Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

ANIMALE LIBERE PE DRMURILE TARII

• Please log in to reply
33 replies to this topic

#21 JUST4TNT

JUST4TNT

....................

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,676 posts
  • Moto: VN900

Posted 07 January 2018 - 03:30 PM

Calul trebuie gasit de politie :))))

Facebook is like a jail. You sit around, waste time, have a profile picture, write on walls and get poked by guys you don’t really know.

#22 baubau_arad

baubau_arad

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 66 posts
  • Moto: HONDA HORNET

Posted 07 January 2018 - 05:44 PM

baubau_arad, e bine ca ai scapat cu daune minore dar asta nu inseamna ca trebuie sa lasi treburile asa.

In primul rand, insista sa obtii un proces verbal de la Politia pe raza careia s-a intamplat accidentul.

Este ok si proces verbal de constatare a daunelor, sunt obligati sa ti-l elibereze. Daca e o sectie de politie comunala si nu e nimeni acolo, intreaba prin vecini sau suna la 112 si ti-l gasesc ei urgent.

Acum, dupa ce ai obtinut o dovada oficiala a accidentului, mergi la un service autorizat pentru mobra ta (reprezentanta ar fi si mai bine) si cere-le un deviz de reparatie.

Dupa ce ai obtinut toate documentele, poti incepe sa-ti revendici drepturile de la proprietarul animalului si administratorul drumului (sigur zona respectiva nu era semnalizata cu "Atentie la animale"?).

Daca ai nevoie de template-uri pentru cereri de chemare in judecata, te pot ajuta. Nu ai nevoie de avocat, problema e simpla, te poti reprezenta singur.

Multumesc de sfaturi

Dar nu am nevoie de despagubiri{piesele sunt deja comandate,crash bar si capat ghidon) ,nu vreau sa am deaface cu dobitocul proprietar

Am avut discutii cu un vecin ,care se afla in zona  imediat dupa accident si a zis ca este un (cuvant urat) care se tot bate prin sat si este foarte agresiv

» Post actualizat in 07 Jan 2018 15:49

Multumesc de sfaturi

Dar nu am nevoie de despagubiri{piesele sunt deja comandate,crash bar si capat ghidon) ,nu vreau sa am deaface cu dobitocul proprietar

Am avut discutii cu un vecin ,care se afla in zona  imediat dupa accident si a zis ca este un (cuvant urat) care se tot bate prin sat si este foarte agresiv

Din pacate nu mia dat in gand sa fac poze 

Abia acum ma gandesc ca erau folositoare

Dar oricum nu dau pe nimeni in judecata sau chestii de genul

Doar ma gandesc ca mai sunt si altii care au patit ca mine si legislatie ioc

Eu in afara de romania nu am vazut caini vagabonzi pe autostrada sau sa iau fazanul in geamul lateral al masinii ,tot pe autostrada

oiele trec drumul pe drum european sau vacile vin de la pascut tot de drum european

Edited by baubau_arad, 07 January 2018 - 05:50 PM.

#23 taong mapagbiro

taong mapagbiro

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,655 posts
  • Moto: 2 roti
  • Numar: patrat
  • Club: Hater

Posted 07 January 2018 - 06:08 PM

Esti optimist din prea multe puncte de vedere

Nu optimist...doar realist.
Chiar daca inseamna ''timp pierdut''.

Don"t be a racist.....hate them all....

#24 silvian74

silvian74

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 267 posts
  • Moto: GPZ500S;Hornet

Posted 07 January 2018 - 06:34 PM

Multumesc de sfaturi

» Post actualizat in 07 Jan 2018 15:49

Din pacate nu mia dat in gand sa fac poze 

Abia acum ma gandesc ca erau folositoare

Dar oricum nu dau pe nimeni in judecata sau chestii de genul

Doar ma gandesc ca mai sunt si altii care au patit ca mine si legislatie ioc

Eu in afara de romania nu am vazut caini vagabonzi pe autostrada sau sa iau fazanul in geamul lateral al masinii ,tot pe autostrada

oiele trec drumul pe drum european sau vacile vin de la pascut tot de drum european

Prin Grecia ai fost?...sa vezi caprele ce trec pe drum european.

#25 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,204 posts
  • Moto: Honda NC700SA
  • Numar: prin marinimia DRPCIV
  • Club: poate cand ma fac mare

Posted 07 January 2018 - 07:36 PM

Nu optimist...doar realist.
Chiar daca inseamna ''timp pierdut''.

Timp pierdut degeaba.
Nu are filmare / poze. Are doar cuvantul unui om din sat. Om care s-ar putea razgandi, ca proprietarul calului e vecin cu el si mobristul nu vine de la oras sa-l apere.
Iar proprietarul calului poate sa se jure ca il avea in curte toata ziua si o fi fost doar un cal asemanator. Si uite asa, drumuri fara numar la judecatorie la ala in sat (stii ca se judeca la acuzat in localitate, nu?) fara vreo certitudine de câștig.
Si daca castiga... ce castiga? Crezi ca apare la stiri si taranii din Romania nu mai lasa vitele nesupravegheate pe marginea soselei? Sau ca macar in satul ala se schimbă ceva? Neah, o sa fie cel mult o curiozitate care "nu are cum sa mi se intample mie", si animalele vor mai ajuta alti motociclisti sa ia contact cu asfaltul. Sau crezi ca o sa puna CNAIR garduri pe marginea drumului in sate? Eventual in fata portii oamenilor? In cel mai bun caz o sa puna indicatorul cu "atenție, animale" prin mai multe sate, sa fie acoperiti.

Ma gandesc sa dau si eu in judecata CNAIR pt copacul meu, ca nu era semnalizat "atentie copaci" la intrarea drumului in padure. Sau pt ca desi stie toata politia ca daca ratezi curba aia intri in acel copac, inca nu a fost taiat. Ce zici, am sanse de castig?

Edited by XaeL, 07 January 2018 - 07:37 PM.

....castigator la categoria "sinteza zilei"....

Ai prioritate cand ti se da.

#26 taong mapagbiro

taong mapagbiro

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,655 posts

Posted 07 January 2018 - 07:39 PM

Esti prea patimas ... :lol:

Edited by taong mapagbiro, 07 January 2018 - 07:40 PM.

#27 prafrau

prafrau

Incepator

• Super Membru
  • PipPip
  • 703 posts
  • Moto: xr650r, 990sm
  • Numar: b321buf

Posted 07 January 2018 - 08:33 PM

franez ,trag stanga si culc motorul

you-must-be-new-here-willy-wonka.jpg

#28 baubau_arad

baubau_arad

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 66 posts
  • Moto: HONDA HORNET

Posted 07 January 2018 - 08:59 PM

you-must-be-new-here-willy-wonka.jpg

De ce?

Ce ar fi trebuita sa fac?

Intreb pentru ca intradevar sunt nou in domeniu si poate mai invat una alta

#29 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,723 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 07 January 2018 - 10:52 PM

@xael, romsilva trebe s-o dai in judecata! Sau mai bine cheama-l pe verestoy cu drujba si ia-l antemergator. Da' vezi ca mai ai nevoie si de o trupa de magneti pt glisierele metalice! Mai nasol cu psrapetii de beton, pe aia nu-i valorifica nimeni :P
Din ciclul "un viraj venea spre mine mult prea repede". Eu zic sa nu-l iertinici pe proiectantul drumului, trebuia sa-l faca drept! :lol:
On topic: da, ar merita facuta niste tevatura, dezmortite nitel autoritatile. Nu s-ar rezolva nimic in cazul de fata, dar daca fiecare dintre noi ar reclama fiecare neregula in final tot ar forta un pas inainte. Vineri seara de exemplu erau o droaie de politisti care puricau taximetristii din centrul vechi. Nu stiu daca asta inseamna ca poti ajunge acasa la tariful de pe usa, dar macar au depus un efort.

#30 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,204 posts
  • Moto: Honda NC700SA
  • Numar: prin marinimia DRPCIV
  • Club: poate cand ma fac mare

Posted 07 January 2018 - 10:55 PM

De ce?
Ce ar fi trebuita sa fac?
Intreb pentru ca intradevar sunt nou in domeniu si poate mai invat una alta

mobra franeaza mai bine cu cauciucurile decat culcată pe o parte. E o informație relativ des întâlnită pe forum, mai ales pe la cate un accident.

Edited by XaeL, 07 January 2018 - 10:58 PM.

....castigator la categoria "sinteza zilei"....

Ai prioritate cand ti se da.

#31 taong mapagbiro

taong mapagbiro

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,655 posts

Posted 07 January 2018 - 11:02 PM

On topic: da, ar merita facuta niste tevatura, dezmortite nitel autoritatile. Nu s-ar rezolva nimic in cazul de fata, dar daca fiecare dintre noi ar reclama fiecare neregula in final tot ar forta un pas inainte. 

+ 100    :P

#32 einstein1984

einstein1984

pragmatic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,386 posts
  • Moto: Piaggio Beverly 300ie
  • Numar: nu le numar, de ce?
  • Club: offtopic racers

Posted 12 January 2018 - 09:41 AM

da' vaci in tuneluri n-ati prins? 

oricum vacile sunt ok ca sunt placide si stau locului... porci sufera de miscare browniana si cainii de afectiune fatza de mobre pe acolo...

ba da, era una intr-un fiat 500; mergea foarte incet

Orice prost "stie". Nu toti inteleg totusi de ce!

#33 Klaus Cata

Klaus Cata

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 460 posts
  • Moto: Kawasaki ER-6N
  • Numar: BV 27 TKA

Posted Yesterday, 11:41 PM

Am prins si eu cu conserva vaci/cai si tot timpul in niste zone foarte dubioase (prin mijlocul padurilor la multi km de cea mai apropiata localitate, evident de fiecare data in curbe). Nu pot sa inteleg de ce naiba lasa animalele de capul lor  X-(

#34 b374

b374

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,135 posts
  • Moto: Yamaha XT660Z, WR250R

Posted Yesterday, 11:54 PM

ba da, era una intr-un fiat 500; mergea foarte incet

eu vorbeam de alea de 500kg care stau locului pe mijlocul benzii, fara sa aiba elemente reflectorizante pe buci sa zic asa...

» Post actualizat in 19 Jan 2018 21:58

oh, si n-ai vazut tipul de fauna placida la care ma refer pe aici si nici cu tendintele de a sta prin aceleasi locuri... prin zona aia (Georgia), pe poduri, de exemplu, nu se mai vede asfaltul de rahat de vaci, le place lor sa stea pe poduri - n-am inteles de ce.

...

Vand si eu Pantaloni dama Cycle Spirit noi marime 38, 520 lei

Donez 3 leviere roata 12" de otel

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status