Sari la conținut

Plan plimbare Albania.


edward_zone
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt chiar foarte misto albanezii, si cu mult mai mult bun simt decat rumanii. Trebuie doar sa te integrezi putin.

Eu am vrut să admir și peisajul (că doar eram în vacanță), nu să fiu cu ochii-n patru la idioții de pe drum. Tocmai ieșit din Macedonia, unde m-am bucurat de drumuri libere și n-am avut emoții în trafic, Albania mi s-a părut foarte neprietenoasă.

Despre ospitaliatea albanezilor numai de bine, având în vedere că primul prânz mi-a fost plătit de un localnic cu gagică româncă,dar ca șoferi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai nebuni albanezii pe sosele decat italienii? Daca stiti, nu din auzite :)

Pe italia autostrada prima banda merg melcii cu 90-100 iar daca vrei sa treci pe banda 2-a vin aia din spate cu 150 si stau fix in poponeata tau pana te dai. Limita fiind de 130 :D

Editat de heinrich08
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai nebuni albanezii pe sosele decat italienii? Daca stiti, nu din auzite :)

Pe italia autostrada prima banda merg melcii cu 90-100 iar daca vrei sa treci pe banda 2-a vin aia din spate cu 150 si stau fix in poponeata tau pana te dai. Limita fiind de 130 :D

Bine ca nu se depasesc tirurile ca pe A1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai nebuni albanezii pe sosele decat italienii? Daca stiti, nu din auzite :)

Pe italia autostrada prima banda merg melcii cu 90-100 iar daca vrei sa treci pe banda 2-a vin aia din spate cu 150 si stau fix in poponeata tau pana te dai. Limita fiind de 130 :D

 

Mie mi s-a parut ca sunt destul de atenti cu limitele de viteza, insa mai au si ei *smecherasii lor.

Ceva mai dubios am patit intr-un orasel cand ma strecuram printre masinile parcate si cele care stateau in coloana, ca nu puteau inainta din nu's ce cauza. Unul s-a simtit lezat ca am trecut de el si m-a cam sicanat pret de vreo cativa km: a depasit coloana pe contrasens ca sa ma ajunga si depaseasca, apoi se oprea pe dreapta si dupa ce treceam de el venea in forta si ma depasea iar. Cred ca incerca sa ma provoace la o liniuta, dar nu l-am bagat in seama deloc. Am scapat de el la un moment dat cand ma astepta undeva mai in fata, iar eu a trebuit s-o iau pe o strada la dreapta. Dar a fost doar un caz izolat.

 

Confirm debandada din orase. Fiecare circula cum il taie capul. In giratoriu trec mai intai aia mai mari. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat cazari pe diferite trasee si totul arata destul de bine.

Am cautat doar pe booking.

» Post actualizat in 19 Jan 2018 13:54

edward_zone, on 08 Jan 2018 - 09:37, said:

Salut,

Anul acesta plecam in Albania (Ksamil sau Bora-Bora Europei).

Traseul este (in principiu):

Ziua 1 - Ploieşti - Burgas - http://distanta.ro/ploiesti/harsova/vama-veche/burgas

Ziua 2 - Burgas - Kavala - http://distanta.ro/burgas/kavala

Ziua 3 - Kavala - Ksamil - http://distanta.ro/kavala/39.772123,20.004929

Acolo o sa stam vreo 2,3,4 nopti.

Traseul de intorcere ince nu este facut dar ar putea fi asta (vreo 3-4 zile): http://distanta.ro/39.772123,20.004929/41.996092,21.431650/45.255134,19.845176/ploiesti.

Sau unul mai scurt (de 2 zile): http://distanta.ro/39.772100,20.004830/41.908409,22.403870/ploiesti

Pana acum suntem doar 2 moto si se va face la sfarsitul lunii mai, inceputul lui iunie.

Asteptam si acceptam sfaturi, propuneri si discutii.

Multumesc.

O mostra de cazare (pe noapte de cazare pentru 2 persoane).

 

Ziua 1 - Burgas - https://www.booking.com/searchresults.ro.html?aid=304142&label=gen173nr-1DCAEoggJCAlhYSDNYBGjAAYgBAZgBILgBBsgBDtgBA-gBAZICAXmoAgM&sid=e5384470400f3b439e55421b2fe9cb97&checkin_month=5&checkin_monthday=25&checkin_year=2018&checkout_month=5&checkout_monthday=26&checkout_year=2018&class_interval=1&dest_id=2353&dest_type=region&from_sf=1&group_adults=2&group_children=0&label_click=undef&lsf=ht_beach%7C1%7C20&nflt=rshl%3D9%3Breview_score%3D90%3Bpopular_activities%3D302%3Bhotelfacility%3D46%3Bht_beach%3D1%3B&no_rooms=1&raw_dest_type=region&room1=A%2CA&sb_price_type=total&sb_travel_purpose=leisure&search_selected=1&ss=Provincia%20Burgas%2C%20Bulgaria&ss_raw=Burgas&ssb=empty&ssne_untouched=Plaja%20central%C4%83%20din%20Burgas&order=price

 

Ziua 2 - Kavala - https://www.booking.com/searchresults.ro.html?aid=304142&label=gen173nr-1DCAEoggJCAlhYSDNYBGjAAYgBAZgBILgBBsgBDtgBA-gBAZICAXmoAgM&sid=e5384470400f3b439e55421b2fe9cb97&checkin_month=5&checkin_monthday=26&checkin_year=2018&checkout_month=5&checkout_monthday=27&checkout_year=2018&class_interval=1&dest_id=-819810&dest_type=city&from_sf=1&group_adults=2&group_children=0&label_click=undef&lsf=hotelfacility%7C46%7C28&nflt=rshl%3D8%3Breview_score%3D80%3Bpopular_activities%3D302%3Bht_beach%3D1%3Bhotelfacility%3D46%3B&no_rooms=1&publicholiday=1&raw_dest_type=city&room1=A%2CA&sb_price_type=total&sb_travel_purpose=leisure&search_selected=1&ss=Kav%C3%A1la%2C%20Makedonia%2C%20Grecia&ss_raw=kavala&ssb=empty&ssne_untouched=Burgas%20City&order=price

 

Ziua 3 - Ksamil - https://www.booking.com/searchresults.ro.html?aid=304142&label=gen173nr-1DCAEoggJCAlhYSDNYBGjAAYgBAZgBILgBBsgBDtgBA-gBAZICAXmoAgM&sid=e5384470400f3b439e55421b2fe9cb97&checkin_month=5&checkin_monthday=27&checkin_year=2018&checkout_month=5&checkout_monthday=28&checkout_year=2018&class_interval=1&dest_id=9089773&dest_type=city&dtdisc=0&from_sf=1&group_adults=2&group_children=0&inac=0&index_postcard=0&label_click=undef&no_rooms=1&postcard=0&publicholiday=1&raw_dest_type=city&room1=A%2CA&sb_price_type=total&sb_travel_purpose=leisure&search_selected=1&src=index&ss=Ksamil%2C%20Qarku%20i%20Vlor%C3%ABs%2C%20Albania&ss_all=0&ss_raw=ksamil&ssb=empty&sshis=0&ssne_untouched=Kavala&nflt=review_score%3D90%3Brshl%3D9%3Bhotelfacility%3D46%3B&unchecked_filter=ht_beach

 

Restul e istorie !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare simpla, daca vrei sa vezi Albania ce cauti in Bulgaria la Marea Neagra? Mergi direct, fa 3-4,000 km si bucura-te de peisaje, dar nu cred ca ai ales perioada buna, in mai si inceput de iunie este rece apa, banuiesc ca pentru asta mergi acolo.

Intra dinspre Shkoder si mergi pe malul Adriaticii pina la Igumenita, poate prinzi si intilnirea HD de acolo, sint statiuni ca Velipoje, Shengjin, San Pietro, Vlore, etc.

Nu mai asculta poveste de speriat copii, Albania este aproape ca Romania, aglomeratie, indisciplina in trafic, gunoaie, dar frumoasa, oameni primitori, amabili, preturile mici, se poate plati cu cardul cam peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asa,bmwio are dreptate. e lalaiala maxima prin bg. Traseul e cu totul altul.. :(

Asta in idee ca nu Albania este "tinta". Eu tot zic si de o bucata de Macedonia. Ohrid si prin zona ..vis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pentru cazare in Ksamil recomand hotel Moscopole, o cazare cinstita.... proprietarii niste oameni extrem de faini care se bucura cand le calca pragul romani.( sunt aromani si vb romaneste). Contact : Irini Zguri ( Irina) (0727) 582 978

 

Locatia poate sa fie folosita si pt concediu de vara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as merge cum zice foxbat pe macedonia si coboram spre ksamil.

Intoarcerea poti s-o faci mai mult prin Grecia cu Salonic si Kavala.

Eu n-am fost nu am idei de drumuri, dar poate raspunde vulpea.

Daca se merge pe macedonia, recomand ca de la Skopje sa se mearga prin PN Mavrovo, spre Ohrid. De la Ohrid prin PN Galicica, unde se platese o taxa de 2euro, dar merita. Dupa ce traversezi PN, l;a coborare se face dreapta spre Albania. Traversezi o parte muntoasa a albaniei, foarte frumoasa si asfalt ca in palma.

» Post actualizat in 05 Feb 2018 06:14

Regulile de circulație erau opționale pentru șoferii albanezi pe vremea aia (probabil și acum): depășiri fără asigurare (sau pe ideea "hai că încăpem toți"), intrări de pe drumuri fără prioritate fără asigurare și cu ignorarea indicatoarelor, ignorarea culorii roșii a semaforului, trecerea prin giratorii pe oriunde tăind două-trei benzi și inclusiv scuarul. Pe polițaiul nostru aproape că îl înjurau. De-astea.

La fel este si in Macedonia, Tetovo, Gostivar, etc. In Skopje aveti grija la intersectii, sar spalatorii de parbrize pe tine. Le merg ochii ca girofarul, pe ce sa puna mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se merge pe macedonia, recomand ca de la Skopje sa se mearga prin PN Mavrovo, spre Ohrid. De la Ohrid prin PN Galicica, unde se platese o taxa de 2euro, dar merita. Dupa ce traversezi PN, l;a coborare se face dreapta spre Albania. Traversezi o parte muntoasa a albaniei, foarte frumoasa si asfalt ca in palma.

thx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se merge pe macedonia, recomand ca de la Skopje sa se mearga prin PN Mavrovo, spre Ohrid. De la Ohrid prin PN Galicica, unde se platese o taxa de 2euro, dar merita. Dupa ce traversezi PN, l;a coborare se face dreapta spre Albania. Traversezi o parte muntoasa a albaniei, foarte frumoasa si asfalt ca in palma.

 

Sustin recomandarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...