Sari la conținut

incerc sa repar CDI -ul , sfatul unui electronist este binevenit


sbk750
 Share

Postări Recomandate

incerc sa repar un CDI , am urmarit ceva tutoriale , defapt partea grea este desfacutul carcasei fara si inlaturarii rasinii epoxy sau ce-o mai fii , insa in CDI ul meu vad si ceva granule foarte dure din nu stiu ce material pe care prin tutoriale nu le-am vazut si ingreuneaza foarte mult curatarea ba chiar mi-e ca o sa stric mai devreme sau mai tarziu pana la urma vreo piesa , daca s-a pus intentionat din fabrica pentru a descuraja reparatia sau nu , nu stiu , cu ce solutie pot dilua pasta aceasta cauciucata ca s-o inmoi dar fara sa deteriorez sub nici o forma partea electronica , orice sfat este binevenit .

post-30359-0-45553300-1512244028_thumb.jpg

post-30359-0-19807800-1512244042_thumb.jpg

post-30359-0-37355600-1512244069_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

banuiesc ca ai vazut asta

m-a tinut fix 3 luni. am refacut lipiturile, cam asta cedeaza de fel in timp. daca se lasa cu componente arse atunci trebuie sa desfaci totul, sa inlaturi rasina epoxidica cu atentie sa nu distrugi alte piese sau pcb-ul.

Din experienta mea, ia altul sau construieste altul de la zero

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot e iarna si am timp eu o sa incerc , merge bine , nu , asta e , si asa nu-l tin ca bibelou , CDI ul e de la un TTR600 , e ca dracu de rar , mai am alt CDI functional , nu stau in asta dar macar sa vad ce e stricat in el .

 

chiar tutorialul acela in vizionasem , tu esti posesorul ?


» Post actualizat in 02 Dec 2017 20:36


cel putin o dioda e strapunsa la al meu , restul mai vedem , asta asa dintr-o masuratoare rapida

Editat de MariusTm29
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aham, pe spate merge cum merge de dat jos rasina dar pe partea cealalta e crima. si cu timpul rasina asta devine tot mai tare, ergo munca de chinez batran sa o dai jos, si de cele mai multe ori se lasa cu daune pe alte componente. poti face chestia asta in ideea de a face reverse engineering, sa vezi cum e gandit CDI-ul, daca nu ai acces la o schema electrica.

Eu recomand experimentare si altul nou . Mai nou am inteles ca cele de la scutere chinezesti sunt okeish ( s epotrivesc la unele modele de moto) si ieftine. trebuie gasite specificatiile, mufele corespunzatoare si incercate. aliexpress.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raoulserban cred c-as fi preferat fara probleme sa desfac 2 cdi uri de transalp decat ciunga asta . deci nenorocitii astia de la yamaha am crezut ca doar la suprafata or bagat granule dinalea de plastic , dar de unde atata fericire , asa e pana in placa si pe spatele PCB ului unde la tine s-a cojit totusi curat la mine ramane o pojghita care efectiv nu se lasa dusa .....

 

marcone daca era numai cauciucatu ala nu era mare paguba , puteam usor intuii cam pe unde dau de piese , dar asa cum totul pare casant e granula cu granula , si alea le-au bagat sa-si protejeze produsul nu de umezeala ci de-a nu se putea repara si de-a renunta ...

post-30359-0-72499100-1512309822_thumb.jpg

post-30359-0-82570000-1512309838_thumb.jpg

post-30359-0-56772300-1512309882_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

efortul merita din simplu motiv ca nu gasesti sa il cumperi second hand , nou original nu se gaseste si de s-ar gasii ar fii peste 500 euro , si ce se afla pe ebay nu sunt originale si costa de pe la 220 euro cu trasportul inclus facute de HPI Ignition prin Belgia pana la 290 euro alt producator ceva din germania , eu am un cdi perfect functional insa de-as putea sa-l fac si pe asta nu mi-ar strica , astea te lasa fara nici un semn cand vor ele si de te loveste in extrasezon ..... ala esti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ignitech 615ron+transport, probabil maxim 700ron.

aduci tu la pretul asta ? am mers direct pe pagina la ei si am facut asa o comanda proforma , pai mi=au bagat si TVA sau nu stiu ce taxa masii ajungea la uite aici ...

Horse Power Ignition <hpi@hpi.be>
To:Radulescu Marius
Oct 30 at 6:51 PM

 

 

Hello radulescu marius

It will be incl 15 shipping 296.93 euro to pay

If you like the quotation ? you can find all payment information below

Please note always your name and item / order on the payment

tru paypal always in euro !! + add 3% paypal fee

OR on your cost

 

 

--------------------

 

 

daca comand de pe ebay acolo merge spre un pret mai mic clar dar sub 900 ron nu iesi

Editat de MariusTm29
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incerc sa repar un CDI , am urmarit ceva tutoriale , defapt partea grea este desfacutul carcasei fara si inlaturarii rasinii epoxy sau ce-o mai fii , insa in CDI ul meu vad si ceva granule foarte dure din nu stiu ce material pe care prin tutoriale nu le-am vazut si ingreuneaza foarte mult curatarea ba chiar mi-e ca o sa stric mai devreme sau mai tarziu pana la urma vreo piesa , daca s-a pus intentionat din fabrica pentru a descuraja reparatia sau nu , nu stiu , cu ce solutie pot dilua pasta aceasta cauciucata ca s-o inmoi dar fara sa deteriorez sub nici o forma partea electronica , orice sfat este binevenit .

Nu se poate da jos decat mecanic si cu mult grija.

 

Solutiile chimice o sa iti afecteze PCBul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

stau bine , timp nu mai prea am si nici unghii :DD poate nu se vede clar poza dar mi-a iesit bine la cat de scarbosa a fost operatiunea , neavand efectiv o poza cu unul deja desfacut pe tot www-ul a fost loterie oaresicum ... poate pozele nu spun multe dar n-am reusit sa zgarii sau sa stric vreo piesa de pe PCB .... inca :D

post-30359-0-63160400-1513708138_thumb.jpg

post-30359-0-55069400-1513708268_thumb.jpg

Editat de MariusTm29
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

n-am mai avut timp de sarbatori sa ma ocup de CDI , azi l-am dus la un mester in 2 ore a fost gata , dupa cum banuiam o dioda a fost strapunsa , acuma fiecare face cum vrea , ideea e ca se pot repara probabil in 75 % din cazuri si iesi foarte ieftin mai ales cand unul nou e scump si unul second hand nu gasesti .

post-30359-0-28174800-1516548781_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La modelul vechi de transplant, cel la care CDIurile stau in picioare in suportul de cauciuc, buba e ca saua apasa pe mufe si cedeaza lipiturile pinilor pe placa. Una din primele operatii pe care am facut-o acum ~12 ani cand am achizitionat Transalp '93 a fost sa-i pun suportul de model mai nou in care CDIurile stau orizontal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...