Sari la conținut

Focus 3 vs. Elantra


ruxi2k
 Share

Postări Recomandate

Da, boss, sunt urate cu spume, dar lumea le cumpara (ma refer evident la Juke), cel putin in UK e plin de ele. E genul de masina care ori iti place (si esti femeie sau n-ai niciun pic de gust :))) ), sau o urasti (caca-te-ai pe ea de urata cu spume). Asta ca sa intelegeti si parerea mea :)))) De Micra nici n-are rost sa vorbim, desi noul Micra e super ok, si ca design si ca dotari, dar e scump in draci.

P.S. Nu incap in spate in niciun model de Micra :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 93
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:)))) bai, facem glume pe care le stim doar noi :)))


» Post actualizat in 21 Feb 2018 10:14

Lasand gluma la o parte, in UK potentialul e maxim. Asta chiar e patria masinilor, de preturi nu mai vorbesc. Pentru un pasionat, aici e de venit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Asta chiar e patria masinilor, de preturi nu mai vorbesc. Pentru un pasionat, aici e de venit.

cacao pe ele cat timp au schimbatoru pe stanga sunt niste cotetze inutile, d'aia sunt si asa ieftine, ca si-au dat singuri sah mat cu mersu pe partea ailalta a drumului , niste oligofreni

 

 

Cool, da... Le plastique, c'est fantastique!

rahatu ala de pe laterale e un fel de cauciuc , am atins unu din curiozitate si cand a venit propietaru l-am invatat pe fimiu sa zica kakaaaaaa si sa arate spre cotetz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va multumesc tuturor pt. pareri.

Cautarile s-au finalizat cu achizitia unui FF3. Dotarile, istoricul, km si garantia 1 an au contat enorm.

» Post actualizat in 04 Mar 2018 07:35

.

post-50815-0-07727100-1520148910_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea fara evenimente neplacute.

Ceea ce ma deranjeaza pe mine la masinile astea mai noi este ca din considerente aerodinamice sau design partea din spate a plafonului este mai coborata. Drept urmare unul mai inalt sta cu capul in tavan si ceea ce este mai rau iti mananca din volumul portbagajului.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate. Eu la 1.94 stau infipt in plafon in spate.

Pai,parca am inteles ca tu vei sede la ghidonu' ei.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai rau am stat in spate la un Symbol.

Un drum de la Bv la B a fost un calvar. Am stat in cot pe bancheta.

» Post actualizat in 04 Mar 2018 17:13

Evident ca stau la volan, dar m-am suit si in spate sa vad "chinul"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las' ca si in X6 tre' sa tii dovleacul intr-o parte chiar daca ai 1m75-80, plafonul avand niste nervuri pe interior. Daca la banii aia si ditai catedrala e asa, la hatchuri ce va mai plangeti?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Părerile sunt întotdeauna împărțite, la fel și experientele vis a vis de mașină. Eu am și acum o Lagu na 1,an fabricație 1999. In afara de consumabile nu am băgat nimic în ea și am 300.000 km cu ea, luata la 75.000km. Am prieten care cu Mercedes clasa C a avut numai de furca cu ea. Oameni și mașini.

O alta chestie interesanta a pățit o cunoștință. Cu mulți ani în urma am fost cu el să-și cumpere mașină nouă, pe atunci Peugeot 306 SW. O plasă de bani, la modul real, 22.000 euro. Servirea a fost de nota 1, am stat 8 ore ca să ridicăm mașina. Partea interesanta este ca după putina folosință a mașinii, aprox 6 ani și 48.000 km, a mai reușit sa o vândă, cu ghici cât? 6000 euro. Mulți cumpărători erau reticenți în ce privește km, nu credeau ca doar atâta are, cu toate ca avea actele și toate service-urile la Peugeot făcute. Wax, a pierdut o grămadă de bani pentru un moft.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las' ca si in X6 tre' sa tii dovleacul intr-o parte chiar daca ai 1m75-80, plafonul avand niste nervuri pe interior. Daca la banii aia si ditai catedrala e asa, la hatchuri ce va mai plangeti?!?

Pai tocmai ca asta nu este hatch este chiar break. Si prin definitie break-ul a fost gandit ca sa ai si tu un portbagaj mai mare.

In comparatie cu ce mai ai la masinile astea noi portbagajul de la Dacia Break era parfum.

Este drept ca ai solutia cutiei de pe masina. Daca ai pe unde sa o tii cand nu ai nevoie de ea este alta poveste ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cam asa ar fi. Exista o leaca de plafon deasupra portbagajului pina la balamaua haionului.

 

Da, Ford Mondeo 2 este un break cinstit. Dar ia compara de ex. un Volvo S60 break cu 240 Break ....

 

Or fi astea noi mai aerodinamice, CX minuscul dar personal raman la modele clasice.

 

Din cauza asta eu am preferat sa imi iau o masina mai veche, respectiv din 2006. Adica pe dansa, un Nissan X-Trail:

 

post-89376-0-28978600-1517763304_thumb.jpeg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va multumesc tuturor pt. pareri.

Cautarile s-au finalizat cu achizitia unui FF3. Dotarile, istoricul, km si garantia 1 an au contat enorm.

» Post actualizat in 04 Mar 2018 07:35

.

 

Sa te bucuri de ea!

In clasa C (antevorbitorul cu "ia-ti seria 5" compara merele cu diareea :) ), dupa umila mea parere, sunt 3 optiuni de luat in seama: 3-ul de la mazda, golful si focusul.

In ordinea asta.

Eu sunt posesor de focus, ultimul este un 2017 combi, 1.5 ecoboost. In afara de motor, care na...e ecoboost - trage cu toti cei 240Nm in toate ipostazele, dar consuma indecent pt o besina de motor, este un logan mai bine finisat. Nevasta-mea are un focus 2 face lift din 2008, cumparata de noua: are cca 160 k km, am schimbat distributia si rulmentii fata, anul asta vor fi schimbate discurile, mai mult ca sigur. Focus 2 este de 100 de ori mai bine construit ca si un 3.

Pe unde am umblat am avut in general masini inchiriate din clasa C - de departe cea mai OK mi s-a parut mazda 3. Golful 8 este mult prea overrated, ca si dinamica nu sta langa focus, dar in interior este destul de ok...

Am mai fost cu 308, megane-ul asta nou, astra, etc. Fara comentarii. Nu pot sa-mi dau cu parerea despre elantra sau civic, inca nu am condus asa ceva.

 

In concluzie ai ales destul de bine. Ce motor este si ce alte optiuni ai pe acest Trend?

Editat de Noapte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1l - 125cp

Clima, bluetooth, jante, proiectoare, geamuri negre spate din fabrica, deep impact blue, start-stop

» Post actualizat in 19 Mar 2018 07:26

Cu Mazda iti dau dreptate dar e in alta liga dpdv bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce motor este ?

 

1l

 

Pai ai zis ca ai luat masina, nu motocicleta :laugh:

Sa o stapanesti cu placere si fara nicio problema ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer si eu eram sceptic cu motoras asa mic. Dupa primul demaraj m-a convins ca e ok. (Pt mers prin oras si stat bara la bara.) In rest: MOTO!

» Post actualizat in 19 Mar 2018 18:56

Partea funny e ca nevasta are 1.4 l pe Fiat 500

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...