Sari la conținut

Plan plimbare Albania.


edward_zone
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Fa-l asa ca n-o sa-ti para rau. Garantez :D. Celelalte variante pe care le-ai luat in calcul sint mult inferioare fata de asta pe care ti-am recomandat-o eu. Ti-as mai recomanda sa mergi prin muntii Pindului (zona Ioannina, Metsovo, Konitsa) si prin Parcul National Tzoumerka. Sunt in drum, asa ca nu te abati cu nimic de la drum.

Ma gandeam la o varianta mai scurta deoarece vrem sa stam si un pic pe la plaja.

Si mai este si varsta.

Eu 40 celalalt 60.

Poate mai merge lumea si scadem media de varsta.

Dar arata prea bine ultima varianta.

lol

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt prea multe pentru mers o singura data.

Exact ce zicea si Edward, mai o baie mai o bere.

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de unde frica asta de mers in diverse tari, mai ales aici in Europa. Kosovo mi se pare o tarisoara extraordinara. Singura "problema" pentru unii este ca ti se cere pasaport. Unii se pare ca au intrat doar cu buletinu' in partea dinspre Serbia, dar mie mi-au cerut pasaportul de fiecare data (intrare din Albania si Macedonia).

Ah, sa nu mai zic, din Kosovo este o super autostrada direct in Tirana si apoi se continua oana in Durres, asta daca vreti sa ajungeti repede la mare. Si pe autostrada asta (si pe bune autostrada, nu tentative, ce avem noi) ai peisaje frumoase, dar evident este mai frumos prin munti.

 

Trebuia grija ca mai stau astia cu radarul, mai ales spre Pristina, iar amenda se da de la +1, nu cum e la noi, +10km. Toate traseele prin Mitrovice si Peja sunt superbe, nu ai cum sa dai gres. Pe anumite portiuni drumurile pot fi mai proaste, cam cum sunt in romania, in multe zone. La intrare trebuie sa-ti faci o asigurare de 15E pentru ca multe asigurari nu au recunosc Kosovo ca tara, deci nu este in cartea verde. Oamenii sunt super saritori, multe chestii ieftine si de calitate, multe peisaje frumoase. Daca ajungeti p-acolo nu o sa regretati, lasati ce zic astia care nu au iesit in viata lor din tara... :bounce:

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb si eu, cum faceti cu banii? Banuiesc ca nu prea merge euro. Schimbati o suma mai mare in moneda lor, sau folositi cardul, sau cum?

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, dar din care 4 le stai pe plaja in ksamil sau tot undeva la Mare :D

Asa,asa...

Intreb si eu, cum faceti cu banii? Banuiesc ca nu prea merge euro. Schimbati o suma mai mare in moneda lor, sau folositi cardul, sau cum?

Merci.

Cred ca merge euro peste tot.

Nu m-am gandit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Anult trecut,pe unde am umblat in Albania ,eram intrebat cum vreau sa platesc cu leka sau euro.Fie ca era magazin de periferie,benzinarie,bac hotel sau restaurant.Oricum e bine sa ai la tine ceva leka pentru institutiile statului(muzeu)sau pentru unii care nu sunt interesati de a 2 a varianta monetara(euro).Banii lor se cheltuie foarte repede,adica au valoare scazuta..Se pot schimba bani in pravalie ( nu la toti) ,exchange sau banci.Platind in euro,restul il vei primi in leka.)))

Cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna interesant, cu mentiunea ca s-ar putea sa va fiu companie doar dus, pentru ca eu unul nu pot sta locului. Mi se pare un chin sa stau 4 zile la plaja, astfel ca as petrece una singura pe nisip iar in celelalte 3 as calatori. Dar mai este timp pana atunci, vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă aveți nevoie de bani albanezi, dați un semn. Mi-au rămas de acum câțiva ani, când am decis să ies cât mai repede din Albania. :)

Curs BNR, ușor negociabil. Nu trimit prin poștă sau curier. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă aveți nevoie de bani albanezi, dați un semn. Mi-au rămas de acum câțiva ani, când am decis să ies cât mai repede din Albania. :)

Curs BNR, ușor negociabil. Nu trimit prin poștă sau curier. ;)

Da de ce fugeai de Albania ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sigur nu si.au schimbat moneda de atunci? 🤣

Eh, 2013 nu-i chiar atât de departe.

» Post actualizat in 10 Jan 2018 07:16

 

Da de ce fugeai de Albania ?

Pentru că vreo cinci soferi au încercat să ne omoare, după ce am iesit din Tirana. În capitală am avut motopolițai antemergător, pentru că bucata de autostradă cu patru benzi care era gata pe vremea aia se termina în câmp, cu un ac de păr în coborâre, care te băga direct în oraș, iar GPS-ul meu chinezesc sucombase. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, 2013 nu-i chiar atât de departe.

» Post actualizat in 10 Jan 2018 07:16

 

Pentru că vreo cinci soferi au încercat să ne omoare, după ce am iesit din Tirana. În capitală am avut motopolițai antemergător, pentru că bucata de autostradă cu patru benzi care era gata pe vremea aia se termina în câmp, cu un ac de păr în coborâre, care te băga direct în oraș, iar GPS-ul meu chinezesc sucombase. :)

Pai si soferii aia incercau sa va omoare de haotic ce conduceau sau aveau ceva cu motoristii ? :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si soferii aia incercau sa va omoare de haotic ce conduceau sau aveau ceva cu motoristii ? :alcy:

Regulile de circulație erau opționale pentru șoferii albanezi pe vremea aia (probabil și acum): depășiri fără asigurare (sau pe ideea "hai că încăpem toți"), intrări de pe drumuri fără prioritate fără asigurare și cu ignorarea indicatoarelor, ignorarea culorii roșii a semaforului, trecerea prin giratorii pe oriunde tăind două-trei benzi și inclusiv scuarul. Pe polițaiul nostru aproape că îl înjurau. De-astea. :)

Am preferat să ajung noaptea târziu în Muntenegru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...