Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Un canar si trei Canare

Spania Italia scuter insule Canare

• Please log in to reply
35 replies to this topic

#21 zece d rosu

zece d rosu

Joy my Ride

• Membru
  • Pip
  • 406 posts
  • Moto: Honda CRF1000L Africa Twin
  • Numar: SB40JOY
  • Club: V-Stromania

Posted 07 December 2017 - 02:42 PM

Foto....superbe....un deliciu.....

#22 m0jave

m0jave

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 72 posts
  • Moto: XR650R, 990 SM (me Jane, him Tarzan)

Posted 07 December 2017 - 05:49 PM

Saru'mana, saru'mana! ^_^

-------------------------------------------------

Ultima zi in tarile calde. Astazi parasesc iar tabara de pe Lanzarote si sar pe a treia si ultima insula din program, Fuerteventura. Cum nu mai am Gicuta (si n-as fi avut voie oricum sa parasesc insula cu el), impulsurile masochiste de dat la pedale mi le-am epuizat ieri, iar cu inlantuit de autobuze nu am timp intr-o zi sa vad tot ce m-ar interesa, am decis ca nu am de ales decat sa-mi vand o bucata de suflet tu za darc said si sa comit o fapta impotriva religiei mele si de o gravitate rara… sa-mi iau o excursie cu autocarul. Si apoi nu vom mai vorbi despre asta niciodata.

Asta e. Ma prezant la 8 fix la locul de intalnire si ma asez sa-mi servesc tacticos jus d’orange-ul de dimineata la terasa de langa, pana apare turma de oi. Care turma de oi intarzie, asa ca am timp sa-l savurez si pe al doilea, la fel de tacticos.

Apare intr-un final si autocarul, din el coboara o tanti amazoana foarte hotarata, ii prezint scolareste los papeles si ne punem in miscare. Ginesc un loc bun langa geamul care pare cel mai curat, si in drum spre el observ doua lucruri imbucuratoare. Unu: nu e niciun kinder in septelul de azi, ceea ce e intotdeauna un mare plus (cel putin nu inca, dar n-a fost nici printre cei cativa pe care i-am mai cules dupa), si doi: una din partile bune atunci cand calatoresti solo e ca aproape nimeni nu mai face asta, asa ca am beneficiat de doua locuri pe care sa ma lafai cu bagaj si jucarele foto.

Inca e devreme, iar drumul spre capatul sudic al insulei nu e chiar atat de palpitant, asa ca mai motai cate-un pic pana ajungem la ferry. In Playa Blanca ne imbarcam si imi gasesc repejor un colt de unde sa prind cate o poza - doua fara sa fiu prea invadata de selfie-uri cu valurile.

24024793107_ce8e494b65_b.jpg

Si in sfarsit incepe plimbarea in sine, cand ne vedem ajunsi pe Fuerteventura, in portul din Corralejo.

Cred ca o sa-mi placa insula asta. Inca de cum iesim din oras, peisajul se arata, daca nu la fel de arid si extraterestru ca pe Lanzarote, parca mai spectaculos, totusi.

24024793317_edd95f7f19_b.jpg

24024793537_e1df8f0fb5_b.jpg

Imi aduc aminte de Gicuta si visez la cat mi-ar fi placut sa ma dau cu el pe drumul asta. Apoi imi aduc aminte de Jinks, 990-ul, si imi scapa un miorlait patetic… Asta e, las’ ca vine primavara.

Intre timp, don’soara amazoana se prezinta volubil si prietenos cu un nume distinct slavon (pe care in mod ciudat nu mi-l amintesc nici sa ma pici cu ceara, asa ca ii voi spune Ludmila), eu ma intreb fugitiv ce origini are, si incepe sa ne povesteasca despre Fuerteventura, istorie, vulcani… pe mine ma fura in continuare peisajul, asa ca nu percutez mare lucru.

Prima oprire, nu dintre cele care ma interesau in mod deosebit, e la o ferma de Aloe Vera. Ni se face o prezentare scurta si extrem de turistica a procesului de extractie, etc., apoi suntem invitati in magazinul fermei, unde lumea purcede la a goli rafturile. Imi amintesc rapid ca sunt pe modul nomad cu mainile in buzunare, asa ca sar magazinul, fac vreo doua - trei poze neinteresante cu plantutele de Aloe, si ma urc inapoi in autocar, prima. Ludmila profita de ocazie si intra cu mine in vorba, vizibil foarte incantata de singura persoana din partea ei de lume din tot autocarul - imi spune ca e cehoaica, stabilita in Canare de vreo 20 de ani. Apuc sa vorbesc cu ea cel putin 10-15 minute pana apar si ceilalti, timp in care imi povesteste cu drag despre vizitele ei in Romania, iar eu ii povestesc cu amuzament de vizita mea cu El Capitan si inca doi prieteni in Praga, acum… mult prea multi ani… cand ne-am facut toti pulbere cu bere de 12%, absint, si Bailey’s (dupa caz) si am iesit la plimbare pe strada in pijama. Dar asta-i o poveste pentru alta zi.

Se intoarce si restul populatiei si mergem mai departe. Urmatoarea oprire e una care nici ea nu-mi spusese mare lucru pe hartie, dar care in realitate m-a facut sa chitai ca un copil mic in dimineata de Craciun.

38003004305_f843bddc00_b.jpg

Pufosenii!!!

Finca Pepe ( looooool ) se prezinta ca o ferma de capre (si branzeturi inevitabile), dar, dupa cum descopar, pare construita mai curand ca un mare petting zoo, cu multiple feluri de animalute, care mai de care mai invatate sa fie scarpinate si alintate. Din nou sar magazinul unde se inghesuie tot autocarul, si iau la rand tarcurile si smotocesc tot ce prind. Imi trece fugitiv prin minte cum daca as fi fost acum cu El Capitan, ar fi alergat o vreme dupa mine cu sticla de sanitizer, pe urma m-ar fi tinut bine de-o aripa sa nu scap iar prin tarcuri, si ar fi sfarsit exasperat prin a ma lega de un copac. Dar El Capitan nu e aici… B)

24024792717_df18e55367_b.jpg

24024792827_cd4c323fc3_b.jpg

24024792667_cb3f15842e_b.jpg

24024792577_69625f63df_b.jpg

38003005225_1a667ae8ef_b.jpg

38003004685_e8d21419fe_b.jpg

Arunc totusi un ochi si inauntru, in caz ca arata ceva interesant, ceea ce… bene, sa zicem…

38003005745_f34d0ea08c_b.jpg

...mai scarpin o capra, doua, sapte si un purcelus, si o iau cu mare tristete in suflet inapoi spre autocar. Oare m-ar lasa in avion cu un baby mini billy goat cat un chihuahua, daca declar ca e animalul meu terapeutic? Hmm… Hmmmm… Decid intr-un final (cu greu) sa las capritele in pace, vine si restul lumii, si ne punem iar in miscare.

Betancuria (pff… <snort>... lol… ), denumita dupa fondatorul Jean de Béthencourt, e fosta capitala a Regatului Canarelor, apoi capitala a insulei Fuerteventura, iar acum doar un orasel minuscul si foarte pitoresc, pe care nu-l rateaza niciun tur pe insula. Din fericire, ne nimerim a fi singurul autocar oprit langa centrul microscopic format din trei stradute impletite in jurul unei biserici in deja uzualul alb sclipitor de Canare. Tanti de la butoane ne spune trei cuvinte despre orasel, apoi ne trimite sa exploram singuri, iar ea se parcheaza langa Juanito (serios!), trubadurul local.

38003002945_3ceb0369b1_b.jpg

38003002305_aa00d941c8_b.jpg

38003003595_8286eb8c08_b.jpg

Cumva reusesc sa gasesc si aici ceva pufos de scarpinat, dar privirea pe care mi-o arunca nu pare la fel de prietenoasa ca a copitatelor.

38003001345_2fed2f748f_b.jpg

Dar coopereaza pana la urma. Yay! Si mai multi purici.

Plecam si din Betancuria, si ajungem la partea (cred eu) cea mai spectaculoasa, incepand sa urcam de-a lungul zonei muntoase din centrul insulei. Si cum se pare ca am uneori talentul de a ma impiedica fara sa vreau de situatii fericite, Ludmila isi aminteste prompt de noua ei prietena de fost bloc sovietic si ma invita in fata, pe locul pliabil al ghidului, acela practic lipit de parbrizul panoramic prin care vezi tot universul. “To take better photos”. Good Karma, I haz it!

Asa ca incerc sa n-o dezamagesc.

27113250839_3c6bc241a6_b.jpg

38002996945_4331dd7a26_b.jpg

Oprim la un punct de belvedere, unde facem cunostinta cu niste alte (un fel de) pufosenii de-ale locului, care par sa mai aiba totusi un pic (nu mult) pana sa se lase si scarpinate.

38859452072_c87c3c8136_b.jpg

Dar deocamdata par sa le placa autocarele si bipezii aceia care se revarsa din ele si le hranesc cu mare entuziasm (dar mai ales cu paine).

27113249819_3ea066d9fa_b.jpg

Intre timp, nu pot sa nu ma arat usor derutata de semnele foarte proeminente interzicand hranirea unor zise veverite.

27113249419_5611a6474a_b.jpg

Care veverite? Ma uit pe toate partile, nu vad nici picior de veverita. Ma intreb daca nu cumva le-or fi mancat ciorile in timpul unei secete prelungite de autocare, dar asta va ramane o dilema pentru alta data.

Mai fac o poza cu miradorul…

27113250979_0584fde970_b.jpg

...apoi cateva probleme tehnice mai tarziu…

27113250689_cc2fee865e_b.jpg

...oprim la un pranz, pe banda rulanta, si total insipid, inodor si incolor. Nu gasesc ca ar merita imortalizat.

Cu burtile (nu chiar) pline, ne indreptam spre ultimul obiectiv, altul pe care il asteptam cu nerabdare, dunele de nisip de langa Corralejo. Ludmila ne informeaza ca avem 15 minute pana trebuie sa plecam spre ferry, asa ca ma pozitionez in bloc start, gata sa fug la escaladat dune imediat ce oprim.

Dune (micute, dar dune) pe stanga…

38002995485_d4abf8d511_b.jpg

Plaja complet normala si plictisitoare pe dreapta…

38859446772_f59a1f6738_b.jpg

Jumate de incercare pentru a ghici in care parte s-a dus tot restul autocarului. Oameni ciudati. Meh, macar nu mi se plimba mie prin cadru.

27113248209_66c85187f2_b.jpg

Ajung in varful cam singurei dune mai inaltute si suficient de apropiate incat sa ajung in varf si inapoi in timp rezonabil, si decid ca vreau totusi oameni in cadru. Mai ales daca se plimba fara nicio grija pe lume si lovesc o minge de golf de pe-o duna pe alta, fara vreun alt scop precis decat simplul amuzament personal. Cred ca am decis ce vreau sa fac pe la 60 de ani.

27113248529_12488c9e1f_b.jpg

Le fac cu manuta, imi raspund cu crosa (sper ca nu in semn ca ma alearga daca le mai fac poze), mai admir un pic intinderea matasoasa, si o iau inot prin nisip inapoi spre autocar, oprindu-ma din cand in cand sa mai pozez cate una - alta.

38859447952_da559d3b8b_b.jpg

Lumea deja plictisita de plaja (dar in continuare total neinteresata de partea cealalta a drumului) e toata pe pozitii pentru intoarcerea acasa. Suntem la doi pasi de port, asa ca ajungem imediat inapoi pe ferry, apoi dupa inca vreo ora de plimbat pe la toate hotelurile de pe drum, ajung si eu inapoi in Arrecife. Ludmila isi ia la revedere cu multiple imbratisari si promisiuni sa mai vina in Romania.

Iau calea deja binecunoscuta a portului si aleg o terasa unde sa servesc ultima cina din insule.

La última cerveza, por favor!

Inapoi la cazare, il caut pe Angel si-i multumesc pentru ospitalitate, apoi mai stam vreo juma de ora la taclale despre vazute si nevazute zilele astea pe cele trei insule. Eu no habla, iar el no spichingliş, dar in jumatea mea de franceza, jumatea lui de franceza, si ceva limbaj al semnelor, am reusit sa ne intelegem surprinzator de bine zilele astea. Imi face cadou o oglinjoara decorativa din mai multe pe care spune ca le-a adus din Maroc special pentru oaspeti, fapt care duce la inca vreo juma de ora de schimb de impresii, cand ii spun ca am fost si eu si ii enumar pe unde. Apoi imi ureaza plimbari placute in continuare si ne retragem fiecare in camera lui.

* * *

Dimineata devreme, inca intuneric. Orbecai prin camera adunandu-mi restul de bagaj (nu ca ar fi atat de multe de adunat) si plec spre aeroport. Desi cu o cheie minuscula de 11 s-a decis ca as putea deturna un avion, cu o piatra vulcanica de marimea pumnului se pare ca nu pot, asa ca nu-mi zice nimeni nimic.

Cinci ore si un somn chinuit pe o masuta rabatabila mai tarziu, ajung inapoi in Bergamo. Apoi cobor din tren in Milano, unde din cele 11 minute cat aveam sa prind conexiunea spre Bolonia, imi raman 3, dupa intarzierea trenului. Inca o scapare a laturii mele organizatoare, care atunci cand a luat biletele astea, cumva s-a gandit numai la conexiunile similare decurse snur prin Germania si Austria, si nu la faptul ca Italia nu e nici Germania, nici Austria, ca sa parafrazam pe cineva. Dar prind totusi si al doilea tren, si la 9 jumate seara sunt in Bolonia, unde ajung deja atat de rupta de somn incat nici nu ma gandesc sa fac vreun pas spre centru, si ma duc intins la hostelul de langa gara, imi iau rezervarea in primire, si cad lata.

* * *

Cinci dimineata. Plec la fel de intins inapoi la gara, sa prind trenul spre Rimini. De ce Rimini? Poveste mai lunga. Planul initial era ca din Bergamo sa zbor direct inapoi acasa. Plan care s-a schimbat cand s-a nimerit ca zborul Bergamo - Bucuresti din ziua aceea sa fie printre cele (mai multe) anulate de Ryan in perioada respectiva. Asa ca, din variantele de compensatie oferite, am ales sa-mi iau banii inapoi pentru zborul anulat, iar voucherul (surprinzator de consistent) de “nu ne dati in judecata” dat tuturor celor afectati, sa-l folosesc pentru un zbor cu doua zile mai tarziu, din Bolonia, care mi-a permis sa vad si Florenta (care era de ceva timp pe bucket list) si San Marino (hei, o tara in plus e o tara in plus).

Asa ca acum ma indreptam in ritm alert (ma rog, cam cat de alert poate fi ritmul cailor ferate italiene) spre Rimini, de unde urma sa iau autobuzul spre tara microscopica.

Badabing badaboom, sunt in San Marino! Ii trimit lui El Capitan mesaj cu “43!!!” (de tari), si nici nu-i nevoie sa-mi raspunda ca sa-l vad in minte dandu-si ochii peste cap si mormaind un “cocalar pitic” in barba. Yes, I am! B)

San Marino ma intampina rece, pustiu (traiasca orele inumane!), si pierdut undeva intr-o ceata densa si (zic eu) fotogenica.

38859446212_59cdbe68ff_b.jpg

Iau la rand cele doua turnuri vizitabile si incerc sa le imortalizez repede, pana nu se disipeaza ceata de episod din Scooby Doo, sau apar turistii.

38859446412_17d49b9000_b.jpg

27113243689_9a6d3dfa5a_b.jpg

38859445752_f7c406912e_b.jpg

Desi imi rezervasem doua ore jumate sa vizitez cetatea, intr-o ora n-am ce face, asa ca o iau inapoi la vale spre autobuz, pozand pe drum cate o straduta interesanta…

27113243259_5a54f6eddc_b.jpg

...vreo dragalasenie locala…

38859443872_4758d036cf_b.jpg

27113244219_d8d2941009_b.jpg

... sau vreo gheata perfecta pe care imi vine sa miorlai ca n-am timp si patine s-o stric…

38859445362_4b271e7d92_b.jpg

Inapoi in Rimini, ma asez la o briosa si un jus d’orange daca tot am ajuns mai devreme, apoi iau urmatorul tren, spre Florenta. Tot cu conexiune, dar de data asta fara emotii prea mari, ajung in Florenta, pe dupa-masa.

Iar Florenta arata exact asa cum ma astept. Incredibil de frumoasa, dar extrem de turistica, pana si acum, in extrasezon, la 3-4 grade.

38859442692_347cf9922d_b.jpg

Hmmm… Oare de ce simt un impuls irezistibil sa ma catar in varf, sa killaresc scurt vreo doi paznici cu loialul meu double blade, sa rostesc un one-liner amuzant pe accent de “It’s a-me, Mario”, si apoi sa plonjez pe sunet de soim, intr-o gramada de fan de la baza? Tare ciudat…

Imi las in urma variile flashback-uri dubioase, si continuu sa ma plimb cateva ore dintr-un capat in altul si inapoi, pe toate stradutele orasului vechi. Sunt rupta de picioare, dar parca tot nu-mi vine sa ma opresc undeva, sau sa ma duc la cazare. Daca dupa straduta asta e una si mai frumoasa?

25018221608_8c40749be1_b.jpg

38002982515_7eaf8bb3ed_b.jpg

38174322974_b34a17e4fd_b.jpg

25018222248_0921423af0_b.jpg

38174318274_a9a2fd79b8_b.jpg

38859443332_dedf042ab9_b.jpg

Ma impiedic la un moment dat de targul de Craciun aparent deja instalat, si nu ma pot abtine sa nu rad de o figura de piatra, aspra si dezaprobatoare, privind la un stand de bomboane si jeleuri.

25018222808_9f0d643f48_b.jpg

Dar trebuie sa ma retrag la un moment dat, asa ca aleg un restaurant dragut si trag de (ce altceva?) o pizza cu de toate. Apoi cazare si schlafen.

* * *

Si a venit si ultima zi… Nu au fost chiar atat de multe, dar cumva simt ca sunt plecata de vreo luna. Imi strang (pentru ultima data) bagajul si plec agale spre gara, sa prind trenul inapoi spre Bolonia. Am timp destul, asa ca mai dau un ocol pe la Ponte Vecchio, sa-l vad si pe lumina. Fata de nebunia maxima de aseara, acum parca e alt pod, cu toate magazinele lucioase inchise cu obloane masive de lemn si otel, si doar cativa oameni, mai matinali, iesiti la plimbare.

38174317484_ab2c8c834d_b.jpg

Parasesc cu regret centrul si iau intr-un final directia garii, dar ma opresc la un moment dat pe drum sa plang putin...

27113237639_4547f2b068_b.jpg

Ma opresc in loc cu (ceea ce imi imaginez ca era) fata cu care privesti un catelus ranit, si ma gandesc o secunda sa incerc s-o ridic, dar, o data, nu stiu daca reusesc fara sa sufere mai rau, si pe urma, daca apare intamplator proprietarul fix atunci, probabil crede ori ca eu i-am dat-o jos, ori ca incerc sa i-o fur. Asa ca mai oftez un pic langa ea, si apoi imi vad de drum, cu speranta ca n-a patit mare lucru.

Ajung la gara, ma urc in tren, ma urc in avion…

38174316474_b9b8524eef_b.jpg

Si iata-ma acasa...

#23 Xandros

Xandros

POLITE

• Membru
  • Pip
  • 261 posts
  • Moto: BMW 12GS LED Edition
  • Club: RSR

Posted 07 December 2017 - 09:04 PM

"Hmmm… Oare de ce simt un impuls irezistibil sa ma catar in varf, sa killaresc scurt vreo doi paznici cu loialul meu double blade, sa rostesc un one-liner amuzant pe accent de “It’s a-me, Mario”, si apoi sa plonjez pe sunet de soim, intr-o gramada de fan de la baza? Tare ciudat…" 

I see what you did there ... :D 

Talent maxim de povestitor si fotografii superbe. Bravo fete !  :10: 

"Pot să-ți spun o chestie cu mâna pe inimă: când am intrat în București, niște prieteni ne așteptau la un bar, și-am zis că trecem să bem o cafea înainte să  ajungem acasă. Și, de la indicatorul cu intrarea în București până în barul ăsta, care e în centru, am făcut 45 de minute. Asta nu e o problemă, dar ideea e că în 45 de minute am văzut niște lucruri, în trafic, pe care nu le văzusem în 4 luni de zile cât am umblat. Și nu mă refer la trafic, la felul în care se conduce... Mă refer doar la încrâncenarea și ura pe care le-am văzut în 45 de minute. Pe cuvântul meu de onoare dacă am văzut așa ceva în 4 luni de zile plecat în toată Europa. Eu cred că asta e revelația, între mari ghilimele, cu care m-am întors: că trebuie plecat de aici. Undeva. Cumva." (Mihai Barbu)

#24 ema_mann

ema_mann

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 289 posts
  • Moto: Diverse

Posted 07 December 2017 - 09:05 PM

felicitari. foarte fain!

#25 uduka

uduka

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 26 posts

Posted 07 December 2017 - 10:01 PM

Bravo , ai talent la povestit si facut foto. :10:

#26 yoyo_man

yoyo_man

LUV2XLR8

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,380 posts
  • Moto: Hornet 900
  • Club: W.A.T.B.A.F.T.R.

Posted 07 December 2017 - 10:55 PM

mi-e frica ca o sa ajung acolo si nu va fi nici pe aproape ca in pozele tale :)

#27 m0jave

m0jave

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 72 posts

Posted 08 December 2017 - 04:54 PM

I see what you did there ... 

Nu recunosc nimic, jesui enosant!  :alcy:

mi-e frica ca o sa ajung acolo si nu va fi nici pe aproape ca in pozele tale 

Garantez ca la pictat n-am talent, asa ca-s "what you see is what you get", cum s-ar zice :D. Dar saru'mana de compliment! 

Multumesc mult tuturor pentru aprecieri si pentru rabdarea de a urmari, in ciuda absentei factorului motociclistic  :D

#28 Muretto Grundieg

Muretto Grundieg

Observator

• Membru
  • Pip
  • 490 posts
  • Moto: Suzuki DR600
  • Numar: B-02-RZE

Posted 09 December 2017 - 08:36 AM

E bine, mergi înainte. Se pare că n-ai copiat la BAC.

#29 Trancanicicel

Trancanicicel

Meh

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 8,070 posts
  • Interests:Nu-s.
  • Numar: Chupaleta
  • Club: A.A.A.

Posted 09 December 2017 - 10:40 PM

mi-e frica ca o sa ajung acolo si nu va fi nici pe aproape ca in pozele tale :)

Este! Baga repede cat avioanele sunt inca ieftine! 

@M0jave: Cat a mai fost ferryul intre insulitele alea? Cand am fost ultima oara erau un picut cam absurde preturile... 

Edited by Trancanicicel, 09 December 2017 - 10:40 PM.

Not available at this time. Please refresh page.

#30 m0jave

m0jave

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 72 posts

Posted 10 December 2017 - 08:49 AM

M0jave: Cat a mai fost ferryul intre insulitele alea? Cand am fost ultima oara erau un picut cam absurde preturile... 

Inca sunt un picut cam absurde avand in vedere ca ambele dureaza cam 20-30min. Lanzarote - La Graciosa dus-intors a fost vreo 20E, iar Lanzarote - Fuerteventura tot dus-intors vad ca pentru pasageri e vreo 30E (desi la mine personal a fost inclus in excursie).

#31 TheHuskyCrobats

TheHuskyCrobats

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 218 posts
  • Moto: Burgman 400 AN Honda NC750XD

Posted 10 December 2017 - 02:22 PM

De curiozitate intreb, ai folosit si un obiectiv tiltshift pentru poze sau doar postprocesare?

#32 m0jave

m0jave

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 72 posts

Posted 10 December 2017 - 03:52 PM

De curiozitate intreb, ai folosit si un obiectiv tiltshift pentru poze sau doar postprocesare?

Doar post, dar ca sa-mi fac mana pentru un Lensbaby pe care-l am acasa si care asteapta cu mare nerabdare un body Sony E pe care sa-l pot monta, deci poveste lunga :))

» Post actualizat in 10 Dec 2017 14:20

Edit: Adica sper ca la urmatoarea poveste sa fie pe bune, nu lipit deasupra

#33 Trancanicicel

Trancanicicel

Meh

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 8,070 posts
  • Interests:Nu-s.
  • Numar: Chupaleta
  • Club: A.A.A.

Posted 10 December 2017 - 06:50 PM

Inca sunt un picut cam absurde avand in vedere ca ambele dureaza cam 20-30min. Lanzarote - La Graciosa dus-intors a fost vreo 20E, iar Lanzarote - Fuerteventura tot dus-intors vad ca pentru pasageri e vreo 30E (desi la mine personal a fost inclus in excursie).

Pai nu e chiar mult. Intradevar, mai piperat fata de grecotei, insa inca merge. Totusi eu tin minte ca am fost prin 2012 prima oara si luasem cu 67euroi o excursie prin La Gomera, masa inclusa la pranz, autocar. Iar ultima oara, prin 2016, cu 120euro, deabia ma duceam pana acolo si ma intorceam (2 persoane). Plecare din Tenerife. O fi fost ceva reducere de grup prima oara. Oricum, eu planuiesc deja pensionarea pe acolo (Lanza sau Fuerte) sau prin azore pe undeva.  

Not available at this time. Please refresh page.

#34 Stefrusu

Stefrusu

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 237 posts
  • Interests:Intalniri,discutii,plimbari
  • Moto: V-Strom DL650
  • Numar: CL 02 HUG
  • Club: NO CLUB!!!

Posted 11 December 2017 - 08:43 AM

Mda...si uite-asa reusesti sa-mi furi zilnic cate o jumatate de ora,cand scrii... Desi,castigul e tot al meu . 

#35 m0jave

m0jave

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 72 posts

Posted 11 December 2017 - 10:42 AM

Mda...si uite-asa reusesti sa-mi furi zilnic cate o jumatate de ora,cand scrii... Desi,castigul e tot al meu . 

Yay, asta inseamna ca mi-am mai recapatat din darul povestirii? :D Multam fain pentru citit, promit sa revin si cu altele mai "exciting", mai lungi, mai pe motor...   :cheers:

#36 Stefrusu

Stefrusu

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 237 posts
  • Interests:Intalniri,discutii,plimbari
  • Moto: V-Strom DL650
  • Numar: CL 02 HUG
  • Club: NO CLUB!!!

Posted 11 December 2017 - 11:37 AM

Umorul fin face diferenta intre aici si "caucazul..." (mare lucru la o d-na,d-ra). Se pare ca iti revii usor usor. Sa te citim cu placere! 

Also tagged with one or more of these keywords: Spania, Italia, scuter, insule, Canare

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status