Sari la conținut

Focus 3 vs. Elantra


ruxi2k
 Share

Postări Recomandate

Tot citesc pe net, caut informatii.

Un site interesant mi se pare Dekra:

https://www.used-car-report.com/#

 

Stiu ce marci am pus in titlul topicului, dar va intreb ce parere aveti despre: Alfa Giulietta motor 1.4 benzina 170hp.

M-am uitat la piese generice pe net si nu par esential mai mari fata de marcile comune.

Pe forumul Alfa nu sunt prea multe povesti cu hibe. Cert e ca toti posesorii de Alfa isi iubesc masinile deci nu prea le critica.

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Juke e ok, poti sa-ti iei cutie automata si e blanita pentru oras (iti dai seama ca nu ma refer ca e vreo racheta).

Cum am mai spus, ai spatiu destul de mic in portbagaj, daca spre exemplu te duci des la munte cu inca 3 oameni in masina, trebuie sa va luati toate hainele pe voi, daca mai vreti sa bagati si altceva in bagaje :))). Altfel e o masina mai mult decat decenta, noul Juke are si camera 360`, navi decent, sunroof, etc. Merg des cu asa ceva, pentru ceva decent cu un confort la fel, care totusi n-atinge cu dedesubtul la orice hop, e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece merg 90% din timp in oras portbagajul e folosit doar pt cumparaturi.

Pt deplasari mai lungi cred ca o solutie buna e o cutie deasupra. Nu am avut niciodata asa ceva dar cred ca vajaie tare mai ales la viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In spate eu pot sta doar tranchilizat :)) sau cu niste sticle pe jumatate pline :))) Fara gluma, daca soferul e de "talie" mica, pot sta si oameni mai mari in spate.

Cutia face ca un foehn, dar in traffic de kko te scapa de o eventuala mestecatura in salata de vinete timp de o ora. Cui ii place salata de vinete stie despre ce vorbesc.

Cutia nu vajaie, sau cel putin nu vajaie atat de tare s-o auzi tu din masina cu geamurile inchise si cu muzica, doar o sa consume un pic mai mult, atat.
Plus ca daca de obicei calatoresti in doi, arunci din bagaje pe bancheta din spate si nu mai ai nevoie de cutie.

Din pct. de vedere calitate materiale interioare, Juke (cred) ca e un pic peste Logan, la fel si din punct de vedere dotari (asta daca le preferi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un coleg care a avut, a dat-o si si-a luat 4C. A avut-o 2 ani, a mers ceas (aia pe benzina). In fiecare an mergea in Italia in vacanta (din UK), a fost multumit.

Acum o sa ai aceeasi problema legata de portbagaj, care nu e cel mai incapator, altfel (din auzite) este o masina ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Juke ala nu fusese votata cea may gay masina? Just saying :P Eu unul m-as urca in asa ceva doar cu o punga de hartie pe cap. Nu pot sa ma kc in gusturile nimanui, dar Twingo, Multipwla (modele mai vechi), Tribeca sau Rodius deja par mai frumoase de cand cu bad joke/juke...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Juke ala nu fusese votata cea may gay masina? Just saying :P Eu unul m-as urca in asa ceva doar cu o punga de hartie pe cap. Nu pot sa ma kc in gusturile nimanui, dar Twingo, Multipwla (modele mai vechi), Tribeca sau Rodius deja par mai frumoase de cand cu bad joke/juke...

Să nu uităm de Cactus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cool, da... Le plastique, c'est fantastique! Nu ca mi-a fi placut vreodata, dar linia pe care a luat-o umbrela pe roti Circoen e una nasoala tare. Pana si wrcurile lor sunt hidoase... Nu stiu de unde au bani de fwtut la curse, dupa wtcc unde au avut reguli privilegiate vaz ca au reintrat in wrc. Acum cativa ani crapasera si fusesera inghititi complet de Peugeos :P Vanzarile Circoenului sunt la rasul solului, dar ei baga milioane in racing, si nici nu le prea iese mai nou.

Recunosc, SsangYong Rodius am intentionat la un moment dat sa-mi cumpar, Tribeca nu mi se pare din cale afara de nasoala, dar cactusi, micra gay sau joke nu as lua NICIODATA. Mai bine Logan sau Prafster, de 100x! Dar na, sunt produse de nisa (sau debara mai bine zis) de tip "love it or hate it". Mai salcam cu love insa dpmdv.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, boss, sunt urate cu spume, dar lumea le cumpara (ma refer evident la Juke), cel putin in UK e plin de ele. E genul de masina care ori iti place (si esti femeie sau n-ai niciun pic de gust :))) ), sau o urasti (caca-te-ai pe ea de urata cu spume). Asta ca sa intelegeti si parerea mea :)))) De Micra nici n-are rost sa vorbim, desi noul Micra e super ok, si ca design si ca dotari, dar e scump in draci.

P.S. Nu incap in spate in niciun model de Micra :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)))) bai, facem glume pe care le stim doar noi :)))


» Post actualizat in 21 Feb 2018 10:14

Lasand gluma la o parte, in UK potentialul e maxim. Asta chiar e patria masinilor, de preturi nu mai vorbesc. Pentru un pasionat, aici e de venit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Asta chiar e patria masinilor, de preturi nu mai vorbesc. Pentru un pasionat, aici e de venit.

cacao pe ele cat timp au schimbatoru pe stanga sunt niste cotetze inutile, d'aia sunt si asa ieftine, ca si-au dat singuri sah mat cu mersu pe partea ailalta a drumului , niste oligofreni

 

 

Cool, da... Le plastique, c'est fantastique!

rahatu ala de pe laterale e un fel de cauciuc , am atins unu din curiozitate si cand a venit propietaru l-am invatat pe fimiu sa zica kakaaaaaa si sa arate spre cotetz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va multumesc tuturor pt. pareri.

Cautarile s-au finalizat cu achizitia unui FF3. Dotarile, istoricul, km si garantia 1 an au contat enorm.

» Post actualizat in 04 Mar 2018 07:35

.

post-50815-0-07727100-1520148910_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea fara evenimente neplacute.

Ceea ce ma deranjeaza pe mine la masinile astea mai noi este ca din considerente aerodinamice sau design partea din spate a plafonului este mai coborata. Drept urmare unul mai inalt sta cu capul in tavan si ceea ce este mai rau iti mananca din volumul portbagajului.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate. Eu la 1.94 stau infipt in plafon in spate.

Pai,parca am inteles ca tu vei sede la ghidonu' ei.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai rau am stat in spate la un Symbol.

Un drum de la Bv la B a fost un calvar. Am stat in cot pe bancheta.

» Post actualizat in 04 Mar 2018 17:13

Evident ca stau la volan, dar m-am suit si in spate sa vad "chinul"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las' ca si in X6 tre' sa tii dovleacul intr-o parte chiar daca ai 1m75-80, plafonul avand niste nervuri pe interior. Daca la banii aia si ditai catedrala e asa, la hatchuri ce va mai plangeti?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Părerile sunt întotdeauna împărțite, la fel și experientele vis a vis de mașină. Eu am și acum o Lagu na 1,an fabricație 1999. In afara de consumabile nu am băgat nimic în ea și am 300.000 km cu ea, luata la 75.000km. Am prieten care cu Mercedes clasa C a avut numai de furca cu ea. Oameni și mașini.

O alta chestie interesanta a pățit o cunoștință. Cu mulți ani în urma am fost cu el să-și cumpere mașină nouă, pe atunci Peugeot 306 SW. O plasă de bani, la modul real, 22.000 euro. Servirea a fost de nota 1, am stat 8 ore ca să ridicăm mașina. Partea interesanta este ca după putina folosință a mașinii, aprox 6 ani și 48.000 km, a mai reușit sa o vândă, cu ghici cât? 6000 euro. Mulți cumpărători erau reticenți în ce privește km, nu credeau ca doar atâta are, cu toate ca avea actele și toate service-urile la Peugeot făcute. Wax, a pierdut o grămadă de bani pentru un moft.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...