Sari la conținut

Bucuresti - Veliko Tarnovo (28.12.2017)


SONYC
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Joi dau o tura pana la bulgari, sa vad ce gust are porcul lor.

 

Daca intereseza pe cineva si vrea detalii, las numarul meu de telefon, intru rar pe forum.

 

Cristi - 0747.048.787

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu motocicleta...?

Ce n-ai inteles? Cu motocicleta desigur...acesta este un forum moto si mai ales acesta este un thread pentru barbati ce atârna greu...daca nu te incadrezi te rog sa te scuzi si sa iti vezi de carnati si sarmale in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tu esti d-ala cu doua perechi de bilute pe forum?

Ce n-ai inteles? Cu motocicleta desigur...acesta este un forum moto si mai ales acesta este un thread pentru barbati ce atârna greu...daca nu te incadrezi te rog sa te scuzi si sa iti vezi de carnati si sarmale in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fac ochisori la ora 06.59, fix cu un minut inainte sa cante lautarii. Aman dusul si echiparea cu inca o ora, nu de alta, dar nu aud bormasina vecinului de la etajul superior si nici suavul glas al vecinei de la blocul alaturat, si apoi unde mai pui ca tare dulce ii somnul. La 07.59 ma trezesc insa brusc, hai, asta nu-i zi de dormit! Apa rece, izmene calde, taxi si cat ai zice: "pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza" sunt langa ea.

 

O las cateva minute sa se incalzeasca si apoi purced la drum. De indata ce ies din oras observ ca asfaltul este acoperit de mazga. Cobor piciorul si confirm, patinoar in toata regula. Las', ii ghini asa cum ii, nu dau inapoi. Opresc insa pentru a schimba manusile de vara cu cele de ski. No' bun, inapoi in sa. Vantul bate in rafale destul de puternice astfel incat sunt nevoit sa corectez mereu directia. Alimentez (Petrom) in vama si caut cu privirea blonda de la punctul de control, nu-i, poate la intoarcere. Surprind podul prieteniei in doua fotografii si continui spre Veliko Tarnovo.

 

post-69084-0-61999500-1514482631_thumb.jpg post-69084-0-68789400-1514482635_thumb.jpg

 

Vantul incepe sa sufle din ce in ce mai tare iar mazga persista, drumul altfel fiind unul bun. Bulgarii, baieti finuti, ma vad si imi fac loc, de fiecare data. Bai, dar niciun frate roman? Nu apuc sa imi termin gandul ca ajung din urma un brasovean, masina de familie, skiuri pe plafon, cel mai probabil cu directia Bansko. Imi face loc sa il depasesc, il salut si ii dau inainte. Cativa km mai tarziu opresc pentru a iriga culturile.

 

post-69084-0-91701100-1514482639_thumb.jpg

 

Pe masura ce ma apropii de destinatie, drumul se zvanta si pot astfel sa merg mai aproape de stilul meu. Ei bine, iata ca ajung. Trag, ca de fiecare data, la Shtastliveca. Ma intampina o blonda simpatica foc.

 

- "Dobur den" zic

 

si apoi continui:

 

- "ti si krasiva" in traducere - esti frumoasa

 

Chicoteste si apoi imbujorata ma conduce spre o masa libera. Imi ofera meniul si ma intreaba daca vreau ceva de baut pana cand sunt gata sa comand haleala. Salivez dupa o Zagorka sau o Kamenitza rece, dar o rog in schimb sa imi aduca un Pepsi Twist. Imi raspunde ca nu are Twist, dar ca poate taia o felie de lamaie daca doresc (bila alba de la mine). Consult meniul cu toate ca sunt hotarat sa il gust pe Ghita.bg

 

Constat insa ca mai am inca un meniu, de sezon. Ia sa vedem, rata, hm, interesant. Imi pune capac supa de rata asa ca nu ezit sa o comand, alaturi de rata la cuptor cu tot felul de buruieni.

 

post-69084-0-15522300-1514482659_thumb.jpg post-69084-0-71312300-1514482644_thumb.jpg post-69084-0-14631200-1514482649_thumb.jpg post-69084-0-30241700-1514482654_thumb.jpg post-69084-0-51781400-1514482688_thumb.jpg

 

Dupa asa o masa musai sa bat oleaca la pas orasul.

 

post-69084-0-21672700-1514482694_thumb.jpg

 

Toate bune si frumoase, dar vreau sa ma joc putin pe curbe, acu' cat mai e uscat drumul. Prind din urma ceva tiruri, dar le depasesc si ii dau bice. Mobra toarce, asfaltul e bun, temperatura optima iar sufletul imi salta de bucurie. Nici nu realizez cand ajung in Ruse.

 

post-69084-0-19637600-1514482700_thumb.jpg post-69084-0-32848800-1514482704_thumb.jpg

 

Opresc in vama, dar nici urma de blonda. Un domn dintr-o masina cu numere de, Polonia cred, imi zambeste si imi arata :ok: Ii intorc zambetul si asta il determina sa coboare din masina si sa vina la mine, cu telefonul in mana. Imi arata o fotografie cu el pe o mobra de touring, n-am retinut marca, dar oricum, ceva imens. Imi si spune ceva in limba lui, dar evident, nu inteleg. Zambim amandoi si ne luam la revedere.

 

Alimentez (OMV) cu benzina mobra iar subsemnatul cu un espresso scurt.

 

post-69084-0-27821600-1514482708_thumb.jpg

 

Doamna casiera, la vreo 60 de ani, danseaza pe o colinda ce rasuna in difuzoare, ceea ce ma amuza teribil. Hai, inapoi pe cei 102 reni!

 

Ii dau oleaca mai tare pe cele doua portiuni drepte iar inainte de Adunatii-Copaceni observ ca asfaltul este din nou acoperit de mazga. Nu-i graba, asa ca nu fortez.

 

Ma strecor prin traficul din Micul Paris astfel ca la ora 16.30 parchez mobra (366 de km parcursi).

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

 

Cu "krasiva" nu am fotografii, a ramas imprimata pe retina :P

 

Si eu tot asa, am testat-o oleaca, dar nu prea tinea. Cauciucurile sunt insa la sfarsitul vietii, aveau aproximativ 10% uzura cand am cumparat mobra iar de atunci am parcurs cu ele.. indata 14k.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo 15 ani mergeam si pe la 5-6 grade cu mobra in afara orasului pe distante relativ mari si ziceam ca sunt smecher , insa eram pifan ...ma luase un amic care la vremea aia avea un X-max de 250cmc mergea si pe la minus 10-15 grade prin oras cu ea. Anii au trecut si intr-o zi cand ne vedem imi spune , bai ma cam inteapa capul , imi da junghiuri de nu mai pot sa dorm decat in picioare (evident ca era o exagerare , amicul meu de fel din Constanta , unde iarna cand bate vantul il simti pana la oase ...deci se presupune ca era antrenat ) A scapat usor atunci , doar cu un RMN si altceva cam nimic

Acuma ce sa zic , recunosc , sub 17-18 grade , evit sa scot agregatul ,deh .... mai un genunchi , mai un umar , mai o nevralgie de trigemen . Nu mai inteleg dorinta asta sa mergi cu orice pret chiar si atunci cand nu ai nimic de demonstrat , la un moment dat dispare placerea !

frumoase pozele , desi peisajul l-am vazut anul asta de vreo cateva ori , nu mai stiu acum de cate ori , ca e cam tarziu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista si casti in care vantul nu ajunge la trigemen :P Sunt destul de sensibil la curent, nu merg cu geamul deschis la masina niciodata din cauza asta, nici oasele nu mai sunt tinere si se mai resimt de la cutiile de Dacie date jos pe burta chiar si in zapada pe la 16-17 ani, dar echipat nu am nici o problema. Astazi pe la 10 cand am iesit din curte termometrul arata 2.8°.

Dpmdv nu e mare placere, moto e insa principalul mijloc de transport. Dot-ul e ok, nu "dau capat" nici acceleratiei si nici gumelor, nu am nimic de demonstrat in acest mod si nici nu refulez. Dar petrec mult mai putin timp in trafic decat daca as lua masina, parchez unde am treaba etc.

Plm, sub 17-18° poa sa fie si in iulie undeva mai la munte, ce faci, urci mobra in tren?!?

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo 15 ani mergeam si pe la 5-6 grade cu mobra in afara orasului pe distante relativ mari si ziceam ca sunt smecher , insa eram pifan ...ma luase un amic care la vremea aia avea un X-max de 250cmc mergea si pe la minus 10-15 grade prin oras cu ea. Anii au trecut si intr-o zi cand ne vedem imi spune , bai ma cam inteapa capul , imi da junghiuri de nu mai pot sa dorm decat in picioare (evident ca era o exagerare , amicul meu de fel din Constanta , unde iarna cand bate vantul il simti pana la oase ...deci se presupune ca era antrenat ) A scapat usor atunci , doar cu un RMN si altceva cam nimic

Acuma ce sa zic , recunosc , sub 17-18 grade , evit sa scot agregatul ,deh .... mai un genunchi , mai un umar , mai o nevralgie de trigemen . Nu mai inteleg dorinta asta sa mergi cu orice pret chiar si atunci cand nu ai nimic de demonstrat , la un moment dat dispare placerea !

frumoase pozele , desi peisajul l-am vazut anul asta de vreo cateva ori , nu mai stiu acum de cate ori , ca e cam tarziu ...

Si uite asa ajungi si tu pe lista de igonre...nu-i mai da sfaturi ca el n-are nevoie...hai cu mine si iti arat eu partea de forum pentru astia ca noi care n-au 3 sau 4 oua. Editat de Ashtray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo 15 ani mergeam si pe la 5-6 grade cu mobra in afara orasului pe distante relativ mari si ziceam ca sunt smecher , insa eram pifan ...ma luase un amic care la vremea aia avea un X-max de 250cmc mergea si pe la minus 10-15 grade prin oras cu ea. Anii au trecut si intr-o zi cand ne vedem imi spune , bai ma cam inteapa capul , imi da junghiuri de nu mai pot sa dorm decat in picioare (evident ca era o exagerare , amicul meu de fel din Constanta , unde iarna cand bate vantul il simti pana la oase ...deci se presupune ca era antrenat ) A scapat usor atunci , doar cu un RMN si altceva cam nimic

Acuma ce sa zic , recunosc , sub 17-18 grade , evit sa scot agregatul ,deh .... mai un genunchi , mai un umar , mai o nevralgie de trigemen . Nu mai inteleg dorinta asta sa mergi cu orice pret chiar si atunci cand nu ai nimic de demonstrat , la un moment dat dispare placerea !

frumoase pozele , desi peisajul l-am vazut anul asta de vreo cateva ori , nu mai stiu acum de cate ori , ca e cam tarziu ...

 

Dupa ce am citit randurile tale, primul lucru care imi vine in minte e un banc.

 

"Un tip merge la un cabinet medical. Domnule doctor, zice el, nu beau, nu fumez si nici la curve nu merg, oare o sa traiesc mai mult? Doctorul zambeste si raspunde: probabil, dar ce rost mai are?"

 

Tot din randurile tale inteleg ca ai avut multa pasiune la inceputurile tale de motociclist. Ca intre timp, acumuland experienta, implicit "cicatrici" reprezentand problemele cu umarul, genunchiul s.a.m.d. a mai disparut din placere, pot pricepe. Incearca totusi sa nu uiti pasiunea ce te-a motivat in primul rand sa imbratisezi acest sport si apoi sa continui sa mergi atatia ani. Eu sunt la inceput de drum astfel ca entuziasmul si bucuria sunt inca la cote foarte mari. Pe masura ce voi acumula la randul meu experienta anilor, alaturi de "cicatricile" aferente avansarii in varsta, lucrurile poate se vor schimba, poate, vezi tu, fiecare e diferit. Noi suntem in masura sa stabilim ce inseamna placere versus suferinta doar pentru noi, nicidecum pentru ceilalti.

 

In anul 2014, cand obtineam permisul, instructorul ne-a impartasit povestea unui cursant. Nu am de unde sa stiu daca este adevarata, dar chiar si daca ar fi doar teoretica, tot se pot trage invataminte. Marius ne-a zis ca a avut cu ceva ani in urma un cursant, pe la vreo 40 de ani. Omul isi dorea de mult o mobra, dar serviciul solicitant si mai ales rugamintile sotiei l-au impiedicat sa isi urmeze visul. Fiind si tata, sotia ii sublinia constant pericolele la care s-ar expune, ori ea are nevoie de un tata pentru copil si de un barbat pentru ea. Omul prin urmare s-a resemnat. La un moment dat, intr-o seara, cand statea cu sotia si copilul in pat si se uitau la televizor, a facut un infarct. A reusit sa depaseasca episodul si la scurt timp dupa a fost la o reprezentanta si a depus avansul pentru o mobra. Au trecut anii si omul si-a continuat visul pe doua roti, fara evenimente.

 

Concluzia? Poti sa mori atat de usor, in pat, la TV. Unii oameni au nevoie de un factor care sa declanseze o schimbare in viata lor. Eu zic mersi, sunt sanatos, dar sunt in acelasi timp constient de faptul ca nu voi scapa cu viata din viata asta, corpul se degradeaza pe masura ce anii trec. Ma mai doare si pe mine una alta, dar strang din buci si ii dau inainte, o a doua sansa la viata nu exista. Ori facem ce putem cu asta, ori stam acasa, la TV.

 

Prin urmare consider ca cei cu experienta trebuie sa permita pifanilor sa isi dobandeasca gradele. Poate le mai si scapa cate un sfat pe ici-colo, sunt binevenite. Observ insa ca spiritul de competitie este foarte acerb, si nu in sensul bun al cuvantului. Cum ar fi in schimb daca ne-am ajuta intre noi? Am avea, fara doar si poate, toti de castigat. Vrei sa mergi pe X vreme si in Y conditii? Uite, eu asa am procedat si mi-a fost bine, poti incerca la randul tau. As aprecia o astfel de povata. Intervine insa acel spirit de care vorbeam mai devreme, astfel incat "sfaturile" sunt de genul: "stai acasa". Vorba unui amic cu care cutreier muntii: "nu exista vreme rece, ci doar echipament neadecvat".

 

Am ajuns de vreo 4 sau 5 ori anul asta la Veliko, m-am cam plictisit si eu de drum. In 2018 o sa aleg alte rute si destinatii.

 

La multi ani tuturor!

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata poveste. Ideea e clara evident.

Si eu mergeam mult prin tara prin EU cu moto de strada, pana cand am luat remorca moto folosita pt Husqvarna de 450 pe care o aveam atunci, dupa 2 drumuri cu masina si remorca incarcata cu motocicleta, mi-am schimbat TOTAL opinia si perceptia fata de "motociclism" si am si eu ceva km la ghidon facuti. Acum apreciez mai mult 2 ore plimbate la "nerv" intr-o locatie buna TA, TF, Kavala, serpentinele din zona Metsovo, decat sa mai stau sa ma lalai pe autostrada sau prin comune la 30de grade imbracat de moto. Muzica aer conditionat relax total pana la destinatia de interes moto.

Daca e vb de Marius de la MotoLouis, am facut si eu scoala cu el la 16ani in 2006.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

, recunosc , sub 17-18 grade , evit sa scot agregatul ,deh ....

 

17-18 grade e parfum! noi avem 15-16 grade vreo 6 luni pe an, si cand se fac 22-23 ne ia cu transpiratii

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ice-Queen - cand nu ai de ales , e una si inteleg , ce sa faci daca ai ales o tara in care vara e intr-o duminica .....

nu inteleg insa de ce se omoara lumea vara cu Nordkapp asta , sa mergi la 10 grade peste 1500 km , sa iti inghete oasele ...ma rog poate am eu o fobie cu frigul, dar mai exista Italia , Spania , Marocul

aaa, si mai exista si turul lumii cu motorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ice-Queen - cand nu ai de ales , e una si inteleg , ce sa faci daca ai ales o tara in care vara e intr-o duminica .....

nu inteleg insa de ce se omoara lumea vara cu Nordkapp asta , sa mergi la 10 grade peste 1500 km , sa iti inghete oasele ...ma rog poate am eu o fobie cu frigul, dar mai exista Italia , Spania , Marocul

aaa, si mai exista si turul lumii cu motorul

Pentru peisaje si drumuri spectaculoase, totul este mai verde unde este frig, cu echipament bun nu simti alea 10 grade.

Spania si Maroc sunt uscate, nu zic ca n-ai ce vedea, dar este alta civilizatie, eu prefer nordul si sincer as muri de cald la peste 30 de grade in echipament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...