Sari la conținut

Legal in Europa cu tobe aftermarket?


AlexandruMa
 Share

Postări Recomandate

mă bag și eu în seamă și vă spun că majoritatea tobelor after-market au omologare pentru circuit. așadar, nu vă lăsați păcăliți de treaba cu ”e omologată” pentru mobra mea. cei care au tobele Akrapovich, Leo...etc. originale, vedeți că pe unele scrie for racing only sau track. Așadar, majoritatea tobelor cu DB killer, nu sunt pentru stradă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este mai simplu sa va puneti suport de numar rabatabil si de la Nadlac il "ajustati" si la nevoie trageti de gaz si ii lasati pe fraieri in urma....

Obligatoriu in wheelie !!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten tocmai o luat acu vreo luna amenda de 950 €. Pentru tobe originale. Care erau omologate in 2005.

I-au zis ca sunt deteriorate. Nici macar nu i-au dat amenda pe loc. I-au trimis-o acasa dupa cateva zile.

Moto inmatriculata in FR amenda in CH la vama.

Ideea e ca daca nu ai tobe stock, e loterie. Asa ca nimeni nu poate sa iti dea un raspuns corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica tobele amicului tau erau originale dar goale? Sau erau originale cu tot interiorul complet, dar aveau julituri la exterior?

 

(presupun ca "originale" are semnificatia "stock"... sau ma insel?)

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca erau d'alea redneck tuning, am vz pe tub cum dadeau unii gauri cu spiralu' de 16mm in tobele de FZ6. Pe loc, fara demontare. Altfel sunt la fel de legale, trebuie sa corespunda omologarii initiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si posesorii de mobre din Elvetia ce fac? Isi schimba tobele de fiecare data cand apar alte norme?

Cam ciudat motivul de amenda... Pusi pe ciupeala si elvetienii astia...

Tot ce pot sa îți zic ca e complicat :) și e loterie .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am primit raspuns de la singurul importator oficial din Romania pentru Arrow, dar si de la Arrow Italia.

Aceeasi intrebare, aceeasi formulare, doua raspunsuri.

 

RO: fara forma de salut, scris cu majuscule, ma intrebau pe mine rastit daca toba are sau db killer. Asta fiind si intrebarea mea pentru ei.

IT: mi-au zis ca tobele mele au db killer, se vede omologarea (in poza de mai sus) si ca ei imi recomanda sa am la mine certificatul tobelor. Si ca daca nu il mai am nu e problema, ca mi l-au atasat ei.

 

Acum sa vedem, loterie sau nu dupa tura asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit raspuns de la singurul importator oficial din Romania pentru Arrow, dar si de la Arrow Italia.

Aceeasi intrebare, aceeasi formulare, doua raspunsuri.

 

RO: fara forma de salut, scris cu majuscule, ma intrebau pe mine rastit daca toba are sau db killer. Asta fiind si intrebarea mea pentru ei.

IT: mi-au zis ca tobele mele au db killer, se vede omologarea (in poza de mai sus) si ca ei imi recomanda sa am la mine certificatul tobelor. Si ca daca nu il mai am nu e problema, ca mi l-au atasat ei.

 

Acum sa vedem, loterie sau nu dupa tura asta.

Tipic raspunsul romanilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca poti descarca certificatul de omologare de la ei dupa site stampilat,bagi codurile dupa tobe,la leovince asa stiu ca era.

Editat de Robert Rmh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...
La 08.07.2023 la 1:32, Chrys a spus:

Salut, am o toba de la Black widow cap coada și nu știu daca e originala

pai daca e black widow nu i originala, adica OEM :D

Tu vrei sa stii daca nu e fake china nu? oricum nu are importanta, black widow face tobe AFTERMARKET SPORT, ce nu sunt destinate TEORETIC pentru uz stradal. Eu nu am vazut sa aiba modele omologate.

Deci...oricum ai da o, nu prea cred ca i legala.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...