Sari la conținut

Cumpar autoturism. ~10 000Eur


Stefrusu
 Share

Postări Recomandate

Cu spune si titlul,cumpar auto ,max 3 ani,bine intretinuta,cu km rezonabili. Masina va fi testata la reprezentanta,asa ca sunt de evitat incercarile de tepuire tipice( sunt permise cele atipice :-L ) . De preferat benzina,cu incalzire in scaune si keyless. Pt cei care ma sfatuiesc sa caut pe siteurile specializate,ii asigur ca o fac...asa cum o fac si aici... Doar PM. Daca voi considera oferta tentanta,voi trimite nr tel etc. Nu vreau break,hatchback. Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Logan 0.9 tce, cutie automata, clima, 3 ani garantie, e putin peste 10.000 eur cu tva inclus. Nu iti surade? Sa extinzi garantia de la 3 la 5 ani costa 200 euro. Nu stiu de incalzire in scaune pe Logan, dar stiu ca ofera si Dacia, dar nu si pe care model.

A zis autoturism. Niciun Logan nu merita 10k

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logan 0.9 tce, cutie automata, clima, 3 ani garantie, e putin peste 10.000 eur cu tva inclus. Nu iti surade? Sa extinzi garantia de la 3 la 5 ani costa 200 euro. Nu stiu de incalzire in scaune pe Logan, dar stiu ca ofera si Dacia, dar nu si pe care model.

Atentie: cutia nu este automata ci este robotizata. Nu cunosc cum se comporta si nici nu am mers cu vreo una.

Personal prefer cutiile automate adevarate adica alea hidraulice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce pretentii poate avea cineva la un buget de 10 mii si maxim 3 ani! Ca sa nu scazi sub varsta de 3 ani, trebuie sa mai adaugi cateva mii bune si sa iei ceva decent. Daca n ai posibilitatea de buget mai mare, creste si tu varsta masinii cu inca 3-4 ani si vezi ce iese. Macar puteai sa specifici si tu cam ce ai vrea, daca nu vrei kombi. Oricum, la o masina de doamne ajuta ai cele mai mici sanse cu bugetul si pretentiile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact acelasi lucru a cautat si un coleg de munca...buget identic 10k...vechime 3-4 ani, eventual garantie. A oscilat intre Suzuki Vitara (echipare destul de basic), SX4 si intr-un final a luat un Duster benzina aspirat (1.5 ori 1.6) care fusese masina dealerului (rulaj relativ mic - gen 10-15k km). Nu e pe deplin multumit de masina, e normal, de cat dai atata face.

 

In banii astia poate gasesti o Skoda Rapid ori Seat Toledo de reprezentanta, motor mic (gen 1.2 TSI) la un pret de 11-12k euro. Am mers recent cu Rapid 1.2 pana la Brasov si se misca ok-ish, antifonare f buna pt pretul ei. Daca vrei japoneza, doar Swift la bugetul tau.

 

Ah..dar stai ca tu nu vrei hatchback...si sa fie keyless...plm...ai fost la lectia aia cu "sisteme de ecuatii fara solutii reale" ? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie: cutia nu este automata ci este robotizata. Nu cunosc cum se comporta si nici nu am mers cu vreo una.

Personal prefer cutiile automate adevarate adica alea hidraulice.

Corect, cutie robotizata. Si din cate stiu nu are diverse programe de schimbare a treptelor de viteza. In plus, se da garantie si pe ambreiaj pentru 100.000 km. Din cate stiu, nu toti producatorii dau garantie pe aceasta componenta.

 

A zis autoturism. Niciun Logan nu merita 10k

Asta depinde de preferintele personale. Asa pot sa zic si eu ca nici o masina noua nu merita mai mult decat pretul unei garsoniere vechi. Fiecare isi cunoaste prioritatile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logan 0.9 tce, cutie automata, clima, 3 ani garantie, e putin peste 10.000 eur cu tva inclus. Nu iti surade? Sa extinzi garantia de la 3 la 5 ani costa 200 euro. Nu stiu de incalzire in scaune pe Logan, dar stiu ca ofera si Dacia, dar nu si pe care model.

Loganul de 0.9 este o masina perfectă daca te limitez cu ea la oraș. Consum mic,spațiu etc. Daca te-a pus naiba sa iesi cu ea din oraș te-ai cacqt pe tine. Am un prieten care si-a luat logan de 0.9 si dupa primul drum la mare cu nevasta,copil,2 genți a pus-o la vânzare. La 10k găsești o zafira sau un touran,ori un golf,mazda cx7,opel antara. Dar nu cred ca găsești cu dotările respective si la km puțini și tinerica...poate un 2012-2013. Ceva de genul si cu dansa-n cor si cu sufletu-n rai nu prea merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motor sub 2.0 la drum intins mai ales cum avem noi drumuri nationale este pur simplu aiurea.

Sub 300Nm si 150cai .....n-ai ce face.

Sigur te descurci si cu 80-90 de cai.....dar cu ce stress si cata frica la o depasire sau ceva.

Pe autostrada e altceva sunt de ajuns 50 de cai, dar pe drumuri secundare nationale....pas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ce motor de 2.0 neaparat? Azi se construiesc motoare de capacitate cilindrica mica...si dezvolta o putere mai mult decat suficienta! Era anilor 2005-2007 s a dus! Cand orice tantalau isi lua 3.0tdi indiferent ca facea naveta in oras sau afara. Azi e total diferit. Imi fac treaba ok si in oras si afara cu 1.2 si 1.4, chiar daca mai am pe langa doua 2.0d si un 3.0d biturbo!

Am avut octavia de 1.6 tdi si era ok pt un om normal. Nu toti cand ies cu masina se cred la raliuri. Unii au copii, bagaje si alte cele in cap, nu doar hp si torque!

Ideea la initiator e simpla, vrea masina cat mai noua, cat mai putini km si cat mai multe optiuni, ceea ce e foarte greu. Dar pt ca opteaza pt un motor otto, e f bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vb de caracter motor, elasticitate, elasticitate pe care nu o gasesti la un motor de motocicleta pus intr-o caroserie de masina.

Iti dai seama si realizezi ca ai nevoie de ea doar daca faci drumuri mai lungi pe drumuri nationale nu pe autostrada.

» Post actualizat in 29 Dec 2017 13:58

Cu spune si titlul,cumpar auto ,max 3 ani,bine intretinuta,cu km rezonabili. Masina va fi testata la reprezentanta,asa ca sunt de evitat incercarile de tepuire tipice( sunt permise cele atipice :-L ) . De preferat benzina,cu incalzire in scaune si keyless. Pt cei care ma sfatuiesc sa caut pe siteurile specializate,ii asigur ca o fac...asa cum o fac si aici... Doar PM. Daca voi considera oferta tentanta,voi trimite nr tel etc. Nu vreau break,hatchback. Va multumesc.

2.2hdi cu doua turbine PSA 204cai 450Nm automata, varianta exclussive cu de toate suspensie adaptabila si reglabila pe inaltime tot ce vrei.

https://www.autovit.ro/anunt/citron-c5-iii-ID7GpKsf.html#f2561b2064

Sau neagra

https://www.autovit.ro/anunt/citron-c5-iii-ID7GpGQV.html#f2561b2064

Este o masina FOARTE civilizata si matura geamuri duble foarte bine antifonata, suspensia...degeaba iti explic pana nu o incerci nu intelegi, nu este suspensie clasica pe aer.

 

 

Ar mai fi si Mazda 6 dar e ceva puturoasa 2.2d single turbo.

https://www.autovit.ro/anunt/mazda-6-iii-ID7GpQsi.html#f383086862 Este un pic mai scumpa.

Gasesti variante daca ai rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul ca Abdul, Yusuf, sarbii si polacii le repara mai bine in jermania, le fac si istoric nou, boboc :P

On topic: daca nu era keyless si non hatch ar fi fost posibil, asa zau nu-mi trece prin cap ce s-ar incadra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul ca Abdul, Yusuf, sarbii si polacii le repara mai bine in jermania, le fac si istoric nou, boboc :P

 

Touche! Din alea rulate cu un ulei doar 25.000km ca asa scrie la carte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un Seat Toledo (Skoda Rapid - sunt facute in aceesi fabrica), 1.2 TSI, 6 tr. 110 CP, 175 Nm (parca) dar nu se mai livreaza, au scos 1.0 TSI. Nou - 13150 euro, oferta, 10450 plus Rabla. Consum, oras 8 - 11 l/100km in functie de trafic/traseu/talpa, afara, concediu anul acesta, 2100 km, 6l/100km, traversat munti, mers destul de "intepat". Chestia cu hatchback este relativa, iar incalzire in scaune si fara cheie gasesti la nivel mai "inalt". Eu zic sa studiezi problema mai adanc in sensul ca sa-ti restrangi variabilele tinand cont de buget.

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumparat 3 masini de la firme de leasing.

Una a fost un Renault Koleos 2.5 benzina 4x4 cu 9500 km la bord vechime 2 ani. Pret 13500 euro cu tva.

Ultima este o Dacia Sandero Stepway cu vreo 60.000 km pe la 6500 euro.

Cauta pe la reprezentante masini leasing date la buy-back.

Masinile sunt intretinute in service si au km reali.

Ideal este sa ai un prieten care afla de ele si iti da ceva bun (sa nu fi fost hingherita).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc concret 2 operatori mari pe piata de leasing care numai ca la carte nu fac intretinerea. Ca sa isi reduca din costuri, oricum masinile sunt in garantie si de regula consecintele apar la urmatorul proprietar. Unul dintre ei le facea si "operazione primavera" la kilometraj...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc concret 2 operatori mari pe piata de leasing care numai ca la carte nu fac intretinerea. Ca sa isi reduca din costuri, oricum masinile sunt in garantie si de regula consecintele apar la urmatorul proprietar. Unul dintre ei le facea si "operazione primavera" la kilometraj...

Cum am spus:trebuie sa ai "inside information" ca sa nu iei o pocnitoare. Masina sa fi fost intretinuta in service de marca ca sa ii poti urmarii kilometri.

Oricum genul de masina pe care o cauta colegul este la nivel de conducerea firmelor asa ca posibil sa fie intretinute corect si sa nu fi fost forjate.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...