina este fix filtrul de combustibil care la Mitsu nu se schimba. Piese de origine mai ieftine: bara fata 700 lei +TVA. Spalatorie: int+ext 35 lei, Schimb anvelope: 80 lei.

NU a iesti niciun pic de rugina in Duster in cei 7 ani. Masina a fost parcat in fata blocului, in soare, ploaie, zapada, etc.

Drept urmare: Lancerul este acum la parintii mei, iar Dusterul s-a vandut si s-a achizitionat TOT UN Duster. Adica asta: https://one.dacia.ro/ echipare full, 1,5 DCI/ 6 rapoarte, Garantie extinsa 5 ani, revizii gratuite 5 ani (chiar daca doar manopera, si tot ies pe la 400-500 lei fata de 900).

 

Referitor la japoneze, stiu ca nu am vorbit de Suzuki, dar nu cred ca este mare diferenta la preturi comparativ cu Mitsubishi.

 

Legat de celelalte aspecte, la Duster navigatia e asa si asa, dar Google Maps este atat de bine facut incat nu mai vad rostul aplicatiilor de navi in nicio masina. Entertainment este ok, cele 6 boxe facandu-si treaba mai mult decat decent. Consumul este 5,2 - 5,4 mixt, 6,5 - 6,8 in oras. Cei 5% pe offroad pot fi importanti cateodata. Exemplu: am venit pe 3 decembrie de la Cluj, iar intre Valcea si Pitesti era foarte aglomerat. Google Maps ne-a bagat pe un drum forestier, prin niste sate, plouat si plin de noroi cu iesire undeva spre Curtea de Arges. Am scutit 1 h si 6 minute numai pana la Pitesti. O cunostinta de-a mea, tot cu un Duster, dar benzina 2x4, nu a putut sa urce pe drumul ala si s-a intors si a luat coada de la Valcea spre Pitesti. Ideea este ca, chiar daca nu iti doresti offroad, se poate intampla sa fii nevoit sa mergi pe drumuri de off pe care un 2x4 nu face fata.

Succes!

Like pentru reply. Bine argumentata. As spune ca Mitsubishi cred ca este o clasa doua peste Suzuki, poate si de aici costurile mai mari de intretinere la piese/manopera, dar o sa ma mai documentez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

like pentru ceva banal si de clasa a II a? Ce a zis omu' acolo e abc-ul pe care trebuie sa l stie oricine are permis.

Bine ca nu l-ai felicitat ca a luat si BAC-ul.

A, ca si-a consumat 10 minute sa scrie pe acest "forum", da, toata stima, Timpul este inestimabil.

Insa informatia este de cel mai "basic" bun simt. Daca are cineva nevoie sa stie cat e un spalat ..e grav.

E atat de simplu - n-ai ce face cu banii iei lucru nou si care ti place. Esti intelept si iti bugetezi cheltuielile - cauti un SH pentru ce ai nevoie.

MAsina este un LUX(privilegiu) si are doar valoare de folosire.( ca 90 % din mobre). Restul sunt povesti cu zane. A nu se uita,un auto nou pierde 30 % doar ca a iesit pe usa SR-ului.

Bafta orice decizie ai lua si sa te bucuri de drumuri fara incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

multumesc. Like pentru ca: omul a raspuns la postul initial ( +5 puncte), a facut niste calcule (+2 puncte), a dat examplu comprativ cu marca nu departe de marca din subiect (+1pct), a dat si raspuns la ce marca sa aleg din cele doua (+1.5 puncte pentru) Total 9:50 ptr ca 10 este pentru prof.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...