Sari la conținut

Focus 3 vs. Elantra


ruxi2k
 Share

Postări Recomandate

Eu am trecut de la focus 2, 2008,1.6 benzina la o skoda rapid 2017 ,1.2 tsi.Consumul e mai mic la skoda...undeva la 8.3 mixt.La focus aveam undeva la 10 mixt.Motorul de pe focus e foarte fiabil,facut de mazda ,volvo si ford

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu cred ca Rapidul o sa fie asa fiabil.Momentan am 25k cu el.E mai usor cu 200 de kg fata de focus si asta se simte la drum lung

 

La Focus abia pe la 220k au inceput problemele mai costisitoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut Accent, I10, I20 si acum am I30. Elantra am condus vreo doua luni prin 2007 si mi se parea OZN...

Cat de multumit am fost de ele? Foarte!!!

Ce-i drept cea mai "batrana" am luat-o la 30000 km.

Urmatoarea masina: I40 daca ii pun un motor mai in mintile lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Experienta mea cu KIA. Am un sportage din 2014. Am cam 104 mii km cu ea. In afar de faptu ca sunt mecanici idioti nu am avut probleme cu ea.

La 45 mii mi so rupt cureaua de accesorii, pe la 80 mii am schimbat un rulment pe fata. Garantie .

tehnic e ok, confort nu prea.

Kia Hyundai acelasi rahat coreean :)

Devalorizare? Masina a fost 45k noua. IN 2016 la vreo 70 mii km valoarea ei era undeva la 15k . :)

Am un prieten care si-o luat Elantra cu vreo 170 000 km si masina e f ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Experienta mea cu KIA. Am un sportage din 2014. Am cam 104 mii km cu ea. In afar de faptu ca sunt mecanici idioti nu am avut probleme cu ea.

La 45 mii mi so rupt cureaua de accesorii, pe la 80 mii am schimbat un rulment pe fata. Garantie .

tehnic e ok, confort nu prea.

Kia Hyundai acelasi rahat coreean :)

Devalorizare? Masina a fost 45k noua. IN 2016 la vreo 70 mii km valoarea ei era undeva la 15k . :)

Am un prieten care si-o luat Elantra cu vreo 170 000 km si masina e f ok.

Mamaaa! Da costa KIA. Chiar si daca sunt franci elvetieni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No comment 40k euro o KIA Sportage. Nu o zic cu hate, nu cred in BMW sau KIA sau Dacia, dar totusi la banii astia ai extraordinar de multe variante, inclusiv premium SH ma refer la S sau Septar sau Touareg vechi de 1 an mai solid decat o KIA.

Cred ca daca luai Touareg vechi de 1 an ca sa mentii clasa SUV cu 40k pierdeai mai putin in 2 ani.

 

De depreciat orice se depreciaza, nu si placerea facuta personal, aia ramane ca na te bucuri de alegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce naiba ai pus pe ea?Mie mi-e greu sa cred ca ai dat atat pe Sportage.Sigur Sportage si nu Sorento?Sportage in 2014 era vreo 17.000 ce optionale sa pui pe ea pana la 40.000 sa ajungi la suma aia?

Mai pune bani peste si cumpara ti o masina sh adevarata, nu glumele alea,macar de erau noi.
Recomandarea mea: seria 5.

 

Eventual un 520D cu N47 sa schimbe si lantul de distributie dand motorul jos, ca majoritatea au >200.000Km

Earthfish: deci poti face o buna comparatie intre ff2 si Rapid.
Consideri ca Rapidul este peste Ff in afara de consum si portbagaj?

Estetic eu tot la Elantra am ramas...

Rapidul e inferior Elantrei din toate punctele de vedere, in primul rand ca e alta clasa, compara-l cu I20 daca vrei ca acolo "joaca" :)

Editat de Minu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai pune bani peste si cumpara ti o masina sh adevarata, nu glumele alea,macar de erau noi.

Recomandarea mea: seria 5.

Tipic romanesc! Te scremi, imprumuti si iti iei fitza. Pe urma o intretii cu piese sh, eventual pui ulei si filtru din dezmembrari, "original, bun, nerulat in Ro"... Sau, si mai simplu, nu schimbi nimic, ii rupi dintii un an-2 dupa care o parfumezi si olx, "impecabila, intretinuta maniacal".

Deprecierea mare la un sh recent lucreaza in favoarea celui care cumpara, cea mai mare scadere a valorii de piata are loc in primul an.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb posesorii de Elantra:

Care este consumul in oras? Daca stiti va rog spuneti si ce oras, ca una e sa mergi in Bucuresti si alta in Fagaras

 

6.5-7 Prin Brasov. Si cam 5.5 in afara orasului, mers pe la ~110-120.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipic romanesc! Te scremi, imprumuti si iti iei fitza. Pe urma o intretii cu piese sh, eventual pui ulei si filtru din dezmembrari, "original, bun, nerulat in Ro"... Sau, si mai simplu, nu schimbi nimic, ii rupi dintii un an-2 dupa care o parfumezi si olx, "impecabila, intretinuta maniacal".

Deprecierea mare la un sh recent lucreaza in favoarea celui care cumpara, cea mai mare scadere a valorii de piata are loc in primul an.

Ce spui tu acolo defineste romanul tipic. Problema e ca,unii sunt atipici,intelegi? Nu toata lumea se screme,imprumuta samd,fiecare trebuie sa si cunoasca limitele financiare si sa aleaga corespunzator.

 

Minule, pe piata exista si benzinare,dar na,romanul in general este tractorist convins!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Despre Nissan Juke ce parere aveti?

 

Ca design imi place. Stiu ca unii zic ca e urata cu spume 😆

 

Ca intretinere e relativ ieftina fiind asemanatoare cu Renault.

 

Spatiul in spate cica e mic- trebuie sa vad ce inseamna asta...

 

Ideea ramane aceeasi - motor 1.6 benzina f. mult mers in oras.

» Post actualizat in 04 Feb 2018 13:47

Pe mine ma incanta dotarile, ca e japoneza si designul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o prietena cu Juke 1.6 tractiune.

Rezervorul este mic iar masina consuma daca vrei sa te "bucuri" la volan 10% fara discutii ma refer aici extra urban + zgomot motor, daca nu o calci pe coada nu se misca. Masina in schimb se tine bine pe serpentine are o geometrie buna, n-ai zice asta pt un suv mic. Poti sa tragi de ea cat vrei pe viraje fara emotii chiar daca este o masina inalta.

Repet mare atentie Juke 1.6i este gurmand rau raportat la ceea ce ofera iar rezervorul mi se pare ca are 37-40de litrii. In Bucuresti ia de la 10% in sus nediscutabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu nu. Vb de cel clasic aspirat. Consumurile alea de care am zis sunt in cazul unei masini luate de noua din showroom. Nu e ca si cum ar fi luat un Juke SH posibila dauna sau teapa.

Am uitat sa mentionez ca antifonarea este slabuta mai bine ca in logan 2 sau Symbol dar tor e zgomotoasa ca si vant, zgomot la rulare nu neaparat zgomot motor. Totusi repet pe viraje se tine bine. BRASOV - PREDEAL daca prinzi liber sa te joci cu ea, asta pt ca nu prea ai cu ce sa depasesti pe portiunile cu 2 benzi la urcare, Masina se tine bine pe viraj este mai lata in fata ca si dinstanta intre roti decat in spate, iar anvelopele sunt de 215mm ca si latime.

» Post actualizat in 05 Feb 2018 05:27

La un mers legal extra urban ia 8.5% si daca o fortezi o duci peste 130 sau te mai joci pe serpentine haleste de la 10% in sus 1.6i aspirat Juke.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...