Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

MotoGP presezon 2018

• Please log in to reply
215 replies to this topic

#1 B.B.

B.B.

I didn't expect

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 18,203 posts
  • Interests:Nu.
  • Moto: VFR800i
  • Club: HRC

Posted 17 November 2017 - 06:30 PM

Fac topic nou ca sa nu mai poluam topicul cu Valencia.

Aveti cuvantul!

@Method, ai vazut gresit, baietii au dreptate, carenele sunt la fel si la Maverick si la Valentino. Uita-te mai bine!

Pozele puse de PTR sunt destul de edificatoare!

#2 danypop

danypop

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 226 posts

Posted 17 November 2017 - 07:40 PM

In sfârșit!👏

#3 P T R

P T R

tu dã bi dã best

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,033 posts
  • Interests:personale
  • Moto: zx6 pistas

Posted 17 November 2017 - 10:15 PM

Fac topic nou ca sa nu mai poluam topicul cu Valencia.

Aveti cuvantul!

@Method, ai vazut gresit, baietii au dreptate, carenele sunt la fel si la Maverick si la Valentino. Uita-te mai bine!
Pozele puse de PTR sunt destul de edificatoare!

Multumesc
We love motogipi

Cat despre carene,cred ca vor ramane aproape la fel,doar mai curbate,fara unghiul ala ascutit

Edited by P T R, 17 November 2017 - 10:16 PM.

"accidents hurt, safety doesn't"

Ci mancherai Marco Simoncelli

foro malato

#4 warlock

warlock

Zuk

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,300 posts
  • Moto: Suzuki GSF650/2005
  • Numar: B??ZUK
  • Club: none

Posted 17 November 2017 - 11:03 PM

Saptamana viitoare e BlackFriday in America. Poate anul asta ne mai serveste MotoGP.com un abonament intersezon la 1$. Am luat anul trecut si am vazut testele si poti vedea toate cursele.

Edited by warlock, 17 November 2017 - 11:03 PM.

GSF650 Posted Image || GS500 Posted Image service moto

#5 ioio_viola

ioio_viola

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 174 posts
  • Moto: Suzuki Bandit GSF650S
  • Numar: TM -- MIV

Posted 17 November 2017 - 11:06 PM

Hmm de urmarit. Era nr limitat sau fara numar?

Vand Suzuki Bandit GSF650S 2006 : http://www.motocicli...t-gsf650s-2006/

#6 P T R

P T R

tu dã bi dã best

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,033 posts

Posted 18 November 2017 - 01:34 AM

Fara numar :))

foro malato

#7 Endurache

Endurache

I see dead mice

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,044 posts
  • Interests:Ceaiul, teatrul, fotografia pe film, motociclismul, muntele si alte cateva.
  • Moto: SP42A
  • Numar: una singura
  • Club: Tobe stock!

Posted 18 November 2017 - 06:51 AM

Nu erau limitate numarul de abonamente dar iti activeaza optiunile de prelungire automata din PayPal. Dupa ce ai platit trebuie sa le dezactivezi. Altfel te trezesti la primavara ca ai platit videopass-ul pentru sezonul 2018.

Si la Superbike e la fel. Tot 1 euro, tot prelungire automata.

» Post actualizat in 18 Nov 2017 04:52

Si oferta parca e valabila 24 de ore. Adica nu trebuie sa dai refresh la 12 noaptea sa o prinzi.

Edited by Endurache, 18 November 2017 - 06:52 AM.

If loud pipes save lives just imagine what learning to ride that thing could do!

#8 Valentino Rossi VR46

Valentino Rossi VR46

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 653 posts

Posted 18 November 2017 - 05:52 PM

http://www.automotot...motorcycle.html

Poate acest circuit este mai periculos ca Isle of Man, nu stiu de ce se organizeaza aici curse moto???

Filmuletul cu accidentul este socant, mi-a facut pielea de gaina. . . . 

Edited by Valentino Rossi VR46, 18 November 2017 - 05:54 PM.

#9 george05

george05

ride slow...think fast...life is short..live it

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,369 posts
  • Moto: YZF R1-Gremlin
  • Numar: 2 x ZRO
  • Club: NU,multumesc...

Posted 18 November 2017 - 08:20 PM

Gizaaaaaas! Să-mi bag ceva in "circuitul" de la Macau. Au fost si niste mega accidente anii trecuti la wtcc de am crezut ca nu scapa nimeni viu. Plm, cine stie ce interese comerciale sunt acolo.

#10 kriminal

kriminal

MOTOBIKES

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,118 posts
  • Moto: BMW F 800 GS

Posted 18 November 2017 - 08:30 PM

E o tradiție foarte îndelungată a curselor moto pe circuitul de la Macao și se ține în continuare pentru că se fac bani mulți din pariuri pe acolo (Macao e oraș de cazinouri și de pariori). Dar, statistic vorbind, cursa moto de la Macao e mult mai puțin periculoasă decât Isle of Man TT. Ultimul mort acolo a fost în 2012, un portughez în calificări. La IOM TT, media e de 2 și ceva pe an de când există cursa și până acum. Chiar și în anii recenți, cu echipament mai sigur, tot nu prea e un an fără măcar un deces.

Ca motiv general pentru care se ține, e la fel ca orice cursă de oriunde. Se mai moare și la MotoGP și tot se dau oamenii. La Dakar se moare în mod uzual (câteodată nici măcar de accident, ci de epuizare, atac de cord etc.). Dar când îți place foarte tare și vrei să faci asta, riscurile devin mai puțin importante.

Am văzut cum arăta Hegarty imediat după accident (mă uitam la cursa înregistrată, la puțin timp după ce fusese în direct) și m-a șocat un pic. Glen Irwin, care conducea cursa, după steagul roșu a venit la boxe și plângea în hohote (că îl văzuse pe Hegarty cum arăta după căzătură). În mod bizar și ironic (poate chiar stupid), s-a declarat rezultatul după clasamentul din cursă în momentul acela și Irwin a devenit primul nord-irlandez care câștigă la Macao în ultimii 20 de ani. La cum arăta Irwin când a venit la boxe, cred că nu-i trebuie nicio victorie, niciun trofeu, nimic.

Death is certain, life is not.
OPINIONS ARE LIKE ASSHOLES, EVERYBODY'S GOT ONE.

WWW.MOTOBIKES.RO

Rider Academy - Scoala moto de pilotaj defensiv

#11 Method

Method

Golan

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,793 posts
  • Interests:motogp fan
    F1 fan
  • Moto: '04 R1
  • Club: motociclistii de weekend

Posted 19 November 2017 - 12:21 PM

Go #BIG6 and go home: Marquez celebrates in Cervera!

Screenshot-2017-11-19_Go_BIG6_and_go_hom

"Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family.
Choose a fucking big television.
Choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers...
Choose DIY and wondering who the fuck you are on a Sunday morning.
Choose your future. Choose life... But why do I want to do a thing like that?"

#12 xt600

xt600

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,501 posts
  • Moto: Yamaha
  • Numar: Fara importanta

Posted 19 November 2017 - 02:53 PM

Tot mai multe zvonuri si nu cred ca iese fum fara sa fie si o tzara de foc: https://www.motorcyc...les-honda-2019/

"When in doubt, gas it!"

"Once the throttle is cracked on, it is rolled on smoothly, evenly,

and constantly throughout the reminder of the turn"

JORGE LORENZO: "pero somos españoles, este título tenía que estar en España, era lo justo"

#13 P T R

P T R

tu dã bi dã best

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,033 posts

Posted 19 November 2017 - 03:58 PM

Tot mai multe zvonuri si nu cred ca iese fum fara sa fie si o tzara de foc: https://www.motorcyc...les-honda-2019/

Pt 20 de meleoane poate pleaca la ktm.
Si viniales la honda...hmmm.

foro malato

#14 sorinbogdan

sorinbogdan

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 550 posts
  • Moto: Bandit600S & GsxR1100
  • Club: -

Posted 19 November 2017 - 07:12 PM

Marchez cred ca isi adapteaza stilul de pilotaj pentru orice motoreta are sub coor. Singurul lucru care nu poate fi schimbat la el este ranjetul ala tembel. In schimb Vigneta nu cred ca s-ar adapta la Honda (cel putin la cea de acum). Ar fi cam ca mutarea lui Lorenzo la Ducati. Lui ii place cadrul yama 2016 (cea cu care se intelegea bine si Gheorghe), ceea ce ma face sa cred ca nu l-ar incanta una pe care sa practice "stilu' smuls".

Edited by sorinbogdan, 19 November 2017 - 07:12 PM.

#15 apriliacluj

apriliacluj

MEDALIA de AUR

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 12,004 posts
  • Moto: Hayabusa L1, DR650
  • Numar: cj40bub, cj48bub
  • Club: MY WAY

Posted 19 November 2017 - 08:03 PM

Fac topic nou 

Aveti cuvantul!

Multam'

!!!! NICI O FAPTA BUNA NU RAMANE NEPEDEPSITA !!!!

#16 xt600

xt600

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,501 posts

Posted 19 November 2017 - 08:55 PM

Pt 20 de meleoane poate pleaca la ktm.
Si viniales la honda...hmmm.

Depinde.. de potentialul biclei si de cat pluseaza Honda. La sume egale sau foarte apropiate, cred ca va ramane la Honda, care ii ofera garantia succeselor viitoare.

Vinales la Honda... nu il vad prea bine.. 

» Post actualizat in 19 Nov 2017 19:04

Marchez cred ca isi adapteaza stilul de pilotaj pentru orice motoreta are sub coor. Singurul lucru care nu poate fi schimbat la el este ranjetul ala tembel. 

Da, teoretic Marquez se poate adapta pe orice motoreta si o poate duce mai sus decat poate ea in realitate, insa chiar si asa, daca motocicleta nu este cat de cat performanta sau nu are potential, nu va putea face nici el din rahat bici. De pilda KTM.. sigur, e posibil sa duca motocicleta din acest moment de pe locurile 12-13, undeva pe 5-7, dar nici macar el nu va putea sa o duca pe podium. Au mult de lucru cei de la KTM, daca vor sa dea o asemenea lovitura la bursa pilotilor.. 

Cu ranjetul lui se poate rezolva: o motocicleta care sa il tina departe de "succesuri" si nu il vei mai vedea zambind prea des. :) 

"When in doubt, gas it!"

JORGE LORENZO: "pero somos españoles, este título tenía que estar en España, era lo justo"

#17 B.B.

B.B.

I didn't expect

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 18,203 posts
  • Interests:Nu.
  • Moto: VFR800i
  • Club: HRC

Posted 19 November 2017 - 09:45 PM

Ar fi interesant sa-l vedem pe MM la KTM.. eu personal cred ca ar putea face mai mult decat actualli (mie personal mi se par mediocri si Smith (mai ales) si Expargaro) . .ati vazut ce diferenta este intre ei si Kalio.. care nici macar n-a mers sezon full.

M-am saturat sa-l vad pe MM castigand, din punctul meu de vedere mi-a demonstrat ca e un pilot excelent.. dar is satul de acea motoreta portocalie cu Repsol, cred ca e timpul sa incerce si altceva, orice.

Deci, daca vrea sa se mute are toata sustinerea mea! :D

#18 sorinbogdan

sorinbogdan

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 550 posts
  • Moto: Bandit600S & GsxR1100
  • Club: -

Posted 19 November 2017 - 09:46 PM

» Post actualizat in 19 Nov 2017 19:04

Da, teoretic Marquez se poate adapta pe orice motoreta si o poate duce mai sus decat poate ea in realitate, insa chiar si asa, daca motocicleta nu este cat de cat performanta sau nu are potential, nu va putea face nici el din rahat bici. De pilda KTM.. sigur, e posibil sa duca motocicleta din acest moment de pe locurile 12-13, undeva pe 5-7, dar nici macar el nu va putea sa o duca pe podium. Au mult de lucru cei de la KTM, daca vor sa dea o asemenea lovitura la bursa pilotilor.. 

Cu ranjetul lui se poate rezolva: o motocicleta care sa il tina departe de "succesuri" si nu il vei mai vedea zambind prea des. :)

Corect. Acum cand vorbim, ktm i-ar ingropa cariera si nu ar fi in stare sa ii puna la dispozitie un material de concurs adecvat. Insa ma uit la moto3 si 2. Baietii par ca stiu ce fac. Mai ales la moto 2, in ultima vreme sunt mereu cu 2 piloti pe podium.

» Post actualizat in 19 Nov 2017 19:49

Ar fi interesant sa-l vedem pe MM la KTM.. eu personal cred ca ar putea face mai mult decat actualli (mie personal mi se par mediocri si Smith (mai ales) si Expargaro) . .ati vazut ce diferenta este intre ei si Kalio.. care nici macar n-a mers sezon full.

M-am saturat sa-l vad pe MM castigand, din punctul meu de vedere mi-a demonstrat ca e un pilot excelent.. dar is satul de acea motoreta portocalie cu Repsol, cred ca e timpul sa incerce si altceva, orice.

Deci, daca vrea sa se mute are toata sustinerea mea! :D

Clar ar scoate mult mai mult din troaca aia. Intr-adevar poate ar fi misto sa se mai amestece putin cartile de dragul spectacolului.

Stie cineva care sunt pilotii confirmati pana acum la clasa mare pentru urmatorul sezon?

#19 Altair

Altair

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,055 posts
  • Moto: da
  • Numar: da
  • Club: Gentlemen Club

Posted 19 November 2017 - 10:05 PM

Team Motorrad Fahrer 1 Fahrer 2

Yamaha Yamaha Valentino Rossi Maverick Vinales

Repsol Honda Honda Marc Marquez Dani Pedrosa

Ducati Ducati Jorge Lorenzo Andrea Dovizioso

Suzuki Suzuki Andrea Iannone Alex Rins

Aprilia Aprilia Scott Redding Aleix Espargaro

KTM KTM Bradley Smith Pol Espargaro

Tech 3 Yamaha Jonas Folger Johann Zarco

Pramac Ducati Danilo Petrucci Jack Miller

LCR Honda Cal Crutchlow Takaaki Nakagami

Marc VDS Honda Franco Morbidelli Thomas Lüthi

Aspar Ducati Alvaro Bautista Karel Abraham

Avintia Ducati Tito Rabat Xavier Simeon

Barbera inapoi in Moto2

Am uitat pe cineva?

Edited by Altair, 19 November 2017 - 10:11 PM.

#20 xt600

xt600

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,501 posts

Posted 19 November 2017 - 10:18 PM

Corect. Acum cand vorbim, ktm i-ar ingropa cariera si nu ar fi in stare sa ii puna la dispozitie un material de concurs adecvat. Insa ma uit la moto3 si 2. Baietii par ca stiu ce fac. Mai ales la moto 2, in ultima vreme sunt mereu cu 2 piloti pe podium.

Stie cineva care sunt pilotii confirmati pana acum la clasa mare pentru urmatorul sezon?

Parerea mea este ca KTM stiu sa faca o ciclistica excelenta, ceea ce ii ajuta foarte mult la clasele inferioare unde motocicletele sunt basic. MotoGp este alta poveste... MotoGp inseamna si motoare de altfel decat stiu ei sa faca, inseamna si electronica, cu care ei nu au nici o experienta, toate astea puse intr-un pachet extrem de echilibrat. Vezi si tu ca uneori marilor producatori, cu experienta si palmares, in competitie, le scapa unele detalii infime, dar care fac diferenta intre locul 1 la constructori sau coada clasamentului. Cazul Yamaha de anul asta este cel mai bun exemplu. Si mai este un aspect: chiar daca KTM reusesc sa faca progrese semnificative, nici concurenta nu sta pe loc, ceea ce ingreuneaza si mai mult misiunea lor de a se alinia la nivelul de performanta al celor din top. 

Pai sunt confirmati toti pilotii care inca au contracte si cei care le-au semnat deja. De pilda Morbidelli a semnat deja. Zarco ramane la actuala echipa, etc.. 

"When in doubt, gas it!"

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status