Jump to content

Photo

Nordul Africii - Maroc, Algeria, Tunisia, aprilie 2018

Spania Portugalia Maros Algeria Tunisia Sicilia

• Please log in to reply
53 replies to this topic

#41 Latomeru

Latomeru

Biker 33

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,618 posts

Posted 12 January 2018 - 06:29 PM

Las-o mai usor cu fasolea, s-a terminat postul. :)

"The difference between who you are and who you want to be, is what you do."

#42 SONYC

SONYC

Sticlist de anduranþã!

• Super Membru
  • PipPip
  • 513 posts
  • Interests:Nu am fost peste tot, dar e pe listã.
  • Moto: 'onda
  • Numar: B-69-RUP
  • Club: A

Posted 13 January 2018 - 09:38 PM

@Beatrice

Stii foarte bine ca este inutil sa incerci sa explici unor oameni cum sa isi traiasca viata. Si poate ca pe de o parte nici nu este dreptul tau, sau al meu, sau al oricui altcuiva.

Am o prietena care nu concepe ca in concediile in care merge sa nu stea la 5*. Asta e bucuria ei, luxul din hotel. Nu o intereseaza absolut nimic altceva.

O alta prietena in schimb a fost cu beduinii in desert. Imi povestea ca i-a intrat nisip in toate orificiile posibile, ca noaptea a fost frig, ca ziua a fost cald, ca n-a avut dus, ca mijlocul de transport (camila) putea si multe alte "nasoale". A mai povestit insa si faptul ca a baut o cafea la nisip de i s-au intarit sfarcurile, ca beduinii au povestit seara, ca s-a uitat la cerul plin de stele si avand in vedere linistea, s-a simtit foarte foarte mica pe lumea asta, ca, in ciuda putorii, camila a fost mai buna decat orice scaun de piele dintr-o masina de fitze.

Fiecare gaseste placere si bucurie in moduri si locuri diferite. Nu sunt multi cei ce pot intelege de ce naiba faptul ca ai facut pana intr-o zi ploioasa, intr-un colt uitat de lume, te poate face sa zambesti. Si daca nu inteleg fara sa fie nevoie sa le explici, nu are sens sa incerci.

In acest moment am alte prioritati, altfel tare mult mi-as fi dorit sa va pot insoti. Poate, daca ma primiti, cu alta ocazie.

Drum bun sa aveti!

Nu toți cei ce rătăcesc sunt pierduți.

2di24gy.jpg

#43 RobertAmbrozie

RobertAmbrozie

Rider & biker

• Membru
  • Pip
  • 450 posts
  • Moto: Africa Twin XRV 750 RD04

Posted 14 January 2018 - 08:12 AM

@Beatrice ,

Dupa 2 ture de Maroc (2016&2017 , in total cam 8000-9000km facuti in interiorul tarii ) pot spune ca este o destinatie completa si reprezentativa pentru Nordul Africii .

Are de toate : orase traditionale si moderne , desert , plaja , ocean , munti , gastronomie , aventura , iarba verde , lux , romantism , etc . Cazarile la cort sunt perfect posibile oriunde ( cu minime precautii firesti ) , politia e prietenoasa , populatia la fel . Cazari in camping , pensiuni si auberge-uri sunt la tot pasul.
Daca nu as avea alte prioritati de timp anul asta , m-as duce din nou .

Ce vreau sa sugerez este sa aveti in vedere,poate, urmatoarea alternativa : in loc sa ajungeti si in alte tari ( Algeria , Tunisia ) cu complicatiile si riscurile de rigoare , ati putea sa dedicati tot timpul Marocului, pentru ca merita 100%.

Sigur ca faceti cum vreti , dar Marocul este perfect ca tara de antrenament pentru a intelege cultura si obiceiurile din N Africii ,iar o cunoastere mai aprofundata decat cea in ritm de 600 km pe zi , este garantat aducatoare de satisfactii.

Edited by RobertAmbrozie, 14 January 2018 - 08:18 AM.

,, In mintea stramba si lucrul drept se stramba " - Parintele Arsenie Boca

#44 Beatrice

Beatrice

Vesnic incepatoare

• Super Membra
  • PipPipPip
  • 2,033 posts
  • Moto: TEX 1200 XRT 2018
  • Numar: B-404-PAW
  • Club: Wild

Posted 24 February 2018 - 01:03 PM

@Beatrice

Fiecare gaseste placere si bucurie in moduri si locuri diferite. Nu sunt multi cei ce pot intelege de ce naiba faptul ca ai facut pana intr-o zi ploioasa, intr-un colt uitat de lume, te poate face sa zambesti. Si daca nu inteleg fara sa fie nevoie sa le explici, nu are sens sa incerci.

Haha :)) Frumos spus!

@Beatrice ,
Sigur ca faceti cum vreti , dar Marocul este perfect ca tara de antrenament pentru a intelege cultura si obiceiurile din N Africii ,iar o cunoastere mai aprofundata decat cea in ritm de 600 km pe zi , este garantat aducatoare de satisfactii.

Sunt convinsa ca tot ce spui este asa, tocmai de aceea vreau si in tari mai "salbatice", gen Algeria. Marocul este deja o tara foarte turistica si chiar daca am facut traseul prin munti si pustietati tot o sa fie ceva turisti, sunt sigura. 

Si in tarile/zonele turistice treaba se strica, apar tepe, tot felu' de profitori si altii, spre deosebire de Algeria unde nu stiu cum sa profite de turisti. Inca. Cel putin nu in majoritatea zonelor. Acolo cica femeile care merg singure prin oras si zone mai dubioase tre' sa fie putin atente, dar in rest e ok. E frumos sa descoperi o tara nealtarata de turisti, chiar cu riscurile de rigoare.

Complicatii, in afara de faptul ca tre' sa umbli dupa viza (+60E) si 2 drumuri cu ferry (~200E), nu exista. Cu viza nu stiu cum o sa fie, dar ma duc saptamana viitoare sa depun dosarul si sper sa nu ma plimbe prea mult. Revin cu info in cazul in care e cineva interesat.

Ca si data finala, a ramas 21 aprilie plecarea. 

Din analele forumului: "Cati dintre posesorii de carnet stiu ca pe ploaie si noaptea nu se merge cu motocicleta? Mai ales singur!!!!"

Sau sub 30 de grade...

Sau in afara garajului...

#45 RobertAmbrozie

RobertAmbrozie

Rider & biker

• Membru
  • Pip
  • 450 posts

Posted 25 February 2018 - 02:31 PM

Mult succes in tot ceea ce iti propui ! Daca ai nevoie de vreo informatie despre Maroc , cu placere ti-o ofer .

#46 TheHuskyCrobats

TheHuskyCrobats

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 259 posts
  • Moto: Burgman 400 AN Honda NC750XD

Posted 25 February 2018 - 05:14 PM

Eu am fost in Algeria de multe ori. Este de evitat din multe cauze: siguranta, amenintarea terosrista, insecuritate politica. Acum cel putin se pregatesc de alegeri care probabil vor fi cu strigaturi si nu numai.

In alta ordine de idei, saptamana trecuta a fost un atac la granita cu Libia, unde au murit 5 soldati algerieni. Din cauza faptului ca se duc lupte in sudul Libiei, taberele teroriste din zonele respective incearca sa se mute catre sudul Tunisiei si Estul Algeriei. Granita cu Marocul este inchisa complet, cea cu Tunisia este deschisa doar pentru localnici din cate stiu (e posibil sa ma insel).

Sunt destule atacuri teroriste in Nord - sansele de a avea o vacanta interesanta sunt mari, sansele de a sfarsi tragic sunt cel putin la fel de mari.

Succes.

Algeria Travel Advisory

Evitati deplasarile daca nu sunt necesare

Edited by TheHuskyCrobats, 25 February 2018 - 05:18 PM.

#47 RobertAmbrozie

RobertAmbrozie

Rider & biker

• Membru
  • Pip
  • 450 posts

Posted 26 February 2018 - 12:56 AM

Si englezii zic la fel :

https://www.gov.uk/f...-advice/algeria

Marocul e suficient , cred .

#48 Proxi

Proxi

Artist

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,321 posts

Posted 26 February 2018 - 06:33 AM

Obiectivul principal este drumul, apoi localnicii, apoi obiectivele naturale

In India... ni s-a facut dor de hotelul de 4* din Amritsar si de curatenie si mancare buna :))

Citind de la inceput si nevazand vreun obiectiv de vizitat in aceasta excursie... am inteles in sfarsit ca pe voi nu va intereseaza sa vedeti ceva in tarile astea, ci doar sa goniti pe 2 roti si sa priviti natura (desert, munti goi, Mediterana).

Adica e o excursie tipica de motociclit. Sunteti curajosi trecand peste avertismentele unor guverne si mergand prin tari nelinistite. Va doresc sa mai si respirati :) si sa va intoarceti cu bine.

(in India, ati reusit sa dormiti in hoteluri unde lenjeria nu era gri?...)

#49 Beatrice

Beatrice

Vesnic incepatoare

• Super Membra
  • PipPipPip
  • 2,033 posts
  • Moto: TEX 1200 XRT 2018
  • Numar: B-404-PAW
  • Club: Wild

Posted 05 March 2018 - 04:13 PM

Eu am fost in Algeria de multe ori. Este de evitat din multe cauze: siguranta, amenintarea terosrista, insecuritate politica. Acum cel putin se pregatesc de alegeri care probabil vor fi cu strigaturi si nu numai.

In alta ordine de idei, saptamana trecuta a fost un atac la granita cu Libia, unde au murit 5 soldati algerieni. Din cauza faptului ca se duc lupte in sudul Libiei, taberele teroriste din zonele respective incearca sa se mute catre sudul Tunisiei si Estul Algeriei. Granita cu Marocul este inchisa complet, cea cu Tunisia este deschisa doar pentru localnici din cate stiu (e posibil sa ma insel).

Sunt destule atacuri teroriste in Nord - sansele de a avea o vacanta interesanta sunt mari, sansele de a sfarsi tragic sunt cel putin la fel de mari.

Succes.

Algeria Travel Advisory

Evitati deplasarile daca nu sunt necesare

Am luat si noi viza astazi si i-am povestit lu' nenea ce vrem sa facem, la care: "Hmm... Nu. Nu, nu, treceti cu avionul!" :laugh:

Se pare ca in Algeria este ok - adica oricum tre' sa iti iei niste precautii decente, gen sa nu mergi noaptea pe drumuri pustii sau prin sate si eu personal sa nu umblu singura seara, sau "indecenta" - dar este problema pe partea cu Tunisia, de la granita pana in primele orase. Problema nu ar fi teroristii neaparat, ci furturile care se intampla pe acolo.

Ca si granita ne-a recomandat prin Souarekh de unde o primim un ghid care sa mearga cu noi pana in Tunis si care "will cover for us & watch our back" - exprimarea ambasadorului, sau ce era el acolo. Teoretic nu se plateste, dar evident ca trebuie sa ii lasam si noi ceva. Baieti buni algerienii, abia astept sa-i cunosc. :D

Si lasand gluma la o parte, din Ghazaouet unde o sa ajungem prin data, mai avem porturi pe unde ne putem intoarce inapoi in Spania in caz de ceva. Nu e chiar atat de grav cum se vede la TV. Asa era si in partea cu Leh, India-Pakistan unde mai mereu se impusca intre ei soldatii; sau in Amritsar unde au fost conflicte destul de naspa in ultimii ani...

E de vazut, chiar sunt curioasa pana unde ajungem si daca ne intoarcem inapoi prin Spania sau ne tinem drumul...

Citind de la inceput si nevazand vreun obiectiv de vizitat in aceasta excursie... am inteles in sfarsit ca pe voi nu va intereseaza sa vedeti ceva in tarile astea, ci doar sa goniti pe 2 roti si sa priviti natura (desert, munti goi, Mediterana).

Adica e o excursie tipica de motociclit. Sunteti curajosi trecand peste avertismentele unor guverne si mergand prin tari nelinistite. Va doresc sa mai si respirati :) si sa va intoarceti cu bine.

(in India, ati reusit sa dormiti in hoteluri unde lenjeria nu era gri?...)

Daca prin "obiective" intelegi pietre unde e full de turisti, da, incercam sa evitam pe cat posibil zonele. In zonele turistice nu poti respira, toti sunt pe ciordeala si pe fraiereala, totul scump si degeaba, timp pierdut...

(Golden Tulip Amritsar, Manali, Leh si in New Delhi undeva, in alte zone mi-am folosit sacul de dormit. Desi nu inteleg ideea, stim la ce ne ducem)

Edited by Beatrice, 05 March 2018 - 04:15 PM.

Din analele forumului: "Cati dintre posesorii de carnet stiu ca pe ploaie si noaptea nu se merge cu motocicleta? Mai ales singur!!!!"

Sau sub 30 de grade...

Sau in afara garajului...

#50 uduka

uduka

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 31 posts

Posted 05 March 2018 - 11:13 PM

:mexicanwave:

#51 ianachim

ianachim

VESNIC INCEPATOR

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 9,575 posts
  • Moto: r1200gsa k1200r
  • Numar: rosu
  • Club: singur pe drum

Posted 05 March 2018 - 11:44 PM

eu zic sa o luati usor ca nu mai e nici BASE la conducere..... Omar Hayssam este inchis si Iohanis are probleme cu casele
si dracu mai da bani de la buget sa va rascumpere ca sau dus toti in CATEDRALA MASII

#52 hora09

hora09

Hr

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,255 posts
  • Interests:Sa fac sa imi fie bine
  • Moto: 2V 1000
  • Numar: de câþa

Posted 06 March 2018 - 10:26 AM

Hopa vad la Beatrice un 3 cilindrii de 140 cai 120 cuplu, 20 L benzina si doar 250 kg!
Faina jucarie!

Prea multa violenta aicea la voi

#53 razvano

razvano

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 275 posts
  • Moto: Honda CRF 250X, BMW F800GS

Posted 10 March 2018 - 08:39 AM

Hopa vad la Beatrice un 3 cilindrii de 140 cai 120 cuplu, 20 L benzina si doar 250 kg!
Faina jucarie!

Mult succes in nisip! :)

#54 RobertAmbrozie

RobertAmbrozie

Rider & biker

• Membru
  • Pip
  • 450 posts

Posted 17 April 2018 - 06:54 AM

Salut , ce noutati mai aveti in proiectul asta ?

Also tagged with one or more of these keywords: Spania, Portugalia, Maros, Algeria, Tunisia, Sicilia

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status