Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Nordul Africii - Maroc, Algeria, Tunisia, aprilie 2018

Spania Portugalia Maros Algeria Tunisia Sicilia

• Please log in to reply
42 replies to this topic

#41 Latomeru

Latomeru

Biker 33

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,577 posts

Posted 12 January 2018 - 06:29 PM

Las-o mai usor cu fasolea, s-a terminat postul. :)

"The difference between who you are and who you want to be, is what you do."

#42 SONYC

SONYC

Sticlist de anduranþã!

• Membru
  • Pip
  • 383 posts
  • Interests:Nu am fost peste tot, dar e pe listã.
  • Moto: Honda Hornet '07
  • Numar: B-69-RUP
  • Club: A

Posted 13 January 2018 - 09:38 PM

@Beatrice

Stii foarte bine ca este inutil sa incerci sa explici unor oameni cum sa isi traiasca viata. Si poate ca pe de o parte nici nu este dreptul tau, sau al meu, sau al oricui altcuiva.

Am o prietena care nu concepe ca in concediile in care merge sa nu stea la 5*. Asta e bucuria ei, luxul din hotel. Nu o intereseaza absolut nimic altceva.

O alta prietena in schimb a fost cu beduinii in desert. Imi povestea ca i-a intrat nisip in toate orificiile posibile, ca noaptea a fost frig, ca ziua a fost cald, ca n-a avut dus, ca mijlocul de transport (camila) putea si multe alte "nasoale". A mai povestit insa si faptul ca a baut o cafea la nisip de i s-au intarit sfarcurile, ca beduinii au povestit seara, ca s-a uitat la cerul plin de stele si avand in vedere linistea, s-a simtit foarte foarte mica pe lumea asta, ca, in ciuda putorii, camila a fost mai buna decat orice scaun de piele dintr-o masina de fitze.

Fiecare gaseste placere si bucurie in moduri si locuri diferite. Nu sunt multi cei ce pot intelege de ce naiba faptul ca ai facut pana intr-o zi ploioasa, intr-un colt uitat de lume, te poate face sa zambesti. Si daca nu inteleg fara sa fie nevoie sa le explici, nu are sens sa incerci.

In acest moment am alte prioritati, altfel tare mult mi-as fi dorit sa va pot insoti. Poate, daca ma primiti, cu alta ocazie.

Drum bun sa aveti!

Nu toți cei ce rătăcesc sunt pierduți.

280ijpg.jpg

#43 RobertAmbrozie

RobertAmbrozie

Rider & biker

• Membru
  • Pip
  • 437 posts
  • Moto: Africa Twin XRV 750 RD04

Posted 14 January 2018 - 08:12 AM

@Beatrice ,

Dupa 2 ture de Maroc (2016&2017 , in total cam 8000-9000km facuti in interiorul tarii ) pot spune ca este o destinatie completa si reprezentativa pentru Nordul Africii .

Are de toate : orase traditionale si moderne , desert , plaja , ocean , munti , gastronomie , aventura , iarba verde , lux , romantism , etc . Cazarile la cort sunt perfect posibile oriunde ( cu minime precautii firesti ) , politia e prietenoasa , populatia la fel . Cazari in camping , pensiuni si auberge-uri sunt la tot pasul.
Daca nu as avea alte prioritati de timp anul asta , m-as duce din nou .

Ce vreau sa sugerez este sa aveti in vedere,poate, urmatoarea alternativa : in loc sa ajungeti si in alte tari ( Algeria , Tunisia ) cu complicatiile si riscurile de rigoare , ati putea sa dedicati tot timpul Marocului, pentru ca merita 100%.

Sigur ca faceti cum vreti , dar Marocul este perfect ca tara de antrenament pentru a intelege cultura si obiceiurile din N Africii ,iar o cunoastere mai aprofundata decat cea in ritm de 600 km pe zi , este garantat aducatoare de satisfactii.

Edited by RobertAmbrozie, 14 January 2018 - 08:18 AM.

,, In mintea stramba si lucrul drept se stramba " - Parintele Arsenie Boca

Also tagged with one or more of these keywords: Spania, Portugalia, Maros, Algeria, Tunisia, Sicilia

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status