Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

cupru sau ppr sau...

• Please log in to reply
34 replies to this topic

#21 Kagemusha

Kagemusha

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 350 posts
  • Interests:Supravietuirea
  • Moto: Z250SL, 390 Duke, MT-07
  • Club: Lonewolf

Posted 11 November 2017 - 06:15 PM

... Cum până în casa apa trece prin mii de metri de țeavă de plastic deja, nu știu cat contează.

Face bine la moral!  :D

Inter vos ambulo sed non sum unus ex vobis.

#22 JAGI

JAGI

Sustinator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,814 posts
  • Moto: R1 2008
  • Numar: lizing

Posted 12 November 2017 - 09:53 AM

Uitasem, la bucatarie am instalatia din PEXAL montata in2001, deci 16 ani. 

Legat de plasticul nociv. Cuparam toti tone de alimente si apa ambalata in plastic. Vorbim despre platicul din apa de la robinet? Ne imbracam cu plastic, hainele contin o gramada de plastic.

#23 ZZTOP

ZZTOP

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 798 posts

Posted 12 November 2017 - 10:44 AM

pai astia zic ca zaharul este cel mai periculos..alcolul si grasimile, nimeni nu spune de plastic, probabil este ECO! :alcy:

#24 mihaai

mihaai

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 432 posts
  • Interests:Motociclete de epoca sau comuniste
  • Moto: Piaggio x9 Evolution
  • Numar: BJ 78328
  • Club: Tinar si agitat...

Posted 12 November 2017 - 12:01 PM

O parere , lucrez in domeniu ... teava multistrat , sau pexal (care este o marca , numele firmei care o fabrica) . Motiv in comparatie cu , cupru nu face oxidari la imbinari sau chiar de lungul tevilor , pret  , nu ppr (este indeajuns o sudura facuta fara atentie ... din experienta vorbesc  iar fluxul de apa este redus )

Recomand modelul capsat 

Attached Thumbnails

• IMG-20170923-WA0012.jpg
  • IMG-20170922-WA0010.jpg

Puterea este nimic fara control

#25 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,496 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 12 November 2017 - 01:30 PM

Multistrat (pexal) = imbinari cu garnituri de cauciuc. In special pe incalzire, dupa pauza de vara, ai sanse (mari) sa tasneasca la toate incheieturile. Cel care mi-a facut mie instalatiile, acum vreo 18-20 ani, a refuzat o lucrare pt ca beneficiarul voia pexal. Dupa vreo 2 ani l-a chemat ala sa repare ce facuse alt meserias fix din motivul enuntat si s-a lasat cu inlocuire completa cu ppr. Da, exista si fitingaraie pt pexal care nu imbatraneste asa rapid, insa pretul e mult mai mare. Avantajul e ca se lucreaza fara scule speciale.
Cat priveste lipiturile ppr nu mi-a curs niciuna, toate le-a facut acelasi om, intotdeauna a lucrat snur si probele au fost facute doar la final, 0 probleme. Culmea e ca mi-am facut singur instalatia din ppr pt aer comprimat in garaj si nu am prea bulit lipituri dupa ce m-am jucat nitel sa dibuiesc temperatura. Am folosit o plita de 60 lei din Leroy. Deci nu e rocket science, un meserias lipeste fara gres. Un cofetar sau tamplar deghizat in instalator probabil ca mai da si gherle.

Edited by john17, 12 November 2017 - 01:31 PM.

#26 Danut Ionda

Danut Ionda

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 529 posts
  • Moto: XF 650
  • Numar: GCA
  • Club: Club Piranha

Posted 12 November 2017 - 03:03 PM

Teava de Cupru vs Teava PPR vs Teava PEX...pana ajunge la tine in casa, aduna o gramada de mizerii de prin subsol si magistrale. Eu as alege personal,ca fost instalator urmatoarele : pt vesnicie, Cupru! Buget mai mare.
Provizoriu , 4-6 ani ...Pexal normal de Romstal. Ingropat si buget mediu : PPR , are si el avantajele lui. Vesnicie si fita : PEX / Uponor cu mufarea doar in afara peretilor/sapei.
Orice ai alege,poti fi sigur ca ai nevoie de un mester bun. Si nu va mai asteptati ca un mester bun sa aibe atitudine de presedinte, sa stie lb romana la perfectie , sa nu bea in timp ce lucreaza , eventual sa nu-si suga maselele... :)) e muncitor in plua mea, nu Exemplu de Urmat in sensul ICON
» Post actualizat in 12 Nov 2017 13:10
Iar la cupru, daca va e teama de oxidare la exterior i se poate da o vopsea lavabila peste daca se lucreazaaparent, sau ultima fita de Dorobanti, il slefuiesti sa-i luc2asca chelia si ii dai cu lac deasupra .

#27 b374

b374

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,110 posts
  • Moto: Yamaha XT660Z, WR250R

Posted 12 November 2017 - 03:52 PM

Iar la cupru, daca va e teama de oxidare la exterior i se poate da o vopsea lavabila peste daca se lucreazaaparent, sau ultima fita de Dorobanti, il slefuiesti sa-i luc2asca chelia si ii dai cu lac deasupra .

cat timp ii ia sa se oxideze? ca asa am zis eu ca fac dar m-am luat cu altele si am amanat lacul... si dupa 2 ani arata la fel ca dupa ce l-am slefuit / curatat... asa ca nu i-am mai dat deocamdata cu nici un lac :)

Edited by b374, 12 November 2017 - 03:53 PM.

...

Vand si eu Pantaloni dama Cycle Spirit noi marime 38, 520 lei

Donez 3 leviere roata 12" de otel

#28 Danut Ionda

Danut Ionda

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 529 posts

Posted 12 November 2017 - 09:01 PM

Pai oxideaza si in functie de conditiile de la interior...in baie unde umiditatea e ridicata, cred ca in 4 ani se "innegreste" iar in restul ca camerelor...se schimba culoarea insesisabil de la an la an.

#29 Falkenberg

Falkenberg

Cetățean Străin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,786 posts
  • Interests:Alexandra Velniciuc, Mihaela Calin, Woolly Mammoth, ministry of funny walks.
  • Moto: GPz900r, 425 Sport, V75 PA NT
  • Club: Rakets iemsi

Posted 13 November 2017 - 08:42 AM

Iar daca vopsesti cu lavabil alb peste cupru neoxidat iese vernil :)

Regain your balance

#30 gn77b

gn77b

SUPERADMIN

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 9,325 posts
  • Interests:Motocicleta, motocicleta
    E si utila, e si cocheta

Posted 13 November 2017 - 09:36 AM

Cuprul arata mai misto si nu plesneste. Stiu 3 cazuri de tevi de pexal plesnite, plus ca arata ca piula. Dupa mine nici nu se pune problema.
^^^I'm going to go ahead and sort of disagree with you there^^^

Vind baterie Yucell-YG9L-BS cu gel

#31 bcristian

bcristian

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,027 posts
  • Moto: BMW R 1100 RT

Posted 13 November 2017 - 07:14 PM

Culmea e ca mi-am facut singur instalatia din ppr pt aer comprimat in garaj si nu am prea bulit lipituri dupa ce m-am jucat nitel sa dibuiesc temperatura. Am folosit o plita de 60 lei din Leroy. Deci nu e rocket science, un meserias lipeste fara gres. Un cofetar sau tamplar deghizat in instalator probabil ca mai da si gherle.

Greseala uzuala la PPR nu e sa curga, pentru aia trebuie sa fii chiar neatent. Problema e sa incalzesti prea mult si sa impingi prea tare, caz in care face un "guler" pe interior care reduce semnificativ debitul apei. La aer nu conteaza, cel putin nu pentru ce scule poti avea pe acasa sau intr-un atelier.

The scenery shows the ashes of some who tried to refuse...

#32 Danut Ionda

Danut Ionda

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 529 posts

Posted 13 November 2017 - 10:17 PM

Dar daca vopsesti cuprul cu lavabila in care ai amestecat 2 nuante, ai tevi cameleon. :))

#33 ZZTOP

ZZTOP

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 798 posts

Posted 13 November 2017 - 11:14 PM

Si daca fac o combinatie cupru cu ppr.?! La subsol am centrala si multa tevaraie merge pe distante mai lungi.ppr la subsol si cupru aparent in camere. Sau urc centrala la nivel si plec cu ea pe cupru. Trebe sa vina meseriasul.unu care chiar are răbdare sa lucre la cupru. Cei care au montat centrala se grabeau de ziceai ca pierd acceleratul..trebuie sa vad de unde voi cumpăra cupru

#34 einstein1984

einstein1984

pragmatic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,288 posts
  • Moto: Piaggio Beverly 300ie
  • Numar: nu le numar, de ce?
  • Club: offtopic racers

Posted 14 November 2017 - 03:27 PM

dedeman. 

Orice prost "stie". Nu toti inteleg totusi de ce!

#35 Adrian M.

Adrian M.

EU

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,036 posts
  • Moto: tdm 900
  • Club: nu

Posted 14 November 2017 - 04:48 PM

Aia cu oxidatul cuprului e magica :))  hai mai sa fim seriosi. Cuprul, teoretic nu contine fier, deci nu rugineste. Face la suprafata superficial, sa zicem, strat de corodare,  care tine loc de protectie. Isi schimba putin cate putin patina.

Cupru:

+durata de viata-practic, timeless.

+rezistenta mecanica ridicata.

+aspect.

-nu este izolator termic. Deci, va degaja caldura, teava va fi calda.

-pret.

PPR

+usurinta montaj. Desi, e la fel de simplu si pe cupru.

+transfer termic mai redus fata de cupru.

+pret

-aspect.

-rezistenta mecanica.

-durata de viata, teoretic gasesti cu garantie 30 ani pe teava.

Mai clar de atat, ce poate fi? Repet, daca iti permiti ,cupru fara nici un fel de discutii, instalatie aparenta. Si arata brici.

Edited by Adrian M., 14 November 2017 - 04:48 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status