Sari la conținut

Vaselina pentru lant?


Postări Recomandate

Am un prieten care foloseste vaselina pentru ungerea lanțului. Care ar avantajele/dezavantaje, mai foloseste cineva pe aici?

Vaselina e mai buna decat nimic. Acum insa, asa cum au spus baietii mai sus, sunt alte solutii. Intre vaselina si un lubrifiant de generatie noua nu ai de ce sa eziti. In defavoarea vaselinei, evident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vaselina e mai buna decat nimic. Acum insa, asa cum au spus baietii mai sus, sunt alte solutii. Intre vaselina si un lubrifiant de generatie noua nu ai de ce sa eziti. In defavoarea vaselinei, evident.

ai patit? adica vorbesti din experienta...nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma...io la un moment dat eram asa de sarac ca n-aveam bani nici de benzina, daramite de spray de lant. E, si atunci mi-am adus aminte ca am in portbagaj la Dacie (unde era service auto, se stie!) o cutie cu vaselina. Ceva ieftin, romanesc, obisnuita, chioara)

Am dat cu ea pe lant un sezon intreg, pana s-a terminat!

N-a afectat lantul in niciun fel. E adevarat ca il si curatam in fiecare zi de luni (la munca, ca nu meritau sa si muncesc la cat ma plateau de n-aveam bani nici de spray de lant. Cu motorina si periuta, ca n-aveam bani de spray de curatat, v-am mai zis, nu?!

Faceam si coclau, faceam si multi km pe weekend (benzina pe datorie, normal, ca n-aveam bani nici de trecut strada!).

A, plus ca vazusem io ca lanturile noi vin unse cu un fel de vaselina (la un prieten vazusem, ca n-aveam io bani de lanturi noi, le puneam pe alea pe care le dadea el jos!)

 

In concluzie: daca chiar n-ai bani de spray merge si cu vaselina. Dar la fel de bine merge si uleiul de motor si orice alt lubrefiant gasesti la indemana moca sau la bani putini (cred ca si cu Durex merge, decat nimic...)


» Post actualizat in 15 Jan 2018 21:16

A, acu' mi-am adus aminte: vreo doua luni am mers numai pe WD40. Curatam si ungeam in acelasi timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca lantul trebuie sa fie mereu uns si sa nu fie murdar, daca se respecta aceste doua conditii duce mult si bine. De curatat se curata foarte bine cu motorina si periuta de dinti :))

Prefer spray-ul special fiind conceput pentru asa ceva, rezista mai mult si in plus nu umplii pantalonii si codita de ulei/vaselina etc

Editat de Andrei-LKY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cum o vezi. De exemplu pe mine ma relaxeaza sa stau sa il bibilesc. In plus, m-am obishnuit dupa fiecare tura, oricat de obosit as fi, sa imi curat casca si partea frontala a motorului de muste, sa urc mobra pe standerul spate, sa ii dau rapind un wd40, apoi o stergere cu laveta, apoi o ungere. In felul acesta este luna tot timpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad o obsesie pt periuta de dinti ...si daca nu-l spal cu ....ce se intampla ?....cat se scurteaza viata lantului ?

Merita pt 5 lei sa-ti freci atata timp din viata ?

pfaiiiii

Aia de dinti e finescu'! Sa vezi cum e cu aia de wc!

Am si-acuma la "casa de vacanta" o perie de wc cu care curat partea de jos a mobrei (roti, scut) cand ma intorc de prin noroaie.

De rahat, nu ?! :rusinica: :crack:

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bosulicilor, da ce credeti voi ca se afla in sprayurile de lantz? alea speciale cu poze cu motociclete rapide

Sperma de matz?

» Post actualizat in 16 Jan 2018 09:56

Aia de dinti e finescu'! Sa vezi cum e cu aia de wc!

Am si-acuma la "casa de vacanta" o perie de wc cu care curat partea de jos a mobrei (roti, scut) cand ma intorc de prin noroaie.

De rahat, nu ?! :rusinica: :crack:

Ba dar cum vine asta ma speedykEy, inainte dadeai cu vaselina, si acum te duci la casa de vacanta sa vezi peria de wc.

Pai nu e ma ea viata frumoasa?????

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa.....deci daca de vreun an am renutat la spray si folosesc numai vaselina, se pune? La enduro, acolo unde dupa fiecare iesire trebuie sa dai 2 kg de pamant jos ca sa vezi lantul. Si nu am observat ca ar fi trebuit sa intind lantul mai des decat faceam si inainte, cand foloseam spray.

Ma gandesc sa trec la vaselina si la Transalp (cu el am facut doar vreo 4-500 km tot anul, deci l-am uns odata in primavara, ura si la gara.).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....de vreun an am renutat la spray si folosesc numai vaselina, se pune?

 

 

PS Sper ca stii de gluma...pe vremuri (alea de dinainte de 1989, când ne uitam la televiziunea yugoslavă) s-a difuzat un film „Cao inspektore” în care exista replica „Imate li vazelin ?” (aveti vaselina ?) legat de poponari :P

 

O buna perioada de timp ne-am amuzat cu replica asta :)

Editat de vandrash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 ani se folosea vaselina si era buna, dar lanturile aveau sigurante, se puteau demonta usor, iar O-ringurile nu se inventasera, inca. Lantul se fierbea intr-o craticioara dedicata, plina cu vaselina. Se scotea, scurgea, raci si se punea pe motor. Mizeria se depunea pe fundul vasului. “Tratamentul” functiona 1000 km sau mai mult. Cativa prieteni foloseam acelasi “utilaj”, dar cu o reteta copiata dintr-o revista moto americana. Vaselina, parafina si grafit, parca in proportie 1/3. Intra prin toate spatiile, ungea acceptabil si nu facea mizerie. Eu aduceam parafina si grafitul, un alt prieten vaselina. Vremurile s-au schimbat si nu mai face nimeni asa. Revista o primea un alt prieten al carui frate era plecat in SUA si o savuram pe rand toti. Poze color, pe hartie lucioasa, motoare americane si japoneze. Vremuri grele.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa.....deci daca de vreun an am renutat la spray si folosesc numai vaselina, se pune? La enduro, acolo unde dupa fiecare iesire trebuie sa dai 2 kg de pamant jos ca sa vezi lantul. Si nu am observat ca ar fi trebuit sa intind lantul mai des decat faceam si inainte, cand foloseam spray.

Ma gandesc sa trec la vaselina si la Transalp (cu el am facut doar vreo 4-500 km tot anul, deci l-am uns odata in primavara, ura si la gara.).

Eu am observat că lanțul văcuței mele are aceeași durată de viață chiar dacă îl ung/curăț sau nu, așa că îl curăț doar când îmi aduc aminte sau când apare rugina. :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...