Sari la conținut

Scuter merge in frana de motor!


raluca_carlan
 Share

Postări Recomandate

Problema la noul scuter. Sau poate nu ... Scuter Yamaha NEOS 4T, 49 cmc, racire lichid, injectie, an fabricatie 2017.

Deci scuterul pe drum drept sau cand urca o panta, este foarte vioi. Pana la 52 km/h. Acolo moare!

Acum vine chestia ciudata. Daca dau sa cobor o panta, deci scuterul nu face nici un efort ... ei bine la 51-52 km/h INTRA IN FRANA DE MOTOR. Chiar daca e accelerat sau nu. El singur se franeaza. Exact ca o masina pe care o cuplezi in treapta a II a cand cobori o panta!

Sunat la service dealer yamaha, cica e limitat si e normal comportamentul asta. Bun, putem scoate limitarea? Raspuns: nu noi, iar daca o faceti in alta parte se pierde garantia!!!!

Se poate face ceva? Scuterul are mufa de conectare la tester (sau calculator). Prin soft nu se poate face delimitarea? A delimitat cineva asa ceva?

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema la noul scuter. Sau poate nu ... Scuter Yamaha NEOS 4T, 49 cmc, racire lichid, injectie, an fabricatie 2017.

Deci scuterul pe drum drept sau cand urca o panta, este foarte vioi. Pana la 52 km/h. Acolo moare!

Acum vine chestia ciudata. Daca dau sa cobor o panta, deci scuterul nu face nici un efort ... ei bine la 51-52 km/h INTRA IN FRANA DE MOTOR. Chiar daca e accelerat sau nu. El singur se franeaza. Exact ca o masina pe care o cuplezi in treapta a II a cand cobori o panta!

Sunat la service dealer yamaha, cica e limitat si e normal comportamentul asta. Bun, putem scoate limitarea? Raspuns: nu noi, iar daca o faceti in alta parte se pierde garantia!!!!

Se poate face ceva? Scuterul are mufa de conectare la tester (sau calculator). Prin soft nu se poate face delimitarea? A delimitat cineva asa ceva?

 

Am avut candva un scuter Yamaha Why 50 2T si era limitat din transmisie avand exact acelasi simptom spus de tine, la variator are o bucsa care trebuie scoasa. Pe mine ma deranja cel mai mult faptul ca mergea prea turat su consuma mult. Dupa ce am scos bucsa ajungea la 70-75km/h iar consumul a scazut drastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpara ceva mai mare, cata putere vrei sa dezvolte un motoras de 49cc. Crezi ca daca il delimitezi o sa zboare?

E conceput asa pentru o fiabilitate mai mare sau vrei sa schimbi seturi motor la 2 saptamani.

Nu l-am luat pentru mine, l-am luat pentru husband. Iar el nu are decat B-ul!

 

Nu e caz penal sa mergi cu el cu AM daca il delimitezi?

Are B-ul nu, AM.

 

Am avut candva un scuter Yamaha Why 50 2T si era limitat din transmisie avand exact acelasi simptom spus de tine, la variator are o bucsa care trebuie scoasa. Pe mine ma deranja cel mai mult faptul ca mergea prea turat su consuma mult. Dupa ce am scos bucsa ajungea la 70-75km/h iar consumul a scazut drastic.

De la service au spus ca e limitat prin injectie. Scuterul tau era pe carburator. La scuterul meu consumul e minor. Plin rezervor, dupa 200 km am bagat 3,9 litrii ca sa il umplu. Deci sub 2 la suta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la service au spus ca e limitat prin injectie.

 

Eu nu zic ca nu dar nu m-as mira sa minta, asa mi s-a spus si mie dar aia nu erau de la reprezentanta.

 

Scuterul tau era pe carburator. La scuterul meu consumul e minor. Plin rezervor, dupa 200 km am bagat 3,9 litrii ca sa il umplu. Deci sub 2 la suta.

 

Pai e bine 2%, al meu consuma 3,4% cat a fost limitat, dupa ce i-am scos limitarea consum 2,3% alergat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ce carnet are sotul tau, de pe topicul cu problemele la cumparare. Legal, B-ul include AM, de asta are voie pe acest scuter. Faci scuterul sa nu se mai incadreze la AM si e prins, are dosar penal.

Ce vrei tu e fix ca aia de 18 ani care au A2 si vor R6 limitat in acte.

Daca vrei sa meargă legal, il lasi asa.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ce carnet are sotul tau, de pe topicul cu problemele la cumparare. Legal, B-ul include AM, de asta are voie pe acest scuter. Faci scuterul sa nu se mai incadreze la AM si e prins, are dosar penal.

Ce vrei tu e fix ca aia de 18 ani care au A2 si vor R6 limitat in acte.

Daca vrei sa meargă legal, il lasi asa.

 

Dupa legea romana tampita poti sa mergi cu 100km/h cu un scuter de 49cmc si nu vor putea sa-ti faca nimic, doar amenda. In Italia daca modificai un scuter si te prind aia ca ai depasit viteza legala ti-l baga la control tehnic, risti chiar si confiscarea. La noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat eu acum ceva ani buni un peugeot vivacity si facea exact la fel. M a mancat(ca la 16 ani) sa vad unde era limitarea ca stiam ca e limitat de la baietii de la magazin, era la toba. Am luat alta toba, am montat o...dupa o luna s a fwtut motorul ca mergeam cu el doar 70 80. Daca vrei sa tina il lasi asa, daca nu, capiaza l de cap. Ma gandesc ca n ai 16 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dupa legea romana tampita poti sa mergi cu 100km/h cu un scuter de 49cmc si nu vor putea sa-ti faca nimic, doar amenda. In Italia daca modificai un scuter si te prind aia ca ai depasit viteza legala ti-l baga la control tehnic, risti chiar si confiscarea. La noi...

La noi ce ii opreste? In afara de lipsa cunoasterii legii si lipsa chefului de a face lucruri prea complicate...

» Post actualizat in 21 Jan 2018 08:30

Eu stiam ca politistii pot chema rar-ul daca li se pare ceva suspect

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Genul ăsta de limitare nu se poate scoate prin soft. Nu cunosc modelul ăsta însă în principiu, sunt două variante de delimitare, dar ambele te duc la vreo 2-300 de euro. Eventual, dacă ai pe cineva priceput la electronică, îți poate construi artizanal un”black-box” și ieși mai ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum pe bune, cand ai deschis discutia despre achizitie si au zis toti ca e prea mic erai "batman - batman"! Acum ce ai vrea, un scuterici de 49cmc condus de cineva care atat are voie sa mearga ca un 125? Banuiesc ca v-ati asumat niste aspecte care decurg din mersul pe 2 roti cu cat. B, altfel ar fi putut sa faca demersuri pt a conduce legal un agregat mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci scuterul pe drum drept sau cand urca o panta, este foarte vioi. Pana la 52 km/h. Acolo moare

 

Dragă Raluca, așa cum îți ziceam pe când cereai sfaturi legate de cumpărarea unui scuter pentru soțul tău, acest mic autovehicul pe două roți a fost conceput să fie o UTILITARĂ strict pentru oraș !

 

Te strecori lejer cu el prin traficul infernal dintr-un mare oraș și îl parchezi acolo unde deabia ai loc de o bicicletă ! Dar aici se termină avantajele lui...NU este făcut pentru sprint sau viteză și nici nu poți da „fum” nimănui la semafor.

 

Am avut unul asemănător, de 50 cmc, dar l-am vândut și mi-am luat un Piaggio de 200 cmc, tot pentru oraș, pentru a nu mai fi „călărit” de cocalarii cu BMW care voiau cu orice preț să treacă înaintea „săracului” cu un amărât de scuter!

 

De aceea încercam să-ți sugerez să nu dai o „căciulă” de bani pe un scuter nou, aceeași satisfacție ar fi obținut-o soțul tău și cu un scuter la mâna a doua de doar câteva sute de euro...dar na, sunt banii tăi, nu ai mei :)

 

PS Te sfătuiesc să nu delimitezi scuterul, vei obține ceva viteză mai mare, dar îi vei face motorul praf în foarte scurt timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum pe bune, cand ai deschis discutia despre achizitie si au zis toti ca e prea mic erai "batman - batman"! Acum ce ai vrea, un scuterici de 49cmc condus de cineva care atat are voie sa mearga ca un 125? Banuiesc ca v-ati asumat niste aspecte care decurg din mersul pe 2 roti cu cat. B, altfel ar fi putut sa faca demersuri pt a conduce legal un agregat mai mare.

 

Cea mai mare problema la un scuter limitat la 50km/h este faptul ca nu poti depasi autobuze, daca-l faci sa mearga macar cu 60-65km/h e parfum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

role +firul verde ;)

 

Sau daca ai noroc:

» Post actualizat in 21 Jan 2018 13:45

Depasesti si autobuzul. In statie, la semafor. Pe bune, ce așteptări iti poate da un scuter care prin constructie / limitare nu depaseste 50km/h?

 

Este ca n-ai mers pe scuter?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, ok, ati avut dreptate. Asta e, il las asa. El e multumit si cu viteza aia mica. Mie mi se parea ceva aiurea ... dar cum nu il folosesc eu, e ok asa. Plus ca am fost avertizati de cei de la Dual (reprezentanta Yamaha) ca orice umblare la motoscuter duce la pierderea garantiei. Asa ca ramane la 50 km/h!

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un Neo"s in 2t , cu limitatorul scos (saiba care este montata intre cilindru si toba o chestie ca o saiba care reduce cantitatea de gaze in iesire din motor spre toba) fara ecranul de protectie contra vintului, putea sa faca in linie dreapta 92 km/h in linie dreapta pe asfalt .Consuma cam 3%(70/75 km/h) cu rolele in variator de culoare gri (erau mai grele inseamna demaraj mai lent , dar viteza elevata .... Faceam naveta cam 36 km dus intor in fiecare zi (la munca) . Am refacut motorul (cilindru si pistonul) cam la 35000 km ... nu s-a stricat niciodata (doar chestii de uzura , bateria cauciucuri becuri arse(mers mult noaptea) si o toba infundata (avea un dozaj de ulei un pic mai mare la amestec .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe cand eram mic si tembel avem pe langa vaca din dotare (o ninja ) un mini choper alingdingding..de 50 cmc 4 timpi cu cutie de viteza ...sa nu frec motorul prin oras inca credeam ca mai mic inseamna mai repede .....in fine carbul original a ajuns piesa de muzeu fiind inlocuit cu unul mai potent rezultatul a fost mirobolanta viteza de 65 la ora pe plat si vreo 70 la ora la vale .....in fine la 70 la ora facea ca un bombardier american deasupra berlinului in al doilea razboi mondial ....dupa vreo 2 luni m am calmat cu plimbarile si il foloseam pe post de bicicleta pana la ''colt'' sa mi iau tigari ....dupa un timp si multe prostii facute cu vaca mi a ajuns in dotare un Malagutti spidermax gt500 .....maxiscuter 500 cmc 49 de cai 200 de kile etc .mare cat o zi post ...dracia aia cu 2 roti (pe 16) a fost exact ce a recomandat doctorul pt plimbari si naveta ....portbagaj sub sa unde incap 2 casti si un topcase tot de 2 casti ......megeam chiar si la cumparaturi 2 persoane cu el ....consumul era ????? naiba stie undeva in jur de 3,5 mi se ura mergand cu el prin oras cu un plin ....foarte comod si suficient de mare sa te bage lumea in seama...protectia la vant foarte buna (1.87 inaltime) avea un mic deflector pus peste parbrise ul original ....consider ca merita efortul de face scoala moto pt a obtine dreptul de a conduce un scooter decent ...


» Post actualizat in 21 Jan 2018 22:05

ps si spidermax ul este limitat ....la 150 (149) :tempted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...