Sari la conținut

Disc frana nou.


cristi cbr
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cu un pistol cu aer cald, din acele folosite la arderea vopselurilor vechi, ai incercat ?

 

Ma gandisem initial sa-ti zic sa arzi stratul plasticos cu o torta din aceea cu care se lipesc tevile de cupru, dar risti sa decalesti discul daca il incingi prea tare.

Editat de vandrash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am zis ca nu ar exista, doar ca, desi imi trec sute de discuri prin maini, nu am mai vazut de mult.

Poate Iveco si Mercedes il au ca furnizor tocmai pe bo$$ de bo$$ :P

Pune si metoda de belire a stratului protector si scoate-l din rahan pe colegu'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am posibilitatea o sa pun cateva poze cu discuri de frana noi de la mercedes si iveco vopsite.

Asta pentru cei care nu au vazut

N-am zis ca nu cred, am zis doar ca nu am vazut.

» Post actualizat in 21 Jan 2018 07:32

Oricum, mai bun decat jing-tzan-yang

Ai mai putea incerca ceva: cumperi cele mai ieftine placute de pe piata (daca vrei iti dau doua exemple) si montezi discul asa cum e si placutele de care zic. Ar trebui sa-l curete in cateva franari. Bine, mare grija, n-o sa ai frane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am zis ca nu ar exista, doar ca, desi imi trec sute de discuri prin maini, nu am mai vazut de mult.

Poate Iveco si Mercedes il au ca furnizor tocmai pe bo$$ de bo$$ :P

Pune si metoda de belire a stratului protector si scoate-l din rahan pe colegu'!

 

Cele vopsite se pun asa cum sunt dar eu niciodata nu am lasat vopseaua aia pe suprafata de franare, se ia imediat cu smirghel.

» Post actualizat in 21 Jan 2018 07:50

Am racait eu la el 5 cm de mi a venit rau..mai incerc varianta cu diluantul, aer cald sau ultima, la cosul de gunoi

 

Orice plastic cedeaza la flacara, ia o lampa de gaz si incalzeste (fara sa incingi discul prea tare) cat sa se ia plasticul cu o racleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Lunarul" de la Ate da, se monteaza asa, TRW (auto) vin cu miezul + cantul vopsite negru si n-au treaba. Lacul ala albastru de la Dacia trebuia insa curatat, au montat unii asa si s-a facut o melasa si mai greu de indepartat. Globul meu de cristal e nitel aburit acu si nu deslusesc exact tipul de lac protector in cauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vopseaua de pe discuri e par la ceas la cat de greu se duce plasticul asta..abia pot sa l zgarii si sa ajung la suprafata neteda de otel. Atat de bine l au lacuit ca initial am zis ca e folie de plastic de m am chinuit 1 min s-o "agat" cu unghia s-o dau jos 😂

Momentan nu am acces la varianta cu incalzitul si nici cu diluantul dar o sa le incerc ca alta varianta nu am.

 

Bă da zici ca dorel lucreaza la ei ca sezonier, si e si beat tot timpul..atata prostie n am vazut 🤕

Editat de cristi cbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lacul ala albastru de la Dacia trebuia insa curatat, au montat unii asa si s-a facut o melasa si mai greu de indepartat.

 

Am intalnit si eu dobitoci care nu au curatat lacul albastru de la discurile de Dacie, au muncit de doua ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la un strungar nu s-a gandit nimeni.

daca e doctor poate sa ia stratul de plastic fara sa atinga metalul.

si ii zice ala si daca au venit cu abatere din fabrica.

glumesc, evident.

 

oricum e cam aiurea faza.

nu am mai vazut asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi caut hn disc nou, si am gasit Ebc, iar la grosime zice ca-i de 4,5 mm.

Doar ca manualul zice ca ar trebui sa aibe intre 5 si 4,5 mm. Asta-i limita de uzura.

Care-i logica?

La mine pe disc nu scrie ce grosime are, ci exact care-i limita de service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, dar daca se pune o perie intr0un flex sau bormasina, oare nu se ia stratul ala de lac? Cand mi-au montat baietii un disc SH la Octavia, au dat jos rugina cu perie de sarma pusa in bormasina verticala. Nu a iesit ca nou, dar era de nerecunoscut.

Daca nu e bormasina, burete de vase cu una din suprafete abraziva.

 

Totusi, sincer sa fiu, nu as lua disc "ceaina" decat cel mult pentru roata spate. La mine sunt oribil de scumpe discurile fata (18 mil setul), dar tot pe original as merge, ca am mai auzit de povesti horror cu discuri chinezesti. Just saying.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut doua discuri de subaru care aratau jalnic, adica ruginite 100%. Le a adus la sablat unde am voosit eu jantele. Au iesit ca din cutie, mai faine decat noi!

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...