Sari la conținut

Kit Malossi Multivar ptr piaggio beverly 250


AparTeGeorge
 Share

Postări Recomandate

Este vreo 700 lei, tot kitul, nu mi se pare o "avere"

» Post actualizat in 05 Jan 2018 20:40

Eu nu vreau top speed, vreau sa fie "racheta" pana in 80km/h

A se intelege ca zic "racheta" raportandu-ma la cei 250cc ai motorului :) nu am asteptari de Busa

Editat de AparTeGeorge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut pe SR maxul meu de 278cc variator Malossi cu doua seturi de role. Eu le-am pus pe cele mai ușoare (probate și celelalte). De asemenea am luat și curea de la Malossi. Am înțeles că e puțin mai lată și urcă mai mult pe variator, rezultând o viteză maximă mai mare. Am pus și arcul alb care a venit pentru ambreiaj.

Rezultat : turație la aceeași viteză cu vreo 500 rpm mai mare. O accelerare mai viguroasă, consum puțin mărit. Viteză maximă mărită. Per total eu m-am bucurat de performanță, dar puțin timp pentru că am facut upgrade la x10. La acesta am înțeles că nu se merită alt variator.

 

Cost total aproximativ 900 ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pus role dr pulley si am toba leo vince si power commander = racheta. La variator nu m-am gandit, doar la un filtru k&n. Vorbesc de un Yamaha x-max 250

Vine cu totul kitul, variator, role si arc alb ptr ambreiaj

Stiu ce scooter ai mane :)

» Post actualizat in 05 Jan 2018 22:05

Eu am avut pe SR maxul meu de 278cc variator Malossi cu doua seturi de role. Eu le-am pus pe cele mai ușoare (probate și celelalte). De asemenea am luat și curea de la Malossi. Am înțeles că e puțin mai lată și urcă mai mult pe variator, rezultând o viteză maximă mai mare. Am pus și arcul alb care a venit pentru ambreiaj.

Rezultat : turație la aceeași viteză cu vreo 500 rpm mai mare. O accelerare mai viguroasă, consum puțin mărit. Viteză maximă mărită. Per total eu m-am bucurat de performanță, dar puțin timp pentru că am facut upgrade la x10. La acesta am înțeles că nu se merită alt variator.

 

Cost total aproximativ 900 ron.

Bun bun, si curea malossi de kevlar o sa pun , ms ca ai impartasit cu noi toate cele scrise mai sus 👍

» Post actualizat in 05 Jan 2018 22:08

Chiar devine racheta, insa o sa fie nevoie si de alte role.

Schimb tot man, inclusiv role Editat de AparTeGeorge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tractoristul vorbește despre setul motor.tu întrebi de variator.nu merita un variator sport.ate rampele rolelor puțin mai agresive și role mai usoare. Asta te ajuta o idee la demaraj. mai indicate sunt rolele de la dr pulley. Dacă ești în bani....încearcă o alta axa cu came de la stage6 sau naraku.variatorul e frecție la piciorul de lemn

Frate, nu am de ce sa umblu in motor, la axe si alte nebunii, motorul are 21 de cai, trage f bine ,vreau o abordare mai agresiva doar, nimic mai mult

» Post actualizat in 06 Jan 2018 12:41

Dupa ce ca esti pamant, mai dai si din maini. Sa nu cumva sa scapi neobservat!

😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...

Pai pe mine cam asta ma intereseaza, o acceleratie mai viguroasa, in rest, top speed si viteza de croaziera nu ma intereseaza ptr ca il folosesc preponderent ptr oras , iar in oras nu merg mai mult de 80-90km/h ca raman fara permis , scuterul in configuratia stock, acum cred ca merge top speed 120, deci nu voi avea probleme cu turatia daca il tin 80-90

Editat de AparTeGeorge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Constatand ca e dusa oala si ambreiajul la burgmanul meu m-am hotarat sa comand malossi ambele. In secunde nu stiu sa zic cu cat accelereaza mai repede dar schimbari sunt. Cand vreau sa plec tare urca pana pe la 6500 ture in ideea in care inainte urca pe la 5000. Diferenta de accelerare mi se pare sesizabila dupa 70km/h. Ma bate gandul si de variator. Momentan e cel original cu slidere dr.pulley. Full malossi cred ca ar fi diferente sesizabile. Daca schimbi doar variatorul ,cazul tau, sau ambreiajul cu oala, cazul meu, diferentele nu cred ca sunt asa de evidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Constatand ca e dusa oala si ambreiajul la burgmanul meu m-am hotarat sa comand malossi ambele. In secunde nu stiu sa zic cu cat accelereaza mai repede dar schimbari sunt. Cand vreau sa plec tare urca pana pe la 6500 ture in ideea in care inainte urca pe la 5000. Diferenta de accelerare mi se pare sesizabila dupa 70km/h. Ma bate gandul si de variator. Momentan e cel original cu slidere dr.pulley. Full malossi cred ca ar fi diferente sesizabile. Daca schimbi doar variatorul ,cazul tau, sau ambreiajul cu oala, cazul meu, diferentele nu cred ca sunt asa de evidente.

Clar ptr a fi "ce trebuie" trebuiesc schimbate toate , si variatorul si ambreiajul cu oala cu tot... dar oricum in ambele cazuri, diferente sunt.

Ms frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am și eu o tobă de la ei, tot Malossi. Sunetul e BETON

» Post actualizat in 13 Jan 2018 09:55

AparTeGeorge - Hai să comandăm câte un variator și curea. Poate așa le convine mai bine și lor (scuter centre) să le aducă. Ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am și eu o tobă de la ei, tot Malossi. Sunetul e BETON

» Post actualizat in 13 Jan 2018 09:55

AparTeGeorge - Hai să comandăm câte un variator și curea. Poate așa le convine mai bine și lor (scuter centre) să le aducă. Ce zici?

Ptr scuterul meu, le au pe stoc, si cureaua malossi cu kevlar si variatorul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ani am incercat sa cumpăr variator de la Malossi Store. Am comandat si am primit mail de trimitere la dealerii local, Scuter Center. Ceea ce am si facut...

Se pare ca Malossi e firma de modă veche din acest punct de vedere si respecta regulile de distribuție prin dealeri locali.

Poate s-a mai schimbat de atunci, nu stiu...

Editat de anpetre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...