Sari la conținut

Pareri motoare ford 1.8 vs 2.0 diesel


dragonlord
 Share

Postări Recomandate

Vad ca simtul umorului il ai, asta imi place! Sanatate!

Fizica zice ca greutatea ajuta la stabilitate. Am schimbat amortizoarele cand am luat-o la 160k :P

Cel mai nesuferit lucru la modelul asta sunt bucsele de la subcadru. Toti mecanicii stiu ca de acolo vin zgomotele, stiu si cum se schimba dar unu nu a zis hai sa o facem..

» Post actualizat in 04 Jan 2018 10:19

Nu ma intereseaza !

Ai report . Aveam o banuiala ca nu ai varsta legala sa postezi aici....iar adresarea de mai sus sa o folosesti la tine in familie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Totusi daca chiar vrei tu Ford din experienta iti zic Galaxy e mult mai OK decat Smax in viata de zi cu zi.

Eu nu am avut asa ceva dar unul din colegii romani din UK avea Galaxy 2007 masina foarte utila/practica.

Dimensiunile sunt aproximativ aceleasi ca si la Mondeo estate si Smax utilizand aceeasi platforma.

Smax este o struto-camila ce are ca target o nisa de familisti trendy/fancy, nu este cu multbmai stralucit decat Mondeo estate, e un pic mai spatios si ai spatiu de incarcare o leaca mai mare, ma refer la inaltimea din habitaclu, fata de Galaxy, clar este inferior Smax la acest capitol.

Am mers si cu Smax ca masina de servici in anumite momente/deplasari...... nimic wow iar de fiabilitate....mmnu as alege pt portofelul meu asa ceva.

Ford astea noi cum era si Smax-ul 2017 Titanium utilizat de mine stau bine de tot pe multimedia navigatia aia are N+1 optiuni si mofturi pe care nuble gasesti la toate masinile din aceeasi clasa.

 

Arunca un ochi https://www.autovit.ro/anunt/citron-c4-grand-picasso-ID7GpfJV.html#a90c367b6f

Ai zis ca bugetul este de 5000.

 

 

Am uitat sa mentionez ca pe autostrada la 70mph face un zgomot de iti cauti butoanele sa vezi daca geamurile sunt toate inchise, pe o masina din 2017 luata de noua cu 3400 si ceva de mile la bord.

Pe mine unul ma deranjeaza sa aud vantul sau anvelopele mai ales la o viteza mica 112km/h.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu-mi place prostia din picasso ca bordul e la mijloc... si e mai mic decat S-max. Frantuzoacele excluse: picasso, scenic.

Am fost, am vazut un galaxy 2... in bugetul acest nu gasesti numai rable. Au aceasi motorizare, aceasi bord, si o groaza de sertarase pe care nu o sa le folosesc niciodata. Copii nici nu o sa ajunga vre-o 10 ani la alea din plafon si atunci ce rost are?
Nu sunt nici eu nici sotia foarte inalti...in galaxy ma simt asa...pierdut la volan. S-max se simte mai atragator pe interior. Ca la urma urmei conteaza si cum te simiti in masina cand ai 3 copii care urla in spate.
Iar daca S-max face zgomot care e mai aerodinamic un pic atunci cum face galaxy?? 10 cm mai inalt, 10 cm mai lung si cu 4 mai lat.

Editat de dragonlord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sambure de adevar.

 

Vezi ca mai este si Peugeot 807.

Nu este totusi mai util un SUV? Santa Fe 2.2crdi e mai ieftinache asa.

 

Ce masina ai acum?

» Post actualizat in 04 Jan 2018 18:50

.

» Post actualizat in 04 Jan 2018 18:52

Erau glume in UK la job gen FORD found on road dead sau fixed on road daily hahahaha

post-16670-0-98217400-1515091824_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ford EU acorda multa atentie in R&D doar la versiunile care au un anumit segment de clientela ST-urile si RS-urile in rest...puncte puncte...

Nici macar, e youtube-ul plin de Focus RS-uri cu mototul busit la 20.000km din cauza proiectarii defectuoase a imbinarii bloc motor/chiuloasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si niciunul nu a fost forjat, ca doar nu-si ia nimeni RS pt altceva decat pt commuting. Si facut pedichiura la piciorul drept in elicea ventilatorului!

CHIU-LA-SA!!!

Scuzati-mi ignoranta, dar daca S Max are platforma de Mondeo Mk3, ce treaba are 2.0 diesel cu PSA?!?

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu este totusi mai util un SUV? Santa Fe 2.2crdi e mai ieftinache asa.

 

Ce masina ai acum?

» Post actualizat in 04 Jan 2018 18:50

.

 

Un Vectra B de 1.6. Vrem 7 locuri ca avem un copil si mai vin doi pe langa... si bancheta din mijloc o sa fie numai scaune de copii iar daca mai vrei sa iei pe cineva sa ai totusi 2 locuri extra.

Ne-am uitat si la SUV. Prima oara sa mai creasca un pic copii si dupa vedem cum se mai schimba taxele, legile si nevoile familiei. Cum am zis si mai sus...daca le place in excursii at ne luam 4x4 sa putem mere mai usor la munte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erau si break-uri cu 7 locuri, Volvo avea pe vremuri.

Sau Opel Zafira. Si autochtonul MCV / lodgy.

Mitsubishi Outlander.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten iubitor de dube mi-a explicat logica lui. Consuma cat un sedan si e doar putin mai mare, in schimb pot sa bag o foaie de rigips intreaga in ea. Nu inteleg s-max si galaxy personal. As alege oricand un tranzit sau transporter. Variantele cu scaune sunt ceva mai scumpe dar stau mai bine si la insonorizare.

 

Eu te vad decis la s-max. Nu vad ce dileme mai sunt. Motorul de 2l e misto. Pe mine asta m-a convins cand am luat mondeo, dupa ce am mers cu varianta v6 cateva saptamani si nu am crezut ca un diesel poate fi mai fasnet.

Editat de silencer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu ca sa o intoarcem, ca urasc atunci cand se ajunge la o concluzie, dar mai apare altceva.

Mai este Honda FR-V, care stiu ca in Ro este destul de scumpa si nu stiu ce motoare diesel s-au pus(mi-e lene sa caut). Are 6 locuri si dimensiuni normale (ochiometric). Sunt si destul de rare (ceea ce nu e neaparat un lucru bun).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten iubitor de dube mi-a explicat logica lui. Consuma cat un sedan si e doar putin mai mare, in schimb pot sa bag o foaie de rigips intreaga in ea. Nu inteleg s-max si galaxy personal. As alege oricand un tranzit sau transporter. Variantele cu scaune sunt ceva mai scumpe dar stau mai bine si la insonorizare.

 

Eu te vad decis la s-max. Nu vad ce dileme mai sunt. Motorul de 2l e misto. Pe mine asta m-a convins cand am luat mondeo, dupa ce am mers cu varianta v6 cateva saptamani si nu am crezut ca un diesel poate fi mai fasnet.

Stiu ce zici. Si cam da ne-am decis la s-max... idea e ca si sotia trebuie sa se simta confortabila la volan, ca o sa foloseasca si ea masina si traficul din TM combinat cu 3 copii si lipsa locuri de parcare... macar sa te simti bine in masina :)

Ce nu stiam daca ma bag la 1.8 din care am gasit la pret rezonabil sau stau linistit si vanez de 2.0 :)

 

6 locuri mai are si mazda 5 si mai si are usi glisante... dar e mai mica

Iar Honda mai are Stream. Au motor de 2.0 benzina aspirta fara turbo....fain dar is de prin 2001...cum legea se schimba ca masinile mai vechi de 12 o sa mearga anual la RAR... caut ceva mai nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- galaxy 1/ seat alhambra/ VV sharan 1 - mari butucanoase motoarele de 2.0 toate lumea zice sa fugi de ele

 

Dupa cum ai tras concluzia, nu ai multe variante cu 7 locuri si sa incapa trei scaunde copil in spate. Iar la unele locurile de pe ultimul rand sunt mai mult formale.

Am aruncat de curiozitate un ochi pe mobile.de si am vazut ca sunt ceva Sharan in jurul a 5000 € (am pus max. 200.000 km, min 2005 si 7 locuri si AC). Sharan-ul iti ofera si loc suficient si, fata de altele, si multe optiuni utile (gen scaune incalzite, tempomat, parktronic etc) chiar si cutie automata.

Ai toate sansele ca in Germania sa iei o masina in stare decenta, intretinuta bine cu service facute la timp (eventual chiar la VW service) si sa nu uitam ca acolo la fiecare doi ani trebuie sa treaca pe bune ITP-ul.

Daca stai sa te iei dupa ce zice lumea cu motoarele de 2.0, asa la fiecare vei gasi cusur. Macar la VW gasesti piese peste tot si la preturi ok. Daca nu mergi foarte mult si consumul nu este cel mai important factor, gasesti si benzinar de 1.8T150 cp ca alternativa mai rafinata.

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cum legea se schimba ca masinile mai vechi de 12 o sa mearga anual la RAR... caut ceva mai nou.

Mai degreaba m-as face griji de taxe noi in functie de norme de poluare in loc de 100ron itp in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai degreaba m-as face griji de taxe noi in functie de norme de poluare in loc de 100ron itp in plus.

pai si aia...de aia e musai sa fie min eu4... ca at o sa discutam de o taxa de aprox 100 eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erau si break-uri cu 7 locuri, Volvo avea pe vremuri.

Sau Opel Zafira. Si autochtonul MCV / lodgy.

Mitsubishi Outlander.

Zafira e mic pt 3 scaune. Este in familie modelul A. Iar modelul B nu are motoare tocmai fiabile (stiu multi cu vectra C care abia asteptau sa scape de masina )

Lodgy - iese din budget, design...mediu... si motorizare slaba... 1.5 diesel... daca pui ceva dupa adio

Outlander... nici nu am stiut ca este de 7 locuri. Interesanta jucarie ... poate pe viitor cand nu trebe sa car carucior stereo dupa mine ca tot caut si din ala si is imense cand le pliezi... asta e is pt doi copii :)

 

cat despre taxa... ramane sa vedem cu ce ne mai ia astia banii, pana atunci mi-am depus dosarul sa recuperez taxa pentru opel. Macar 2 ani sa am de unde plati taxa noua :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut vectra c fara nici o problema la motor. L am dat si a mers perfect si la noul proprietar pana n a facut poc(dauna totala) la 317.000 reali. Motor 1.9 cdti de 120 cp.

(stiu multi cu vectra C care abia asteptau sa scape de masina )

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu comparati duba cu autoturismul, fie el si monovolum! "Iubitorul de dube" o fi din specia aluia care m-a depasit pe dreapta in Mogosoaia (1 banda/sens), mergeam cu motorul la ~1m de axul drumului, in spatele altei dube la o distanta cat de cat safe, si el s-a bagat pe dreapta lipt de mine sa se puna la 1.5m de poponeata aluia din fata... Astia sunt specie aparte, nu fac obiectul discutiei.

Dubele - marea majoritate - au arcuri foi pe puntea spate, tinuta de drum si confortul fiind de camion. Pana si Doblo (<2010) gol arunca de spate la denivelari ca un magar din copite.

Am verificat si SMax 2006-2014 are intr-adevar motoare diesel PSA. Naiba sa-i mai stie pe "americanii" de la Ford, Galaxy are VW, SMax PSA in paralel cu alte modele ale lor care au motoare proprii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lincoln Town Car,varianta stretch. Daca bate la ochi, vezi Volvo xc 90, toyota land cruiser, nissan patrol Gr.

Lincoln ? ce sa fac cu o masina americana? totul e pe inchi :)

Is faine ce ai postat tu dar ies din buget... poate la urmatorul schimb cand se ieftinesc ca mai trece 5-6 ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lincoln ul a fost asa,la misto. Iti dai seama,cum ar fi sa te duci cu limuzina de 7-9m la cumparaturi? Nu stiu ce preturi sunt acum, dar ma asteptam sa te incadrezi cu Nissan Patrol, an 2001. Pur si simplu am simtit ca stau intr un 4×4 veritabil,mare si spatioasa. Ar mai fi si Pathfinder,dar nu cred ca te incadrezi cu asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...